Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Szerző:
Cím (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím Leírás Forrás név Szerző Kezdőoldal Záróoldal Tárgyszavak Könyvtári jelzet Megjegyzés
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

142 db találat
ListaDátum downCímLeírás
2023-10-00A hónap műtárgya - Bronzkori fenyőtoboz Nagykarácsonyból2023. október - Egy 2000-ben előkerült nagykarácsonyi urnasír a tanúja annak, hogy a bronzkor óta Dunaújváros környékén is alaposan átalakult a növénytakaró. Az e havi műtárgy egy természeti tárgy, de természetesen megfigyelhető rajta az emberi tevékenység nyoma. Szendrődi Tibor kertészmérnök szerint a toboz a Pinus nemzetségre jellemző: vagy erdei-, vagy törpefenyőről származik. Az erdei fenyő jelenleg legközelebb Dél-Somogyban és a veszprém megyei Fenyőfőnél fordul elő őshonos növényként. A jelek szerint azonban a bronzkorban még a Mezőföldön is találkozhattunk volna vele, kipusztulását az emberi tevékenység okozhatta.
2023-09-00A hónap műtárgya - Császárszobor bázisa Intercisából2023. szeptember - 1967-ben a délkeleti temető feltárása során az 1190. kősírból került elő hat kőtábla, amelyeket Visy Zsolt egy szoborbázissá illesztette össze. A bázison álló szoborról nem tudjuk pontosan, hogy milyen volt, anyaga ismeretlen, de feltételezhetően bronzból készült. A szobrot Marcus Aurelius Severus Antoninus császárnak, azaz Caracallának állították.
2023-08-00A hónap műtárgya - Építkezésből város, Dunapenteléből Sztálinváros: Dekorációs felhívás 1951 őszéről2023. augusztus - Az irat nyomdai termék, a múzeum törzsanyagához tartozik. A 10x14,5 cm-es papír történeti jelentősége jelentős, a helytörténeti gyűjtemény fontos darabját képezi. A kis papíron Berecz Bertalan tanácselnök kéri a dolgozókat és a város összes lakóját, hogy a szállásokat és a lakásokat kívül-belül díszítsék fel, így legyenek méltók az ünnep jelentőségéhez. A múzeum őriz egy másik felhívást is, melyben a tanácselnök ugyancsak erre szólítja fel a városépítőket és az itt lakókat.
2023-07-00A hónap műtárgya - Az Érdekes Ujság háborús albumának felvételei2023. július - A cikkben az Érdekes Ujság Háborús Albumának felvételeit mutatják be, melyben vegyesen fotókat és rajzokat és láthatunk. Az album 1986-ban, vásárlás útján került a múzeum gyűjteményébe. A lapok 28*35,5 cm nagyságúak, nagy részük jó állapotú. A képek témája meglehetősen változatos: találhatunk olyan képeket, melyek a frontvonalbeli életet mutatják be, vonuló katonákat ábrázolnak vagy a tábori életről tanúskodnak.
2023-06-00A hónap műtárgya - Bronzkori öntőforma Dunaújvárosból2023. június - A tőr vagy alabárd öntésére szolgáló tárgyat Dunaújváros–Koziderpadlás területén találták. A 8,8×9×3,4 cm-es tárgy homokkőből készült, baltával vagy vésővel faraghatták ki az alakját. A lenagyolás után belül kialakították a kívánt formát, és gondosan polírozták a felületét. A tárgyat valószínűleg a középső bronzkor (Kr. e. 1900-1400) első szakaszában készítették, használták.
2023-05-00A hónap műtárgya - Genius szobor Intercisából2023. május - 1964 májusában a Római városrész területén szórvány leletként került elő egy 93 cm magas genius szobor. A szobor meztelen férfialakot ábrázol. A genius bal oldalánál egy lefelé tartott, az élet elmúlását jelképező fáklyára támaszkodik, bal kezében egy félig kidolgozott koszorút tart. Jobb kezével bal vállát fogja, fejét is bal vállára hajtja. Arca sérült, nem látszik tisztán. Haja hullámos, csípője nőiesre faragott, lábai testéhez képest rövidek, a szobor kiképzése, elnagyolt kidolgozása provinciális mesterre utal. A szobor hátoldala kidolgozatlan, feltehetően egykor nem volt körüljárható, hanem egy síremlék része lehetett.
2023-04-00A hónap műtárgya - A Bambi: egy név, egy fogalom és egy kis üdítőital történelem2023. április - A múzeum helytörténeti gyűjteményében őriznek régi üdítős üvegeket, melyek között akad két Bambis üveg is. Annak idején többféle palack is forgalomba került, a múzeum raktárában azonban ezekből csupán egyfajta található meg. A 2 és fél decis üvegből 2 darab található a gyűjteményben. Mindkettő teteje csatos, sima oldalú és bordázott nyakú. Bár címkéjük már nincs meg, az üvegek méretük és formájuk alapján egyértelműen beazonosíthatóak.
2023-03-00A hónap műtárgya - cseléd- és munkakönyvek az Intercisa Műzeum történeti gyűjteményéből2023. március - Ezúttal egy tárgytípus kerül bemutatásra a hónap műtárgya sorozat keretében: a cseléd- és munkakönyv. A cikk amellett, hogy bemutat néhány darabot a múzeumban őrzött könyvek közül – beleértve a legrégebbi náluk található darabot, mely 1873-ból származik –, röviden ismerteti a korszak társadalmi összetételét. Zárásként egy visszaemlékezés olvasható, ahol Schlitterné Nyuli Anna emlékszik vissza a dunapentelei kúriákra, nemes családokra és a náluk dolgozókra.
2023-02-00A hónap műtárgya - Bronzkori övkapocs Dunaújvárosból2023. február - Kapcsokat a korai bronzkortól kezdve használtak övek felerősítésére. Ezt a kapcsot öntés után kissé meghajlították, hogy kövesse az emberi test formáját. Egyik végén három lyuk szolgált a felerősítésre. Az övkapcsok az eddigi adatok alapján a női viselet részét alkották. A dunaújvárosi tárgy jelenleg az állandó kiállításban tekinthető meg.
2023-01-00A hónap műtárgya - Római kori graffiti Intercisából2023. január - A hónap műtárgya ezúttal egy, a múzeum állandó kiállításában is látható római kori tetőfedő-tégla, melybe feliratot és rajzot is karcoltak egykor. A szöveg magyarul így szól: „ A mi urainknak Diocletianusnak és Maximianusnak a legnemesebb császároknak.”
2022-12-00A hónap műtárgya - A Dunai és a Sztálin Vasmű emlékérem: kitüntetések és jelvények az 50-es évek elején2022. december - Az érmek két fokozatban készültek, ezüstből vagy bronzból, mely I. és II. fokozatot jelentett. A megbízható, kitartó, lelkiismeretes munkásokat nagyon megbecsülték Sztálinvárosban. Ezzel mintegy ösztönözték az ittmaradókat, mert a munkájukra eddig is és továbbra is szükség volt. Az 1951-ben alapított kétfokozatú emlékérem I. (ezüst) fokozatával az építkezés munkálataiban egyfolytában 2 évig résztvevők, a II. (bronz) fokozatával az 1 évig résztvevők számára volt adományozható.
2022-11-00A hónap műtárgya - Kincsek a Jantsky-féle vendéglőből2022. november - Ebben a hónapban a dunapentelei Jantsky vendéglőhöz köthető apró tárgyakat választottak bemutatásra. A három tárgy 2020-ban került az Intercisa Múzeum Történeti Gyűjteményébe: egy kisméretű bormérő korsóval és két sárgarézpecséttel bővült a gyűjtemény.
2022-10-00A hónap műtárgya - Phallosz alakú amulettek Intercisából2022. október - Az intercisai temető számos érdekes tárgyat rejt és rejtett, a temető két sírjából egy-egy phallosz alakú, kisméretű, nyakba akasztható amulett került elő. Idősebb Plinius a Naturalis Historiában írt arról, hogy csecsemők ilyen amuletteket kaptak védelemként.
2022-09-00A hónap műtárgya - Kelta lándzsahegy a Dunából2022. szeptember - Az Intercisa Múzeum több kelta lándzsahegyet őriz, amelyek a Dunából kerültek elő. Ezeket a partról vagy csónakokból dobhatták a folyóba. A levélalakú vas lándzsahegy hossza 24,5 cm. A penge közepén 5-9 mm vastag borda fut végig, amit kis árok oszt ketté.
2022-08-00A hónap műrtárgya - Egy televízió a múzeum történeti gyűjteményéből2022. augusztus - A múzeum történeti gyűjteményében 2 db televízió található, melyek közül a hónap műtárgya a Tavasz T 4303 típusú készülék. Ezek a televíziók 1960-1964 között a Videoton elődjének számító, akkori nevén Vadásztölténygyárban készültek. A kiválasztott Tavasz készülék igen elterjedt volt, a maga idejében "néptévének" számított. A televízió 45 cm széles, 40 cm magas, mélysége 36 cm, elegáns külsejét lakkozott fa burkolata adja. Súlya a mai készülékekhez képest jóval nehezebb, 26 kg-ot nyom.
2022-08-00A hónap műtárgya - Egy televízió a múzeum történeti gyűjteményéből2022. augusztus - A műtárgy egy Tavasz T 4303 típusú készülék, amely igen elterjedt volt, a maga idejében "néptévének" számított. A televízió 45 cm széles, 40 cm magas, mélysége 36 cm, elegáns külsejét lakkozott fa burkolata adja. Súlya a mai készülékekhez képest jóval nehezebb, 26 kg-ot nyom. A képcső robbanásveszélyes volt, tehát az előlapon lévő plexi, melyet 4 csavarral rögzítettek, nem csak díszként szolgált.
2022-07-00A hónap műtárgya - Fűszertartók a Néprajzi Gyűjteményből2022. július - A múzeum Néprajzi Gyűjteményében található öt darab keménycserépből, 1900 körül készült fűszertartó, a hozzájuk tartozó szintén keménycserépből készült fedelekkel. A tartók 1984 márciusában, vétel útján kerültek a múzeum tulajdonába. Az edények éleiken profiláltak, hasáb alakúak, fehér mázasak.
2022-06-00A hónap műtárgya - Várandós nők terracotta szobrai Intercisából2022. június - Az Intercisa Múzeum állandó kiállításában két várandós, meztelen, női terracotta szobor töredéke látható. Az egyik, 13,29 cm magas szobortöredék 1969-ben került elő a vicus területéről, azaz Intercisa polgári település részéről. A másik szobortöredék 13,17 cm magas, a katonai tábor területéről származik. A szobrokat valószínűleg Iuno Lucinának ajánlották fel várandós asszonyok, hogy terhességük, majd szülésük könnyű és sikeres legyen.
2022-05-00A hónap műtárgya - Szent István Lancea Regis feliratú denárja Rácalmásról2022. május - A lándzsát ábrázoló pénzt a feltételezések szerint István verette megkoronázása alkalmával. Az első sírból származó LANCEA REGIS feliratú denár Rácalmáson került elő 1976-ban, amikor a rádiótoronyhoz vezető utat építették a Göböljárásban. A Kárpát-medencében mindössze három múzeum büszkélkedhet hasonló lelettel: a Magyar Nemzeti Múzeum, a Hansági Múzeum és az Intercisa Múzeum.
2022-04-00A hónap műtárgya - El nem feledett szobraink2022. április - Ismertető Kiss István Felszabadulási emlékművéről, amelyet 1975-ben avattak fel, s 1992-ben bontották el. A szobor 6 galambjaiból 6 darab az Intercisa Múzeumban tulajdona.
2022-03-00A hónap műtárgya - Kávédaráló2022. március - A darab a Történeti Gyűjteményben található, fából és fémből készült kávédaráló, valamint annak fiókja. 1980-ban vásárlás útján került a múzeum gyűjteményébe. A daráló kocka alakú, fiókos, tekerő része a tetején van, fiókja kihúzható és gomb fogantyúval ellátott. Magassága 22 cm, szélessége 12 cm, fiókja mérete 3,5*9*9 cm.
2022-02-00A hónap műtárgya - Fából készült avar szíjvég-betét Rácalámásról2022. február - A rácalmási falapocska (2,56 cm×1,29 cm×1,8 mm) funkciója valószínűleg az volt, hogy némi tartást adjon a vékony rézlapból és ezüstfóliából préselt szíjvégnek. A fa néhol kizöldült, amit a korrodálódó réz okozott.
2022-01-00A hónap műtárgya - Római kori cece és szálleverő Intercisából2022. január - 1965 végén B. Vágó Eszter feltárást végzett az intercisai castellum területén. A feltárás során előkerült egy, feltehetően a 4. század végén – 5. század elején leégett épület is. A leletanyag több vastárgyat is tartalmazott, köztük volt egy-egy a szövéshez használt cece és szálleverő is. A két tárgy érdekessége, hogy a régészeti kutatás sokáig nem ismerte fel valódi funkciójukat, azok meghatározása Pásztókai-Szeőke Judit nevéhez fűződik, aki 2010-től publikált cikkeiben mutatott rá arra, hogy valójában mire is használhatták ezeket.
2021-12-00A hónap műtárgya - Étkezési zsetonok és a közétkeztetés kialakulása Sztálinvárosban. A malomudvartól az üzemi konyhákig…2021. december - 1950-es évek elején Dunapentelén, majd a későbbi Sztálinvárosban indult meg először a közüzemi étkezés, és mint ilyen, az országban előzmények nélkülinek számított. A zseton nagyjából 4 cm átmérőjű, kerek, bronzból készült érme, közepén vörös csillaggal, alatta beütött sorszámmal, szélén körben Dunai Vasmű Élelmezési Vállalat felirattal.
2021-11-00A hónap műtárgya - Hadimozsarak2021. november - A mozsár a Történeti Gyűjteményben található, 1971-ben vásárlás útján került a múzeum tulajdonába. Törővel ellátott vasmozsár, egyik oldalán a Durch Kampf zum Sieg (szabad fordításban: Harccal a győzelemhez), míg a másik oldalán az 1914-16 felirattal. Fülei szögletesek. Magassága 12 cm; a törő hossza 21,5 cm. A második mozsár pedig a Néprajzi Gyűjtemény darabja. Kihajló peremmel és két, szögletes füllel ellátott vasmozsár.
2021-10-00A hónap műtárgya - Bronzkori vincseszter? Rovátkolt agancsbalta Iváncsáról2021. október - Az iváncsai tárgyon a vágások némileg eltérő jellege azt sejteti, hogy ezeket több lépésben alakították ki, ráadásul nem is túl mélyek. A tárgy miután baltaként kiszolgált, akár mnemotechnikai segédeszköz is lehetett. A legkorábbi leletek, amelyeken hasonló jellegű, nem túl mély, nem túl széles bevágások vannak, az őskőkorból származnak. A rovátkák pontos szerepéről vita folyik, de a legtöbb kutató véleménye szerint valamiképpen a számokkal, számolással állnak összefüggésben.
2021-09-00A hónap műtárgya - Varázsgemmák az Intercisa Múzeum gyűjteményéből2021. szeptember - Az Intercisa Múzeum római kori gyűjteményében két varázsgemma található, melyek az állandó kiállításban is láthatók. Az egyik egy ezüstgyűrű köve, anyaga zöld és vörös színű jáspis. A gyűrű karikája az alján hiányos, közepe táján kiszélesedik és szögletesen megtörik. A másik varázsgemma nincsen gyűrűbe illesztve.
2021-08-00A hónap műtárgya -Az egykori dunapentelei főtér ábrázolása a XX. század első feléből származó képes levelezőlapokon2021. augusztus - A kiválasztott képeslapok mindegyike a főteret és a kúriát ábrázolja, az ún. Békési-hagyaték részei. A választott lapok általában jó állapotúak, köszönhetően annak is, hogy a gyűjteménybe kerülés előtt is megfelelően voltak tárolva. Korukat tekintve vegyesek.
2021-07-00A hónap műtárgya - "Házimuri", a kispolgárok vigyázzanak! Színpadon az Ostor együttes2021. július - Az Ostor együttes plakátja a Házimuri című előadásukról. A formáció 1960 és 1965 között működött, célja a városban tapasztalható visszásságok, emberi hibák pellengérre állítása szatirikus hangvétellel. A csapat sikeréhez kellett egy jó vezető, elszánt, tehetséges tagok, jó témák, újszerű megközelítés és egy új, szerethető stílus, mely sajátos nyelven „szólította” meg a várost.
2021-06-00A hónap műtárgya - Avar kori tojások az Intercisa Múzeum gyűjteményéből2021. június - A tojás nem számít ritka leletnek avar kori sírokban, leggyakrabban gyermek- és női sírokban, ritkábban férfi sírokban fordulnak elő. A tojásadás szokása az egész avar kor során megvolt, többségében egy, néha két tojást helyeztek a halott mellé. A tojásokat élelemmellékletként és kultikus, a termékenységgel összefüggő leletként egyaránt helyezhették a halott mellé.
2021-05-00A hónap műtárgya - Bronzkori rezsó Dunaújvárosból2021. május - Az 1950-es évek elején fura tárgyat találtak a házak omladékrétegeiben. Szerkezete egyszerű: vaskos, korong alakú lapból áll, amire csőtalpat erősítettek. Kezdetben edényállványoknak tartották őket, az ekkoriban készített rajzokon ennek megfelelően fejjel lefelé ábrázolták őket. Ma már tudjuk, hogy nemcsak formájuk, hanem használati módjuk is a modern rezsókhoz hasonlított. A csőtalp alá izzó parazsat tettek, hogy átmelegítsék a sütőlapot, aminek átmérője körülbelül 23 cm, vastagsága pedig 6,7 cm.
2021-04-00A hónap műtárgya - Kalóriatáblázatos falvédő2021. április - A falitextília nyomott mintája ételcsoportokra (húsok, felvágottak, halak, tejtermékek, zsírok és olajok, levesek, őrlemények, édességek, zöldségfélék, gyümölcsök, hüvelyesek) bontott kalória táblázat, melyet színes ábrák és virágminták illusztrálnak. A falvédő valamikor a szocializmus időszakában készülhetett, de készítésének pontos ideje nem ismert. Mintájából adódóan azonban bizonyos, hogy korban közelebb áll mai társadalmunkhoz, mint az egykori paraszti világhoz.
2021-03-00A hónap műtárgya - Nevezetességek dunapentelei képes levelezőlapon - Az I. világháborús Body emlékmű az iskola oldalfalán2021. március - A kiválasztott képeslapokon az óvárosi iskola (egykor Szórád Márton Általános Iskola), az oldalfalán látható Bory Jenő-féle I. világháborús emlékmű, valamint az iskola közvetlen környezete jelenik meg. A képeslapok az ún. Gruss aus…, azaz Üdvözlettel… típusú lapok közé tartoznak.
2021-02-00A hónap műtárgya - Társadalmi munka jelvény Sztálinvárosból2021. február - Az országban először Dunaújvárosban - akkori nevén Sztálinvárosban - kezdeményeztek társadalmi munkát akkor, amikor az ország gazdasági helyzete már nem tette lehetővé a korábbi gyors ütemű építkezést. Oklevelek, kitüntetések, jelvények, az 50-es, 60-as évek elképzelhetetlen volt nélkülük, kiváltképp, ha valaki dunaújvárosi. Ezzel ismerték el a városért és a vasműért tett áldozatos munkát.
2021-01-00A hónap műtárgya - Törökkori sütőharang Dunaújvárosból2021. január - 1993-ban egy feltárás során kerültek elő Dunaújváros-Rácdombról egy sütőharang töredékei. A tárgyat sikerült teljesen restaurálni, kiegészíteni. A szürke, pelyvával soványított, kaviccsal bélelt, kézzel formált sütőharang átmérője 54 cm, magassága 26,6 cm. Használata során a tárgy valószínűleg megrepedezett, ezért több helyen vassal erősítették meg, ezek a korrodált vasdarabok a tárgy felületén több helyen láthatók.
2020-12-00A hónap műtárgya - Római szarkofág Intercisából2020. december - Az Intercisa Múzeum gyűjteményében megtalálhatók szarkofágok, amelyeket a kőtár területén lehet megtekinteni április 15-től október 15-ig. Közöttük is különleges helyet foglal el a 430. sír kőkoporsója. A 430. sír szarkofágját érintetlenül találták a régészek, ami ritka szerencsének számít. Jellegzetes teteje a római házak cserepekkel fedett tetőszerkezetét idézi. Ez utalás arra, hogy a kőláda a halott végső otthona.
2020-11-00A hónap műtárgya - Szakajtó2020. november - A szakajtó az otthoni kenyérsütés eszköze - ebben pihen, kel a dagasztott tészta. Jelen tárgy a múzeum tulajdonába vásárlás útján került, 1955-ben.
2020-10-00A hónap műtárgya - Képes levelezőlap történelem2020. október - A csatolt képeken az Intercisa Múzeum Történeti Gyűjteményében szereplő képes levelezőlapokból találhatunk válogatást. Ezek a lapok különböző időpontokban kerültek be, egyedi tárgyként vagy gyűjtemény részeként, állapotuk általában jó.
2020-09-00A hónap műtárgya - "Szól a rádió..."2020. szeptember - E hónap műtárgya időszaki kiállításunk egyik érdekes darabja, a XX. század jellegzetes használati tárgya, a rádió lesz. A Vadásztölténygyár R646-os Velence elnevezésű készüléke az 1950-es években készült. Az 1956-tól gyártott típus méretét tekintve 26 x 38 x 18 cm, közép és rövidhullám fogására alkalmas szerkezet, melyet sötétbarna fa káva „keretez”.
2020-08-00A hónap műtárgya - Dea Syria istennőt ábrázoló ruhadísz Dunaújvárosból2020. augusztus - Valószínűleg egy szíriai gyökerekkel rendelkező nő sírjából került elő a Dea Syria istennőt ábrázoló ruhadísz. A gemma, vagyis drágakő foglalata aranyból készült, hátlapján négy kis fül szolgált a felerősítésre.
2020-07-00A hónap műtárgya - Bronzkori fejpánt Dunaújvárosból2020. július - Dunaújváros kiemelt jelentőségű lelőhely a diadémák szempontjából. Több példányt ismerünk innen, amelyeket a középső bronzkorra (Kr. e. 1900-1400) kelteznek. Ezeket a fejpántokat olyan személyek hordhatták, akik kiemelkedtek a társadalom többi tagja közül, esetleg valamiféle vallási specialisták voltak. Újabban a fejpántok felületére beütögetett minták egy részét az ősi indoeurópai hitvilág szereplőivel azonosítják
2020-06-00A hónap műtárgya - Hímzett felvédő Dunaújvárosból2020. június - A hímzett, feliratos falvédők széleskörűen elterjedtek szinte az egész Kárpát-medencében, történetük több mint kétszáz éves múltra tekint vissza. A most bemutatott falvédőn egy takarítási jelenetet láthatunk, a rajta ábrázolt konyha nem egy paraszti háztartásé, hanem egy modern, városias otthon része.
2020-05-00A hónap műtárgya - Családfakutatás családi iratokon keresztül2020. május - A tanulmányban rendhagyó módon a családfakutatás nevű segédtudományt mutatja be a szerző, az Intercisa Múzeumban található dokumentumok segítségével.
2020-04-00A hónap műtárgya - Muki, a Vidám Park vasparipája2020. április - A hónap műtárgya ezúttal egy fénykép. A fotón látható vonat nem más, mint Muki, a sztálinvárosi úttörővasút első kis mozdonya. Bár csak néhány évig teljesített szolgálatot, mára legendává vált, a városban szinte mindenki ismeri. A 285 001 pályaszámú gőzmozdony 1894-ben épült a Berlin-drewitzi Orenstein&Koppel mozdonygyárban, a gyári megjelöléskor a 67-es gyári számot kapta. A 600 mm nyomtávolságú, eredetileg „B” tengelyelrendezésű szertartályos mozdony önsúlya 5,5 tonna, teljesítménye kb. 20 LE volt.
2020-03-00A hónap műtárgya - Venust ábrázoló csont hajtűk Intercisából2020. március - 1972 augusztusában, Dunaújvárosban, az egykori Intercisa polgári településrészén végzett feltáráson két, Venust ábrázoló hajtű került elő. Az egyik, csontból készült hajtű 9,3 cm hosszú. A tűrész kissé tömzsi, teteje szögletes tagban végződik, ezen áll Venus istennő, aki 2,27 cm magas. A másik Venust ábrázoló hajtű szintén csontból készült, ez az istennő-ábrázolás sokkal karcsúbb, mint az előző.
2020-02-00A hónap műtárgya - Ember alakú balsamariumok Dunaújvárosból2020. február - E hónap műtárgyai két kis ember alakú római kori bronzedény. Az ilyen típusú antropomorf edényeknek vannak közös jellemzőik: mindegyik fején zsanérral záródó kerek nyílás, illetve a külön készült fogantyú számára készített akasztók vannak. Az ilyen edények általános, modern kori elnevezése balsamarium.
2020-01-00A hónap műtárgya - Propaganda kerámiák az 1. világháborúból2020. január - A bemutatott három apró tárgy – két korsó és egy csésze – az I. világháború propagandagépezetének működéséről tanúskodik. A tárgyak 2012-ben kerültek az intézmény Történeti Gyűjteményének tulajdonába.
2019-12-00A hónap műtárgya - Zrínyi sisak2019. december - Ez a múlt századi rendőrsisak adományozás útján, 2002-ben került be a történeti gyűjteménybe, mely a korabeli rendőr egyenruha ékességének számított. A fekete lakkbőrrel bevont nemezsisakot 10 alumínium borda (tiszteknél sárgaréz borda) osztja gerezdekre, melyek alul 1-1 szegeccsel kapcsolódnak a vízszintesen körbefutó szintén alumínium pánthoz. A sisak elülső részén nagyméretű koronás magyar címer látható, melyet cserfa és babérág fog közre.
2019-11-00A hónap műtárgya - Avar lószerszám Adonyból2019. november - A lelet Adony déli részén folytatott ásatás során került elő. A lószerszám szíjazata elbomlott az 1300 év alatt, de szerencsére jobbára helyükön maradtak a díszítőveretek. Ezeket vékony bronz- és aranylemezből egyszerre préselték ki, hátoldalukra szegecseket forrasztottak. Ahol a szíjak keresztezték egymást, oda kerek, rozettás vereteket erősítettek, közöttük hosszúkás, ívelt oldalú veretek sorakoztak. Ezek két, egymással az egyik csúcsukon érintkező háromszögből, és a háromszögek oldalán két szilvamag alakú tagból épülnek fel. Hosszuk körülbelül 3,2 cm.
2019-10-00A hónap műtárgya - Római kori játékok az Intecisa Múzeum gyűjteményéből2019. október - Az Intercisa Múzeumban található játékkockák csontból készültek, csak méretbeli különbség van közöttük. A múzeum állandó kiállításának római kori részén kaptak helyet egyéb római kori játékeszközök is. Téglába karcolt játéktábla töredékek, golyók, valamint a táblás társasjátékokhoz tartozó játékkorongok is.
2019-09-00A hónap műtárgya - Kórháztörténeti érdekességek2019. szeptember - A bemutatott eszközök a kórház életét „dokumentálják”. A képeken a következő eszközök láthatók: vérnyomásmérő fadobozban, mellkascsapoló szett fadobozban, gerinccsapoló készlet fadobozban és néhány apróbb tárgy: vesetál, érfogócsipesz, szike és fogászati eszközök. A gyűjtemény legfrissebb tárgya egy az „Üzenet az élőknek!” című színi előadást hirdető, 2015-ben bekerült plakát, melynek rendezője dr. Groszmann Sándor volt.
2019-08-00A hónap műtárgya - A Dunai Vasmű Építője, az építkezés hetilapja propaganda 1950-ből2019. augusztus - Tanulmány a Dunai Vasmű Építője hetilapról, melynek feladatai voltak: "Segítse a Dunai Vasmű és a város felépítését, a párt és Rákosi elvtárs által kitűzött feladatok végrehajtása. Továbbá segíti az építkezést, bemutatja az eredményeket, a jó kezdeményezéseket, ugyanakkor bírálja a hiányosságokat, a mulasztásokat és azok kijavítására mozgósít. Nem utolsó sorban a munkások között megbújó ellenség felkutatásában is segítséget nyújt. Feladata még a munkaversenyekre való mozgósítás, hogy minél előbb felépíthessék a Dunai Vasművet."
2019-07-00A hónap műtárgya - Az intercisai Péntek2019. július - Az Intercisa Múzeumban egy arcos edény a Péntek becenévre „hallgat.” A keresztszülőt a Robinson Crusoe című regény motiválta: a fazekat állítólag szintén pénteken találták egy római temetkezésben, B. Vágó Eszter ásatásán 1969-ben.
2019-06-00A hónap műtárgya - Árpád-kori aranyfülbevaló Dunaújvárosból2019. június - A középkori fülbevaló a Bem utcából került elő, a múzeumba vásárlás útján jutott. Karikája aranyhuzalból készült, egyik vége egyenes, másikat laposra kalapálták és kétszer visszatekerték. A karikán három, sodrott aranyhuzalból készített, összeforrasztott gömb helyezkedik el, melyek közül a középső granulációval díszített.
2019-05-00A hónap műtárgya - Játékpisztolyok az Intercisa Múzeum gyűjteményéből2019. május - A játékpisztolyból két darab került a Múzeumba 1966-ban, ugyanabban az évben, amikor a játékok is készültek. A pisztoly részeit gumival és dróttal rögzítették. Mindkét pisztoly élethűen adja vissza az igazi pisztoly kinézetét. Van markolata, bár egy kissé rövid, van csöve, amin kilövik a golyót (ez még ki is van fúrva, és benne van egy hosszú fadarab, ami a golyót hivatott jelképezni, és elől is, hátul is kilóg a csőből). A pisztolycsövet dróttal és gumival rögzítették a markolathoz.
2019-04-00A hónap műtárgya - Barsi Dénes író, újságíró hagyatékából származó tárgyak2019. április - A gyűjtemény az ezredforduló környékén került az Intercisa Múzeum Történeti Gyűjteményébe Barsi Tomaj ajándékaként. A tárgyak között szerepelnek olyan ikonikusnak mondható darabok, melyek segítségével az író regényeit, elbeszéléseit alkotta: íróasztalkája a hozzá tartozó székkel, valamint Elite típusú írógépe és aktatáskája. A gyűjtemény részét képezik különféle személyes iratai, pl. klubigazolvány a Bartók Béla Művelődési Ház Művészeti klubjába, állandó belépési engedély a Dunai Vasmű területére, különféle klub igazolványok; születési anyakönyvi kivonata; személyi igazolványa; munkakönyve és tagsági igazolványok.
2019-03-00A hónap műtárgya - Royal írógép2019. március - 1996-ban Deimel János adományozta a múzeumnak ezt a Royal írógépet, elmondása szerint Wolf Johanna használta az ’50-es években. A 26 cm magas szerkezet egyik szalagcsévéje hiányzik, néhol a festés is le van pattogva, de jó állapotban van és működőképes. Tekintélyes súlyával kortársaihoz hasonlóan igen masszív szerkezet.
2019-02-00A hónap műtárgya - Bronzkori tőr a Duna medréből2019. február - Az öntéssel készült tőr jelenlegi hossza 30,9 centiméter, legnagyobb szélessége 6,5 centiméter. Hiányzó markolatát öt kúpos fejű szegecs rögzítette a lekerekített markolatlaphoz, ezek közül kettő kiesett a kiszakadt szélű lyukakból. A markolat eredetileg készülhetett fából, vagy agancsból is.
2019-01-00A hónap műtárgya - Római kori ezüst övcsat Dunaújvárosból2019. január - A közel 8 cm hosszú, áttört mintájú ezüst övcsat 2017 júliusában került elő Dunaújvárosban, megelőző feltáráson. Az egykori Intercisa szélén feltárt szeméttároló gödörből előkerült tárgy szinte teljesen ép, csak a vasból készült csattüske egy része hiányzik. A 2 cm széles bőrövhöz tartozó csatot férfi viselte egykor, késő római férfi sírokból rendszeresen kerülnek elő övre utaló leletek: csat, övveretek, szíjvégek.
2018-12-00A hónap műtárgya - Zsebóra2018. december - A cikkben tárgyalt tárgy egy zsebóra a századfordulót követő évekből, mely az Intercisa Múzeum Történeti Gyűjteményében található. Az óra ajándékozás útján került a gyűjteménybe 1987-ben. Származási idejét 1905 körülire tehetjük. Doxa gyártmányú, gazdagon díszített óra, ezüst tokban, kronométerrel, mely a másodperceket számlálja. Szerkezete mechanikus, mutatói hiánytalanok.
2018-11-00A hónap műtárgya - Famozsár2018. november - A mozsár egy korábbi, dokumentálatlan gyűjtésből származik, állományrendezés során került elő, hiányos állapotban, korábbi rovarkárosodás nyoma látható rajta és korhadás, így tisztításon és konzerváláson esett át.
2018-10-00A hónap műtárgya - Bronzkori sarló rekonstrukciója2018. október - A múzeum sarlója bronzkori kőpengékből lett összeállítva, amelyek a dunaújvárosi Rácdombon kerültek elő B. Horváth Jolán ásatásán. Szerkezete a legősibb sarlókét követi: a kőből pattintott, gyakran fogazott pengéket fa-, csont- vagy agancskeretbe foglalták.
2018-10-00A hónap műtárgya - Újkőkori kőbalta Dunakömlődről2017. október - A kőbalta a Tolna megyei Dunakömlődről származik. A balta anyaga bazalt, mérete 20,6×6×7,2 cm. A nyél persze csak rekonstrukció, ami az állandó kiállítás alkalmával készült.
2018-09-00A hónap műtárgya - Amphora Dunaújvárosból2018. szeptember - A vörösesbarna színű, felszínén sávosan polírozott (fényezett), 56 cm magas amphora pereme, testének jelentős része, alja kiegészített. Az edény alja lapos, fülei négyosztatúak, nyakán, a szalagperem alatt, a fül csatlakozásának szélességében három-három bekarcolt vonal látható. A nyak alján csipkézéssel díszített borda fut körbe. Pereménél kívül-belül, a nyakon, az egyik fülnél és a testen másodlagos égés nyoma figyelhető meg. Használati ideje az I-II. századra tehető.
2018-08-00A hónap műtárgya - Töltényhüvelyből kifaragott, virágmintákkal díszített váza2018. augusztus - A cikkben egy töltényhüvelyből kifaragott, virágmintákkal díszített vázáról szól, melynek kifelé hajló, bordás szájrésze van. A tárgy az I. világháború éveiből származik és 1992-ben ajándékozás útján került az intézmény Történeti Gyűjteményébe. A váza 22 cm magas, talpátmérője 9 cm, állapota jó. Pontos készítési ideje ismeretlen.
2018-07-00A hónap műtárgya - Borotvapenge élező2018. július - Az Ujbányi család tárgyhagyatékából választották ki ezúttal a hónap műtárgyát, egy szocialista kori borotvapenge élezőt. A Sieger márkájú készüléket az NDK-ban gyártották, anyaga fekete bakelit, kő és alumínium. A belehelyezett pengét a zöld fenőköveket zsinórral mozgatva élesítette meg. A tárgy érdekes dokumentuma a modern fogyasztói társadalom és a hagyományos, hulladékmentes paraszti világ közti átmenetet képező szocialista tárgykultúrának.
2018-06-00A hónap műtárgya - Ételhordó fazék2017. július - Az ételhordóban az aratóknak szállítottak ételt - Dunapentelén például főzeléket, húst, gombócot és a főzőlevéből készült levest, bablevest, krumplis- és grízes tésztát, paprikás kalácsot. A tárgyat Hájas Andrásnétól 1987-ben vásárolta meg a múzeum akkori néprajzosa, Sergő Erzsébet.
2018-06-00A hónap műtárgya - Bronzkori alabárd a Duna medréből2018. június - A alabárd egy fegyvertípus, amelyet kifejezetten arra a célra fejlesztettek ki, hogy az ellenség koponyáját be lehessen zúzni vele. A múzeum gyűjteményében található példány 22 cm hosszú, s szegecsek nélkül találták a Dunában.
2018-05-00A hónap műtárgya - Karoling-kori szíjfüggesztő veret Dunaújvárosból2017. május - A függő ritka leletnek számít a Kárpát-medencében. Formája és díszítése alapján tudjuk, hogy a tárgyat nem a honfoglaló magyarok ötvösei készítették, a IX – X. században készülhetett a Karoling Birodalomban. Egyike azon kevés Karoling-kori kisleletnek, mely a honfoglalók zsákmányaként kerülhetett a Kárpát-medencébe. Az ily módon hozzánk került leletek többfélék, vannak köztük másodlagosan felhasznált aranyozott bronz veretek, különböző, viselethez tartozó tárgyak, például csatok, valamint ékszerek, gemmák is.
2018-05-00A hónap műtárgya - Kelta hólyagos bokaperec Dunaújvárosból2018. május - 1952-ben a vasműtől délre, az energiafejlesztő vízelvezetőjénél földkitermelés során két sír került elő. A sírok régészeti feltárása november 4-11. között történt meg, azonban az 1. sírból származó kéttagú, négyhólyagos bokapereceket és egy kis, kihajló szájú bikónikus edényt a múzeum már korábban megvásárolta Patonai Ferenctől, 50 forintért. Az említett bokaperecek megtekinthetők az állandó kiállítás kelta vitrinében.
2018-04-00A hónap műtárgya - Hazatért hadifoglyok Bemutató lapja és Leszerelési igazolványa2018. április - A dokumentum 1982-ben ajándékként került az intézmény tulajdonába, I. világháborús relikvia. A kérdéses dokumentum a következő címet viseli: „Hazatért hadifoglyok Bemutató lapja és egyszersmint Leszerelési igazolványa”. Tulajdonosa az 1895-ös, dunapentelei születésű Falusi István. Az iratot 1921. augusztus 30-án állították ki részére.
2018-04-00A hónap műtárgya - Pentelei kolompok és csengők2017. április - Április hónap műtárgya ezúttal nem egy tárgy, hanem három, a pásztorkodáshoz kapcsolódó eszköz: két kolomp és egy csengő. Az elsőt, egy bádog kolompot Pukli „Kanászpukli” Imre községi pásztor használta a disznókondánál, illetve a velük együtt kihajtott birkák nyakában. A második, bőrszíjon függő, kisebb kolomp az első ökrök – vagyis igavonásra használt, legtöbbször háznál, istállózó tartásban tartott herélt marhák – nyakára volt helyezve. A rézcsengőt Dér János háztartásában használták, vegyesen kiscsikók és birkák nyakában.
2018-03-00A hónap műtárgya - Nemzetőr dandártábornoki férfi egyenruha2017. március - A tárgy egy nemzetőr dandártábornoki férfi egyenruha a megkapott kitüntetésekkel és azok igazolványaival együtt; nevezetesen pedig vitéz Jedovszky Zoltán, dandártábornok viselte. Az ajándékozó, felesége, Eszti néni volt. Magáról a ruháról érdemes még tudni, hogy ez egy díszegyenruha (zubbony és nadrág), kitűnő állapotban
2018-03-00A hónap műtárgya - Karikás ostor2018. március - A magyar csikósok legnevezetesebb munkaeszköze a karikás ostor volt. Nevét onnan kapta, hogy az ostor a nyél nyakára tett szíjkarikán forgott. Az Intercisa Múzeum karikás ostora 1974-ben, egy helytörténeti pályázat révén került a gyűjteménybe, gyűjtője Császár József volt.
2018-02-00A hónap műtárgya - Bronzkori, madár alakú edény Dunaújvárosban2018. február - A bronzkorból származó, az egykori Dunai-dűlőben előkerült madár alakú edény valószínűleg elsősorban a stabilitás kedvéért áll négy lábon. Feje vízimadárra, kacsára emlékeztet, oldalán cikk-cakk vonal fut körbe. Az edény felső része háromszögletű, különálló darab. Két helyen átfúrták, a lyukakon keresztül zsineggel erősítették a testhez. Utóbbi belül üreges, de hogy minek a tárolására használták, az bizonytalan.
2018-01-00A hónap műtárgya - Kora újkori kályhacsempe Dunapenteléről2018. január - A hónap műtárgya egy Dunapenteléről származó oromcsempe. A terrakotta színű, háromszög alakú csempe szélessége: 14,5 cm, magassága: 16 cm, mélysége: 13, 3 cm. Hátsó lapja kör alakú, teste háromszög alakúra szélesedik Előlapjának nagy részét egy nyolc háromszögből alkotott kör tölti ki. Felette 1-1 háromszög alakú áttörés látható. Az előlap szélén vonalkeret látható. Teteje törött, restaurált.
2017-12-00A hónap műtárgya - Háborús emlék a II. világháborúból2017. december - A tárgy 2017 őszén került múzeumunk történeti gyűjteményébe, egy a II. világháborúból származó emlék: „spanyolozás” jelleggel készített csontvésés, a vésett mintákba pedig színezett viaszt csorgatott az alkotója. A mintákat lapockacsontba véste az alkotó. A csonton körben növényi ornamentika látható. Oldalán a következő felirat fut: „Készült orosz hadifogságban 1945-1948 Károlyi Albert”. Legnagyobb méretei 18*21 cm.
2017-11-00A hónap műtárgya - Fatüzeléses disznóperzselő2016. november - A disznó szőrtől való megtisztítására használt eszközt a múzeum munkatársa, Léhiné Butyorka Krisztina ajándékozta 2016-ban a gyűjteménynek. A készüléket édesapja, Butyorka István használta, aki egy újtelepi férfitól vette a készüléket. A készítő ismeretlen, azonban feltételezhetjük, hogy az ország más településeihez hasonlóan ezt is helyi lakatos vagy barkácsoló parasztember készítette, nem sorozatgyártmány.
2017-11-00A hónap műtárgya - Csontkorcsolya2017. november - A korcsolya a Duna közelsége miatt Dunapentelén kedvelt játék lehetett, az Intercisa Múzeum is több példányt őriz ebből a tárgytípusból. A tárgyakat adományozóik a Duna medrénél találták, valószínűleg tél végén tulajdonosaik egyszerűen otthagyták őket. Az egyszerű eszközök szinte alig vannak megmunkálva – a letisztított marhalábszár csontokat egyetlen lyuk fúrásával tették alkalmassá a korcsolyázásra.
2017-09-00A hónap műtárgya - Mátyás király ezüstdénárjai2016. október - I. Mátyás 32 éves uralkodása idején a az adó- és pénzügyeket is megreformálta: ennek részeként új, értékálló pénzt veretett. Az Intercisa Múzeum gyűjteményéhez tartozó ezüstdénárok lelőhelye ismeretlen, magángyűjteményből kerültek az intézmény birtokába.
2017-09-00A hónap műtárgya - Római kori mécses Dunaújvárosból2017. szeptember - 2017 júliusában, megelőző feltárás során került elő egy kétlángú mécses az egykori Intercisa vicusából, azaz polgári településéről. A mécses majdnem ép, csak egyik égőnyílásnál törött, discusán elnagyolt, felületesen kidolgozott virágszirmokat idéző motívum látható. Fogója háromszög alakú, levélmintával díszített. Az égőnyílásoknál jól látható az egykori égetés során lerakódott korom.
2017-08-00A hónap műtárgya - Lövedék a Dunapentelei iskola falából2017. augusztus - A hónap műtárgya egy vaslövedék, amely a II. világháború idején csapódott bele a dunapentelei iskola falába és 1995-ben, ajándékként került intézményünk tulajdonába. Maga a lövedék 11 cm hosszú, sérült és a fele hiányzik. A lövedék pontos kora ismeretlen, 1944-ben vagy 1945-ben csapódhatott az iskola falába, több mint valószínű, hogy az 1944 karácsonyának második napján lezajlott bombázás során vagy a falu felszabadítása alatt 1945. január-február fordulóján.
2017-06-00A hónap műtárgya - Gemmacsüngős, aranymedállal díszített gagátgyöngysor Dunaújvárosból2016. szeptember - Gemmacsüngős, aranymedállal díszített gagátgyöngysor Dunaújvárosból. A hónap műtárgyául választott gyöngysort Intercisa délkeleti temetőjének 57. sírjában találták, egy gazdag női halott nyakában. A gyöngysor elemei gagátból készültek, a rajta lévő aranymedál kör alakú.
2017-06-00A hónap műtárgya - Avar mécses Dunaújvárosban2017. június - A mécses 1966-ban került elő egy leletmentés során. A feltárásra a Vígadó és a kórház mögötti Duna-parton került sor. A mécses a 28. számú, földbemélyített házból került elő, ennek használatát a leletanyagot közlő Bóna István 620-670 közöttre keltezte. A mécsest kézzel formálták, hengeres testének egyik végén sérült fogantyúja van, a másik végén lyuk a kanóc számára.
2017-05-00A hónap műtárgya - Tintatartók2016. augusztus - Tintatartók. Az Intercisa Múzeumban fellelhető tintatartók különböző korokból, emellett eltérő időpontokban kerültek be a gyűjteménybe. Összesen hat darab, nagy részüket a néhai Szórád Márton Általános Iskola ajándékozta a múzeumnak a az 1980-as években.
2017-04-00A hónap műtárgya - Húsvéti tojás2016. március - Húsvéti tojás. A pirosra festett, virágmintákkal díszített tojások 1966-ban kerültek az Intercisa múzeum néprajzi gyűjteményébe.
2017-03-00A hónap műtárgya - Falióra és az idő2016. július - Falióra. A virágmintával díszített óra 1954-ben került az Intercisa Múzeum néprajzi gyűjteményébe Veress Éva gyűjtése nyomán.
2017-02-00A hónap műtárgya - Római plumbata Baracsról2016. június - Római plumbata Baracsról. Lévay Zoltán ajándéka a múzeumnak egy speciális római fegyver, a dobónyíl. A baracsi tárgy jelenlegi állapotában alig 13,7 cm hosszú. Három élű, szakállas hegye vasból készült.
2017-02-00A hónap műtárgya - Bronzkori koponyamaszk Iváncsáról2017. február - Az arccal felfelé fekvő koponyamaszk a nagyrévi kultúra településének egyik hulladékkal feltöltött gödréből származik. Az arckoponya széle nem töredezett, hanem lesimított. Nem szétdúlt sírból származó töredékkel van tehát dolgunk, hanem gondosan feldolgozott műtárggyal. Feltűnő, hogy a felső állkapocs valamennyi foga hiányzott.
2017-01-00A hónap műtárgya - Cikádafibulák az Intercisa Múzeum gyűjteményéből2017. január - A hónap műtárgya nem egy tárgy, hanem egy tárgytípus, a cikádafibulák. A fibula nem más, mint ruhakapcsoló tű, a cikáda rovar alakú díszek gyűjtőneve. Egyaránt cikáda névvel illetik a kabóca, méh, légy vagy sáska lakú tárgyakat. Az Intercisa Múzeum gyűjteményében egyaránt találhatók római- és népvándorlás kori cikádafibulák.
2016-12-00A hónap műtárgya - Molnár István Károli féle Új Testamentoma2016. december - A műtárgy egy Károli Gáspár féle „Új testamentom”. Egyik különlegessége korában rejlik: 1873-ban adta ki a Brit és Külföldi Biblia Társulat Pesten. Másik különlegessége pedig eredeti tulajdonosa és annak családja: tulajdonosa Molnár István, Pentelei Molnár János édesapja volt. A kötet 20,5 cm hosszú, 14 cm széles, restaurált állapotban található az Intercisa Múzeum gyűjteményében.
2016-09-00Kora újkori hajtűk Dunaújvárosból2016. május hónap műtárgya - kora újkori hajtűk Dunaújvárosból.
2016-08-00A hónap műtárgya - Levente igazolvány Dunapenteléről2016. április. Április hónap műtárgya a Dunapentelei Levente Egyesület egyik tagjának, Horváth Lászlónak az igazolványa. Az igazolványt a család ajándékozta a múzeumnak 1989-ben.
2016-02-01A hónap műtárgya - Bronzkori csuklóvédő Iváncsáról2016. február - Bronzkori csuklóvédő Iváncsáról.
2016-01-01A hónap műtárgya - Római kori olajos üveg Dunaújvárosból2016. január - Római kori olajos üveg Dunaújvárosból. 1983-ban Dunaújváros Papsziget nevű részén tereprendezésre került sor. A terület az egykori Intercisa polgári településére esett, ezért a munkálatok előtt feltárásra volt szükség. Ennek során településhez kapcsolódód objektumok (gödrök, tűzhelyek, házrészlet) és sírok is előkerültek. Egyik sír különösen gazdagnak bizonyult, számos melléklet került elő belőle, köztük aranytárgyak, valamint a most bemutatandó olajos üveg.
2015-12-00A hónap műtárgya - tévékamera Dunaújvárosból2015. december - tévékamera Dunaújvárosból. Ez a tárgy egy kamera, mely nem is olyan régen, 2015 szeptemberében került a múzeum gyűjteményébe, Andics József nagylelkű ajándékaként.
2015-11-00A hónap műtárgya - Petróleumlámpa2015. november - Petróleumlámpa.
2015-10-00A hónap műtárgya - Bronzkori sír Adonyból2015. október - Az adonyi templom környéke régóta ismert régészeti lelőhely. 2010 tavaszán hozzáfogtak az iskola épületének bővítéséhez. Az építkezés előtt megelőző feltárást végeztünk, amelynek során előkerültek mindkét korszak leletei.
2015-09-00A hónap műtárgya - Kelta fibulapár Előszállásról2015. szeptember - 2015. április 30. és május 11. között az Intercisa Múzeum Előszállás - Arany János utcában csatornázási munkálatokat megelőző feltárást végzett. A feltárás során egy vegyes rítusú temető három - egy hamvasztásos és két csontvázas - sírja került elő.
2015-08-00A hónap műtárgya - Festmény Sztálinvárosról"Ebben a hónapban egy érdekes műtárgyra esett a választás, mely a múzeum történeti gyűjteményének egyik különleges tárgya. Jeges Ernő 1955-ben készítette „Sztálinváros a jövőben” című festményét, mely monumentális, 5 x 1,75 méteres nagyságával szinte uralja a múzeum első emeleti folyosójának falát."
2015-07-00A hónap műtárgya - Aratókoszorú Dunaújvárosból"Július hónapban az aratókoszorút választottuk a hónap műtárgyának. Az egyes múzeumok gyűjteményeiben e tárgy, különböző formai változataival találkozhatunk, de mindegyik közös vonása, hogy az aratás lezárásakor kapott kitüntetett szerepet."
2015-06-00A hónap műtárgya - CéhládaCéhláda az Intercisa Múzeum néprajzi gyűjteményében.
2015-05-00A hónap műtárgya - Római strigilis Intercisából2015. május - Római strigilis Intercisából. A strigilis a mediterrán eredetű test- és fürdőkultúra elmaradhatatlan eleme.
2015-04-00A hónap műtárgya - Árpád-kori nyakperec Rácalmásról2015. április - 1995. augusztus 15-én az Intercisa Múzeumba bejelentés érkezett, hogy építkezés során emberi csontok kerültek elő. A feltárt sírokból Árpád-kori leletanyag került elő: S-végű hajkarikák, gyöngyök, pödrött végű lemezkarperec, nyakperec.
2015-03-00A hónap műtárgya - Gyufásdoboz Mohácsról"A múzeum állandó kiállításában sétálgatva egy gyufásdobozt pillanthat meg a látogató, melyen „AZ 5 ÉVES TERVBEN. Megépül a mohácsi vasmű.” felirat olvasható, a háttérben vasat csapoló munkásokkal, hátoldalán 1949. június 11. dátummal."
2015-02-00A hónap műtárgya - Állóka Sztálinvárosból2015. február - Gyermek állószék, állóka Sztálinvárosból.
2015-01-00A hónap műtárgya - Avar ötvöstárgyak Mezőfalváról2015. január - A tárgyakat Mezőfalván találta Fodor Krisztián. Ajándékozás útján kerültek a múzeum gyűjteményébe. Valamennyi az avar korszak (kb. 567-800) első feléből származik: préselőminták, övveret, lemezemberke.
2014-12-00Komikus színész szobra Baracsról2014 novemberének műtárgya egy baracsi lelet, amely a 2-3. században készült, és egy komikus színészt ábrázol.
2014-12-00A hónap műtárgya - Az 1955-ös Májusi Vásár emléktárgyai Sztálinvárosból"A fajanszból készült három dísztárgy: egy kancsó, egy bögre és egy csésze alkotja az együttest, melyek nemcsak szép díszítésük, hanem történetük miatt is érdekes darabjai a helytörténeti gyűjteménynek. Ezek a tárgyak nem csupán az 1955-ben megrendezett Májusi Vásárról mesélnek nekünk."
2014-11-00A hónap műtárgya - Komikus színész szobra Baracsról2014. november - "2011 őszén ajándékozás útján került az Intercisa Múzeum gyűjteményébe a baracsi (egykori annamatiai), római kori polgári településen talált 5,05 cm magas bronzszobor."
2014-10-00A hónap műtárgya - Tajtékpipa2014. Október hónapban a tajtékpipa.
2014-09-00A hónap műtárgya - Türelemüveg Baracsról"Az Intercisa Múzeum néprajzi gyűjteményének egy igen különleges darabját alkotja az, az 1892-ben készült türelemüveg, mely Baracsról származik. Ez a tárgycsoport egy oltáron álló Kálváriát ábrázol, ahol a középső feszületről a Corpus Christi azaz Krisztus Teste levéve, az oltáron fekszik körülvéve a többi kiegészítő elemmel."
2014-08-00A hónap műtárgya - Bronzkori aranydíszes tőr és bronzbalta MezőfalvárólBronzkori aranydíszes tőr és bronzbalta Mezőfalváról.
2014-07-00A hónap műtárgya - Mithras-dombormű Intercisából"A múzeum egyik büszkesége Visy Zsolt ásatásán került elő a 2000. sír fedőlapjaként. A temetkezés egy idős házaspár maradványait rejtette. Az ókori sírrablók minden olyan leletet magukkal vittek, amely alkalmas lenne a kormeghatározásra, így csak nagyjából, a 4. század második felére lehet keltezni a sírt."
2014-06-00A hónap műtárgya - Végelbocsátó levélA történeti gyűjtemény egyik szép darabja ez a múlt század elejéről származó végelbocsátó, más néven obsitlevél, melyet 1987-ben a városi levéltár ajándékozott a múzeumnak. Az obsitlevél története. A közös hadsereg és a honvédség.
2014-05-00A hónap műtárgya-Menyasszonyi koszorú PerkátárólE hónap műtárgya az a menyasszonyi koszorú, amelyet egy Mária kép köré dolgozva őriztek meg. Kerete mélyített, díszesen faragott, barnára festett puhafa, belül kék béléssel. 1986-ban került a múzeum néprajzi gyűjteményébe, Perkátáról, de minden bizonnyal az 1900-as évek elején készítették. A múzeum akkori néprajzosa, Sergő Erzsébet gyűjtötte.
2014-04-00A hónap műtárgya - Avar mellboglárpár Előszállásról2014. április - 2008. október 28. és 2009. május 22. között az akkor még Fejér Megyei Múzeumok Igazgatóságához tartozó Intercisa Múzeum megelőző feltárást végzett Előszállás-Györök tanya régészeti lelőhelyen.
2014-03-00A hónap műtárgya - Babakocsi2014. április - A tárgy egy szegecsekkel kivert, szív formával díszített kis „jármű”, egy játék babakocsi, mely az Intercisa Múzeum helytörténeti gyűjteményébe tartozik. A Múzeum az 1960-as években vásárolta, majd felújította.
2014-02-00A hónap műtárgya - Egy másik bronzkori urna Kisapostagról"Tavaly bemutattam már egy urnát, amely a 2004-es kisapostagi ásatásomon került elő. Most egy másik, nem kevésbé izgalmas társáról lesz szó, amelyet ugyancsak ebben a nagyrévi-vatyai kultúrás temetőben találtunk."
2014-01-00A hónap műtárgya - Folyamőrtiszti szablya"E hónap műtárgya egy folyamőrtiszti szablya, melyet 2002-ben több fegyverrel együtt Parczel Józsefné ajándékozott az Intercisa Múzeumnak."
2013-12-00A hónap műtárgya - Bizánc ereklyetartó kereszt ismeretlen lelőhelyről2013. december - Az 1960-as években ajándékozás útján került az Intercisa Múzeumba egy bizánci típusú bronz ereklyetartó kereszt töredéke.
2013-11-00A hónap műtárgya november - ezüst halkés és halvilla DunaújvárosbólEzüst halkés és halvilla Dunaújvárosból. A tárgyak az Arany Csillag Szálloda bezárása után kerültek az Intercisa Múzeum tulajdonába.
2013-10-00A hónap műtárgya - Habán korsó Dunapenteléről2013. október - E havi műtárgyunk ajándékozás útján került múzeumba. Eva Kiss egy romos pentelei házban találta még kislány korában. Az addig féltve őrzött korsót idén tavasszal ajánlotta fel a múzeumnak, amit ezúton is szeretnénk megköszönni.
2013-09-00A hónap műtárgya - Félstabil lokomobil-modell DunapentelérőlAz Intercisa Múzeum újkortörténeti gyűjteményének egyik felettébb érdekes darabja egy félstabil lokomobil-modell.
2013-08-00A hónap műtárgya - Lenin szobor Dunaújvárosból"1970 tavaszán Dunaújvárosban - és szerte az országban - nagy erőkkel készültek Lenin születésének 100. évfordulójára: Lenin-bibliográfia megjelentetése, kommunista szombat, fáklyás felvonulás, emlékfa ültetése."
2013-07-00A hónap műtárgya - Szír íjászsisak Dunaújvárosból2013. július - A sisak 1982-ben került elő a Duna kotrása során, Fehér András ajándékozta a múzeumnak.
2013-06-00A hónap műtárgya - Bronzkori urna Kisapostagról"2004-ben megelőző feltárást végeztünk az M8-as autópálya Duna-hídjának kisapostagi hídfőjénél, ahol egy kora és középső bronzkori temető is előkerült." "A mi urnánk azonban valamiben különbözött az átlagostól, és ez már a bontás során feltűnt: oldalát olyan bekarcolt dísz borította, amelyhez hasonló csak néhány lelőhelyről ismert."
2013-05-00A hónap műtárgya - Minerva bronzszobra Dunaújvárosból2013. május - "A római korban valószínűleg szentélyhez tartozó 26,2 centiméter magas, Dunaújvárosban talált szobor 2001 tavaszán, ajándékozás útján került az Intercisa Múzeumba."
2013-04-00A hónap műtárgya - Avar kettős síp Rácalmásról2013. április - "A fúvós hangszerek azok közé a hangszerek közé tartoznak, amelyeket igen régóta lehet nyomon követni a régészeti leletanyagban."
2013-03-00A hónap műtárgya - Fodrásszék Dunapenteléről"Az 1930-as évek dunapentelei fodrászatból származó fodrász szék 1985-ben került az Intercisa Múzeum helytörténeti gyűjteményébe." A dunapentelei fodrászat történetéből.
2013-03-00A hónap műtárgya - Fodrászszék Dunapenteléről"Az 1930-as évek dunapentelei fodrászatból származó fodrász szék 1985-ben került az Intercisa Múzeum helytörténeti gyűjteményébe. Béres Sándor fodrász mester özvegye adományozta a múzeumnak."
2013-02-00A hónap műtárgya - Sztálinvárosi vörös könyvA könyven azoknak a városépítőknek a nevei szerepelnek, akik Rákosi Mátyást kérték, hogy Dunapentele felvehesse a nagy Sztálin nevét. "A bőrbe kötött, aranyos betűkkel feliratozott kódexbe többszáz lapot füztek, az ezeket összetartó, sárgaréz rudak végét ízléses, fröccsöntött, vörös csillagok díszítik."
2013-01-00A hónap műtárgya - Római oltár Rácalmásról2013. január - "A közel 1 méter magas, homokkőből készült oltárkövet Rácalmás mellett a Dunában találták sóderkotrás során."
Intercisa MúzeumAz intézmény honlapja.
Várostörténet - KözépkorDunaújváros története. Középkor.
Várostörténet - Török korDunaújváros története. Török kor.
Várostörténet - ŐskorDunaújváros története. Őskor.
Várostörténet - Római korDunaújváros története. Római kor.
Pentele az újkorbanPentele, Dunapentele története a 18-20. század első feléig. Története, oktatás, közigazgatás, a társadalmi változások
Intercisa MúzeumAz Intercisa Múzeum honlapja. A múzeumról, gyűjteményeiről, várostörténet az őskortól napjainkig.
Várostörténet - Népvándorlás korDunaújváros története. Népvándorlása kora.
Dunaújváros történeteDunaújváros rövid története 1950-től.