József Attila Könyvtár - Helytörténeti Adatbázis | Keresés | Találkozásom a várossal

19 db találat
Dátum downCímLeírás
1997-12-09Korcsma a Temető utcábanA Szekulesz kocsmáról, mely az 1882-esnyilvántartási térképen már szerepel.
1996-06-01Hajóvontatás a Dunán (III.)Őri Zoltán folytatásos cikke a 18-19. századi vízi áruszállításról, amelyhez hajóvontatókat használtak.
1996-05-25Hajóvontatás a Dunán (II.)Őri Zoltán folytatásos cikke a 18-19. századi vízi áruszállításról, amelyhez hajóvontatókat használtak.
1996-02-03Az utolsó dunaújvárosi vízimalom. Együtt írjuk a város történetétA pentelei malmokról. A 3o-as évekre már csak a vízimalom maradt. 1963-ban lebontották.
Farkas Gáspár síremléke a pentelei öregtemetőbenFarkas Gábor síremlékéről, mely feltehetően az intercisa-maradványok közül való. (fénymásolatban kapott anyag)
Találkozásom a várossal. Hétpecsétes titok 1950. februárbanŐri Zoltán személyes hangvételű írása. A szerző pentelei építészmérnök, s több kitérő után tért vissza előbb Sztálinvárosba, majd Dunaújvárosba.
Első jelek arról, hogy valami leszIsmertető két tervezett dunapentelei völgyhídról, amelyeket 1949-ben kezdtek építeni, hogy korszerűsítsék a mohácsi vaskombináthoz vezető 6-os utat. A kisebbik, kb. 50 méter hosszú híd építése nem fejeződött be, míg a hosszabb kb. 200 méteres hídnak csak az alapozása készült el.
A Radar területeTanulmány a Radar városrészről. Nevét a II. világháborúban itt található lokátorról kapta. A szerző szerint területén a római korban szőlőgazdaság lehetett, erre utalnak a területen talált doliumok (ebben a hordóban tartották a rómaiak a mustot kiforrásig.)
Pentele monostoraTanulmány a pentelei monostorról, amelynek fókuszában az épület sorsa és a Dunával való kapcsolata áll. Idézet Szabó Nándor jelentéséből, amelynek témája a a Duna Rácalmási-dunapentelei szakaszának szabályzása.
Romok a Duna vizébenA tanulmány azt vizsgálja, hogy mi történhetett a pentelei monostor Dunába süllyedt romjainak maradványaival. A romokat a folyó szabályozásakor felrobbantották, s kikotrás után a maradványokat egyes partszakaszok és mederrészek feltöltésére használták fel.
Castra IntercisaRövid írás a Dunaújváros helyén létező egykori római településről, Intercisáról. A szerző szerint lehetséges, hogy a Duna másik partján volt Intercisa ellenerődje, s a két részt egy híd kötötte össze.
Hol volt Pentete a középkorban?Rövid ismertető Pentele középkori - XII. és XIII. századi - helyzetéről, elhelyezkedéséről.
Pesty Frigyessel Pentelére: Rácdomb és környékeIsmertető a Rácdombról. A szerző szerint a területet nem természet hozta létre, hanme emberi tevékenység nyomán jött létre. Rövid leírás Rudnyánszky József0 1949-ben elbontott kastélyáról.
Templomok - harangokTanulmány a dunapentelei vallási épületekről és azok harangjairól: a görögkeleti Ráctemplom, a római katolikus Szentháromság templom, a zsidó zsinagóga és a reformátusok harangja.
Régi Posta utca, kastélysorA dunapentelei Régi Posta utca és a kastélysor leírása Pesty Frigyes: Magyarország helységnévtára című könyvét alapul véve.
Utak, őrtornyok, pinceszerA dunapentelei utak, őrtornyok és a pinceszer leírása Pesty Frigyes: Magyarország helységnévtára című könyvét alapul véve.
A NepomukiRövid összefoglaló a volt dunapentelei Nepomuki Szent János kápolnáról és szoborról, amely a 1949-ben tűnt el az út korszerűsítése és a Százlábú híd építése miatt.
A dunapentelei kálváriaIsmertető a dunapentelei kálváriákról: az első az Aranyvölgyi és Baracsi út kereszteződésénél emelkedő dombon volt, a másodikat 1856. március 19-én szentelte fel Zalay Ferenc plébános. A kálvária a II. világháborúban megsérült, a Pentele Baráti Kör kezdeményezésére felújították, majd 1996. október 20-án újraszentelték.
Két megszállás közöttŐri Zoltán személy hangvételű visszaemlékezése a II. világháború történéseire Dunapentelén.