Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Szerző:
Cím (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím Leírás Forrás név Szerző Kezdőoldal Záróoldal Tárgyszavak Könyvtári jelzet Megjegyzés
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

24 db találat
ListaDátum downCímLeírás
1985-00-00A pártok tevékenysége és a polgári közigazgatás kezdete Dunapentelén a felszabadulás utánA felszabadulás után 1945. március 10-én megalakult a 14 tagú kommunista párt. Az 1945. évi november 4-i nemzetgyűlésképviselő választás eredménye.
1978-12-15A Magyar Kommunista Párt helyi szervezetének megalakulása és és tevékenysége Dunapentelén a felszabadulás utánAz iskola helyreállítása, a tanítás megkezdése. Az iskola tantestületének névsora. Az első szabad május 1 megünneplése. Választás eredménye. Táblázat a községben lévő 6 párt tagságáról, vezetőségéről. A két párt egyesülése 1948 május 10.
1978-12-12A Magyar Kommunista Párt helyi szervezetének megalakulása és tevékenysége Dunapentelén a felszabadulás után (VI.)Harc a Nemzeti Bizottságon belül. Földosztás. Harc a földet visszaperlők ellen. Az újgazdák indulási nehézségei.
1978-12-08A Magyar Kommunista Párt helyi szervezetének megalakulása és tevékenysége Dunapentelén a felszabadulás után (V.)Harc a hatalomért. Tagtoborzó taggyűlés.
1978-12-05A Magyar Kommunista Párt helyi szervezetének megalakulása és tevékenysége Dunapentelén a felszabadulás után (4.)A 14 alapítótag március 10-i, alapítóértekezlete. Névsor. A pártmunka megindulása, a közbiztonság megteremtése.
1978-12-01A Magyar Kommunista Párt helyi szervezetének megalakulása és tevékenysége Dunapentelén a felszabadulás után (3.)A németek visszafoglalták Pentelét. A párttagok bujdosása. Végleges felszabadulás 1945. február 2-án. A párttagok visszatérése. Háborús károk.
1978-11-28A Magyar Kommunista Párt helyi szervezetének megalakulása és tevékenysége Dunapentelén a felszabadulás után (2.)Első összejövetelek. Névsorok. A párt megalakulásának bejelentése.
1978-11-24A Magyar Kommunista Párt helyi szervezetének megalakulása és tevékenysége Dunapentelén a felszabadulás után (1.)Történeti áttekintés az előzményekről. Birtokmegosztás: a második világháborút közvetlenül megelőző években. Munkásmozgalmi események a Horthy-korszakban.
1970-02-17Így történt. Lépésről-lépésreDunapentele politikai, gazdasági, közigazgatási életének beindulása a felszabadulás utáni években. A pártszervezet tagjainak, a népi rendőrség tagjainak, a tantestület tagjainak névsora.
1968-04-17A pártépítés tapasztalatai Dunaújvárosban 1.Takács Imre Dunaújváros Pártbizottságának tagja, tanulmányt írt a kezdetekről.
1951-09-25Jegyzőkönyv PB ülésrőlFöldes Lászlót megválasztják a Dunai Vasmű Pértbizottsága titkárának, rövid életrajza és mozgalmi múltja, beosztásai.
1948-05-09Jegyzőkönyv a helyi MKP és SZDP egyesülésérőlJegyzőkönyv a dunaplentelei Magyar Kommunista Pártnak és a Szociál Demokrata Pártnak az MKP helyiségében lezajlott egyesítő taggyüléséről. Elnöki megnyító után, ifj. Hegedüs Péter MKP járási titkár és Podrácki Imre SZDP járási titkár méltatják az egyesülést, Hegedüs beszél az ellenség elleni harcról, a munkásosztály harcáról, az összefogásról, az elöttük álló feledatokról, az MDP országépítő programmjáról. Podrácki a munkásmozgalom történetéről beszél és állandó harcáról a világreakció ellen. Ezután történt meg a két párt egyesülésének ünnepélyes aktusa, közfelkiáltással, és az új vezetőség megválasztása. Elnök: Rózsa György, Titkár: Kovács Ferenc, Káder: Cs. Tóth Mihály, Propaganda vezető: Főnyedi Elemér, Tömegszervező: Hingyi györgy, Gazdasági vezető: Körösi Mihály, Ifjúsági vezető: Kovács Antal. A megyei konferencia küldötteinek: Hegedüs Péter, Rózsa György, Kovács Ferenc, megválasztása után. Kovács Ferenc titkár tartott beszédet, melyben a párt munkájának segítésére és a pártgyüléseken való részvételre kéri fel az elvtársakat. Javasolja, hogy távíratban köszöntsék, az egyesülés alkalmából Rákosi Mátyás és Szakasits Árpád elvtársakat, az Internacionálé eléneklésével ért véget az ünnepélyes egyesítő taggyülés.
1948-04-23A helyi MKP és SZDP egyesülése után az új vezetőség jelöltjeAz MKP és SZDP központi szervező bizottságának körlevele értelmében az új vezetőség tagjaira tett javaslatok. Név, korábbi pártja, ha volt korábbi tisztsége akkor, azt is megjelölték. Új Vezetőség Elnök: Rózsa György, Titkár: Kovács Ferenc, Szervező titkár: Körösi Mihály, Káderfelelős: Cs. Tóth Mihály, Tömegszervező: Hingyi György, Gazdasági vezető: H. Szabó József, Paraszt felelős: Vagyócki Mihály, Oktatási felelős: Dr. Simay Arthur, Propaganda vezető: Főnyedi Elemér. A Pártbizottság tagjai:
1948-04-05A helyi MKP SZDP egységbizottság ülésének jegyzőkönyveAz egységbizottság ülésének jegyzőkönyve a helyi Szociáldemokrata párt jobboldali elemeinek eltávolításáról. Az egységbizottság tagjai: Hingyi György, Molnár István, Főnyedi Elemér, Varga László, Horváth József, Cs. Tóth Mihály egyhangú kizárási javaslatot terjeszt elő az alábbi tagokkal kapcsolatban: Bakos Mihályné, Bartalos Gáspárné, id. Botos István, Bakos Károly dr. , Fekete Istvánné, Fekete Rózsi, Félix Ferenc, Főnyedi Károly dr. , Főnyedi Károlyné, Farkas Imre, Deák István, Deák Istvánné, Hoffgárt Gyula, Hoffgárt Gyuláné, Jakó Pál, özv. Kovács Ferencné, Loch Frigyesné, Meggyes Lászlóné, Peretsényi György, Simai Artur dr. , Szappanos Józsefné, Tremmel István, Vasvári Béla, Tremmer Istvánné, Vasvári Béláné, Zimányi Lajos, Zsebeházi László, akik az 1947. évi országgyülési képviselő választáskor demokráciaellenes agitációt folytattak. ifj. Bogdán József, Czigler Károly, Cincok György, Csernyecki Lajos, Várnai Lajosné, ifj. Várnai László, Vindicsh József, id. Horváth Ferenc, Kálmán László, Kollár Katalin, Pivonka József, Pesszer Gyula, Windisch Józsefné, Molnár Mihály, Petrovics Sándor, Pesszer József, Petrovics Sándorné, Somorác Imre, Szentesi Ferenc, Szentesi Ferencné, Tiringer Mihály, Tóth Julianna, Tóth László, Tóth István, Kelemen Gyula, Kelenem Gyuláné, Hosszu János, ifj. Horváth Mihály, ifj. Farkas János, özv. Gucsi Istvánné, Holvajt György, Kovács György, Tiringer Imre, Windisch Edit, akik, demoráciaellenesek, munkásellenesek, kommunistaellenesek. Szántó Iatván, Gridik Lászlóné, Kovács Sándor, Szépes Imre, akik a munlás osztály közös nagy érdekeiért osztályhűséggel és tántoríthatatlanul küzdeni nem tudnak, egyéni céljaikért küzdenek. Földvári Vera, Jerkó Sándor, Töeök Jánosné, akik táesadalni állászk miattt osztályellenségnek tekintendőek. Hermán Jásos, Hermán Jánosné, akik munksáodk, de demokráciaeeles és jobboldali magatartásukkal megtagadták az osztályhűséget. Nyári Dezső és Nyári Dezsőné, akik új lakosok a községben és demokráciaellenes rémhíreket terjesztenek. Gridik László, aki lengyel állampogár, és róla közelebbit nem tudnak.
1947-10-05Jegyzőkönyv a helyi MKP tisztújító taggyülésérőlTisztújító taggyülés jegyzőkönyve. A tisztújítás eredménye: Elnök: Hingyi György, Titkár: Kovács Ferenc, Propaganda vezető és kultur vezető: cs. Tóth Mihály, Gazdaság vezető: H. Szabó József, Tömegszervező: Bartalos István, Ifjúsági vezető: ifj. Pósch Ferenc
1947-02-11Jegyzőkönyv Urbán központi falujáró elvtárs beszámolójárólJegyzőkönyv rendkivüli taggyülésről és pártnapról. Urbán elvtárs beszámolója arról, mit tapasztalt falun.Szót ejt a belpolitikai helyzetről "úri brigantik összeesküvése", és arról, hogy a falusi, dolgozó munkásság támogatja a magyar demokratikus köztársaság ügyét. Kéri Rákosi és Rajk elvtársakat, hogy sújtsák a törvény teljes szigorával, halállal az összeesküvés részeseit, Ugyancsak Rákosi Mátyáshoz fordulnak, azzal a kéréssel, hogy a helyi gözmalmot kivegyék a feketézők kezéből és a község tulajdonába kerüljön. Urbán elvtárssal a tanyai szervezeteket is végiglátogatták, hasonló gyülések keretében
1946-11-05Kimutatás a dunapentelei képviselőtestületi jelöltekrőlKimutatás a jelöltekről, nevük, életkoruk, foglalkozásuk, pártállásuk, ha MKP taguk tisztségük. A jelöltek: Hingyi György, Hingyi Sándor, Kéri Mihály, Klág Béla, Pattantyus Sándor, Kovács Ferenc, Beró Mihály, Vadas Mihály, Vadas Mihályné, Bánkuti János, Varga László, Balogh György, Molnár Zoltán, Lizán Béláné, Zombor Pálné, Palotai József, Pintér György, Beró Mihályné, Ludisz András, Fazekas József , Ács Zoltán
1945-07-06Titkári jelentés a dunapentelei MKP-tőlJelentés a pártvezetőség átalakításáról, a pártszervezet kiépítéséről. Titkár: Morvai József, Propaganda: Steiner György, Közigazgatás: Bodnár András, Szakszervezeti ügyek: Kovács Ferenc, Pénztáros Grydyk László, Káder megbizott: Veiczi Zoltán, Tömegszervező: Németh Sándor. A párt célkitúzései, beszámoló a pártnapról, gazdasági ügyek.
1945-05-30Titkári jelentés a dunapentelei MKP-tőlTitkári jelentés a helyi MKP szervezet életéről, munkájáról. Főispáni leírat Pattantyus elvtárs diktatorikus viselkedése miatt. Nemzeti Bizottság átalakítása az elnüki tisztség átengedése a Nemzeti Parasztpártnak. Párttagdíjak, a párt pénzügyei. Grydyk máshol Gridik László lesz a párt péntztárnoka.
1945-05-23Jelentés a környékbeli MKP szervezetekrőlJelentés Dunapentele, Baracs, Nagyvenyim, Adony és Ercsi pártszervezeteiről, pártvezetőségeiről és ezek próblémáiról. Dunapentelén Pattantyus leváltatása.
1945-04-13Titkári jelentés az MKP dunapentelei szervezetétőlTitkári jelentés. A kormány által előírt földreform végrehajtásának fokáról. Beszámoló a pártéletről, a pártszervezet munkájáról, Nagy Ferenc látogatásáról, aki a földreformról tartott eligazítást a földigénylő bizottság tagjainak számára.Beszámoló Pattantyus Sándor elvtárs, elnök látogatásáról Adonyban, az ottani pártszervezettel való kapcsolatfelvételről. Nemzeti Bizottság üléséről, ahol a rendőrség helyettes parancsnokát és csoportvezetőt leváltottak, helyükre Varga László és Kovács Ferenc elvtásak kerültek. Jelentés a május elsejei ünnepségről, ahol mind a négy párt részt vett, de a kisgazdák elálltak a szónoklástól. Az ünnepségen részt vett az itt lévő román katonaság három szakasza és orosz katonák.Mintegy háromszáz résztvevő.
1945-03-10Jegyzőkönyv az MKP alakuló ülésérőlJegyzőkönyv az MKP helyi alapszervezetének megalakításáról. Az alapítók névsora: Pattantyus Sándor, Bánkuti János, Varga László, Garbacz János, Gerendai Gyula, Gridik László, Hingyi György, Herman János, Morvai József, Molnár József, Molnár István, Németh István.Horváth József, Vajgert Mihály. A tisztégviselők, a helyi pártvezetés megválasztása. Elnök: Pattantyus Sándor. Alelnökök: Varga László, Bánkuti János. Titkár: Vajgert Mihály.
Vadas Mihály munkásmozgalmi visszaemlékezéseDunapentele első MKP párttitkára volt. A visszaemlékezés 1952-ig terjed.
Hároméves terv1947. aug. 1-én kezdődött meg az ország újjáépítésének meggyorsítására kidolgozott hároméves terv. A helyi feladatokat a magyar Kommunista párt dunapentelei szervezete vázolta fel.