Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Szerző:
Cím (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím Leírás Forrás név Szerző Kezdőoldal Záróoldal Tárgyszavak Könyvtári jelzet Megjegyzés
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

34 db találat
ListaDátum downCímLeírás
2024-11-26Négy érdekesség a múltbólTudják, hogy csak kicsin múlott csak, hogy most Dunaújváros helyett Dunavasváron lakjunk? Tudták, hogy holt lelkek is kérték, hogy Sztálinváros legyen Dunapenteléből? Melyik városunk legtöbbször nevet változtatott utcája? Dunaújváros története tele van érdekességekkel. Ezek közül ötöt szeretnénk megosztani. Édesapám születési helye Dunapentele, az enyém Sztálinváros, a húgom Dunaújvárosban született, s ahogy szoktuk mondani némi túlzással, de mindannyian ugyanabban a kórházban. Dunaújváros története tele van hasonló különlegességekkel. Hamarosan városunk történetének jeles évfordulóját ünnepeljük. 1961. november 25-én vette fel településünk a Dunaújváros nevet. A korábbi névadások között találunk holt lelkek kérését, többször átkeresztelt utcákat, és az is előfordult, hogy kétszer adták ugyanazt a nevet. Íme.
2023-08-00A hónap műtárgya - Építkezésből város, Dunapenteléből Sztálinváros: Dekorációs felhívás 1951 őszéről2023. augusztus - Az irat nyomdai termék, a múzeum törzsanyagához tartozik. A 10x14,5 cm-es papír történeti jelentősége jelentős, a helytörténeti gyűjtemény fontos darabját képezi. A kis papíron Berecz Bertalan tanácselnök kéri a dolgozókat és a város összes lakóját, hogy a szállásokat és a lakásokat kívül-belül díszítsék fel, így legyenek méltók az ünnep jelentőségéhez. A múzeum őriz egy másik felhívást is, melyben a tanácselnök ugyancsak erre szólítja fel a városépítőket és az itt lakókat.
2021-12-28A város első karácsonya és újéve"1961 novemberének végén Sztálinváros neve Dunaújvárosra változott, így hatvan éve az épülőben lévő új város új névvel ünnepelte a karácsonyt és 1961/1962 fordulóját. Lapszemle következik a szintén névmódosításon átesett városi lap első ünnepi számaiból."
2021-11-25Hatvan évvel ezelőtt nevezték át városunkat"Hatvan éve annak, hogy településünk nevét megváltoztatták, és az Sztálinvárosból Dunaújváros lett. Ehhez persze még korábban Sztálinvárosnak is meg kellett születnie. Történelmi visszatekintés, érdekességekkel."
2016-02-15Korlátlan személyi diktatúra"Ki volt valójában Sztálin, akiről városunkat is elnevezték? Nem csekély taktikai megfontolásból vette fel a város és a Dunai Vasmű Sztálin nevét az 1950-es években. De valójában ki volt Sztálin? A társadalomkutatók vizsgálják személyiségét és döntéseinek hatását."
2015-11-16Monostor emlékhelyNagy jelentőségű Pentelei Monostor Konferenciát tartottak november 14-én a református templomban. Előadást tartott Kalota József, a görögkeleti egyház püspöke, Szabó Szolt Róbert építész és Keszi Tamás régész.
2015-05-11Adjunk nevet az újszülöttnek!"A város születésnapjáról megoszlanak az álláspontok. Az egyik változat szerint 1950. május 2-ához, az első kapavágás napjához köthető. A második verzió 1951. április 29., vagyis a minisztertanács határozata Dunapentele ideiglenes elnevezéssel várossá nyilvánításáról, a harmadik szerint 1951. november 7., amikor Sztálin nevét felvette. De ezzel még nem ért véget a történet."
2014-11-26Sztálinvárosiként feküdtünk, de már dunaújvárosiként keltünk"A szerkesztőségben arról beszélgettünk a napokban, hogy most van az évfordulója annak, amikor Sztálinvárosból „végleg” Dunaújváros lett."
2013-02-00A hónap műtárgya - Sztálinvárosi vörös könyvA könyven azoknak a városépítőknek a nevei szerepelnek, akik Rákosi Mátyást kérték, hogy Dunapentele felvehesse a nagy Sztálin nevét. "A bőrbe kötött, aranyos betűkkel feliratozott kódexbe többszáz lapot füztek, az ezeket összetartó, sárgaréz rudak végét ízléses, fröccsöntött, vörös csillagok díszítik."
2006-11-25Pentele ezer évesPentele történetéből. Kis Pentelei iparos történelem (I.).
2004-03-19SztálinvárosokSztálinvárosok néven Európa Sztálinvárosai bemutatása képekben a Centrális Galériában Budapesten
1995-01-01"..a nagy Sztálinról...
1990-11-30Képviselőtestületi ülésTemplom és szolgáltatóház. Talán a városnév is változik. Újabb bizottságok. Visszavont vb-határozat. Magyarázat 2 milliárdra. Megújul a Szórád Márton Iskola.
1986-09-11MúltunkbólDunapenteléből Sztálinváros lesz.
1978-01-20A nevek világa: Szent Pantaleontól - DunaújvárosigA XIX. század végén kapta a mai Dunaújváros a Dunapentele nevet.
1976-08-29A helységnevek változása: NyelvőrA helységnevek változása során Pentele név eredetéről - a velencei Szent Pantaleon nevéből alakult személynév volt Pentelén - Pentelény alakban. A község lakossága Pentele, majd Dunapentele alakban használta. E név később Dunaújváros névre változott.
1961-11-28Város a Duna partjánVárosunk új neve: Dunaújváros.
1961-11-28Városunk új neve - DunaújvárosAz MSZMP Városi Bizottsága, a városi tanács, a Hazafias Népfront helyi elnöksége azzal a kéréssel fordult az Elnöki Tanácshoz, hogy változtassa meg a város nevét. Így Sztálinváros neve Dunaújváros lett, a Sztálin út Vasmű út, a Stalinstadt tér Marx Károly tér.
1961-11-25A Népköztársaság Elnöki Tanácsának határozataA Népköztársaság Elnöki Tanácsának 17/1961. számú határozata Sztálinváros nevének Dunaújvárosra változtatásáról. A Népköztársaság Elnöki Tanácsa - a város dolgozói képviselőinek javaslatára - Sztálinváros nevét Dunaújvárosra változtatja. (teljes szöveg)
1956-10-23A városi tanács ülésérőlTörvénytelenül megkárosított középparasztok rehabilitálása. (névsor) A felszólalók a város nevének megváltoztatására is tettek javaslatot. A szerkesztőség felhívása, a város nevének megváltoztatására. Javaslat a Sztálin út nevének megváltoztatására.
1951-11-09Ünnep SztálinvárosbanNov. 7-én ünnepelte új nevét a város és a vasmű. E naptól Dunapentele neve Sztálinváros, a Dunai Vasmű neve Sztálin Vasmű lett.
1951-11-07Dunapenteléből - SztálinvárosAz új szocialista város
1951-11-06November 7-től Sztálin nevét viseljükA minisztertanács ülésén Rákosi Mátyás bejelentette, hogy a dunapentelei dolgozók a város és a vasmű nevét Sztálinvárosra, ill. Sztálin Vasműnek nevezhessék el. A kéréshez a min. t. hozzájárult.
1951-11-03A minisztertanács hozzájárult, hogy Dunapentelét...A minisztertanács határozata Dunapentele, Sztálinváros, a Dunai Vasmű, Sztálin Vasmű lett.
1951-11-01Városunk méltó Sztálin nevérePentele átalakulása Sztálinváérossá. Rákosinál tett látogatás után.
1951-10-31"Éljen a város, amely Sztálin nevét viseli"A dolgozók leveleiből, akik Rákosi elvtársnak igéreteket tettek.
1951-10-28November 7-től nevezzék Dunapentelét Sztálinvárosnak14.800 aláirás a kérvényen: Dunapentele legyen Sztálinváros
1951-10-12"Kérjük, hogy városunkat és gyárunkat......a nagy Sztálinról nevezzék el." Beszámoló arról a gyűlésről, amelyen elhatározták, hogy a várost és a vasműt Sztálinról nevezik el.
Dunapentele Sztálinváros leszVárostörténet, hogyan lett a város neve, Sztálinváros.
1949-től a hiradónálA filmrendező, Csőke József visszaemlékezése. Szó esik benne a Sztálinváros névadásáról készült filmről, s további sztálinvárosi agit. filmekről.: Épül a békemű, Korunk városa.
Levél, amelyben javaslat születik, hogy Dunapentele Sztálinváros legyenGerő Ernő levele Rákosi Mátyáshoz.
Pentele az újkorbanPentele, Dunapentele története a 18-20. század első feléig. Története, oktatás, közigazgatás, a társadalmi változások
Eseménynaptár (kishír)A sztálinvárosi tanács kéri a város nevének megváltoztatását. (teljes szöveg)
Eszményi városokSztálinváros, mint szocialista város bemutatása. Történet a városépítésről, Tevan Zsófia és Kollár Júlia a városépítkezésen. Várostervezés, városépítészet, városnév, életmód.