Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Szerző:
Cím (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím Leírás Forrás név Szerző Kezdőoldal Záróoldal Tárgyszavak Könyvtári jelzet Megjegyzés
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

1381 db találat
ListaDátum downCímLeírás
2023-10-27Egykor volt vasárnapok szép emlékeiEgy kép nyomában a focipályán, aztán út a zsúfolásig telt Vidám Parkba, egészen Jelinek elvtárs örökségéig. Dr. Tóth István visszaemlékezése.
2023-08-04Jó ebédhez szólt a nóta a városban isNéprádió nappal, esténként meg a Szabad Európa, titokban. Dallamok itt is, ott is, és a Csinn-Bumm Cirkusz világszáma. Régi idők rádiója dr. Tóth István vendégposztjában – személyes várostörténet.
2023-07-21Egykori laktanyaépület a város szélénA 2950-es postafiók számot viselte az egykor magyar katonák számára épült dunaújvárosi komplexum. 1951. november 1. és 1957. március 30. között állomásozott itt magyar alakulat. A legtöbb információnk az 1956-os események idejéből származik és az elmúlt évek során több feldolgozása megjelent a témának. 1956-ban a 142. önálló honi légvédelmi tüzérezred nevet viselte a laktanyában állomásozó alakulat. Az ezred történetét levéltári kutatásokból ismerhetjük meg, most azonban kifejezetten a laktanyát is érintő események bemutatására szorítkozom.
2023-07-14L-múlt történetek az L épületek múltjáról (5.)Dr. Tóth István szociográfiai sorozatának ötödik része
2023-07-07L-múlt történetek az L épületek múltjáról (4.)Gyerekcsínyek, nagy arcok és bandázások a városépítés hőskorából – méghozzá egy legendás helyszínen. Dr. Tóth István szociográfiai sorozatának negyedik része
2023-06-23L-múlt történetek az L épületek múltjáról (3.)Dr. Tóth István szociográfiai sorozatának harmadik része
2023-06-23Leitner János timpanonos úrilakja PentelénÉvtizedek óta elhagyatottan áll egy lakóház Pentele városrészben. Az elburjánzott növények és omló vakolat alá tekintve, történetét megismerve, felidézhetjük egykori szépségét Leitner János birtokos lakjának – a Kastélysor egyik házának. Kronászt Margit írása
2023-06-16L-múlt történetek az L épületek múltjáról (2.)Gyerekcsínyek, játékok és bandázások a városépítés hőskorából – méghozzá egy legendás helyszínen. Dr. Tóth István összegzése eleven emlékeket idéz.
2023-05-26A mezővárosi, majd nagyközségi KastélysorKronász Margit írása a dunapentelei Fő utca (Kastélysor) épületeiről
2023-05-26L-múlt történetek az L épületek múltjárólDr. Tóth István várostörténeti írása az L.épületekről
2023-03-10Élet a Janitsáry, majd Szávits pusztánA szóbeszéd úgy tartja, Jókai Mór Janitsáry Miklósról mintázta Tímár Mihály alakját Az arany ember című regényében, 1872-ben. De miért épp a dunapentelei birtokos ihlette meg a kor nagy regényíróját? Kronászt Margit településtörténeti írása.
2023-01-27Dunapentelei emlékek a József Attila Könyvtárban – figyelem, online is!A Dunapenteléről szóló történeti könyvek, visszaemlékezések, kéziratok, képeslapok online bemutatására vállalkozott a dunaújvárosi József Attila Könyvtár a helyi kohéziót erősítő pályázati program keretében – a Dunapentelei emlékek című gyűjtemény külön menüpontot érdemelt a könyvtár hivatalos oldalán.
2023-01-20Népszerű lett a Muki-túra, különleges múltidéző sétára csalogat a várostörténeti blog.2022. utolsó napjaiban kerekedtek föl utoljára a város múltja iránt érdeklődők, hogy részt vegyenek Horváth Tamás kirándulásán. A DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blog gazdája 2023-ban is folytatja a népszerű Muki-túrákat.
2023-01-18A legendás 1987-es januári havazásAntal Lajos visszaemlékezése.
2023-01-16Emlékeznek még a Dömsöd motoros hajóra?Képünkön a dunaújvárosi személyhajó-kikötő látható 1980 késő őszén. Sajnos már régóta, egészen pontosan 1988 óta nem lehet ilyen képet készíteni a Szalki-szigeten, ugyanis akkor szűnt meg végleg a személyhajózás Dunaújvárosban.
2023-01-13Választások, jubiláló oktatási intézmények, kulturális pezsgésA járványhelyzet csillapodása után nyugalmasabb, tervezhetőbb évre készültünk 2022 első napjaiban. Aztán február végén elkezdődött Oroszország háborúja Ukrajnában. Felpörgő infláció, elszálló rezsiszámlák, a vasmű sokfordulós kálváriája. A nehézségek mellett azért számos örömteli eseményt is dokumentálhattunk. Egy mozgalmas, kihívásokkal terhelt esztendő, megoldandó feladatokkal terhelt tizenkét hónap krónikája dióhéjban – a második negyedév.
2023-01-12A tavalyi esztendő tömör krónikája. Bizakodóan indult az év, ám a háborúval minden megváltozottA járványhelyzet csillapodása után nyugalmasabb, tervezhetőbb évre készültünk 2022 első napjain. Aztán február végén elkezdődött Oroszország háborúja Ukrajnában. Felpörgő infláció, elszálló rezsiszámlák, a vasmű sokfordulós kálváriája. A nehézségek mellett azért számos örömteli eseményt is dokumentálhattunk. Egy mozgalmas, kihívásokkal terhelt esztendő krónikája dióhéjban – az első negyedév.
2022-03-10Régen sokat forgattuk, mára eltűnt. A telefonkönyv múltja és történetének lezárása„Hamarosan új telefonkönyv váltja fel az 1968-as kiadású telefonkönyvet, akkor teljes lehet az előfizetők öröme. Az új telefonkönyv közös kötetben tartalmazza majd Fejér, Pest, Komárom és Nógrád megyék előfizetőinek adatait” – írta a Dunaújvárosi Hírlap 1972 nyarán.
2022-03-09Az éjszakai csendháborítást kilenc vödör vízzel jutalmaztákA Dunaújvárosi Hírlap és elődei az elmúlt évtizedekben számos emlékezetes vagy éppen furcsa bűntényről, megrázó balesetről, a közvéleményt sokáig foglalkoztató úgynevezett „kék hírről” számoltak be. Visszatekintés és válogatás az 1957-es Sztálinvárosi Hírlapokból.
2022-02-25Bőgőtemetéssel ért véget a báli időszakA karácsonyi ünnepkört követően a hagyomány szerint elkezdődik a farsangi időszak, amelyhez számos érdekesség és helyi történet kapcsolódik. Minderről Kronászt Margit dunaújvárosi történész-muzeológussal beszélgettünk az Intercisa Múzeumban.
2022-02-11"Múltközben": remek fotók, remek koncert és remek játék a József Attila Könyvtárban. „Múltközben” – a születő város hétköznapjaiMúltközben címmel nyílt remek tematikus tárlat a dunaújvárosi József Attila Könyvtárban. A várostörténet szerelmesei a születő város hétköznapjait Bali Attila gyűjteményéből válogatott képekkel idézhették fel, de minikoncert, sőt, egy várostörténeti társasjáték bemutatója is szerepelt a megnyitó programjában!
2022-02-10Ahol anno nagyon sokan láttuk meg a napvilágot - szülőotthonA korábban, a Hírlap hasábjain elkezdett Volt egyszer… sorozatunk mellett, vagy ha úgy tetszik, annak folytatásaként megpróbáltuk összeszedni azokat a városi épületeket, amelyek még állnak a városban, de vagy elveszítették funkciójukat és elhagyatottak, vagy eredeti rendeltetésüktől eltérő funkcióban működnek tovább. A szülőotthon története.
2022-02-09Melyek a város és a környék törzshelyei? A Fapad is a belváros egyik kedvelt törzshelye volt egykor"Egykori és mai a törzsvendégektől telt házas vendéglátóhelyeket bemutató sorozatunk első állomásaként, sajnos már csak az emlékeim nyomán, de a Kiscsillag sörözőbe lépek be."
2022-02-08"Marosán államminiszter vagyok - ezt mindenki mondhatja"A Dunaújvárosi Hírlap és elődei az elmúlt évtizedekben számos emlékezetes vagy éppen furcsa bűntényről, megrázó balesetről, a közvéleményt sokáig foglalkoztató úgynevezett „kék hírről” számoltak be. Visszatekintő lapszemlénkben ezekből válogatunk. Terítéken 1956/1957 fordulója.
2022-02-02Kedvelt helyeink voltakVárosi épületeket, amelyek még megvannak a városban, de vagy elveszítették funkciójukat, és üresen állnak vagy eredeti rendeltetésüktől eltérő funkcióban működnek tovább. A Béke étterem és a Vasmű Klub történetét.
2022-01-10Közönség előtt, szakember törte fel a kokszoló páncélszekrényétA Dunaújvárosi Hírlap és elődei az elmúlt évtizedekben számos emlékezetes vagy éppen furcsa bűntényről, megrázó balesetről, a közvéleményt sokáig foglalkoztató úgynevezett „kék hírről” számoltak be. E gyűjtéssel induló visszatekintő a Dunaújvárosi Hírlapban.
2022-01-00Dunapenetele, Sztálinváros, Dunaújváros az idő sodrában. Az Intercisa Múzeum kiállításaA városalapítás 17., a várossá válás 70. évfordulójához kapcsolódóan nyílt meg a 2021 végén az Intercisa Múzeum legújabb kiállítása, amelyet a kurátor, Nagyné Hodik Mónika ajánlott a látogatók figyelmébe.
2021-12-28A város első karácsonya és újéve"1961 novemberének végén Sztálinváros neve Dunaújvárosra változott, így hatvan éve az épülőben lévő új város új névvel ünnepelte a karácsonyt és 1961/1962 fordulóját. Lapszemle következik a szintén névmódosításon átesett városi lap első ünnepi számaiból."
2021-12-17A helyiek szomorú karácsonyaiSzabó Tamás írása a dunapentelei 1944-es karácsonyról
2021-11-27Weiner Tibor építészetéről. Egy város építésze"A Kortárs Művészeti Intézetben (KMI) csütörtökön Végh Árpád Dunaújvárosból elszármazott építészettörténész – itt nőtt fel, itt érettségizett – tartott előadást A város és alkotója – Weiner Tibor dunaújvárosi munkássága címmel.+
2021-11-26Várostörténeti tárlat nyílt az Intercisa MúzeumbanEgy igazán különleges kiállítást tekinthetnek meg a városlakók Dunaújvárosban, az Intercisa Múzeumban. A „Dunapentele, Sztálinváros, Dunaújváros az idő sorában” című tárlatot Szente Tünde közreműködésével nyitották meg az intézmény munkatársai 2021. november 19-én.
2021-11-25A város és alkotójaVégh Árpád építészettörténész előadása Weiner Tiborról. Az előadást a Kortárs Művészeti Intézetben tartották meg 2021.11.25.-én.
2021-11-25Hatvan évvel ezelőtt nevezték át városunkat"Hatvan éve annak, hogy településünk nevét megváltoztatták, és az Sztálinvárosból Dunaújváros lett. Ehhez persze még korábban Sztálinvárosnak is meg kellett születnie. Történelmi visszatekintés, érdekességekkel."
2021-11-22Városkalauz - ilyen volt egykori lakóhelyünkTelepülésünk múltja iránt érdeklődőknek újabb remek élményanyagot nyújt az Intercisa Múzeum pénteken délután nyílt várostörténeti tárlata. Emlékek Dunapenteléről, Sztálinvárosról és Dunaújvárosról. Beszámoló a kiállításmegnyitóról és a kiállításról.
2021-11-19Várostörténeti szemle és Éri Jenő legjobbjai"Az Intercisa Múzeumban 17 órakor mutatkozik be a Dunapentele, Sztálinváros, Dunaújváros az idő sodrában című kiállítás, amelyet az intézmény vezetője, Farkas Lajos és Szente Tünde város­szociológus ajánl majd az érdeklődők figyelmébe. 18 órától a Kortárs Művészeti Intézetben egy „visszabintangolt”, a fővárosban is több évtizeden át alkotó – elmondása szerint –, az alkotói pályája dinamikus szakaszán járó Éri Jenő részben életműjellegű tablója várja a nagyérdeműt AtonálisKottaKépek címmel."
2021-11-18Az egykori épületekről a jelenben"Ilyen a régi Bánki Donát iskola, a Barátság iskola, a József Attila iskola, a kisegítő iskola, a szülőotthon, a 10 emeletes munkásszálló, a 8 emeletes nővérszálló, a Sirály étterem, az Óragyár épülete, az áruházaink (Skála, Kék Duna), a Kodály Zoltán utcai bölcsőde, az Erkel kerti óvoda, a Liszt Ferenc kerti bölcsőde, a Kőműves utca volt üzletei, a Vasmű út volt üzletei, az irodaház, az MKB Bank, a Hangulat Bár és a mellette lévő ABC-áruház, a Béke Étterem és a Vasmű Klub."
2021-10-22Mohai Lajos könyve 1956-ról: Amíg élekA kilencvenes éveiben járó Mohai Lajos Amíg élek című könyve 1956 évfordulójára a Kráter Műhely Egyesület kiadásában jelent meg.
2021-10-22Soha nem szabad elfelejteni!Visszaemlékezés. "„Nincs szó, mely méltóképpen kifejezhetné azt az örömöt és büszkeséget, melyet ezekben a forró napokban érzünk […] lengyel testvéreink ismét magasra emelték a szabadság fáklyáját” – kezdődik a Sztálinváros című újság (a Magyar Dolgozók Pártja sztálinvárosi pártbizottságának lapja) 1956. október 23-án megjelent vezércikke.
2021-10-21Az 1956-os forradalom és az akkoripentelei gyerekekSzabó Tamás visszaemlékezése az 1956-os dunaújvárosi eseményekre
2021-10-08Tervekkel telve a város újrafelfedezéséértRosti Pál születésének 190. évfordulója alkalmából egy bemutatókkal és látványos gyűjteményekkel fűszerezett megemlékezést tartottak a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házában 2021. szeptember 29-én. A rendezvényen Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester is részt vett, aki átadta a Rosti Pál nevével fémjelzett emlékérmet Horváth Tamásnak, a Dunaújváros Mesél Blog szerkesztőjének.
2021-10-04A csinált városok történeteOktóber 8-án, pénteken 17 órától a József Attila Könyvtár Várostörténeti esték sorozatában „Csinált városok a XXI. század elején” címmel Szirmai Viktória Széchenyi-díjas kutatóprofesszor előadása várja az érdeklődőket.
2021-09-21Felfedezésre váró csodák - Várostörténeti esték"A József Attila Könyvtár az utóbbi években is nagy figyelmet fordított a várostörténeti előadásokra. A múlt héten kezdődött új sorozata pedig igazi csemegéket ígér(t). Az első kiadásban a szocreál és a korszak egyik elismert kutatója – aki egyben remek előadó is –, Prakfalvi Endre művészettörténész tartott előadást."
2021-09-00A 70 éves Dunaújváros kis enciklopédiája. A mi vasmű- és várostörténetünkVárostörténet-írónknak, Dunaújváros Megyei Jogú Város díszpolgárának, Miskolczi Miklósnak és az általa létrehozott "MI, DUNAÚJVÁROSIAK" Facebook-csoport tagok aktivitásának köszönhetően elkészült "A 70 éves Dunaújváros kis enciklopédiája" címet viselő kötet. A könyv díszbemutatójára a Bartók Kamaraszínházban került sor.
2021-08-24Volt egyszer egy Arany CsillagFolytatjuk a Volt egyszer… elnevezésű várostörténeti mini sorozatunkat. Sorra vettük már az egykori városi üzemeket, gyárakat, szó volt a kompról is, jöjjön most az Arany Csillag Szálloda történetének rövid áttekintése.
2021-08-19Dunaújváros mesél: Vasváros a Duna partjánÚjabb remek riporttal örvendeztette meg a városépítés kezdetei iránt érdeklődőket a DunaújvárosMesélPontHu blog. A Vasváros a Duna partján című összegzés a Vasmű "hőskorába" enged bepillantást
2021-08-13Szép sikert hozott a retró véradás az MMK-ban. Megérdemelt sikert hozott a retró véradásA Dunaújváros 70 elnevezésű programsorozat részeként rendeztek retró véradást az Munkásművelődési Központban a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének munkatársai 2021. augusztus 10-én, szerda délután. Az akció rendkívül népszerű volt, összesen 64 véradó – köztük Barta Endre alpolgármester és Motyovszki Mátyás önkormányzati képviselő is önkénteskedett.
2021-07-09Dunaújváros mesél: A nagy kék orzságúton.Nyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon is megjelent, Dunaújvárosról elnevezett tengerjáró hajó egyik útjáról szóló Fejér Megyei Hírlap 1968. február 4-i cikkéből.
2021-05-21Városmese: "Földreform Pentelén 1945-ben"Nyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon is megjelent 1970-ben született tanulmányból, mely az 1945-ös földreformhoz repít vissza.
2021-05-14"Múltba ásott város" az Intercisa Múzeumban. Kiállítás a nyitás alaklmából: "Múltba ásott város"Újra várja a látogatókat a dunaújvárosi Intercisa Múzeum; a jeles alkalomból az intézmény különleges, a településtörténet különböző korszakainak régészeti emlékeit bemutató kiállítással fogadja a kultúra és a várostörténet szerelmeseit.
2021-04-16Gyár- és várostörténeti pillanatképekKépválogatás a Dunaferr Dunai Vasmű Krónika című kiadványból
2021-04-09Városmese, a messziről jött ember szemévelNyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon is olvasható 1961. április 1-én a Magyar Nemzetben Mit látott M. Joyon Sztálinvárosban? címmel megjelent cikkből
2021-03-05Városmese: "Resztelt máj, meg miegymás..."Újabb kiváló összeállítással örvendeztette meg a településtörténet iránt rajongókat a DunaújvárosMesélPontHu blog. Ezúttal korabeli újságcikkeket közöl, a városépítés hőskorának vendéglátására, jelesül a legendás "Kockára" fókuszálva. Részletek.
2021-01-22Vízimalmok és vízimolnárságSzabó Tamás írása a dunapentelei vízimalmokról
2020-09-25Dunaújváros mesél: a DISZ-táborokNagyszerű tanulmánnyal örvendeztette meg a városépítés hőskora iránt érdeklődőket a DunaújvárosMesélPontHu blog. A Fejér Megyei Szemle hasábjain 1980-ban látott napvilágot Matuss Lászlóné írása A sztálinvárosi DISZ-táborok története címmel.
2020-08-21Dunaújváros mesél: Emberek és városukÚjabb remek riporttal elevenítette fel a városépítés hőskorát a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blog. Az Esti Hírlap hasábjain megjelent összegzés 1960-ban látott napvilágot, Dunaújváros építésének tíz éves jubileumára íródott. Nyulasi Zsolt idéz a cikkből
2020-08-14Dunaújváros mesél: A Déli-városbanNyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon megjelent Kemény Dezső Sztálinváros Déli-városrészéről írt riportjából, ami 1960-ban látott napvilágot a Népszava hasábjain.
2020-06-26Public art remeklés az ICA-D 70 év/70 kép című város- és intézménytörténeti sorozatbólIdézet Zsinka Gabriella 70 ÉV / 70 KÉP címmel a Kortárs Művészeti Intézet honlapján megjelent város- és intézménytörténeti sorozatából 32. kép: az Inksane Colors tagjai – Joó László (Joe), Pacskó Dániel (Padaone), Boros István (Pöri) és Harsányi Zotmund Bence (Makk) állnak őrt a strázsán, a Római városrészbeli, várostörténeti képciklussal ékesített bástyafal fokain. A nagy népszerűségnek örvendő graffiti megvalósulását a Kortárs Művészeti Intézet és az Újpart Egyesület mellett Dunaújváros Önkormányzata is segítette.
2020-05-25Retró kedvelő dunaújvárosiak: a "fakarusz" csodálatos élete és megindító emlékeiNyulasi Zsolt cikke a Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak facebook csoportban felrakott régi tömegközlekedési jármű, a fakarusz képéhez kapcsolódó hozzászólásokról
2020-03-20Lapozó – sztorik, események 70 év helyi sajtótermésébőlA Dunai Vasmű építését előkészítő munkálatok hivatalosan 1950. május 2-án történtek, rá egy évre az épülő gyárkomplexum felvette a Sztálin Vasmű nevet. A városalapítás közelgő 70. évfordulója alkalmából a Dunaújvárosi hírlap sorozatot indít, melyben újra fellapozza a helyi sajtó elmúlt hét évtizedének termését.
2020-03-13Filmeket és városmarketing-tervet várnakHárom várostörténeti vonatkozású pályázatot ír ki Dunaújváros 70 éves évfordulója kapcsán a dunaújvárosi József Attila Könyvtár – eddig két felhívással rukkolt ki az intézmény!
2020-03-13Dunapentelétől DunaújvárosigNyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon megjelent a Dunai Vasmű 30 éves születésnapját ünneplő írásból. A teljes összeállítás a várostörténeti blogon olvasható
2020-03-13Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak: itt a város első "maszek" boltja!A cikk Dunaújváros első, a Római körút 26. szám alatt működő "maszek" boltjáról szól. A képet Ferter István tette fel a Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak facebook csoportba
2020-03-06A jubileumi sorozat nyitányaVárostörténeti kiállítás a dunaújvárosi József Attila Könyvtárban Ilyenek voltuk... címmel 2020. március 2-től
2020-03-06Dunújváros mesél: DunapenteleNyulasi Zsolt idéz a Kis Újság című lap 1950-ben megjelent számából. A teljes riport a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon olvasható
2020-03-06Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak: a főtér titkaA cikkben Nagyné Hodik Mónika a Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak facebook-csoportban megjelent, Dunaújváros főterével kapcsolatos írása olvasható
2020-02-28Dunaújváros mesél: Az új város árnyékábanRészlet az 1963-ban a Népszabadságban megjelent a dunaújvárosi Pincesor felszámolását célzó tervekről tudósító cikkből. A teljes cikket a DunaújvárosMesélPontHu lehet elolvasni
2020-02-28Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak: névadó, fogalom, legenda - itt a Radar!Cikk a Radar városrész nevét adó katonai radarról
2020-02-21Dunaújváros mesél: Egy az elsők közülNyulasi Zsolt cikkében részletet olvashatunk Dobos Ilona írásából, aki az 50-es évek elején Dunapentelén jegyezte fel Garancz István, a felszabadulás utáni egyik első útépítő munkavezető élettörténetét. A memoár 1974-ben a Népszabadságban jelent meg. Jelenleg a teljes történetet a DunaújvárosMesélPontHu című várostörténeti blogon lehet olvasni.
2020-02-07Az acél és a szén városa 1953-banNyulasi Zsolt szemezgetett Szaszkó Istvánnak a Mozgó Világ hasábjain megjelent, Sztálinváros és Komló párhuzamos történetét feldolgozó tanulmányából
2020-01-24Mesél a múlt - ezúttal a kultúrárólSzemelvények D. Szabó László a Szabad Ifjúság című lapban 1953. május 31-én megjelent Sztálinvárosi jegyzetek - A kultúráról című írásából
2020-01-17Cél a közös várostörténeti kalandozás. Képeket, sztorikat, emlékeket várunk - és persze közöljük is őket!Heti rendszerességgel jelentkezik innentől a Mesél a múlt rovat.
2020-01-17Panelvilág, panelszerelem a Heti Napló-ban. 60 éve vehették birtokba a lakók az első házakat - naná, hogy DunaújvárosbanA Heti Riport terjedelmes riportban számolt be a jubileumról. Sváby András csapata riportot készített Dunaújvárosban Boda Endrénével, Bali Attilával.
2019-11-00A Vasmű és a város születéséről. Történetek a hőskorbólIsmertető a Kóbor Etelka szerkesztésében elkészült Mesél a város című kötetről. Nyilatkozik a szerkesztő. Részletek a könyvből.
2019-07-09Emlékezni hív a városi tévé. Dunaújváros sikereire emlékeznekA DSTV ismét képernyőre viszi az Anno magazint, amelyben a régmúlt eseményeit idézik fel. A magazinhoz magánfelvételeket is várnak.
2019-04-00Ahol az acélt megedzikIsmertető a Dunaújvárosban található "Építészeti Emlékek Tanútjáról" (Szocreál tanösvény).
2019-04-00A Sztálin Vasműre és a városra sokan voltak kíváncsiak. Múltunk a vendéglátás szemszögébőlÍzelítő Szente Tünde 2019-ben megjelent könyvéből, a Gasztroséta Dunaújvárosban című kötetből.
2018-10-05Joe, aki falra festi Dunaújvárost. A BeatKOHO frontembere és a graffitiInterjú Joó László, a BeatKOHO együttes alapítófrontemberrel, aki egyúttal tetoválómester és graffitis
2018-10-00Apám földjeiFekete Györgyi személyes hangvételű visszaemlékezése édesapja dunapentelei földbirtokaira.
2018-10-00Digitális helytörténetTóth Éva, a József Attila Könyvtár igazgatója ismerteti a könyvtár honlapján elérhető helyismerettel kapcsolatos szolgáltatásokat.
2018-08-30Várostörténet a falakon (képaláírás)A helybéliek által csak "bástyának" vagy "kilátónak" becézett Római körúti falakra várostörténeti falfestmények kerültek. A kezdeményezés az InkSane Tetováló Stúdió és az Újpart Dunaújvárosi Képző- és Iparművészek Egyesülete közreműködésével jött létre. (teljes szöveg)
2018-08-24Műalkotás. Várostörténeti montázs a Rómain. Önkormányzati támogatással szépült meg a bástyafal a szánkódomb fölöttRégi városképekből készült graffiti a dunaújvárosi Római városrész elején lévő kerítés falán. Az InkSane Tetováló Stúdió és az Újpart Dunaújvárosi Képző- és Iparművészek Egyesülete együttműködésében újult meg a bástyafal, a projektet az önkormányzat is támogatta
2018-03-23Mindent tud a városról? Helytörténeti kvíz minden hónapbanHelyismereti játékot indított a József Attila Könyvtár, minden hónapban más-más témakör, nevezetesség áll a középpontban.
2017-12-00Mi, DUNAÚJVÁROSIAK II. XXI. századi helytörténetírásA Mi, DUNAÚJVÁROSIAK Facebook-csoport bejegyzései alapján elkészült a második közösségi portrékötet, így már az elsővel együtt összesen kétszázötven arra érdemes személynek állítottak emléket, közöttük szép számmal a vasműhöz kötődőknek. Beszámoló a Béke étteremben tartott könyvbemutatóról.
2017-11-24Tizenkét kőmives – Weiner Tibor"Bauhäuslerként indul, majd a Szovjetunióban, Franciaországban és Chilében dolgozik. 1945 után tér vissza Magyarországra, hogy megtervezze Dunaújvárost. Modernista és szocialista-realista műveket alkot."
2017-10-27Weiner a mintaépítész111 éve született Weiner Tibor, a magyar építészet legnagyobb kísérletének vezető tervezője: egy egész várost álmodott meg az "új, modern szocialista ember" számára. De ahhoz, hogy megismerjük fő művét, Dunaújvárost, annak minden sikerével és kudarcával együtt, meg kell ismernünk magát Weinert is, hiszen a város első 15 évének története az ő története is. Végh Árpád írása.
2017-10-00"Népünk büszkesége" 66 éveKronászt Margit tanulmánya a 66 éves Dunaújváros történetéről.
2017-04-07Itthon vagy! DunaújvárosDunaújvárost bemutató kisfilm.
2016-11-2050 éves a város papírgyártása: a nagy találkozás"1966 november derekán állították üzembe, vagyis éppen 50 éve termel a Dunaújvárosi Papírgyár! Nagy idők nagy tanúi adtak randevút egymásnak a napokban;az ipartörténeti emlékek felelevenítésével, valamint közös ünnepséggel emlékezve!"
2016-11-17Kohó is lett, de lófasz is"Csak szűk körben, állami vezetők, magas rangú káderek, vállalatvezetők körében terjesztett képek árulkodnak arról, amit Örkény legendás egypercese hat szóban összefoglalt: Sztálinváros mint kirakatberuházás igencsak távol állt a szocialista tökély eszméjétől. Két múzeumi raktárból előkerült albumból válogattunk kontrasztos fotókat, java részük sosem került nyilvánosság elé."
2016-11-00A többször átkeresztelt városDunaújváros nevének változásai a történelem folyamán: Dunapentele, 1951-től Sztálinváros, 1956 őszétől újra Dunapentele, 1957 januárjától Sztáliváros, végül 1961. november 25-től Dunaújváros.
2016-10-14Néprajzi időutazás. A lakodalomtól a nyári munkáigMegújult az Intercisa Múzeum Dunaújváros töreténete az őskortól az 1970-es évekig című állandó kiállítás néprajzi szobája.
2016-09-02Múzeumi felhívás. Ahogy én láttam '56-otAhogy én láttam címmel felhívást és gyűjtést szervez az Intercisa Múzeum a József Attila Könyvtárral közösen.
2016-08-31Intercisa Múzeum állandó kiállítása (képaláírás)Intercisa Múzeum: Állandó kiállítás - Dunaújváros története az őskortól az 1970-es évek közepéig.
2016-07-14Intercisa Múzeum állandó kiállítása (képaláírás)Intercisa Múzeum: Állandó kiállítás Dunaújváros története az őskortól az 1970-es évek közepéig címmel (teljes szöveg)
2016-07-00Társadalmi, avagy közösségi munka. Önként, dalolva?Ismertető az 1950-es induló társadalmi munkáról és a napjainkban az érettségihez kötelező közösségi munkáról. Részletek a Dunai Vasmű Kohászati Gyárrészleg Braun Éva Brigádjának naplójából.
2016-05-02Beszélt az emberek nyelvénVárostörténet - Kádár János a város 10. és 25. évfordulóján is ellátogatott Dunaújvárosba.
2016-04-25Az ómassai és paksi volt a mintaDunai Vasmű Gyártörténeti Gyűjtemény. A vaskohászatunk emlékeit megőrző skanzen létesítésének története: jövőbemutató.
2016-04-18Kodály visszatérő vendégünk voltA krónikák szerint kétszer járt nálunk Kodály Zoltán, először 1954-ben, másodszor 1965-ben. A Munkásművelődési Központ és Könyvtár 2004-es Történeti Évkönyvében az áll, hogy a Sztálin Vasmű Énekkara 1954. március végén tartotta első hangversenyét, amelyen Kodály Esti dal, a Két gömöri népdal, valamint a Békesség-óhajtás című művét adták elő.
2016-04-11A divat sem úszta meg. A divat irányzata az egyszerűség"A politikai és ideológiai változások az élet minden területére, így a divatra és az öltözködésre is kiterjedtek. Sorozatunk újabb részében tekintsünk vissza az ötvenes évekre."
2016-04-04A kis- és nagyplasztikákA vas- és acél szoborpark létrejöttét és gyarapodását a városunkban rendezett alkotótelepi élettel együtt a média folyamatos érdeklődése kísérte. A dunaújvárosi művésztelepről, az acélszobrász alkotótelep történetéből.
2016-03-21Dunaferr Dunai Vasmű Krónika"A város és a Vasmű 50 éves történetét gyűjtötte, rendszerezte az a reálértelmiségi kör, amely példa nélküli vállalkozásának végeredménye a Dunaferr Dunai Vasmű 50 éves Krónika megszületése." A krónika bemutatása.
2016-03-01Őt is kényszermunkára ítéltékAz emlékek szerint helyben Nagy Antal volt az egyetlen táborba elhurcolt. A Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévét a Megyei Jogú Városok Szövetsége 2017.február 25-ig meghosszabbította.
2016-02-29Partomlás: évforduló!1964. február 29-én, 52 éve történt a helyi katasztrófa, a partszakadás. Cikkünk szerzői - Sümeghy Pál, Zarándy László - építőmérnökök, akik jelentős szerepet játszottak a városi partvédőmű tervezésében és építésében.
2016-02-29Kisvizek ősszel, árvizek nyár elejénIntercisa és Pentele létrejöttében és életében a Duna alapvető fontossággal bírt, miként a Duna menti vasmű telephelyének kiválasztásánál a folyóból nyerhető ipari víz, valamint a nagy mennyiségű nyersanyag szállítására alkalmas olcsó vízi út meghatározó volt.
2016-02-22A Munkára Harcra Kész mozgalomA Vasas Sport Egyesület keretében 1951-ben 192 üzemi sportkör működött. Ezek a Munkára Harcra Kész sportmozgalom szervezésére összpontosították erőfeszítéseiket. A sportmozgalom szovjet mintára jött létre, benne elsősorban a számszerűség hajszolása és a kampányszerűség érvényesült. A dolgozók szórakoztatására szinte minden hónapban biztosítottak valamilyen sportszenzációt
2016-02-15Korlátlan személyi diktatúra"Ki volt valójában Sztálin, akiről városunkat is elnevezték? Nem csekély taktikai megfontolásból vette fel a város és a Dunai Vasmű Sztálin nevét az 1950-es években. De valójában ki volt Sztálin? A társadalomkutatók vizsgálják személyiségét és döntéseinek hatását."
2016-02-12A vízimolnárok leszármazottaiDunaújvárosi Vállalkozók Bálja - pentelei hagyományokon, a családi emlékek tükrében. A pentelei vízimolnárok, iparosok történetéből.
2016-02-08Április tizedikével érkezik a tavaszDunaújváros földrajza, éghajlati viszonyok, felhőzet, napsugárzás, hőmérséklet, városi szél.
2016-02-05Szórád Márton és a parasztfelkelés. Idén már száznyolcvan esztendejeIdén már száznyolcvan esztendeje
2016-02-01A ma is velünk élő IntercisaSzír íjászok állomáshelye is volt egykor Dunaújváros. A városi múzeum és kulturális díj viseli a római kori település emlékét. Ahhoz, hogy többet megtudjunk róla, menjünk vissza majd kétezer évet a történelembe.
2016-01-25A legnagyobb csuszamlás volt1964. február 29-én 1300 méter hosszú partszakaszon, 20-25 méter szélességben mozdult meg a föld és csúszott a Duna felé. Az anyagi kár is jelentős volt.
2016-01-21Magyar iparvárosok I.: Sztálinváros - Dunaújváros"Bár Magyarországot nem szokás a klasszikus ipari országok közé sorolni, mégis szép számmal akadnak olyan településeink, régióink, amelyek hosszú - több évtizedes, vagy akár évszázados - ipari múltra tekintenek vissza. Első állomásunk Dunaújváros - az egykori Sztálinváros - amely létrejöttét is az 1945 után beindult intenzív iparosításnak köszönheti."
2016-01-19Eseménydús volt az évzárásVisszatekintő a 2015-ös évre: jótékony akciók, avatások, ünnepségek, elismerések. A tavalyi esztendő fontosabb eseményeinek összefoglalójának utolsó részéhez értünk, 2015 utolsó három hónapjának dunaújvárosi eseményeiből szemezgettünk.
2016-01-18Szabó Lajos festőművészrőlA Dunai Vasmű megrendelésére készült Szabó Lajos szocialista realista, vászonra festett festményei ma is különleges díszei a Dunaferr irodáinak, tárgyalóinak, de jó néhányuk új gazdára talált a városban. Az idealizált témájú alkotások készítőjéről azonban keveset tudunk.
2016-01-16Egyet szeretünk"A társasági élet jeles eseményei között tarthatjuk számon a tavaly decemberi zenés-táncos könyvbemutatót. A Mi, DUNAÚJVÁROSIAK címmel megjelent kötet utó-, a tervezett második rész előéletéről beszélgettünk a kötet felelős kiadójával, Miskolczi Miklós íróval."
2016-01-11Lakáspolitika az ötvenes években"A város és a vasmű építésekor meg kellett oldani a dolgozók elszállásolását. A kezdeti időszak barakképületei egy-egy szobájában 6-8, esetenként 20 fő is lakott. A vaságyas szobákban kályhával fűtöttek, a mosdóban hosszú lemezvályúban tisztálkodtak. Külön szállásolták el a férfiakat és a nőket."
2016-01-08A többször átkeresztelt városA hatvanötödik évfordulón.
2016-01-05Ismert család voltA Gyerekek az épülő Sztálinvárosban című fotón látható: Fosztó testvérek láthatók: Fosztó László, Tibor és Dénes.
2016-01-04Kitekintő: hatvanöt évvel ezelőtt"Aczél Endre "ACÉL-SODRONY - Ötvenes évek I." című kötete fogódzókat kínál mai világunk megértéséhez. Sorozatunk legújabb részéhez városunk építésének kezdeti éve, vagyis 1950 történéseiből válogattunk."
2016-01-00Közösségi könyv2015. december 17-én a Béke Étteremben tartották a Mi, DUNAÚJVÁROSIAK című kötet bemutatóját, amelynek szerkesztője Miskolci Miklós. Vértes János újságíró véleménye a könyvről.
2015-12-28VárostörténetekA Béke étterem történetéből. "Kevesen tudják, hogy a Béke étterem születését és létét az erőteljesen szovjetbarát Hawlett Johnson nevű Canterbury érseknek köszönheti."
2015-12-21Emlékállító könyvNapvilágot látott a Mi, Dunaújvárosiak című kötet. Egyedülálló kötettel gyarapodott a Dunaújvárost, a dunaújvárosiakat megörökítő alkotások sora. Ezúttal, Miskolczi Miklós segítségével tulajdonképpen önmagukat ajándékozták meg a városlakók.
2015-12-18Kaptunk egy könyvetLátványos érdeklődés mellett mutatta be csütörtök este Miskolczi Miklós a legújab általa jegyzett kötetet a Béke étteremben.
2015-12-16Mi, DUNAÚJVÁROSIAK!"December 17-én kezünkbe vehetjük a Mi, DUNAÚJVÁROSIAK címmel megjelenő kötetet. Az ötlet gazdájával, a kötet szerkesztőjével, Miskolczi Miklóssal közösen hangolódjunk rá a könyvünnepre!" Interjú a kötet szerkesztőjével.
2015-12-14Szép és tiszta városkép kellettAz idegenforgalom, a vendégjárás kezdettől fogva városunk egyik jellemzője volt – írta Tapolczai Jenő a visszaemlékezéseiben. A tanácselnök naplójából az idevonatkozó részeket idézzük.
2015-12-07Lássák, hogy jó emberük vagyokSztálinváros ihlette Bächer Iván "Az éneklő fogoly 4." című novelláját, ami a Népszabadság 2005. augusztus 19-i száma Hétvége mellékletében jelent meg. Részleteket közlünk a kiváló tollú szerző írásából, aki sajnos már nem lehet közöttünk. Így őrá is emlékezünk.
2015-12-05Történelmi fotókBali Attila dunaújvárosi amatőr helytörténeti kutató fotógyűjteménye egyedülálló. A város múltját az alapítástól 2000-ig követi.
2015-12-00DunaújvárosTRT módosításaÖrökségvédelmi hatástanulmány. Régészeti munkarész. Késztette az Archeo-Art Bt. A jelenlegi hatástanulmány vizsgálati munkarésze Dunaújváros TRT módosítása kapcsán készült a 39/2015. (III. 11.) Korm. Rendeletalapján.Fontos megjegyezni, hogy a régészeti lelőhelyekre vonatkozó adatok csak a készítés időpontjában rendelkezésre álló kutatási adatokat tükrözi. Újabb régészeti jelenség, lelőhely esetleges előfordulása nem zárható ki.
2015-11-30Egymást segítő kapcsolatok"Szirmai Viktória településszociológust a nyolcvanas években az is foglalkoztatta, hogy léteznek-e szomszédságok a városban? S ha igen, akkor milyen egységekben? A vizsgálata arra is kiterjedt, hogy mit jelentenek a szemtől szembeni kötődések?" Dunaújvárosi vonatkozások.
2015-11-27Bali Attila és az ő képeiBali Attila közel ötezres képgyűjteménnyel rendelkezik városunkról. A HÍD Egyesület Dunaújvárosi Marketing Klub meghívására a Dózsa Mozicentrumban Bali Attila amatőr helytörténeti kutató tartott előadást.
2015-11-23Leletek ezrei kerültek elő"Aki munka közben letűnt kultúrák tárgyi emlékeire bukkant, azt a propaganda eszközeivel kellett ösztönözni, hogy óvja azokat, és juttassa el őket a megfelelő helyre. Már 1951-ben egy múzeum létrehozásában gondolkodtak, ahol összegyűjtik és bemutatják régi idők nyomait." Régészet és múzeumtörténet Dunaújvárosban.
2015-11-19Ismételten változott a nőideálAz ötvenes évekhez képest a hatvanas évekre változott a propaganda által kialakított nőideál. Országosan a korábbi évekhez képest nagyobb figyelmet szenteltek a nők családban és háztartásban betöltött szerepének. A dunaújvárosi nőkről.
2015-11-16Monostor emlékhelyNagy jelentőségű Pentelei Monostor Konferenciát tartottak november 14-én a református templomban. Előadást tartott Kalota József, a görögkeleti egyház püspöke, Szabó Szolt Róbert építész és Keszi Tamás régész.
2015-11-16A város kényszeres identitásaiSzakács István főiskolai adjunktus „Dunaújváros identitásai” címmel tartott előadást a Dunaújvárosi Főiskola Tudomány Hetének november 10-ei napján.
2015-11-14A város jellegzetes figurájaMi, Dunaújvárosiak: Vörös Gyuri fotós bemutatása.
2015-11-09Kommunikációs terek és változásai Dunaújvárosban...Szakács István főiskolai adjunktus, doktorandusz előadása a kommunikációtudomány elemző eszközeit felhasználva teszi láthatóvá Újváros identitását.
2015-11-06Helyette lett DíszpolgárMi, Dunaújvárosiak: Dr. Tirczka Tamás orvos bemutatása.
2015-11-021956 - A megtorlás idején"Mikor és hogyan, kik voltak azok, akik a megtorlást vezették? –- tette fel a kérdést Zecher János, az 1956 dunaújvárosi eseményeinek cselekvő részese, akit a forradalom leverését követően letartóztattak és börtönbüntetésre ítéltek."
2015-10-30Tízezer műszak a kohónálMi, Dunaújvárosiak: Simon-Balla István bemutatása.
2015-10-28Taxisblokád: arról, ami volt25 éve történt - A taxisblokádban Dunaújvárosnál 139 autó vett részt
2015-10-261956 és a szakszervezetA Dunaferr Dunai Vasmű 50 éves Vasas Szakszervezetének történeti évkönyve Klein András Miklós szerkesztésében 2002-ben látott napvilágot. Az 1956-os eseményekről a IV. fejezetben olvashatunk.
2015-10-24Az egész város tévézettMi, Dunaújvárosiak: Mohos István zenekarvezető zongorista, a MOKKA együttes vezetőjének bemutatása.
2015-10-20Dunaújváros története az őskortól - kiállítás (képaláírás)Intercisa Múzeum: Állandó kiállítás - Dunaújváros az őskortól az 1970-es évek közepéig (teljes szöveg)
2015-10-12Szex a szocializmusbanTóth Eszter Zsófia és Murai András "Szex a szocializmusban" címmel 2014-ben megjelent kötete, amelynek több dunaújvárosi szála is van.
2015-10-10Könyvtári hajráHárom éve indította el Virtuális Múzeumát a József Attila Könyvtár. Az Országos Könyvtári Napok alkalmából a felhívásra jelentkezett gyűjtőket jutalmazták.
2015-10-05A sport otthonra találtSportélet Sztálinvárosban és Dunaújvárosban. Tömegével jöttek a fiatalok a Pentelei fennsíkra várost és gyárat építeni. Érthető igyekezetnek számított, hogy a Sztálin Vasmű építése mellett, ha másképp nem, tömegsport szinten megszervezzék számukra a sportolás lehetőségeit - írta Jankó Árpád a 2000-ben kiadott Dunaújváros története című kötet sportéletről szóló fejezetében.
2015-10-02Velünk élő történelemAz egyik népszerű közösségi oldal Mi, DUNAÚJVÁROSIAK nyilvános csoportjának közel hétszáz tagja van. A csoport kezdeményezője Miskolczi Miklós volt. Interjú.
2015-10-02Régi vágású borbély - Asztalos LászlóMi, DUNAÚJVÁROSIAK címmel új rovat indul a Dunaújvárosi Hírlapban, szerkesztője Miskolczi Miklós. Ebben a rovatban (később talán könyvben) azon barátaink nevét, rövid élettörténetét gyűjtjük, akik itt éltek, élnek, akik munkájukkal, hivatásukkal hozzájárultak ahhoz, hogy Dunaújvárosból igazi város lett. Az első: Asztalos László.
2015-09-28Művészet az ország közepénMűvészet, képzőművészet Sztálinvárosban és Dunaújvárosban. A város művészettörténetéből.
2015-09-14Papírgyártás DunaújvárosbanA város- és az ipartervezők világosan látták, hogy a nehézipar mellett a könnyűipart is fejleszteni kell. Így jött létre a könnyűipar nehéziparának ismert papírgyártás Dunaújvárosba való telepítésének tervezete.
2015-09-07A fiatalok városa - az első iskolákDunaújváros első iskolái, az oktatási intézményrendszer kialakulása.
2015-08-31Írók, költők"A városépítés kezdetén küldték ide az írókat, a várossá válás időszakában hívták őket. Ejtsünk most néhány szót városunk szellemi arculatának alakítóiról egy antológia válogatása mentén a teljesség igénye nélkül." Illyés Gyula, Kalász Márton, Örkény István, Palotai Boris, Kemény Dezső, Sándor András, Barsi Dénes, Rózsa András, Ősz Ferenc, Kiss Kálmán, Pásztor Bertalan.
2015-08-31Sztálinvárosi csodákKiállítás hosszabbítás. Békési György nemes felajánlásának köszönhetően egy több ezer dokumentumot tartalmazó helytörténeti gyűjteménnyel gazdagodott az Intercisa Múzeum.
2015-08-19Mindenki látni akarta a világ első űrhajósátA „kirakatvárost” külföldi államférfiak, írók, tudósok, politikusok gyakorta látogatták. Közülük az egyik legemlékezetesebb Jurij Alekszejevics Gagarin űrhajós 1961. augusztus 20-i látogatása. Teret is elneveztek róla a városlakókkal való találkozásának emlékére. Városunk vendégeinek névsora 1951 és 1960 között.
2015-08-17Várostörténetek"Szerencselovagok, jampik, prostik. A Pentelei beruházásra többségében becsületes emberek érkeztek, mégis az építkezés időszakából előszeretettel emlegetik azokat a börtönviselteket, örömlányokat és jampecokat, akik kisebbségben voltak, azonban hírük messze földre eljutott."
2015-08-15Virágok és úszó kereszt a DunánJúlius végén Szent Pantaleonra emlékeztek meg a Duna partján a Szent György Lovagrend az Ortodox görög-keleti egyház és a Pentelei Hagyományőrzők. A pentelei monostor története.
2015-08-10A remények lakóhelye"Szirmai Viktória kutatásait követően került a köztudatba a szocialista városokra a "csinált" jelző. Várostörténetünk egyik alapművét az általa jegyzett "Csinált" városok című könyvet a Magvető Kiadó 1988-ban jelentette meg. A kötet fejezetei további érdekességekkel szolgálnak történelmünk megismeréséhez."
2015-08-08A tizenötezredik lakónk40 éve élnek már a Római körút 36/b-ben. Szele János és felesége Szele Jánosné visszaemlékezései.
2015-08-07Fogattal szállította a munkavezetőketFarkas János óvárosi lakos megírta történetét a cikkben.
2015-08-03Házasságkötések és válások D.-ben"A Magvető Kiadó gondozásában, a Gyorsuló idő sorozatban, 1981-ben megjelent "Színlelni boldog szeretőt" utánnyomását követő "Színlelni boldog szeretőt - Hazudni boldog hitvest" szociográfiákban Miskolczi Miklós a házasságban élés erkölcsének és etikájának új (vagy nem is annyira új) jelenségeiről, a külső kapcsolatokról, szerelmi háromszögekről ír."
2015-07-28A múltat nem eltörölniMéry Péter huszonhárom dunaújvárosi embert szólaltatott meg A múltat nem eltörölni című interjúkötetében múltról, jelenről, jövőről. Interjú a szerzővel.
2015-07-27"Magának csak egy szavába kerül..."Dr. Tapolczai Jenő tizennégy éven át látta el városunkban a tanácselnöki teendőket. Visszaemlékezéseit Egy elnök naplója címmel a Kossuth Könyvkiadó jelentette meg 1977-ben. Alábbi összeállításunkban a kékfedeles kötetből idézünk.
2015-07-27Az első évtizedrőlSztálinváros te csodás címmel nyílt helytörténeti kiállítás az Intercisa Múzeumban június végén.
2015-07-22Sztálinváros, te csodás! című kiállítás (képaláírás)Intercisa Múzeum: "Sztálinváros, te csodás!" című időszaki kiállítás látható augusztus 30-áig. (teljes szöveg)
2015-07-20Kórház is kellettTörténetek Sztálinvárosról. A városi egészségügyi ellátás története.
2015-07-13Hej, azok a sztálinvárosi nők..."Az Intercisa Múzeum egykori igazgatója, Matussné Lendvai Márta kutatta és publikálta a sztálin- és dunaújvárosi nők társadalmi szerep- és feladatváltozásait. Lapozgassuk együtt az ötvenes éveket idéző "Sztálinvárosi nők" című, 2005-ben megjelent kötetét."
2015-07-10Az "elveszett" levéltár1975 tavaszán kezdődött meg a gyűjtőmunka az alapító igazgató, Hetényi István útmutatásával. 1987-ben a helyi levéltárat beolvasztják a megyei intézménybe. Rövid pályakép Hetényi Istvánról.
2015-07-09A múltrólMegjelent Méry Péter " A múltat nem eltörölni" című interjúkötetet a városról. Az egyik riportalany Körösztös János volt (kép).
2015-07-08Nem törölni el"Formabontó könyvbemutató helyszíne volt a Dózsa Mozi előtti tér. Az arra sétálók meglepődtek, amikor a bejárat előtti színpadon olyan fellépőket láttak és hallottak, mint Charlie, Vincze Lilla, vagy Varga Miklós." Beszámoló Méry Péter A múltat nem eltörölni című interjúkötetének bemutatójáról.
2015-07-07Az örökségként ránk hagyott múlt"Egy újabb kötettel gazdagodik csinált városunk krónikatára: ma vehetik kézbe az olvasók Méry Péter interjúkötetét, a város húsznál több ismert emberével folytatott beszélgetésének gyűjteményét."
2015-07-06Piros nyakkendőben a misén"Várostörténeti rovatunk rendszeres olvasója, Berényi Erzsébet egy, a Dunaferr Kereskedőház Kft. tervtárának felszámolása során az utókor számára megmentett brigádnaplóval kereste meg szerkesztőségünket."
2015-07-03Koszorúk és régi emlékekA várossá nyilvánítás 64. évfordulójára emlékeztek július 2-án a városalapítók, Dunaújváros Alapítóinak Egyesületének tagjai a Görbe utca 2. szám alatt található emléktáblánál.
2015-07-03Egy sztálinvárosi gyerkőc kalandjaiMéry Péter július 7-én mutatja be Dunaújvárosban 29. kötetét, amely gyermekkora helyszínéről, Sztálinvárosról szól. Édesapja 1957és 1967 között a Dunaújvárosi Hírlap főszerkesztője volt.
2015-07-03Reménnyel telve építették a várostMúltidéző kiállítás a múzeumban a városépítés időszakáról. A bemutatott tárgyak jelentős részét Békési György ajándékozta a múzeumnak.
2015-07-02Sztálinváros Te csodás! kiállítás (képaláírás)Sztálinváros Te csodás! kiállítás az Intercisa Múzeumban, amely augusztus 30-áig tekinthető meg (teljes szöveg)
2015-07-00Az építők köztük élnekDunaújváros alapításának története és Tóth Jánosné, Iram néni gépírónő visszaemlékezése a kezdeti időszakra.
2015-06-27Az első évtizedrőlSztálinváros te csodás címmel nyílt helytörténeti kiállítás június 26-án az Intercisa Múzeumban Békési György gyűjteményéből.
2015-06-26Mosolygós kubikos lányokÍgy született Sztálinváros - helytörténeti érdekességek a múzeumban. Sztálinváros te csodás címmel új helytörténeti kiállítás mutatkozik be június 26-án az Intercisa Múzeumban.
2015-06-25Üzen SztálinvárosSztálinváros te csodás címmel új helytörténeti kiállítás mutatkozik be június 26-án az Intercisa Múzeumban.
2015-06-23Volt egyszer egy Sztálinváros...Sztálinváros te csodás címmel június 24-én új helytörténeti kiállítás mutatkozik be az Intercisa Múzeumban.
2015-06-22DISZ-táborok a nagy beruházáson"A város és vasmű építésének leginkább fotókon dokumentált része a DISZ-tábori élet. A fényképekről ma is ránk mosolygó csinos hölgyek a korabeli propaganda zászlóvivői voltak. A történészek erős kritikával illetik a csupán hat évet megélt szervezetet, a Dolgozó Ifjúság Szövetségét, a DISZ-t."
2015-06-18Múltunk darabkái: "Sztálinváros te csodás!"Június 26-án várostörténeti kiállítás nyílik az Intercisa Múzeumban Sztálinváros te csodás! címmel.
2015-06-13A munkaverseny mozgalmakrólVárosépítés, gyárépítés, munkamozgalmak, brigádok.
2015-06-06Dunaújváros története kiállítás (képaláírás)Intercisa Múzeum Állandó kiállítás - Dunaújváros története az őskortól az 1970-es évek közepéig (teljes szöveg)
2015-06-00Újtelepi szomszédünnepOroszné Garami Zsuzsa beszámolója az Újtelepi Szomszédolásról.
2015-05-23Mindennapi SztálinvárosVárostörténetek. Sztálinvárosnak kellett volna lennie a legszocialistább városnak, lakóinak a legszocialistább embereknek. Hogy ez mennyire sikerült, arra kereste a választ Horváth Sándor történész. Horváth Sándor Kapu és a határ című könyvéről.
2015-05-18Szocialista, realistaA város urbanisztikai koncepcióját Weiner Tibor dolgozta ki. Halálának fél évszázados évfordulóján rá emlékezünk.
2015-05-11Adjunk nevet az újszülöttnek!"A város születésnapjáról megoszlanak az álláspontok. Az egyik változat szerint 1950. május 2-ához, az első kapavágás napjához köthető. A második verzió 1951. április 29., vagyis a minisztertanács határozata Dunapentele ideiglenes elnevezéssel várossá nyilvánításáról, a harmadik szerint 1951. november 7., amikor Sztálin nevét felvette. De ezzel még nem ért véget a történet."
2015-05-0165 éve indult Sztálinváros építése65 éve, 1950. május 2-án kezdődött meg Sztálinváros (1961. november 25. óta Dunaújváros) építése.
2015-04-30Énekszó és tánc köszöntseA városban megrendezett május elseji ünnepségekről.
2015-04-27Változás a gazdaságpolitikában"Nagy Imre miniszterelnök 1953. július 4-én elhangzott országgyűlési székfoglaló beszédében leszögezte, hogy a kormány új irányelvek reális célkitűzései és javaslatai alapján folytatja gazdaságpolitikáját. Mind a termelés, mind a beruházás terén felülvizsgálják a népgazdasági tervet, megkérdőjelezve a nagy ipari beruházások szükségességét." A legnagyobb visszafogott beruházás a Sztálin Vasmű és a város építése volt.
2015-04-20Legyen ez a vas és acél országa!A Dunai Vasmű építésének története. A gyár és a város felépítésére összesen négymilliárd forint állt rendelkezésre.
2015-04-20Ember és vas negyed századdal ezelőttAz Ember és vas című film a város és a vasmű alapításának 40. évfordulójára készült, azonban a nyilvános vetítése akkoriban elmaradt. Most a 65. évfordulón bemutatták az Intercisa Múzeumban.
2015-04-18Premier - huszonöt év utánBorhy Anna Ember és vas címmel forgatott dokumentumfilmet a város és a vasmű alapításának 40. évfordulójára. Április 17-én mutatták be az Intercisa Múzeumban.
2015-04-08Elkotort kolostor"Sokat változott a dunai táj a dunaújvárosi löszfalak tövében. A folyó hol közelebb, hol távolabb kanyargott a Mezőföld meredek leszakadásától. Néha szigeteket épített, aztán ha úgy hozta kedve elmosta őket. Így járt a Szalki-sziget, vagy annak ismeretlen nevű elődje is, melyen egy több szempontból is rejtélyes monostor állt. Míg a Duna szabályozása nyomtalanul el nem tüntette. Létezése és eltűnése számos érdekes hidrológiai problémát is felvet, ezekre keressük a választ."
2015-04-07A Duna menti vasgyár építéseSokan tévesen tudják, hogy a Dunai Vasmű építésének ötlete a szocializmus kezdetén pattant ki a fejekből. Gazdaságtörténészek levéltári kutatásokkal igazolták, hogy a Duna menti vasgyár építésének szükségességét már a reformkorban szorgalmazta gróf Széchenyi István.
2015-03-30Hatvanöt éves DunaújvárosHatvanöt évvel ezelőtt kezdődött meg a Dunai Vasmű és vele egyidejűen a város építése. Most induló sorozatunkban az építésről villantunk fel képeket.
2015-03-18Életem filmszínházai: A dunaújvárosi Dózsa"Születési neve: Dózsa György Filmszínház. Született (felavatódott), Sztálinvárosban, december 20-án (csak szólok, hogy én sok évvel később ugyan, de hónapra és napra majdnem ugyanekkor születtem). Tervezte: Szrogh György – milyen más stílusban, mint szocreálban. Hé, elvtársak, hisz 1951-et írtunk! Nyitófilm: Megvédjük Cáricint, magyarul beszélő, szovjet. Közönség: lelkes és számos. Teltházas."
2015-03-14A múlt összeköt - felhívás a múzeumtólReményteljes gyűjtőakcióba kezd az Intercisa Múzeum, cél az állandó kiállítás gyarapítása.
2015-03-00A hónap műtárgya - Gyufásdoboz Mohácsról"A múzeum állandó kiállításában sétálgatva egy gyufásdobozt pillanthat meg a látogató, melyen „AZ 5 ÉVES TERVBEN. Megépül a mohácsi vasmű.” felirat olvasható, a háttérben vasat csapoló munkásokkal, hátoldalán 1949. június 11. dátummal."
2015-02-27Írók és tollnokok - Sztalinváros, 1955Palotai Boris, Tóth Gyula, Szécsi Margit, Kemény Dezső, Barsi Dénes. A várostörténeti sorozat újabb része.
2015-02-26A kommunista diktatúra áldozataiKiállításmegnyitóval, kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött műsorral emlékeztek a kommunista diktatúra áldozataira február 25-én a Sándor Frigyes Zeneiskolában.
2015-02-20Nem hősi minták szerint alkottakA várostörténeti sorozat újabb része a városban elsőként felállított szobrokról. Somogyi József: Öntelt mackó, Martinász, Wagner Nándor: Korsós lány...
2015-02-19Pentelén 1896 óta működik ez a posta!Újabb szempontokat vet fel olvasónk a pentelei posta tervezett bezárásával kapcsolatban.
2015-02-06Elérkezett a múzeum átalakításának idejeCsaknem egymilliárd forint múzeumi célú állami támogatásról döntött a közelmúltban az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Ebből az összegből kap az Intercisa Múzeum - működési célokra. A múzeum állandó várostörténeti kiállítását felújítják.
2015-02-06Neki büntetés, Újvárosnak áldásDr. Bóna István régész 1953-54-ben a múzeum igazgatója volt. A várostörténeti sorozat újabb része.
2015-01-30Görög-magyarok Rác-pentelénA várostörténeti sorozat újabb része a Janitsáry-családról szól.
2015-01-27Fejlesztés előttÚj, állandó várostörténeti kiállítást tervez az Intercisa Múzeum, amelynek munkáját állami támogatás is segíti. Beszélgetés Farkas Lajos intézményvezetővel.
2015-01-23Szerelem a sztálinvárosi barakkbanA várostörténeti sorozat harmadik része.
2015-01-16Az újvárosi élet első jeleiA várostörténeti sorozat második része. 1952 áprilisára elkészült a rendelőintézet.
2015-01-09A város és az építőkövekHatvanöt esztendővel ezelőtt Pentele szomszédságában egy új település kezdett épülni. Visszaemlékezés.
2015-01-09Készül a második kötet2014. december 25-én Szabó Zsolt Róbert a Facebook internetes közösségi oldalon létrehozta a nyilvános csoportot, A Dunapenteleiek Klubját. Céljuk kultúra- s hagyományőrzés. Készül Szabó Tamás Pentele 1000 éve című könyvének második résuze.
2015-01-09A pentelei rácok hagyatékaMúltidézés.
2015-00-00A szocialista város központja Sztálinváros tükrébenSztálinváros (Dunaújváros) főépítésze egy világlátott, igaz Bauhauser, Weiner Tibor volt, akinek ez az új, mesterséges város vált élete főművévé. A dolgozat az 1950-65 közötti időszakot tárja fel, különösen a városközpont és közvetlen környezetére fókuszálva, hiszen ez a terület kapta a legnagyobb figyelmet a korban - ám ez a kiemelt figyelem, illetve a szocreál útkeresései nagyban hozzájárultak a tér igen hányatatott sorsához. Weiner által itt eltöltött idő tele van sikerekkel és kudarcokkal, amit tragikus, korai halála zárt le. Célom, hogy felhívjam a figyelmet erre az különös korszakra. Szakdolgozat.
2014-12-00A hónap műtárgya - Az 1955-ös Májusi Vásár emléktárgyai Sztálinvárosból"A fajanszból készült három dísztárgy: egy kancsó, egy bögre és egy csésze alkotja az együttest, melyek nemcsak szép díszítésük, hanem történetük miatt is érdekes darabjai a helytörténeti gyűjteménynek. Ezek a tárgyak nem csupán az 1955-ben megrendezett Májusi Vásárról mesélnek nekünk."
2014-08-23Velünk élő történelemFotók Dunaújváros múltjából és jelenéből egy képen. Bali Attila fotógyűjteményének felhasználásával Holczer Tibor készítette a montírozott anyagot.
2014-08-16Velünk élő történelemFotók Dunaújváros múltjából és jelenéből egy képen. Bali Attila fotógyűjteményének felhasználásával Holczer Tibor készítette a montírozott anyagot.
2014-08-14Kismarjai gyerek vagyokNagy Zsigmond tizenkilenc esztendősen került Sztálinvárosba, ahol gyökeret eresztett, családot alapított, és több mint húsz éve aktív nyugdíjas.
2014-08-13KépaláírásIntercisa Múzeum: Állandó kiállítás - Dunaújváros története az őskortól az 1970-es évek közepéig. A kiállítás megtekinthető a múzeum nyitva tartási idejében, keddtől péntekig (teljes szöveg)
2014-07-14Régi idők fodrászaiA Venyimi úton található Ica Szalon 1960 óta működik. Alapítója Nyári József, aki 1952-ben jött át Dunavecséről, egy 1936-ban már működött üzletből. Beszélgetés az unokával, Nyári Ica fodrásszal.
2014-07-08Akkor és most: így nézett kiArchív és új képek Dunaújváros utcáiról, épületeiről. A Vasmű út - Kossuth Lajos utca kereszteződése.
2014-07-05A százlábú hídrólA százlábú híd története.
2014-07-02A "kultúrház" jubileumáraIdén ünnepli fennállásának negyvenedik évfordulóját az MMK, korábbi nevén Munkás-művelődési Központ és Könyvtár, az MMKK. Szántó Péter igazgatóval kultúrtörténeti kalandozásunk során az elődök előtt is tisztelegtünk.
2014-06-20Ide építették az atomóvóhelyet"Sztálinváros kikötőjében címmel 60 évvel ezelőtt megjelent írás nyomán vettük az irányt a Szalki-sziget felé, azért, hogy Szabó Gyula, az ISD Portolán Kft. Kikötő igazgatója a múltból a jelenbe kalauzoljon." A trfaóház mellett megépült egy felszíni atomóvóhely. A kikötő építése, története.
2014-06-14Sportkrónikánkhoz"Huszonnyolc évvel ezelőtt, amikor idekerültem Dunaújvárosba, magával ragadott ez a város sokszínűségével, élénk sportéletével." Kercsó Árpád jégkorong mesteredző a város sportéletéről.
2014-06-14Névről, tervről, igényekrőlHingyi László önkormányzati képviselő fórumot tartott a Rudnyánszky-Mondbach-Frankl kúria épületének, a régi faluközpont megújításának terveiről. Őri Zoltán néhány észrevétele, kiegészítése az elhangzottakhoz, a kúria történetéhez.
2014-06-13A jövő múzeumaEzer pillanat Dunaújvárosban címmel digitális fotókiállítás nyílt a Dózsa Mozicentrumban. A város több mint 60 évét bemutató képsorozatokat tematikusan állították össze. A képeket Bali Attila testnevelő és lokálpatrióta bocsátotta a mozi rendelkezésére.
2014-06-04Múltunk a "tanuló térségben""Vasmű- és várostörténet, ahogy kevesen ismerik." A Dunai Vasmű és a város építésének első évtizedeit elemezte május 23-i előadásában Klein András Miklós, több vasmű- és helytörténeti kiadvány szerzője és szerkesztője az Intercisa Múzeumban. Beszámoló az előadásról.
2014-05-13Kulturális örökségünkTörténelmi emlékek Penteléről. "A Pentelei kúria épületét több család is birtokolta az utóbbi két évszázadban. Környezetében ma is ott élnek a korábbi családok leszármazottai." Szabó Zsolt építész a pentelei kúria történetéről írt.
2014-04-30Számbavenni egy város fáit...A Dunai Vasmű és a város építésével együtt az egészségvédő erdők telepítését is megkezdték. Beszélgetés Éberhardt Béla nyugdíjas erdőmérnökkel.
2014-03-27Azok a hetvenes évek...Ordas István negyven évvel ezelőtt a lakáshoz jutás reményében költözött Budapestről Dunaújvárosba. Az első pillanattól szereti a várost, abszolút lokálpatriótának vallja magát. Interjú.
2014-03-20Fél évszázad irodalmi terméseTizenöt éves az Új üzenet. Beszélgetés Pásztor Bertalannal, aki az Új üzenet - Dunaújvárosi antológiát szerkesztette.
2014-03-13Egy legendás vendéglátósBeszélgetés Szabó Gyulával.
2014-03-01Virágtartó medencék: új helyenA Városháza tér régi formája visszavonhatatlanul eltűnt. Mutatják ezt az áthelyezett virágtartók is.
2014-02-10Akkor és most: így nézett kiSztálinváros illetve Dunaújváros archív fotói újragondolva, 2014-ben. A Dunaújvárosi Hírlap új képsorozata. Két kép az I. Rendelőintézetről.
2014-02-01Pentele leendő címereEgy logóra gondolt a Pentelei Kézműves Egyesület,– de végül a dunapentelei címer ötleténél kötöttek ki!
2014-01-31Amit az elődök felépítettek...A nyersvasgyártás 60 éve (II.). A Pentelei fennsíkon hatvan évvel ezelőtt kezdődött meg a nyersvasgyártás. Az I. számú nagyolvasztót 1954. február 28-án adták át, a II. számú kohó 1957. november 17-án kezdte meg működését. Beszélgetés Tóth László, nyugdíjas gyárvezetővel.
2014-01-31Életünk tárgyaiA József Attila Könyvtár virtuális múzeumáról. Túljutott a gyűjtemény az ezredik tárgyfotón.
2014-01-21KISZ-esküvője voltÉrdekességek Dunaújváros várostörténetéből. Az 1968. június 8-i KISZ esküvő története. A feleség Kovács Mária a férj Klár Mihály volt.
2014-01-18A csepp kivájja a követ1954. március elsején - "Hatvan évvel ezelőtt, harminc növendékkel kezdődött el Sztálinvárosban a balett-oktatás. Tomcsányi Éva nívódíjas balettmesterrel nem csak a mozgás-, hanem a viselkedéskultúrát is körbe jártuk, kettesben: Pas de deux."
2014-01-13Ház habsalakból1958-ban kezdték meg az első 15 lakásos épület habsalak elemeinek gyártását. Fejezetek a panelgyártás hőskorából. Dunaújvárosi paneltörténet. Boda Endrének és feleségének visszaemlékezései.
2014-00-00Fejlődő DunaújvárosDunaújváros 2010 és 2014 között: események, pályázatok, fejlesztések, városfejlődés, sportélet.
2013-11-30Szabad-e még szeretni?"A kérdést, hogy „szabad-e?”, alighanem az a prognosztizált válasz csalja elő, hogy, manapság legalábbis, nem illik. Dunaújvárosról van szó....Az egykor (1951-ben) Sztálinvárosnak keresztelt mai Dunaújváros és lakossága viszont bő hatvan éve szembesül a kérdésben kódolt ilyen-olyan tagadással."
2013-11-21Zakatol az IdővagonTíz éve debütált a város kulturális életében a Kortárs Művészeti Intézet fesztiválja, az Éjszakai Átszálló. A várostörténet öt évtizede egy-egy Éjszakai átszállásba csomagolva. Beszámoló az első napról.
2013-11-07Azok a szép Kohászvásárok!Ötvenöt éve, 1958. november 13. és 20. között rendezték meg a Kohászvásárt a sztálinvárosi boltokban a karácsonyi vásárlás elősegítésére. E hír kapcsán a Dunaker nyugállományú igazgatójával, Molnár Józseffel a város kereskedelmének megszervezéséről, a vásárlási szokások változásairól beszélgettünk. Kép: Üzletház, sztálinvárosi májusi vásár.
2013-10-30Nem az hal meg, akit eltemetnek"Az ötvenes évek Sztálinvárosában a hagyományos temetés volt a jellemző, mára a hamvasztás terjedt el. Szabóné Palkovics Katalinnal, a dunaújvárosi temetőt üzemeltető cég vezetőjével mindenszentek és a halottak napja alkalmából a temetkezési szokások változásáról beszélgettünk."
2013-10-28A csinált városokról"Csupán a véletlen műve, pontosabban a második világháború utáni hidegháború biztonságpolitikai következménye, hogy a Minisztertanács ülésének 1949. december 26-i döntése értelmében Dunapentele határában épült fel a Dunai Vasmű és hozzá egy új város." Beszélgetés dr. Veres Lajossal.
2013-10-22Együtt írjuk a város történetétOlvasói kiegészítés a szocreálhoz - Eltűnt freskók nyomában... A Dunaújvárosi Hírlap Akkor és most című rovatához.
2013-09-27Városépítés - akkor és mostBeszélgetés Rombauer Gábor építésszel a város építéséről. Kép: belváros, mozi, Római városrész rehabilitációs projektjében a szigetelt házak homlokzatát a római kori régészeti feltárások tárgyi emlékeinek képével díszítenék.
2013-09-25Hatvanhét kacagtató városi anekdotaÚjabb helytörténeti vonatkozású kötettel jelentkezik Miskolczi Miklós, a Dunaújvárosi Hírlap egykori főszerkesztője. A könyv címe: Kacagtató Sztalin-városi anekdoták.
2013-09-21Hatvanhét városi anekdotából kettőRészletek Miskolczi Miklós "Kacagtató Sztalin - városi anekdoták" című könyvéből. Hívjanak orvost! c. - dr. Liptai Lászlóról; Az ellenség keze - a lábát c. - dunaújvárosi városi bíróság válóperes aktáiról.
2013-09-20Új könyv a városról"Sztálin- és Dunaújváros kimeríthetetlen téma Miskolczi Miklós író számára. A „Kacagtató Sztalinvárosi anekdoták” című kötet dunaújvárosi bemutatója előtt beszélgettünk."
2013-09-06Születés - akkor és most"Nemcsak a bevándorlók összetételét tekintve volt fordulópont a város életében 1953, hanem a házasságok és családalapítások szempontjából is. Ugrásszerűen emelkedett a házasságot kötők, a gyermekek és a gyermekszületések száma." Beszélgetés dr. Baráth Károly szülész-nőgyógyász főorvossal.
2013-08-01Képemlékek kiállításaEzer pillanat Dunaújvárosban címmel, Bali Attila képgyűjteményéből nyílik kiállítás augusztus 20-án a Dózsa Mozicentrumban.
2013-07-26Könyvek közöttAz első dunaújvárosi könyvesboltról. Akkor és most - új rovatot indít a hírlap, amelyben várostörténeti érdekességekkel egy jubileumi eseménynaptár mentén mesél a múltról és jelenről.
2013-06-22Képmentő ajándék olvasónktólA Dunaújvárosi Hírlap szerkesztőségének adományozott ifj. Szabó József egy 1970-ben készült légifelvételt Dunaújvárosról.
2013-03-13Így épült a vas és acél országaA Sztálin Vasmű várossá emelte Dunapentelét.
2013-02-27Helyiekről szóltFelolvasóestet rendeztek február 26-án a Pentele Klubban minden pentelei jó ismerősének, kedvenc szerzőjének: Schlitterné Nyuli Annának 1919-es írásaiból.
2013-02-26Túra a virtuális múzeumbanRégi emléktárgyakból, fotókból épít alternatív várostörténeti gyűjteményt a József Attila Könyvtár. Beszélgetés Katona Zsuzsa intézményvezetővel.
2013-02-00A hónap műtárgya - Sztálinvárosi vörös könyvA könyven azoknak a városépítőknek a nevei szerepelnek, akik Rákosi Mátyást kérték, hogy Dunapentele felvehesse a nagy Sztálin nevét. "A bőrbe kötött, aranyos betűkkel feliratozott kódexbe többszáz lapot füztek, az ezeket összetartó, sárgaréz rudak végét ízléses, fröccsöntött, vörös csillagok díszítik."
2013-01-02Helyismereti gyűjteményHelyismereti különgyűjteményt kínál az érdeklődőknek a József Attila Könyvtár honlapja. Digitalizált hírlapok, Várostörténeti kronológia.
2012-12-07Kultúrák találkozása a Pentelei-fennsíkon"A Tudomány Hete Neveléstudományi konferenciáján hangzott el a „Dunaújváros, a térség kulturális központja” című előadás. A város térségbeli pozícióit, demográfiai változásait elemezte Zámbó Brigitta térségfejlesztő, ezt alapul véve követte nyomon a kulturális hatásokat és a kulturális élet változásait Szente Tünde szociológus. "
2012-09-15Egy kommunista diktátor születésnapjaA Kulturális Örökség Napja alkalmából rendezett konferenciát a Fejér Megyei Levéltár. Sztálinvárosban az építőmunkások erre a napra elkészítettek egy 36 lakásos társasházat, a Béke-házat a "legjobb sztahanovisták számára". Kép, amelyen Rákosi munkásgyűlést tart a Sztálin Vasműben.
2012-08-24Mesél a múltÖt évtizede történt: "Nekem a Balaton a Riviéra": vállalati nyaralások. Egyre több a bolt. Felépült a gáztartály.
2012-07-27Mesél a múltÖt évtizede történt. 1962! Egy épület átadása, egy üzem avatása, egy rendezvény, a hétköznapi élet apró mozaikjai.
2012-07-20Zegzugos történetekDunaújváros Május 1. utca.
2012-06-29Dunaújváros - Egy perc MagyarországVárosismertető kisfilm.
2012-04-30Ha lesz valaha hiteles...Emlékek. Archív képek a Május elsejei felvonulásról.
2012-03-17Nosztalgia és dokumentumok"Eredetileg a dunaújvárosi Technikum-negyed történetének dokumentálására kezdett internetes fényképgyűjtésbe a városrész közgyűlési képviselője, Kismoni László 2010 őszén - ám a kezdeményezés rögtön meghaladta a technikumi határokat."
2012-03-01Könyvek a Dunai Vasmű és Dunaújváros alapításának hatvanadik évfordulójáraDunaújvárosi Főiskola: Jubileumi Almanach. Asztalos Andrásné: Dunapentele, Sztálinváros, Dunaújváros numizmatikai emlékei. Miskolczi Miklós: Babgulyás ezüstkanállal-Lapok a vendéglátás dunaújvárosi történetéből. József Attila Könyvtár: Dunapentele, Sztálinváros a korabeli sajtó tükrében 1951.
2011-12-27Zaklatott jubileumi év2011-ben 60 éves volt Dunaújváros. Összefoglaló a jubileumi évről. Lakosainak száma 48920 fő.
2011-12-22Vihar után esik jól a beszéd?Beszámoló dr. Treiber Ottó második könyvének - Vihar után c. - bemutatójáról. A könyv 1960 és 1989 között mutatja be Sztálinváros és Dunaújváros életét.
2011-12-20Vihar után: új kötet a hatvanéves városrólMegjelent dr. Treiber Ottó második kötete Vihar után címmel.
2011-11-25Legyen ezután Dunaújváros!Névadás 50 évvel ezelőtt - 1961 novemberében. (1961. november 25.)
2011-11-23Több száz kép a város múltjárólPentele-'Sztalin'-Dunaújváros címmel múltidéző fotókiállítás nyílt november 14-én a Dunaferr Szakközép és Szakiskola Villamos Tagiskolájában, amelyet a Munkásművelődési Központtal közösen rendeztek meg.
2011-11-16Városidéző képmentőPentele-Sztalin-Dunaújváros címmel nyílt várostörténeti kiállítás a Dunaferr iskola villamosipari tagozatán. A várostörténeti tárlat mellet az érdeklődők egy technikatörténeti gyűjteményt is megnézhettek.
2011-10-21Együtt születtünk...Egy könyv margójára. Dunapentele, Sztálinváros a korabeli sajtó tükrében 1951.
2011-10-12Százlábú hídból négylábú"Dunapentele, Sztálinváros a korabeli sajtó tükrében 1951 címmel jelent meg a József Attila Könyvtár hiánypótló forrásfeldolgozása. Több pentelei kuriózum is van benne." Kis történet a Százlábú-hídról.
2011-10-10KötetbemutatóA József Attila Könyvtárban október 7-én bemutatták a Dunapentele, Sztálinváros a korabeli sajtó tükrében 1951 című kötetet. Kötet szerkesztői Gadanecz Júlia, Szántó Béláné, a kiadvány elkészítéséhez segítséget nyújtott Békési György.
2011-10-07A korabeli sajtó, és Pentele, SztálinvárosA József Attila Könyvtár gondozásában (szerkesztők: Gadanecz Júlia, Szántó Béláné) és Békési György segítségével megjelent a Dunapentele, Sztálinváros a korabeli sajtó tükrében 1951 c. kiadvány (kép).
2011-09-06Mint egy falat kenyér!Beszámoló Miskolczi Miklós Babgulyás, ezüstkanállal c. könyvének bemutatójáról és a Béke étterem falán elhelyezett emléktábla avató ünnepségről.
2011-08-26Gundelek és Hauerek nyomdokain haladvaVárostörténet a gyomrunkon keresztül. Miskolczi Miklós: Babgulyás, ezüstkanállal c. könyvének keletkezéséről.
2011-08-23Dunaújváros meséi"Anno - Mesél Dunaújváros" címmel archív sorozat kezdődik a DSTV Dunaújváros Televízióban. Az évtizedek alatt összegyűlt filmek, riportok amelyekben megelevenedik a város múltja mindennap 16 órakor kerül vetítésre.
2011-05-24Sztálin városaSztálinváros, a szocreál munkásparadicsom c., Hír Tv Ősök tere című, 2011. május 26-i műsora.
2011-05-01A modernizmus—és egy város-kialakulása, Weiner Tibor alkotása (Dunaújváros)"Egy város tervezése igen nagy körültekintést és tapasztalatot igényel. Figyelembe kell venni az adott térség geológiai körülményeit, vízrajzát, terepadottságait, éghajlatát, megközelíthetõségét, történelmét és ez idő tájt a politikai identitását is. Erre a feladatra szemelte ki az akkori vezetés Weiner Tibort. Ki is volt õ? Hogyan került Dunapentelére (majd Sztálinvárosba, ill. Dunaújvárosba)? Hogyan gondolkodott? Hogyan tervezte meg a várost? "
2011-05-01Fejezetek Dunaújváros mûvelõdéstörténetébõl"Újabb kötettel gyarapodott a Dunaújváros történetét feldolgozó kiadványok sora. A vasmű és az új város építése megkezdésének 60. évfordulója alkalmából kiadott könyv feldolgozza a város születésének elsõ éveitõl kezdõdõen a népnevelés, népmûvelés, közmûvelõdés, mûvelõdésszervezés sajátos, az adott korszak mûvelõdéspolitikáját jellemzõ vonásait: — A kezdeti idõktõl idéz fel olyan eseményeket, amelyek a fiataloknak újdonság, az idõseknek a régmúltat elevení- ti meg — fogalmazott a kötet kiadó Szántó Péter"
2011-00-00Duna anzix - Dunaújváros és DunaföldvárRómai városromok a magyar Duna mentén. "Hogy mennyire új Dunaújváros? Megépüléséről alig több mint 60 éve, 1949-ben döntöttek. A Magyar Dolgozók Pártjának Központi Vezetősége ekkor álmodta meg ezt az új, mesterkélt várost, a hazai szocialista nehézipar fellegvárát. A város tudatos kialakítása, minden természetességet elvető szerkezete, légifelvételeinken is jól látszódik."
2010-12-10Ötszáz fotóval dokumentált múltÚjabb kötettel gyarapodott a város történetét feldolgozó kiadványok sora: Fejezetek Dunaújváros művelődéstörténetéből.
2010-12-01Fejezetek Dunaújváros művelődéstörténetbőlA vasmű és az új város építése megkezdésének 60. évfordulója alkalmából kiadott könyv feldolgozza a város születésének első éveitől kezdődően a népnevelés, népművelés, közművelődés, művelődésszervezés sajátos, az adott korszak művelődés-politikáját jellemző vonásait
2010-11-21Városvideó – másképpDunaújváros régen és ma. Film régi és új képekből a YouTube-on.
2010-07-02Ha él a gyár, él a város! - 60 éves a VasműRövidfilm a városról és a vasműről. A filmetűd forgatókönyvírója, rendezője Gerő Marcell.
2010-06-26"Ha él a gyár..."Hatvanadik születési évfordulóját ünnepli idén a vasmű. Az évfordulóra elkészült egy film is, melynek címe: Ha él a gyár, él a város (rendezte Gerő Marcell). (Adatok: A Dunaferr számokban).
2010-05-19VárosalapítókkalKoszorúzás a Görbe utca 2. szám ház falán elhelyezett emléktáblánál. A dunaújvárosi Városlapítók Egyesülete a várossá alakulást ünnepelte.
2010-05-14Filmben a hatvan évrőlA budapesti Campfilm Production filmet készít a hatvan éves vasműről, a gyár és a város közös múltjáról. Beszélgetés a rendezővel, Gerő Marcellel.
2010-05-03A Duna mellett épült fel Sztálin városa"Hatvan éve, 1950. május 2-án hajnalban kezdte meg néhány munkás a Duna mellett, az álmos Dunapentele község határában Magyarország első szocialista városa, Sztálinváros (a mai Dunaújváros) építését."
2010-05-01Wünsch László és Tomcsányi Éva tánclépéseiÚj kiadvány a város történetével kapcsolatban: Tánclépések.
2010-04-30Dunaújváros 60 éves lettHatvan éve, 1950. május 2-án hajnalban kezdte meg néhány munkás a Duna mellett, az álmos Dunapentele község határában Magyarország első szocialista városa, Sztálinváros (a mai Dunaújváros) építését.
2010-04-09ÉvfordulóraDunaújváros idén ünnepli alapításának hatvanadik évfordulóját.
2009-07-17Nyugdíjasként amatőr várostörténész lettBeszélgetés Bodrogi Józseffel, a kokszoló nyugdíjasával, aki amatőr várostörténészként Dunaújváros múltját kutatja.
2009-06-19A városépítés kora érdekli leginkábbDunaújvárosban is kutat a Pulitzer-díjas írónő, Anne Applebaum.
2009-06-17A városban is kutat a Pulitzer-díjas írónőA közelmúltban Dunaújvárosban is járt, kutatott, Anne Applebaum történész, a Washington Post újságírója. Az írónő egy olyan könyvön dolgozik, amely az 1940-es, 1950-es évekről szól, és nagyon érdekli a város létrejötte, felépítése, ezért többször is ellátogat majd a városba.
2009-05-20Várossá lett telep1951. május 19-én nyilvánították várossá Dunapentelét. Nyolcadszor koszorúzták meg a Városalapítók Egyesületének tagjai a várossá válás emléktábláját a Görbe utca 2. számú ház oldalán.
2009-05-16Egy monostor, a Duna vize alattSzabó Zsolt építész további terveiről. A Szalki-sziget rahabilitációjának folytatásaként arra gondoltam, hogy létrehozok egy emlékhelyet a Szent Pantaleon monostornak, amit rommaradványként jelenítenék meg.
2009-03-21Szabó Gyuri boldogságaSzabó Gyuri bemutatása, aki egy (helytörténeti vonatkozású) könyvet is írt Vágyak és valóság címmel.
2009-01-14Amire emlékeznünk kell 2008-bólAz év beruházása a Dunaferr darabosítóüzemének porleválasztó berendezése, az év rendezvénye az EFOTT, az év fotója: a lemenő nap hídja, az év előadása a Nyihaha kisasszony, az év embere: Barbara....
2008-12-11Film a bécsi egyetemnekA Bécsi Egyetem Politológia Tanszékének kutatói Dunaújváros kialakulását és fejlődését kutatták. A kutatásból egy filmösszeállítás és egy könyv is szerepel. A kutatókat Kanderka Imre kalauzolta.
2008-12-02KultúrolvasztárokBemutatták Keserue Zsolt Nagyolvasztó című, Dunaújváros kulturális életéről szóló dokumentumfilmjét.
2008-11-27Kulturális NagyolvasztóA Nagyolvasztó (fejezetek Dunaújváros kulturáliséletének fejlődéstörténetéből az alapítástól a rendszerváltásig) című dokumentumfilm bemutatója. Rendező: Keserue Zsolt, szerkesztő Medvedt Yvette, zene Quimby.
2008-11-07"Páratlan évek" a FilmmúzeumbanA Filmmúzeum tévécsatorna november 27-én mutatja be az 1953-ról, Sztálinvárosról, a vasműről, kortársak visszaemlékezéseiből forgatott filmjét, a "Páratlan évek" című sorozatában.
2008-11-06Sztálinvárosba száműzött apácákTörténet Sztálinvárosról (1950-es évek). 1950-ben kétezerháromszáz szerzetes és közel kilencezer apáca került azutcára. Sokan kerültek a dunapentelei-sztálinvárosi építkezésekre, ahová Örkény István is lejárt. Glória (1957) c. kisregényében ezt be i smutatja. A műből film is készült 1982-ben.
2008-10-25Félmúltunk feketén, fehérenFekete-fehér képek Dunaújváros életéből. (további képek a Dunaújvárosi Hírlap internetes galériájában: www.dh-online.hu).
2008-09-17Dokumentumfilmet forgatott a mesterséges városrólKeserue Zsolt vizuális képzőművészt faggatja a Dunaújvárosból indultak....sorozat újabb része. Ősszel dokumentumfilmet mutatott be a városról. A város megalakulása utáni 40 évet próbálta interjúk segítségével rekonstruálni.
2008-05-23A történelem egy metszete: SztálinvárosA MTA tanulmánya: Horváth Sándor: A kapu és a határ: mindennapi Sztálinváros. Rövid összefoglaló
2008-02-01Gulyáskommunizmus külföldi hitelekbőlAz életszínvonal nőtt, teljes foglalkoztatás volt. Ízelítő a Kádár-korszak politikai, gazdasági, társadalmi, kulturális életéből, Romsics Ignác "A 20. század rövid története" című munkája alapján.
2007-12-22Kórházbővítés és politikaA Szent Pantaleon Kórház "D"-szárnyának építkezéséről mesél Mess István, az akkori beruházási főmérnök.
2007-11-29SkanzenkalauzA Kortárs Művészeti Intézetben bemutatták a "Dunaújvárosi Építészeti Kalauz 1950-1960" című könyvet. Beszámoló a bemutatóról.
2007-11-27Építészeti kalauz mutatja be a városWeiner Tibor munkásságának állít emléket az a kötet, melyet Barka Gábor, Fehérvári Zoltán, Prakfalvi Endre írt. A Dunaújvárosi Építészeti Kalauz 1950-1960 című könyvet a Kortárs Művészeti Intézetben mutatják be.
2007-11-08Képgaléria: Időutazás SztálinvárosbanA dunaújvárosi Szocreál Tanösvény bemutatása.
2007-09-14Lehet szerencse, de...Beszélgetés Szabó Dénessel (a vasmű nyugdíjasa), aki a dunaújvárosi magnósklub és az ifjúsági Park egy alapítója is volt.
2007-08-14Szerelem első látásra. Igaz mesék az ezeréves PentelérőlId. Czeilinger Mihály portréja.
2007-07-03Cserepek, töredékek innen-onnanEpizódok Pentele történetéhez.
2007-07-03Kalandozások Pannóniában: katonai tábor DunaújvárosbanAz Annamatiától északra haladó limes út számos őrtorony kíséretében érte el Pannonia inferior (alsó Pannonia) legjelentősebb segédcsapati táborát, Intercisá
2007-06-19Miről regélnek a századok?Pentele városrész születéséről szóló cikk folytatása.
2007-06-02Mi köze Intercisának Penteléhez?Történetek az ezeréves Penteléről.
2007-06-02Görbe utcaDunaújváros történetéből.
2007-05-19Az első utcábanAz Építők útja-Görbe utca sarkán álló emléktáblát megkoszorúzták a városalapítók.
2007-05-19Sokfelé és sokféleBeszélgetés dr. Germuska Pállal, aki az "Indusztria gyermekei" címmel tartott előadást a "szocialista" városépítkezésekről.
2007-04-24Nem volt hiábavaló fáradságos munkádIgaz mesék az ezeréves Penteléről. A Tremmel-családról.
2007-01-30Filmszemle: a Konyec és a Sztálinvárosi kantátaKét dunaújvárosi kapcsolódású film a 38. Magyar Filmszemlén. Ismertető a filmekről.
2007-01-06Stabil város, ingatag löszfalonDunaújváros történetéből, építészeti értékeiről.
2006-11-28Készülődik "A százados"Miskolczi Miklós A százados című drámáján dolgoznak a Bartók színészei. Három hét múlva lesz a bemutató. A dráma a szerző Egy sortűz sorsa c. könyvéből készült.
2006-11-21A város születéseA városépítés történetéből. Weiner Tibor tervei.
2006-11-14Tervek és mindennapok SztálinvárosbanA város művészete - a művészet városa címet viselő eseménysorozat keretében november 10-én tartott Sasvári Edit-előadásról.
2006-11-14Menekülés a vasfüggöny mögülVisszaemlékezés a sztálinvárosi '56-os eseményekre. A szerző Baltimore-ban él, az Amerikai Magyar Újság szerkesztője, 83 éves.
2006-11-07Gábor Áron utca 11.Egy készülő visszaemlékezésből.
2006-10-25Fotókiállítás 1956-ra emklékezveAz 1956-os megemlékezéssorozat részeként fotókiállítás nyíílt az MMK-ban október 19-én. A kiállítást november 10-éig a Folyosógalérián tekinthetik meg az érdeklődők.
2006-10-25Életem, sorsom: 1956Megjelent az 1956 Emlékezünk című kiadványban is.
2006-10-25A történelem jön, s nem mutatkozik beMiskolczi Miklós könyve a pentelei '56-ról.Ünnepi bemutatója pénteken volt a Bartókban.
2006-10-17Lélekben el sem mentemBeszélgetés MIskolczi Miklós író, újságíróval, aki október 20-án,ünnepélyes keretek között mutatta be újabb könyvét a Bartókban. Egy sortűz sorsa c. könyve az 1956 október 25-én történt sztálinvárosi sortűz eseményeit tárja fel.
2006-10-07Pentele ezerévesPentele történetéből: szüret és ünnepe a pentelei fensíkon.
2006-10-07A Monostor Butibulus építésePentele történetéből. Építkezés és szállítmányzás a római és későbbi kokorban.
2006-09-26Idegenvezetés a makettvárosbanA város bemutató szocreál építészeti tantúráról.
2006-09-23Pentele ezerévesPenetele történetéből.
2006-09-08Tibi bá', avagy kis vasműs sajtótörténetElődünk a gyárban és az újságírásban: Molnár Tíbor.
2006-08-18MúzeumkritikaDunaújváros - több helyszínen is - példásan mutatja be bronzkori és római emlékeit. S mintha, épp úgy, mint a mai magyar közélet egésze, nehezebben tudna mit kezdeni a közvetlen múltjával.
2006-05-19Csak azért is...55 éve, 1951. május 18-án nyílvánították várossá településünket.
2006-01-31Anekdoták egy zenész életébőlParádi László életútjáról és a márciusban megjelenő könyvéről. Beszélgetés.
2006-01-10Dunaújváros - az ország közepénMit hozott Dunaújvárosnak a 2005-ös esztendő? Beszélgetés dr. Kálmán András polgármesterrel. Az újesztendőtől mit várhatnak a dunaújvárosiak?
2006-00-00Sztálinvárosi mi8ndennapokRecenzió. Horváth Sándor: A kapu és a határ: mindennapi Sztálinváros c. könyvéről.
2005-10-25Százhúsz esztendő fotókban elmesélveA Dunapentele, Sztálinváros, Dunaújváros fényképeken c. könyvről. A készítők a továbbiakban terveznek egy javított, bővített 2. kiadást.
2005-10-25Dunapentele, 1956 októbereIvsits Tibor, Nyuli György, Zsebeházi Imre visszaemlékezése a forradalom pentelei eseményeire.
2005-08-23Dunapentele, Sztálinváros, Dunaújváros fényképekenMegjelent a Dunapentele, Sztálinváros, Dunaújváros fényképeken c. fotóalbum.
2005-08-22Egy település hétköznapjai fotográfiákban elbeszélveMegjelent a Dunapentele-Sztálinváros-Dunaújváros képeken című könyv.
2005-05-03Kommunista honfoglalás: Sztálinváros építőiA rövid ismertető a sztalinvaros.uw.hu weboldal rövid kivonata, az oldal a Dunaújváros helytörténeti kiadványainak felhasználásával készült.
2005-03-31Szocreál vagy modernDunaújváros építészeti emlékeiről. Tanút: A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által kiírt pályázaton nyert, és az önkormányzat által kiegészített, alig 1,2 millió forintból az útvonalon szereplő szakértő építészek által kiválasztott házakra útbaigazító és ismertető táblákat szereltek, valamint prospektusok készítettek a reménybeli látogatók számára. A tanút látnivalóit egyelőre iskolásoknak és egyetemistáknak kínálja (idegenvezetéssel) a dunaújvárosi Tourinform iroda, amely hirdetésekben is igyekszik érdeklődőket toborozni.
2005-03-16Tollat ragadott az építészElismerés a helytörténeti kutatónak.Őri Zoltán kapta idén a Dunaújváros Aranytoll-díjat.
2005-01-31Rendszeres várostörténeti vetítések a múzeumbanFolytatódik a Múzeum Mozi, ahol minden hónap utolsó vasárnapján várostörténeti filmeket vetítenek. A legutóbbi vetítés vendége volt: Dr. Radnai Éva és Tóth Dezső.
2005-01-25Nyomdában az album anyagaA Várostörténeti Fotóalbum több mint 300 oldalon mutatja be fotókon városunk és lakói történetét. A kísérőszöveg angolul és németül is olvasható. Február közepén kerül a boltokba.
2004-12-22Akik sejteikben hordják a várostA megfáradtak is hozzánk tartoznak.
2004-11-03Pentele története a Múzeum MozibanAz éreklődők számára Kanderka Imre magángyűjtemény tulajdonos , a sorozat kiötlője tart előadást , amelyet a városról szóló dokumnetimfilmjeivel illusztrál, s beszélgetést kezdeményez a megjelentekkel. 1. előadás: november 7, 2. előadás: november 28, 3. előadás: december 28.
2004-11-00Tevan ZsófiaInterjú Tevan Zsófiával, aki a vasmű építkezésén dolgozott, ő volt az építkezés első női építésvezetője. A Sztálinvárosban eltöltött életére, a vasmű építésére vonatkozó részlet.
2004-08-30Képek az archívumbólA készülő várostörténeti fotóalbum anyagához a Dunaújvárosi Hírlap fotóarchívumából is válogatnak a szerkesztők.
2004-05-11Várostörténetek. Postás voltam SztálinvárosbanSzabó Ferencné visszaemlékezése postai munkájára.
2004-03-30A disznótor és régi híres böllérei
2004-03-276 SztálinvárosA budapesti Centrális Galéria 6 Sztálinváros című kiállításáról. A magyar Sztálinváros, azaz Dunaújváros az egykori Dunapentele helyén épült.
2004-03-23Várostörténetek. A barakkvárosVarga János visszaemlékezése.
2004-03-19SztálinvárosokSztálinvárosok néven Európa Sztálinvárosai bemutatása képekben a Centrális Galériában Budapesten
2004-03-10Múltunk egy szép honlaponhttp://szatlinvaros.uw.hu oldalról.
2004-03-08Várostörténetek. A sztálinvárosi büféktől az elegáns dunaújvSzabó Gyula visszaemlékezése. nyugdíjasként most is aktívan tevékenykedik, mint vállalkozási manager. Előtte a Budapesti Étterem és Büfé Vállalat alkalmazásában dolgozott, mint vendéglátó.
2004-03-01Várostörténetek. "Eldugtam a fegyvert és felvettem a civilruÉles Elek visszaemlékezése az 1956-os helyi eseményekre.
2004-02-23VárostörténetekMess István visszaemlékezése, portréja.
2004-02-16Várostörténetek. "Erdőkerülőben" Éberhardt BélávalÉberhardt Béla erdőmérnök visszaemlékezése.
2004-02-09Várostörténetek. Arany Ferenc megíratlan emlékeiből
2004-02-03Pentele ezeréves. Petőfi Sándor pentelei rokonsága II.
2004-02-03Városmesék - aki mesél: Pálfi IstvánPálfi István gyermekkorában került a városba, azóta itt él. Visszeemlékezés.
2004-02-02Olvasónk írta...Dunaújváros történetéhezA Duna szabályozása alkalmából a pentelei ágat elzárták, ezzel a falu előtt állóvíz lett.Kárpótlásul egy olyan töltést építettek a szigetig, mely a legmagasabb árvízszint fölé emelkedett, ezzel lehetővé téve a sziget megközelítését.... Első elképzelés szerint ugyanis, a Dunán érkező vasércet és szenet, drótkötélpályán szállították volna...
2004-01-30A vas és a művészetek városaNívós, átfogó és értő elemzés jelent meg Dunaújvárosról a Műértőben.
2004-01-27Egy darabka történelemBudapesten a Centrális Galéria Sztálinvárosok c. kiállítását. Korabeli eseményeket megörökítő fényképek, városképek, újságszemelvények, leltári jegyzékek, rendőrségi jegyzőkönyvek, tervrajzok, régi utcanév-táblák, térképek, festmények, játékfilm és filmhíradó részletek.
2004-01-20Sztálinvárosok. Kiállítás BudapestenKiállítás nyílt Budapesten a Centrális Galériában(V. ker. Nádor u. 11.) az egykor Sztálin nevét viselő városokról. A kiállítás anyagának fele Sztálinvárost mutatja be. Jan. 16-tól márc. 31-ig tart a kiállítás.
2004-01-16Hat Sztálinváros történeteKiállítás nyílt Budapesten a Centrális Galériában a hat darab Sztálinról elnevezett városról.
2003-12-30Dóra-kastély a pentelei Magyar utcábanMikor, ki építette, milyen volt a belső elrendezése kik voltak a gazdái?
2003-12-19Amatőrként profik voltakNics János életútja. Sorsa összekapcsolódik a gyárral.
2003-12-16Pentele ezeréves - a Ráctemplom története
2003-12-09Városmesék - aki mesél, Ilonkai JózsefnéEdit néni 1950 óta él Dunaújvárosban. Ma már nyugdíjas, de előtte folyamatosan az egészségügyben dolgozott.
2003-11-25Pentele ezeréves. Töredékek a Ráctemplom történetéből II.i
2003-11-18Pentele ezeréves. Töredékek a Ráctemplom történetéből I.
2003-11-11Pentele ezeréves. Pentelei híres borászok...II.rész
2003-11-07Aranygyűrűs vasműs pár1952-től a városban él és a vasműből ment nyugdíjba a Greksa házaspár. Mindketten aranygyűrűs vasmű törzssgárda tagok. 60. házassági évfordulójukon köszönti a lap őket.
2003-11-04Városmesék - aki mesél: Kanderka ImreKanderka Imre videotechnika tanár. Jelenleg Nagyvenyimen él, de a városhoz fűzik a legszebb emlékek. Mindent gyűjt, ami a várossal kapcsolatos.Kb. 300 dokumentumflmje van ami a városról szól.
2003-10-28Pentele ezeréves. A monostor III.rész-
2003-10-21Pentele ezeréves. a Monostor II. részA cikk írója (építészmérnök) vázlatokat készített arról, hogyan is nézhetett ki a pentelei monostor.
2003-10-14Pentele ezeréves. A monostor-
2003-09-30Pentele ezeréves
2003-09-23Pentele ezeréves. "A magyar településünk alapítása"A pentelei monostor alapításáról.
2003-09-16Hogyan utazik a múlt a jövőbe. Szabó Tamás, a pentelei fotóg357 db fotó Pentele múltjáról. A gyűjtemény Szabó Tamás tulajdona. A legkorábbi fotó az 1870-es évekből való.
2003-08-19"Ez a város távol áll a polgárosodástól?" Tükör...III.Szente Tünde 2 részből álló tanulmányáról, melynek címe: Dunaújváros gazdaságszerkezeti változásai és azok szociológiai háttere a rendszerváltást követő időszakban.
2003-06-03Az ember és méltóságaMegjelent a múzeum gondozásában Dr.Gergely Anna: Székesfehérvári és a Fejér megyei zsidóság tragédiája. Beszélgetés a történésszel.
2003-05-28Az Intercisa új kiadványairólMegjelent Vicze Magdolna: A koszider bronzkori temetője címmel egy új könyv az Inetrcisa Múzeum kiadványaként.
2003-02-01Sztálingrádok Kelet-EurópábanA 2003-as Sztálin évforduló kapcsán, a Centrális Galéria (Bp.) kiállítása alkalmából.
2003-01-16"Mese" a gyár helyzetérőlJanuár 15-én a Dunaújváros Alapítóinak Egyesülete fórumot tartott a Dunaferr és a város helyzete témában.
2003-00-00Városi szegénység, bűn és bűnhődés SztálinvárosbanBüntetőeljárás egy barakklakó ellen, züllött életmódja miatt.
2002-12-27Hol legyen az uj dunai hid?Egy 1926-os Fejérmegyei Napló cikke.
2002-10-22Jelentés - a másik oldalrólMunkácsi Imre írása a "Jelentés"-ről, amely egy hiteles ügynöki jelentés a dunapentelei (sztálinvárosi) újságkészítőiről. A cikk felett Rozsnyai Sándor grafikája található.
2002-10-22A szabadság krónikásaiJelentés - hietels ügynöki jelentés a forradalom dunapentelei (sztálinvárosi) újságkészítőiről.
2002-10-01Doku, ha egyszer elkészülDokumentumfilmet készít Kanderka Imre a Bánki médiaszakkörének diákjaival, Dunaújváros történetéről.
2002-06-11Csocsó a Golden Globe-onA Dunaújvárosban forgatott Csocsó, avagy éljen május elseje című film szerepel a Moszkvai Filmfesztiválon, és augusztus 29-én a los angelesi Golden Globe-díjért indul a nevezett filmek között.
2002-04-23Pentelei magántörténelemEgy új könyv: Szabó György 1940-től kétezerig foglalta össze Dunapentele történetét.
2002-03-05Beszélgetés Arany Feri bácsivalArany Ferenc visszaemlékezése arra az időre amikor Dunaújvárosba került.
2002-01-03Emlékeztető tavalyról II.A vrásosban történt 2001. szeptembertől-decemberig.
2002-01-02Egy kis emlékeztető tavalyrólMi történ a tavalyi évben, januártól-augusztusig.
2002-00-00A szocialista városok létrehozásaA magyarországi szocialista rendszer első 5 évének mérlege a területfejlesztés és ipartelepítés szempontjából.
2001-12-17Pentelei pillanatok - annoSzabó Tamás fotógyűjteményéből.
2001-12-14A hét filmje. CsocsóA Hét filmje rovatban. "A baj az, hogy a film mozidarabként sem sikerült alkotás."
2001-12-13"Volt ez a szocializmus"Interjú Koltai Róberttel, új filmjéről.
2001-12-01A Május 1-je rövid szünet után folytatódikA Csocsó ősbemutatója a Dózsa moziban.
2001-11-10Helyszini zsemleSztálinvárosi névadó 1951-ben.
2001-11-01"Itt Rákóczi adó, Magyarország!"Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc emlékeiből. Szemelvények a dunapentelei rádió adásának utolsó óráiból. A Szabad Európa Rádió felvételei.
2001-11-01Csocsó avagy Éljen május elseje!Beszélgetés a filmről Koltai Róberttel,Máté Gáborral, Básti Julival, Gáspár Sándorral, Kováts Adéllal, Stohl Andrással, Dés Lászlóval.
2001-10-19Árulók és szentek. Aki könyvet írt az igazságrólZecher Jánosról, aki részt vett az 1956-os dunapentelei eseményekben, majd több könyve is megjelent e témában. Idén márc. 15-én megkapta a fejér Megye Díszpolgára címet munkássága elismeréseként.
2001-10-19Sztálinváros '56Ahogy a Belügyminisztérium korabeli irataiban szerepel.
2001-10-13A pentelei török várAz 1630-as évek után felépített várat Ottendorf Henrik utazó tudósításából ismerhetjük meg. A Rácdombon volt a palánkvár.
2001-10-12Pentele soha nem volt halászfalu. Akik kutatják a múltatDr. Lukács László néprajzkutató szerint a kutatásokból kiderült, hogy egy nagyon jól rétegezett, teljes társadalmú mezőváros volt Dunapentele, és nem kis halászfalu, mint ahogy az 50-es években állították be. Dunapentele ugyanolyan mezőváros volt, mint Adony, Ercsi, Érd vagy Dunaföldvár, Paks.
2001-09-12Csocsó elvtárs történelmet csinál. Sztálinváros 1951. májusA Csocsó, avagy Éljen május elseje c. filmről.
2001-09-11Az utolsó Csocsó-képAz utolsó kockák hiányoznak csak a Csocsó c. film forgatásából. Králik Attila a film gyermekfőszereplője, imádott dolgozni a forgatáson.
2001-09-00Csocsó avagy éljen május elseje!Július 3-án kezdődött el Koltai Róbert Csocsó, avagy éljen május 1-je című filmjének forgatása. A helyszín a rohamosan épülő szocialista iparváros az ötvenes évek elején. December 6-án kerül a mozikba film. De november 29-én Dunaújvárosban lesz az ősbemutató.
2001-08-23Itt a vége(?) - várunk érte!Králik Attila a Csocsó c. film dunaújvárosi gyermekfőszereplője beszél a forgatásról.
2001-08-22Félidejéhez ért a CSOCSÓA Csocsó c. film elkészült, azaz befejeződtek a forgatások.
2001-08-22Gáspár is (el)fáradtnak tűntA Csocsó c. film forgatásáról beszél Gáspár Sándor.
2001-08-17Végzett a forgatásokkal a Koltai-stáb,...Dobozban a Csocsó, avagy éljen május elseje.
2001-08-17A vállfás Gyuszi bácsi után Csocsó + Koltai Róbert egy öreg tata...A hajdani Sztálinváros a helyszíne Koltai Róbert és Nógrádi Gábor új közös filmjének. Koltai a filmben hármas szerepkört vállal: társszerző, rendező, főszereplő.
2001-08-10Csocsó földön és égenA Csocsó c. film dunaújvárosi forgatásáról. A filmet decemberben már megnézhetjük a moziban.
2001-08-02Csocsó az Acélvárosban.Végéhez közeledik Koltai Róbert filmjének forgatása.
2001-08-01képaláírásMegkezdődött a Csocsó c. film felvonulás jelenetének felvétele a Május 1. utcában.
2001-08-01Időviharban a Május 1. utcaA Csocsó c. film forgatása a Május 1. utcában, most a felvonulási jeleneteket veszik fel.
2001-07-31Szponzor híján az íróasztalfiókban marad? Franciául DunaújváUjabb várostörténeti tanulmány készült Dunaújváros szocreál épületei címmel. Kondor Melinda a Strassbourgi Francia Magyar Szövetség pályázatára írta magyar és francia nyelven.
2001-07-27Az utolsó felvonulásra készülődnekA Csocsó c. film forgatásán történt, felveszik a felvonulási jelenetet, amihez elkészítették a tribünt a Május 1. utcában.
2001-07-26KultúrfókuszKépek a Csocsó c. film forgatásáról.
2001-07-24Elvtárskám: ez az én táskám!A Csocsó c. film forgatásán történ: beszélgetés Máté Gáborral.
2001-07-20Nagy Testvér is átkúszottA Csocsó című film dunaújvárosi forgatásáról.
2001-07-18"Csak víz és sár volt..."A várostörténeti vetélkedő keretében készült interjú, Nagy Jánosnéval.
2001-07-16Ötven éve Ózdról érkezettA várostörténeti vetélkedőn készített interjú, Szendrei Józseffel.
2001-07-16Csocsó őrködik a focisták erkölcse felettA filmről, mely Koltai Róbert gyerekkoát idézi (Sztálinváros).
2001-07-13A főszereplő-rendező első tapasztalatairólA városban forgatott Csocsó című film forgatásán történt: Koltai Róbert szerint a dunaújvárosi szereplő, Králik Attila rendkívül tehetséges.
2001-07-11Két forint buszra, oda-visszaA várostörténeti vetélkedő keretében készült interjú Gentischer Ferenccel.
2001-07-00Újváros születikDunaújváros 2001 tavaszán ünnepli várossá nyilvánításának 50. évfordulóját. Kiállítás a múzeumban május 17-től december 31-ig.
2001-06-26Aki büszkék magukra, egymásra, arra, amit elértekA várostörténeti vetélkedőn készült interjú: Garacza Istvánnal és feleségével.
2001-06-25Klóros víz, vaságy, szalmazsákA várostörténeti vetélkedőn készült interjú: Deutsch Elemérnével.
2001-06-23Megfogta a hely szellemeA várostörténeti vetélkedőn készült interjú: Antal Györgynével.
2001-06-22Jóvátehetetlen vétségHelyreigazítás az Uj Üzenet c. irodalmi antológiában megjelent Szécsi Margit Az új város c. verséhez.
2001-06-22Még mindig az ötven év bűvöletébenMegjelent Matussné dr. Lendvai Márta fényképes összeállítása Új város születik címmel.
2001-06-22"Örültem a lehetőségnek"A várostörténeti vetélkedőn készült interjú: Sallai Józseffel.
2001-06-18Csinált városok, ha találkoznak...A csinált városok: Ajka, Tiszaújváros, Százhalombatta, Várpalota, Komló, Tatabánya, Oroszlány, Dunaújváros képviseltette magát azon a szokatlan eseményen, ahol a 17 éve lezárt és elásott urnát felnyitották és a régi dokumentumok előkerültek. 1984. május. 1-jén ásták el egy urnába, az üzenetet az ezredforduló ifjúságának. Egy akkori szerveződés a fiatal ipari városok ifjúsági szakembereit fogta össze, akik rendszeres gondolatcserén vettek részt. Június 16-án a Városházán a nyolc "csinált" város, újra találkozott. Az üzenetben az 1984-es fiataloknak a nyugati politika elleni tiltakozása kapott hangot, fő témája az ifjúság helyzete, problémái.
2001-06-18Mesélj, mama - kérték a hódokA várostörténeti vetélkedőn készült interjú Péntek Józsefnével.
2001-06-13Városépítés gyermekszemmelA várostörténeti vetélkedő újabb interjúja Dobler Istvánnal.
2001-06-13Csocsó "Sztálinba" készülDunaújvárosban is forgatják Koltay Gábor és Nógrádi Gábor új filmjét a Csocsót. A film gyermekfőszereplője egy dunaújvárosi fiú lesz.
2001-06-11Beszélgetés a nagymamávalA várostörténeti vetélkedőn készített interjú, Klein Györgynével.
2001-06-02Ezek voltak az '50-es évekA várostörténeti vetélkedőn készült interjúkból: Varga Béla, a Széchenyi gimnázium tanárával.
2001-06-01Tiéd a gyár, magadnak építed!A várostörténeti vetélkedőn készült interjú, Ihász Jánosné Magdival, aki a vasmű első titkárnője volt.
2001-05-30Pentelétől Dunaújvárosig - egy nyomdász szemévelInterjú a város történetéről, a nyomdász Bergmann Jenővel és feleségével.
2001-05-24A NEB volt az úr. Pentele nem kellett az új városnakIllyés József mesél.
2001-05-24Az alapítók tiszteletére. Emléktábla a Görbe utcában.Az alapítók közül 3-an. Losonci Ferenc, Nics János, Arany Ferenc az emléktábla avatás appropóján.
2001-05-24Ötven éve alapították DunaújvárostMonográfia, tanácskozás, kiállítás. Eredetileg csupán lakótelepnyi méretűre tervezték.
2001-05-22Vetélkedőnk legjobbjaiA várostörténeti vetélkedőre 75 csapat küldte be a megfejtést, és az értékelést követően 6 csapat vehette át az emléklapokat és a takarékbetétkönyvet május 18-án. A nyertes csapatok a Széchenyi István Gimnáziumból és a Dózsa György Általános Iskolából kerültek ki.
2001-05-21Lakótelep a folyó menténÖri Zoltán visszaemlékezései az évtizedekkel előtti történésekről.
2001-05-19Márványtábla és ünnepségMájus 18-án felavatták palotás József Vízivirág c. szökőkútját a Dózsa mozi mellett; márványtáblát avattak egy Görbe utcai ház falán, ahol ötven évvel ezelőtt megalakult a dunapentelei városi tanács. Ezen a napon átadták a várostörténeti vetélkedőn részt vett csapatok díjait. Emlékplakettet adtak át a város tisztviselőinek: dr.Illyés József, dr.Maróti János, Sófalvi István, Sárosi József, dr.Varga Lajos, Almási Zsolt, dr.Kálmán András.
2001-05-18VÁROS SZÜLETETTMegnyílt (máj.17.) az Intercisa Múzeumban a várostörténeti fotókiállítás Város születik...címmel.
2001-05-17Dobszóval adták hirül: tarolnak a gépekHa szabotázst gyanítottak, jött az ÁVO.
2001-05-16Nehéz helyzetben...A várostörténeti vetélkedőn részt vett csapatok névsora. A megfejtések értékelése után, a helyezettek sorrendje, általános iskolák: 1.Csipet-csapat (Móricz), 2. Forever (Dózsa), 3.Újváros (Dózsa). A középiskolásoknál 1. Intercicák (Széchenyi), 2.Sárkányfű (Széchenyi), 3.The Best (Széchenyi).
2001-05-05Hétfőtől kérdésekA várostörténeti vetélkedőn 109 csapat vesz részt, május 7-én kezdődik a próba.
2001-04-28Szocreál gyárváros születettÖri Zoltán visszaemlékezése a városépítésről a tervekről és Weiner Tibor munkásságáról.
2001-04-27A politika fintora: űrt tölt be a város az ország közepénBeszámoló a Várostörténeti tudományos tanácskozásról, amit a Polgármesteri Hivatalban rendeztek meg.
2001-04-27A rendező ma is szívesen emlékezikBeszélgetés Csőke Józseffel a Korunk városa c. film rendezőjével.
2001-04-21Vetélkedő vár rád!Várostörténeti vetéledő hírdet a Dunaújvárosi Hírlap általános és középiskolás csapatok számára.
2001-01-16A középkori Dunapentele: A múzeumban kiállítot anyagFebruár végéig látható A középkori Dunapentele c. kiállítás az Intercisa Múzeumban. Az Árpád-kor leleteit bemutató régészeti tárlat jelentős értéket képvisel.
2001-01-11Kétezer hírei a régióbanJúl. - dec.
2001-01-10Kétezer hírei a városban és környékénJan.- jún.-ig
2001-01-01Megjegyzések egy várostörténeti előadássorozatrólA Várostörténeti tudományos tanácskozásról, melyet az önkormányzat rendezett a város 50. évfordulója alkalmából.
2001-00-00Helyszíni szemleHogyan lett kiválasztásra Dunapentele - a Dunai Vasmű felépítésére.
2001-00-00Dunaújváros történeteKönyvismertető a Dunaújváros monográfiáról.
2000-12-28Boór Etel nyomábanÖri Zoltán tulajdonába került Boór Etel, a hajdan híres dunapentelei vízimolnárok leszármazottjának, Boór Nándor lányának hagyatéka kéziratokkal, jegyzetekkel.
2000-11-07Sztálinvárosi stációk - 1956: Zecher János nyolcvanévesen seZecher János beszámolója az 1956-os dunapentelei eseményekről. A Dunapentelén elesett hősök és áldozatok névsora, haláluk pontos időpontja.
2000-11-00Gyár és város, amely parancsra születettA Dunaferr- Dunai Vasmű krónikájac. könyv elée
2000-10-21A Dosszié szerkesztőjénélZecher János, dújv-i lakosnak, az 1956-os forradalom egyik résztvevőjének már két könyve jelent meg a dunapentelei eseményekről: Sztálinváros 56, Megtorlás. Elkészült a harmadik kötet is, kiadásra vár.
2000-10-16Decemberig nyitva a postaláda a könyvtárban: "Nem emlékszemA város ötvenedik évfordulója alkalmából vers- és prózaíró pályázatot hírdetett a könyvtár, melynek beadási határideje dec. 14. Témák: a város múltje, jelene, jövője.
2000-08-31Vakolókanáltól a "katedráig"Görcsi Imréné 1951-ben kezdte építeni a várost.
2000-08-17A torony pedig állSzélig Márton a víztorony egyik építője.
2000-08-03Krónikák a KrónikárólArany Ferenc a Városalapítók Egyesületének titkára is részt vett a Krónika szerkesztésében.
2000-07-20Mi minden volt itt előtte. Képeslapok a múzeumban: a város mint élettér és kirakatA városról készült képeslapok kiállítása az Intercisa múzeumban. Ugyanez az anyag könyvben is megjelent Dunaújváros története képeslapokon címmel. Az anyag Békési György magángyűjteménye.
2000-07-15Történelem másik nézetbőlSchlitterné Nyuli Panni nénivel beszélget Stossek Mátyás
2000-07-06Jubileumi különszámA Piac Panoráma gazdasági magazin jubileumi különszáma a Dunaferr és a Dunai Vasmű történetével foglalkozik. Gazdasági és történeti cikkek jelentek meg a különszámban.
2000-07-00Dunaújváros történeteA város 50. születésnapjára Dunaújváros önkormányzata kiadta Dunaújváros története c. monográfiát. Magánkiadásban megjelent Békési György magángyűjteménye alapján a Dunaújváros története képeslapokon c. kötet.
2000-06-18Koltai Dunaújvárosban forgatja új filmjétSokáig titkolózott Koltai Róbert, ám tegnap végre kiderült: következő filmjét Dunaújvárosban forgatja.
2000-06-10Írás a löszfalon. "A világ legszebb helye" Töröcsik MarivalTöröcsik Marival beszélget a cikk írója. A színésznő diák korában járt Dunapentelén építeni, majd az ő főszereplésével készült el a városról A kölyök c. film.
2000-05-27Mi lett Penteléből?. Az első ötven év.Az ötven éves városról, gyárról, képek, összefoglaló.
2000-05-25Hát így történtA Krónika megírásának körülményei. Részletek a könyvből.
2000-05-23Elődök és utódok. Meiszter JánosMeiszter János, a kohászatról, a városról, életéről.
2000-05-20Írás a löszfalon. A város első gazdája... Dr. Illyés JózsefInterjú dr. Illyés Józseffel, Dunapentele első tanácselnökével, aki a várossá nyilvánítás után 28 évig VB-titkár volt.
2000-05-13Város születikA dunaújvárosi Történeti Klub Múltidéző sorozatában az évfordulóhoz kapcsolódóan új kötet jelenik meg Város születik címmel, melynek alcíme: Korabeli írások és grafikák. Versek, riportok, novellák, regényrészletek az 1951 és 1959 között megjelenő helyi sajtóból. Téma a "hőskor".
2000-05-12Akik a várost jól ismerikImmár hagyomány, hogy a József A. Ált. Iskolában minden évben megrendezik a Dunaújvárosi Városismereti versenyt. A negyedikeseknél 1. lett a Gárdonyi, 2. a József, 3. a Vasvári iskola csapata. A felsősöknél 1. lett a Dózsa, 2. a Szilágyi, 3. a Kőrösi iskola csapata.
2000-05-09Elődök és utódok. Márton GergelyMárton Gergely vall életéről, munkájáról.