Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Szerző:
Cím (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím Leírás Forrás név Szerző Kezdőoldal Záróoldal Tárgyszavak Könyvtári jelzet Megjegyzés
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

38 db találat
ListaDátum downCímLeírás
2023-09-00A hónap műtárgya - Császárszobor bázisa Intercisából2023. szeptember - 1967-ben a délkeleti temető feltárása során az 1190. kősírból került elő hat kőtábla, amelyeket Visy Zsolt egy szoborbázissá illesztette össze. A bázison álló szoborról nem tudjuk pontosan, hogy milyen volt, anyaga ismeretlen, de feltételezhetően bronzból készült. A szobrot Marcus Aurelius Severus Antoninus császárnak, azaz Caracallának állították.
2023-05-00A hónap műtárgya - Genius szobor Intercisából2023. május - 1964 májusában a Római városrész területén szórvány leletként került elő egy 93 cm magas genius szobor. A szobor meztelen férfialakot ábrázol. A genius bal oldalánál egy lefelé tartott, az élet elmúlását jelképező fáklyára támaszkodik, bal kezében egy félig kidolgozott koszorút tart. Jobb kezével bal vállát fogja, fejét is bal vállára hajtja. Arca sérült, nem látszik tisztán. Haja hullámos, csípője nőiesre faragott, lábai testéhez képest rövidek, a szobor kiképzése, elnagyolt kidolgozása provinciális mesterre utal. A szobor hátoldala kidolgozatlan, feltehetően egykor nem volt körüljárható, hanem egy síremlék része lehetett.
2023-01-00A hónap műtárgya - Római kori graffiti Intercisából2023. január - A hónap műtárgya ezúttal egy, a múzeum állandó kiállításában is látható római kori tetőfedő-tégla, melybe feliratot és rajzot is karcoltak egykor. A szöveg magyarul így szól: „ A mi urainknak Diocletianusnak és Maximianusnak a legnemesebb császároknak.”
2022-10-00A hónap műtárgya - Phallosz alakú amulettek Intercisából2022. október - Az intercisai temető számos érdekes tárgyat rejt és rejtett, a temető két sírjából egy-egy phallosz alakú, kisméretű, nyakba akasztható amulett került elő. Idősebb Plinius a Naturalis Historiában írt arról, hogy csecsemők ilyen amuletteket kaptak védelemként.
2022-06-00A hónap műtárgya - Várandós nők terracotta szobrai Intercisából2022. június - Az Intercisa Múzeum állandó kiállításában két várandós, meztelen, női terracotta szobor töredéke látható. Az egyik, 13,29 cm magas szobortöredék 1969-ben került elő a vicus területéről, azaz Intercisa polgári település részéről. A másik szobortöredék 13,17 cm magas, a katonai tábor területéről származik. A szobrokat valószínűleg Iuno Lucinának ajánlották fel várandós asszonyok, hogy terhességük, majd szülésük könnyű és sikeres legyen.
2022-01-00A hónap műtárgya - Római kori cece és szálleverő Intercisából2022. január - 1965 végén B. Vágó Eszter feltárást végzett az intercisai castellum területén. A feltárás során előkerült egy, feltehetően a 4. század végén – 5. század elején leégett épület is. A leletanyag több vastárgyat is tartalmazott, köztük volt egy-egy a szövéshez használt cece és szálleverő is. A két tárgy érdekessége, hogy a régészeti kutatás sokáig nem ismerte fel valódi funkciójukat, azok meghatározása Pásztókai-Szeőke Judit nevéhez fűződik, aki 2010-től publikált cikkeiben mutatott rá arra, hogy valójában mire is használhatták ezeket.
2021-09-00A hónap műtárgya - Varázsgemmák az Intercisa Múzeum gyűjteményéből2021. szeptember - Az Intercisa Múzeum római kori gyűjteményében két varázsgemma található, melyek az állandó kiállításban is láthatók. Az egyik egy ezüstgyűrű köve, anyaga zöld és vörös színű jáspis. A gyűrű karikája az alján hiányos, közepe táján kiszélesedik és szögletesen megtörik. A másik varázsgemma nincsen gyűrűbe illesztve.
2021-06-00A hónap műtárgya - Avar kori tojások az Intercisa Múzeum gyűjteményéből2021. június - A tojás nem számít ritka leletnek avar kori sírokban, leggyakrabban gyermek- és női sírokban, ritkábban férfi sírokban fordulnak elő. A tojásadás szokása az egész avar kor során megvolt, többségében egy, néha két tojást helyeztek a halott mellé. A tojásokat élelemmellékletként és kultikus, a termékenységgel összefüggő leletként egyaránt helyezhették a halott mellé.
2021-01-00A hónap műtárgya - Törökkori sütőharang Dunaújvárosból2021. január - 1993-ban egy feltárás során kerültek elő Dunaújváros-Rácdombról egy sütőharang töredékei. A tárgyat sikerült teljesen restaurálni, kiegészíteni. A szürke, pelyvával soványított, kaviccsal bélelt, kézzel formált sütőharang átmérője 54 cm, magassága 26,6 cm. Használata során a tárgy valószínűleg megrepedezett, ezért több helyen vassal erősítették meg, ezek a korrodált vasdarabok a tárgy felületén több helyen láthatók.
2020-03-00A hónap műtárgya - Venust ábrázoló csont hajtűk Intercisából2020. március - 1972 augusztusában, Dunaújvárosban, az egykori Intercisa polgári településrészén végzett feltáráson két, Venust ábrázoló hajtű került elő. Az egyik, csontból készült hajtű 9,3 cm hosszú. A tűrész kissé tömzsi, teteje szögletes tagban végződik, ezen áll Venus istennő, aki 2,27 cm magas. A másik Venust ábrázoló hajtű szintén csontból készült, ez az istennő-ábrázolás sokkal karcsúbb, mint az előző.
2020-02-00A hónap műtárgya - Ember alakú balsamariumok Dunaújvárosból2020. február - E hónap műtárgyai két kis ember alakú római kori bronzedény. Az ilyen típusú antropomorf edényeknek vannak közös jellemzőik: mindegyik fején zsanérral záródó kerek nyílás, illetve a külön készült fogantyú számára készített akasztók vannak. Az ilyen edények általános, modern kori elnevezése balsamarium.
2019-10-00A hónap műtárgya - Római kori játékok az Intecisa Múzeum gyűjteményéből2019. október - Az Intercisa Múzeumban található játékkockák csontból készültek, csak méretbeli különbség van közöttük. A múzeum állandó kiállításának római kori részén kaptak helyet egyéb római kori játékeszközök is. Téglába karcolt játéktábla töredékek, golyók, valamint a táblás társasjátékokhoz tartozó játékkorongok is.
2019-06-00A hónap műtárgya - Árpád-kori aranyfülbevaló Dunaújvárosból2019. június - A középkori fülbevaló a Bem utcából került elő, a múzeumba vásárlás útján jutott. Karikája aranyhuzalból készült, egyik vége egyenes, másikat laposra kalapálták és kétszer visszatekerték. A karikán három, sodrott aranyhuzalból készített, összeforrasztott gömb helyezkedik el, melyek közül a középső granulációval díszített.
2019-01-00A hónap műtárgya - Római kori ezüst övcsat Dunaújvárosból2019. január - A közel 8 cm hosszú, áttört mintájú ezüst övcsat 2017 júliusában került elő Dunaújvárosban, megelőző feltáráson. Az egykori Intercisa szélén feltárt szeméttároló gödörből előkerült tárgy szinte teljesen ép, csak a vasból készült csattüske egy része hiányzik. A 2 cm széles bőrövhöz tartozó csatot férfi viselte egykor, késő római férfi sírokból rendszeresen kerülnek elő övre utaló leletek: csat, övveretek, szíjvégek.
2018-12-12Új, bronz- és római kori leletek a dunaújvárosi löszpartból2017 és 2018 nyarán és őszén az Intercisa Múzeum dolgozói megelőző feltárást végeztek egy, a későbbiek során felépítendő kőtár-épület helyén Dunaújvárosban, a Római városrészben. Ugyan az Intercisa Múzeum folyamatosan látja el gyűjtőterületén, a Dunaújvárosi járásban, azon belül Dunaújvárosban régészeti szakfeladatait, ezek az utóbbi években elsősorban régészeti megfigyelések voltak, a városban nagyobb felületű feltárás régen volt. Ennek megfelelően nagy várakozással tekintettünk a munka elé.
2018-09-00A hónap műtárgya - Amphora Dunaújvárosból2018. szeptember - A vörösesbarna színű, felszínén sávosan polírozott (fényezett), 56 cm magas amphora pereme, testének jelentős része, alja kiegészített. Az edény alja lapos, fülei négyosztatúak, nyakán, a szalagperem alatt, a fül csatlakozásának szélességében három-három bekarcolt vonal látható. A nyak alján csipkézéssel díszített borda fut körbe. Pereménél kívül-belül, a nyakon, az egyik fülnél és a testen másodlagos égés nyoma figyelhető meg. Használati ideje az I-II. századra tehető.
2018-05-00A hónap műtárgya - Karoling-kori szíjfüggesztő veret Dunaújvárosból2017. május - A függő ritka leletnek számít a Kárpát-medencében. Formája és díszítése alapján tudjuk, hogy a tárgyat nem a honfoglaló magyarok ötvösei készítették, a IX – X. században készülhetett a Karoling Birodalomban. Egyike azon kevés Karoling-kori kisleletnek, mely a honfoglalók zsákmányaként kerülhetett a Kárpát-medencébe. Az ily módon hozzánk került leletek többfélék, vannak köztük másodlagosan felhasznált aranyozott bronz veretek, különböző, viselethez tartozó tárgyak, például csatok, valamint ékszerek, gemmák is.
2018-05-00A hónap műtárgya - Kelta hólyagos bokaperec Dunaújvárosból2018. május - 1952-ben a vasműtől délre, az energiafejlesztő vízelvezetőjénél földkitermelés során két sír került elő. A sírok régészeti feltárása november 4-11. között történt meg, azonban az 1. sírból származó kéttagú, négyhólyagos bokapereceket és egy kis, kihajló szájú bikónikus edényt a múzeum már korábban megvásárolta Patonai Ferenctől, 50 forintért. Az említett bokaperecek megtekinthetők az állandó kiállítás kelta vitrinében.
2018-01-00A hónap műtárgya - Kora újkori kályhacsempe Dunapenteléről2018. január - A hónap műtárgya egy Dunapenteléről származó oromcsempe. A terrakotta színű, háromszög alakú csempe szélessége: 14,5 cm, magassága: 16 cm, mélysége: 13, 3 cm. Hátsó lapja kör alakú, teste háromszög alakúra szélesedik Előlapjának nagy részét egy nyolc háromszögből alkotott kör tölti ki. Felette 1-1 háromszög alakú áttörés látható. Az előlap szélén vonalkeret látható. Teteje törött, restaurált.
2017-09-00A hónap műtárgya - Római kori mécses Dunaújvárosból2017. szeptember - 2017 júliusában, megelőző feltárás során került elő egy kétlángú mécses az egykori Intercisa vicusából, azaz polgári településéről. A mécses majdnem ép, csak egyik égőnyílásnál törött, discusán elnagyolt, felületesen kidolgozott virágszirmokat idéző motívum látható. Fogója háromszög alakú, levélmintával díszített. Az égőnyílásoknál jól látható az egykori égetés során lerakódott korom.
2017-06-00A hónap műtárgya - Gemmacsüngős, aranymedállal díszített gagátgyöngysor Dunaújvárosból2016. szeptember - Gemmacsüngős, aranymedállal díszített gagátgyöngysor Dunaújvárosból. A hónap műtárgyául választott gyöngysort Intercisa délkeleti temetőjének 57. sírjában találták, egy gazdag női halott nyakában. A gyöngysor elemei gagátból készültek, a rajta lévő aranymedál kör alakú.
2017-01-00A hónap műtárgya - Cikádafibulák az Intercisa Múzeum gyűjteményéből2017. január - A hónap műtárgya nem egy tárgy, hanem egy tárgytípus, a cikádafibulák. A fibula nem más, mint ruhakapcsoló tű, a cikáda rovar alakú díszek gyűjtőneve. Egyaránt cikáda névvel illetik a kabóca, méh, légy vagy sáska lakú tárgyakat. Az Intercisa Múzeum gyűjteményében egyaránt találhatók római- és népvándorlás kori cikádafibulák.
2016-09-00Kora újkori hajtűk Dunaújvárosból2016. május hónap műtárgya - kora újkori hajtűk Dunaújvárosból.
2016-01-01A hónap műtárgya - Római kori olajos üveg Dunaújvárosból2016. január - Római kori olajos üveg Dunaújvárosból. 1983-ban Dunaújváros Papsziget nevű részén tereprendezésre került sor. A terület az egykori Intercisa polgári településére esett, ezért a munkálatok előtt feltárásra volt szükség. Ennek során településhez kapcsolódód objektumok (gödrök, tűzhelyek, házrészlet) és sírok is előkerültek. Egyik sír különösen gazdagnak bizonyult, számos melléklet került elő belőle, köztük aranytárgyak, valamint a most bemutatandó olajos üveg.
2015-09-00A hónap műtárgya - Kelta fibulapár Előszállásról2015. szeptember - 2015. április 30. és május 11. között az Intercisa Múzeum Előszállás - Arany János utcában csatornázási munkálatokat megelőző feltárást végzett. A feltárás során egy vegyes rítusú temető három - egy hamvasztásos és két csontvázas - sírja került elő.
2015-04-00A hónap műtárgya - Árpád-kori nyakperec Rácalmásról2015. április - 1995. augusztus 15-én az Intercisa Múzeumba bejelentés érkezett, hogy építkezés során emberi csontok kerültek elő. A feltárt sírokból Árpád-kori leletanyag került elő: S-végű hajkarikák, gyöngyök, pödrött végű lemezkarperec, nyakperec.
2014-12-00Komikus színész szobra Baracsról2014 novemberének műtárgya egy baracsi lelet, amely a 2-3. században készült, és egy komikus színészt ábrázol.
2014-11-00A hónap műtárgya - Komikus színész szobra Baracsról2014. november - "2011 őszén ajándékozás útján került az Intercisa Múzeum gyűjteményébe a baracsi (egykori annamatiai), római kori polgári településen talált 5,05 cm magas bronzszobor."
2014-07-00A hónap műtárgya - Mithras-dombormű Intercisából"A múzeum egyik büszkesége Visy Zsolt ásatásán került elő a 2000. sír fedőlapjaként. A temetkezés egy idős házaspár maradványait rejtette. Az ókori sírrablók minden olyan leletet magukkal vittek, amely alkalmas lenne a kormeghatározásra, így csak nagyjából, a 4. század második felére lehet keltezni a sírt."
2014-05-00Avarkori mellboglárpár ElőszállásrólÁprilis hónap műtárgyának bemutatása.
2014-04-00A hónap műtárgya - Avar mellboglárpár Előszállásról2014. április - 2008. október 28. és 2009. május 22. között az akkor még Fejér Megyei Múzeumok Igazgatóságához tartozó Intercisa Múzeum megelőző feltárást végzett Előszállás-Györök tanya régészeti lelőhelyen.
2013-12-00A hónap műtárgya - Bizánc ereklyetartó kereszt ismeretlen lelőhelyről2013. december - Az 1960-as években ajándékozás útján került az Intercisa Múzeumba egy bizánci típusú bronz ereklyetartó kereszt töredéke.
2013-09-00A hónap műtárgya - Félstabil lokomobil-modell DunapentelérőlAz Intercisa Múzeum újkortörténeti gyűjteményének egyik felettébb érdekes darabja egy félstabil lokomobil-modell.
2013-07-01MinervaA 26,2 centimétere magas, Dunaújvárosban talált szoborról.
2013-05-00A hónap műtárgya - Minerva bronzszobra Dunaújvárosból2013. május - "A római korban valószínűleg szentélyhez tartozó 26,2 centiméter magas, Dunaújvárosban talált szobor 2001 tavaszán, ajándékozás útján került az Intercisa Múzeumba."
Iuppiter Culminarisnak szentelt oltár RácalmásrólAz isten intercisai kultuszának eredete. Az oltárkő leírása.
Az Intercisa Múzeum időszaki kiállításai 2014-2015-benAz Intercisa Múzeum időszaki kiállításai 2014-2015-ben, képekkel
A Dunaújvárosi járás területén elvégzett régészeti szakfeladatok 2014-2015-benIsmertető az Intercisa Múzeum munkatársai által végzett régészeti megfigyelésekről, megelőző feltárásokról, amelyek Keszi Tamás és Buza Andrea végzett.