Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Szerző:
Cím (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím Leírás Forrás név Szerző Kezdőoldal Záróoldal Tárgyszavak Könyvtári jelzet Megjegyzés
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

63 db találat
ListaDátum downCímLeírás
2023-02-23Négy új elemmel bővült az értéktár (kishír)Az önkormányzat arról írt a honlapján, hogy a Jószolgálati Otthon „Ragyogj kékben Dunaújváros” projektje, a Móricz iskola Kodály Zoltán-módszere, a Pentelei iskola Arany Iránytű Programja és a Quintia zenekar is bekerült a Települési Értéktárba, amelyet még 2016-ban hozott létre a közgyűlés.
2022-01-15Városi értékeink (képaláírás)Sétálgatva a Dunaújvárosban, érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. A Duna-partot díszítő szoborpark is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön Várnai Gyula (1956– ) Munkácsy-díjas festőművész Tanácsadó című szobra látható. A mű a Duna-parti szoborpark déli részén, az alsó szinten található. Az extrém magas szék öntöttvasból és kovácsoltvasból készült, hat méter magas alkotás, azt azonban kevesen tudják, hogy a mellette álló juharfa is a kompozíció része. Az alkotás a vasműs acélszobrász alkotótelepen készült, 1993-ban állították fel. (Forrás: JAKD) (teljes szöveg)
2021-12-11Városi értékeink (képaláírás)Sétálgatva a városban, érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. Képünkön Friedrich Ferenc (1946–) Munkácsi-­dí­jas szobrász- és éremművész 1979-ben készült Kapcsolat című alkotása látható, amely a Duna-parti szoborparkot díszíti. forrás: JAKD (teljes szöveg)
2021-11-27Városi értékeink (képaláírás)Sétálgatva Dunaúvárosban, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. A Duna-part szoborparkja is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön Csíkszentmihályi Róbert (1940–2021) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar szobrászművész, érdemes művész alkotása, a Háború című, 3 méter magas öntöttvas, hegesztett acéllemez szobra látható, 1974-ben, az első acélszobrász szimpóziumon készült. A művet megrongálták. forrás: JAKD (teljes szöveg)
2021-11-13Városi értékeink (képaláírás)Sétálgatva a városban, érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. A képünkön látható szobor a város északi bejáratánál, a 6-os számú főúton fogadja az utazót, mintegy városkaput szimbolizálva. Frits Vanen ­(1933–) holland szobrászművész készítette 1989-ben a vasműs acélszobrász alkotótelepen. A légkorr­acélból készült szobor a Nyitott térben te adsz nekem nevet sokatmondó címet viseli. (teljes szöveg)
2021-10-16Városi értéktár (képaláírás)Sétálgatva a városban érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. A Duna-partot díszítő szoborpark is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön a Kossuth-díjas Gulyás Gyula (1944–2008) Csoport című acélszobra látható, amely 1979-ben készült. Egyes visszaemlékezések szerint a szobor a szimpózium alapítóinak sziluettjét örökíti meg, azaz az alkotón kívül Szöllőssy Enikő, Vilt Tibor, Fried­rich Ferenc és Erdész László „szerepel” rajta. (Forrás: JAKD) (teljes szöveg)
2021-10-09Városi értéktár (képaláírás)Sétálgatva Dunaújvárosban érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem készítőjét, sem a művet nem ismerjük pontosan. A Duna-partot díszítő szoborpark is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön A szabadság felé című szobor látható, amelyet Seynhaeve Paul (1950–) belga szobrászművész készített 1993-ban. Fa és acél felhasználásával a vasműs acélszobrász-szimpóziumon készült a mű, ami a felső Duna-parti szoborparkot ékesíti. (Forrás: JAKD) (teljes szöveg)
2021-10-02Városi értéktár (képaláírás)Sétálgatva a városban, érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük. A Duna-partot díszítő szoborpark is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön Ingo Glass (1941–) román képzőművész Alfa + Ome­ga című alkotása látható. A 13 méter magas szobor festett acéllemezből készült, 1987-ben állították fel a felső Duna-part szoborparkjának déli lezárásaként. Kevesen tudják, hogy tíz darabból álló sorozat tagja: tíz, Duna menti országban áll őrt a folyóparton. (Forrás: JAKD) (teljes szöveg)
2021-09-25Városi értéktár (képaláírás)Sétálgatva a városban, érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. Képünkön Budahelyi Tibor (1945–) szobrász- és éremművész A-B elem című, krómacélból készült alkotása látható. A mű a dunaújvárosi acélszobrász szimpóziumon készült 1981-ben. Eredetileg a Duna-parti szoborparkban helyezték el Plasztika néven, majd – megvédendő ezzel az anyagát – a város színházának kertjében állították fel. (Forrás: JAKD) (teljes szöveg)
2021-09-18Városi értékeink (képaláírás)Sétálgatva a városban, érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. A Duna-partot díszítő szoborpark is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön Todor Todorov (1951–) bolgár szobrászművész Viktória című alkotása látható, amely 1985-ben a nemzetközi acélszobrász alkotótelepen készült. A hat méter magas festett acéllemez szobor a Duna-part melletti alsó sétányt díszíti. forrás: JAKD (teljes szöveg)
2021-09-11Városi értéktár (képaláírás)Sétálgatva a Dunaújvárosban, érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. A Duna-partot díszítő szoborpark is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön Palotás József (1947–) Munkácsy-díjas szobrászművész Őroszlop című műve látható, ami az acélszobrász-alkotótelepen készült. Az öntöttvas szobrot 1987-ben állították fel a sétány szoborparkjában. Az alkotó évtizedeken át volt a város művészeti életének részese, ma Pécsen él. (teljes szöveg) forrás: JAKD
2021-08-28Városi értékeink (képaláírás)Sétálgatva a Dunaújvárosban, érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. Ef. Zámbó István Nem véletlen alakzat című alkotása az 1975-ös acélszobrász-alkotótelepen készült. Anyaga fa és kovácsolt vas. 2007-ben a Duna-parti szoborparkból áthelyezték a Munkásművelődési Központ udvarába. A 71 éves alkotó festő, grafikus, filmes, szobrász, zenész – roppant gazdag életművét érdemes művész címmel, Munkácsy-díjjal ismerték el. (Forrás: JAKD) (teljes szöveg)
2021-08-21Városi értékeink (képaláírás)Sétálgatva a városban érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. A Duna-partot díszítő szoborpark is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön Vilt Tibor (1905–1983) Kossuth- és Munkácsy-díjas szobrászművész Emlékműterve látható. A két méter magas alkotás az acélszobrász szimpóziumon készült, s 1979-ben állították fel a Duna-parti szoborpark legfelső szintjén, a meredély szélén végigvezető sétány mellett. (Forrás: JAKD) (teljes szöveg)
2021-08-14Városi értékeink (képaláírás)"Sétálgatva Dunaújvárosban érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. A Duna-partot díszítő szoborpark is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön Bakos Ildikó Hold-szekér című munkája látható. A művész 1989-ben négy szobrot készített az alkotótelepen, közülük kettő, a Hold-szekér és a Hold szinte megtévesztésig hasonló. Ezeket a szoborparkban helyezték el (a további kettőt nem). 400 cm magas, öntöttvasból és acélból készült." (teljes szöveg) forrás: jakd.hu
2021-08-07Városi értékeink (képaláírás)"Sétálgatva a városban, érdekes, értékes művészi alkotásokat láthatunk, bár talán sem az alkotót, sem a művet nem ismerjük pontosan. A Duna-partot díszítő szoborpark is bővelkedik ilyen kincsekben. Képünkön a Hengerek című alkotás látható, amelyet Bohus Zoltán (1941–2017) üvegszobrász készített a vasműs alkotótelep lehetőségét kihasználva hegesztett, festett acéllemez, spirálcső felhasználásával. Az alkotást 1975-ben helyezték el a Duna-partot ékesítő szoborparkban." forrás: JAKD (teljes szöveg)
2021-07-31Városi értékleltár (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozunk városunk rejtett, értékes kincseire: épületeket díszítő alkotásokra, utcaképi elemekre, védett épület részleteire. Ilyen a Mohácsi utca 12. szám alatt lévő épület. 1870 körül épült, Berán Lajos nyaralója volt, ő készítette a tondót (kör alakú festmény vagy dombormű). A korabeli dokumentumok arról tanúskodnak, hogy a ház átépült, ugyanis a tondó máshol, vagy máshogy volt. A műkő dombormű Madonnát ábrázolja a gyermekkel, Berán Lajos alkotása. (teljes szöveg)
2021-07-24Városi értékleltár (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozunk városunk rejtett, történész szemmel is értékes kincseire. Az utcaképi elemek között találjuk a Nagy Imre utcai épületeket, a homlokzati részletképzés, az erkélymellvédek, a színezés. Védendő, megőrzendő elemei az utcaképben megjelenő részek. (A színezést az Iparművészeti Főiskola hallgatói készítették, már csak egy épületen van meg, ott is rossz állapotban.) Javasolt az építészeti örökség megőrzésére az épület színezése (Forrás: értéktár) (teljes szöveg)
2021-03-06Városi értékleltár (képaláírás)Vass Dénes és Molnár Rudolf tervei alapján 1952-ben szocreál stílusban készült el a vasútállomás épülete. Terve a funkcionalista és konstruktivista törekvésektől való elfordulás jegyében fogant, a székesfehérvári pályaudvar épületének egyszerűsített változata. A vasbeton szerkezetű várócsarnok főhomlokzat elé kihúzott tömbje 3 tengelyes, timpanonos lezárású. A csarnok belső, magas lábazata haraszti mészkő lapokkal burkolt, mennyezete vasbeton kazettás. Mai állapota erősen átépített.
2021-02-26Városi értékleltár (képaláírás)Az Építők útja 7. szám alatti víztorony 1951-ben épült. A korszak építészeti szokásainak megfelelően az építményt a Május 1. utca tengelyében helyezték el, ezzel mintegy lezárva a lakóterületet, és kellő hangsúlyt adva neki. Építésének idején a korszerűség, a kényelem, az új életstílus jelképe volt. Védendő, megőrzendő elem az egész műtárgy, minden részletével együtt. (teljes szöveg)
2021-01-30Városi értékleltár (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozunk városunk rejtett, történész szemmel is értékes kincseire. Lehetnek ezek épületeket díszítő alkotások, utcaképi elemek, illetve védett és rész­leteiben védett épületek, ezekről az önkormányzat listát készített. Az utcaképi elemek között találjuk a Temető utca 1. szám alatti római katolikus plébánia épületét, amely 1880 előtt épült. Az építészeti korszakára jellemző egyszerű épület védendő, megőrzendő elem. (teljes szöveg)
2021-01-27Örökségünk - ismét bővült a városi értéktárJanuár 25-én, hétfőn az evangélikus templomban tartott sajtótájékoztatón Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester elmondta, a bizottság a beérkezett lakossági javaslatokat értékelve a napokban döntött arról, hogy a települési értéktárba beemeli: a dunaújvárosi evangélikus templom épületegyüttesét, a Pentele hidat, valamint ipari és műszaki megoldások kategóriában Steixner István bőrdíszműves munkásságát.
2021-01-23Városi értékleltár (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozunk városunk rejtett, történész szemmel is értékes kincseire. Lehetnek ezek épületeket díszítő alkotások, utcaképi elemek, illetve védett és rész­leteiben védett épületek, ezekről az önkormányzat listát készített. Az utcaképi elemek között találjuk az óvárosi szentháromság templomot, amely 1747-1748-ban épült. 1752-től egyhámegyés plébános látja el a szolgálatot. A régi templom helyére emelték 1862-1864 között a mai neoromán stílusú Szentháromság plébániatemplomot. (teljes szöveg)
2021-01-16Városi értékleltár (képaláírás)A református templom az YBL-díjas Szabó István építész tervei alapján kezdett épülni 1982-ben, s 1985-ben készült el. Az épület acélszerkezete az itteni acélgyártásra utal, de a belülről látható, csillag alakzatú szerkezet a református szimbolikát is érvényre juttatja. Környezetébe jól illeszkedik, egyszerre feltűnő és tájba simuló. Korának magas színvonalon megvalósított alkotása. Védett területen belül található a látványában is igényesen kialakított építmény. (teljes szöveg)
2021-01-09Városi értékleltár (képaláírás)Az evangélikus templom és parókia Nagy Tamás, Ybl-díjas építész, tervei alapján 1996-ban épült. A háromhajós templomhoz torony, parókia és paplak is kapcsolódik. A burkolat tégláját helyenként réz- és faelemek egészítik ki. A templomtér mindössze 175 négyzetméter. A tojásdad alaprajz a végtelent és az életet szimbolizálja. A dísztelen épület elsősorban tömegével és ívelt formáival hat. Az egész épület, egységében, valamint a kerítése is védendő, megőrzendő. (teljes szöveg)
2021-01-02Városi értékleltár (képaláírás)A Magyar út 49. szám alatti iskola 1907-ben épült. A Dunapentelei Állami Elemi Mindennapos Iskolát a korábbi községi közös iskola helyén emelték, miután azt és az izraelita iskolát anyagi nehézségek miatt államosították és bezárták. Az épületben kapott lakást az iskola igazgatója valamint az iskolaszolga is. 1920-tól itt működött a község óvodája is. Az épület Magyar utcai homlokzatán 1924. november 16-án avatták fel a Bory Jenő szobrász által készített I. világháborús emlékművet.
2020-12-19Városi értékleltár (képaláírás)A Pefőfi Sándor utca 5. szám alatti, Szentháromság névre keresztelt gyógyszertár épülete 1880 előtti alapítású. Rendeltetését tekintve a XIX. századi polgári épület eredeti utcai és udvari ablakokkal, és Dunapentelén nem szokásos kör keresztmetszetű falazott oszlopokkal épült. Védendő, megőrzendő az egész épülettömb, de különösen az ablakok és a tornác. A városi értéktár javasolja az utcai homlokzaton a kőporos dörzsölt vakolatot simára cserélni. (teljes szöveg)
2020-12-12Városi értékleltár (képaláírás)A Petőfi Sándor utcai postahivatal klasszicizáló, kisvárosi polgári épület, az utcai homlokzaton stukkó díszítéssel. A tornác az utcával párhuzamos, oszlopfős pillérekkel, az oldalszárny előtt talán már eredetileg is beüvegezve télikert jellegű. Az egész épület eredeti állapotban megőrzendő, a kaput javasolt az épülethez jobban illő fakapura visszacserélni. (teljes szöveg)
2020-12-05Városi értékleltár (képaláírás)Az ország harmadik 50 méteres versenymedencés uszodája a dunaújvárosi. Társadalmi munkában, a lakosság, illetve a helyi vállalatok nagyfokú támogatásával valósult meg 1977-ben Péchy Imre tervei alapján. 1996-ban felvette a két évvel korábban, tragikus hirtelenséggel elhunyt világbajnok könnyűbúvárúszó, Fabó Éva nevét. Egyszerű, összefogott, jó arányú tömege, belső tereinek tiszta szerkesztési módja teszi ma is tetszetőssé az épületet, amelyet a közelmúltban teljesen felújítottak. (teljes szöveg)
2020-11-07Városi értékleltár (képaláírás)A Vasmű út építészeti lezárásaként, Finta József és Dávid János tervei alapján 1960–62 között épült meg a garzonház, klubépület, élelmiszeráruház-komplexum. A garzonháztól délre vasbeton támfallal összekapcsolt ABC-áruház épült, postával, orvosi rendelővel és bárral. A modern toronyház monolit vasbeton vázas, ikersejt tégla kitöltő falazatokkal készült, az épület terheit két, konzolos szerkezetű pillérsor hordja. A tíz emeletnyi lakórész középfolyosós, 48 egyszobás, 32 másfél szobás lakással. (teljes szöveg)
2020-10-31Városi értékleltár (képaláírás)1952-től kezdték építeni a mai Kodály Zoltán utca (egykor Kisdobos utca) 1–5. számú házait, Jálics János tervei alapján. Az építkezést csak 1960-ban fejezték be. A szabadon álló, az egymástól eltolt tengelyállással épített szárnyak észak-déli tájolásúak. Dunaújvárosban szokatlanul nagy méretű (80-120 négyzetméteres) 3 darab háromszoba-hallos, négy darab négyszobás, és hat darab négyszoba-hallos lakást alakítottak ki bennük. Az üzletsor és a mellvédrács védett érték. (teljes szöveg)
2020-10-30„… mert van mire büszkének lennünk!”A dunaújvárosi települési értéktár tételeinek gyarapításáról, a jelentkezés feltételeiről és ezzel szoros összefüggésben a helyi identitás erősítésének szándékáról tartott tájékoztatót a napokban Bokor Zsuzsanna kulturális ügyintéző társaságában Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester.
2020-10-26Ne csak egy lista legyen az értéktár!A helyi értéktár témájában tartott sajtótájékoztatót október 21-én, szerdán Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester és Bokor Zsuzsanna kulturális ügyintéző.
2020-10-17Városi értékleltár (képaláírás)Weiner Tibor, Vági Oszkár és Malecz Erika építész, valamint Szalay János statikus tervei alapján épült 1952-ben az Intercisa Múzeum épülete, ami átadásakor pártházként működött. Az épület nem építészeti minősége, hanem történeti jelentősége (az 1951-es beépítési terv egyetlen megvalósult darabja, a főtér legkorábbi épülete) miatt élvez helyi védettséget. A Weiner által egymással szemben elhelyezett két épület közül csak e szerény méretű szocreál pártház valósult meg.
2020-10-10Városi értékleltár (képaláírás)Százszemélyes anyaotthonnak és bölcsődének épült Jálics János és Staffer Károly tervei alapján 1955-ben a Semmelweis utca 5. épülete. Ma kollégium. Markánsan szocreál épület, következetesen hordozza a stílusjegyeket. Átadása után a földszinten bölcsőde, az emeleteken a hosszabbik szárnyban újszülöttrészleg, a rövidebbikben a kismamarészleg működött. Az előcsarnok, a lépcsőház és a folyosók színes mészkőlapokkal burkoltak, s megmaradtak az eredeti kovácsoltvas lámpák is. (teljes szöveg)
2020-10-03Városi értékleltár (képaláírás)Vági Oszkár tervei alapján, 1951-ben épült a Béke étterem és üzletház. A földszinten az üzletek portáljai a teljes szakaszt kitöltik, az emeleten a fülkékben illesztett kapcsolt szegmensíves ablakok sorakoznak, a mellvédek mozaikkal díszítettek. A mozaikok tematikája és stílusa jellegzetesen szocreál: Iván Szilárd Az építőbrigád, Hegyi György Sztálinváros építése, Rác András Martinászok, Percz Jenő Az ipar segítése a mezőgazdaságnak, Mattioni Eszter Népi táncok című alkotása 1953-ból. (teljes szöveg)
2020-10-02Értékes Vegyeskar. A kultúra követe lett a vegyeskarunkA települési értéktárba került a Dunaújvárosi Vegyeskar. A Dunaújvárosi Települési Értéktár Bizottság (TÉB) határozatát Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester, bizottsági elnök tolmácsolta az együttesnek.
2020-09-26Városi értékleltár (képaláírás)Zilahy István és Spíró Éva tervezte az 1954-ben elkészült irodaházat, amely a Vasmű út 41. szám alatt található. A kovácsoltvas díszek tervezője Wydler Károly volt, az épület statikai terveit Szalay János készítette. A kő dombormű Gyenes Tamás alkotása. A szabadon álló sarokház összetett alaprajzi elrendezésével meghatározó téralkotó eleme a két főútvonalnak és a mögötte kialakított térnek. Érték a vakolatarchitektúra, a nyílászárók kőkeretei, a kovácsoltvas rácsok.
2020-09-19Városi értékleltár (képaláírás)A Vasvári Pál Általános Iskola 1950-től épült Schall József és Zilahy István tervei alapján. A tanítás 1951-ben kezdődött meg, ám 1953 februárjáig az épület egy részében működött Sztálinváros Tanácsa is. Klasszikus modern stílusú, kétemeletes iskola, kislejtésű lapos tetővel fedett 4 épületszárnya udvart zár körül. A kapuzatok pillérei két szintet fognak át, az erkélymellvéd domborműves díszítésű, iskolai jelenetekkel, Gyenes Tamás alkotásai. Az egész épület védendő, és országos védelemre javasolt. (teljes szöveg)
2020-09-12Városi értékleltár (képaláírás)A Vörösmarty Mihály utcai egykori bölcsőde épülete Kapsza Miklós tervei alapján készült. Az épületegyüttes az 1960-as évek magyar modern építészetének jeles példája. (nem teljes szöveg)
2020-09-05Városi értékleltár (képaláírás)A Vasmű út 7-15. és 17-25. számú épület Weiner Tibor és Bakos Béla tervei alapján épült 1950-53-ban. Védendő, megőrzendő értéke a homlokzatképzés, az ablakrácsok. Homlokzatainak kiegyensúlyozottsága, a sarokkialakítás nagyvonalúsága, a városképi jelentősége és a lakások alaprajzi változatossága teszi a város egyik legszínvonalasabb lakóépületévé. A tulipánmintás ablakrácsokra, valamint a végfalak beépített balkonjaira homlokzatfelújításnál egységes megoldást kell alkalmazni. (teljes szöveg)
2020-08-29Városi értékleltár (képaláírás)Kiss Dezső statikus és Bartha Tibor tervei alapján 1952-53-ban épült a Bartók színház épülete. Két, funkcionálisan is elkülönülő épülettömbből áll, tagolása és homlokzatképzése a lakóházakénál ünnepélyesebb. Az emeleti erkély mellvédjét szignált domborművek: a Művészetek, Tudomány és Művelődés allegorikus ábrázolásai díszítik. Az előcsarnok a félgömb-kupolás felülvilágítón át kapja a fényt, a félgömb üvegablakait Petőfi Sándor János vitéz-ének jeleneteiből Z. Gács György komponálta (1953–55).
2020-08-01Városi értékleltár (képaláírás)A Szabó Magda iskola B. Császár Ildikó tervei alapján 1957-1959 között épült. Az épület a szocreál utáni modern stílus korai példája. Elkészülésekor Közép-Európa legnagyobb iskolája volt. 1977-ben homlokzatfelújítást végeztek: a mázas majolikaburkolatokat hőszigetelő vakolatréteggel látták el. A tornatermek ferde síkú, rendszeresen beázó főhomlokzatát lefaragták függőlegesre és az üvegfalat üvegbetonnal váltották fel. Az átalakítás rontott az épület eredeti megjelenésén. (teljes szöveg)
2020-07-25Városi értéktár (képaláírás)A Magyar út 14. szám alatt található épületben ma kovácsmúzeum működik. A fésűs beépítésbe illeszkedő, helyi hagyományt őrző tornácos ház 1880 előtt épült. A szokásosnál szélesebb homlokzat, a magasabb tető jómódú tulajdonosra vall. Az ablakok, a faoromzat kialakítása a XIX. századra vezethető vissza. Védendő az egész ingatlan, mindkét épület az összes részletével, és a kerítés.
2020-07-17Egy évvel meghosszabbítva (kishír)Beszámolót küldött a közgyűlés számára a Dunaújvárosi Települési Értéktár Bizottság, a Magyar Mentőszolgálat Alapítvány, valamint a Dunaújváros Bűnmegelőzési és Kábítószerügyi Egyeztető Fórum. Utóbbi szervezet elnökének, Orgovány Zoltánnak a megbízatása lejárt, így a mostani ülésen újabb egy évre bízták meg a fórum irányításával. (teljes szöveg)
2020-07-11Városi értéktár (képaláírás)Az ötvenes évek végére az elavult építészeti ízléssel bíró szocreál pártház eltakarását maga Weiner is szorgalmazta. A Baranyai Ferenc tervezte modern épületegyüttes három, a földszinten összekapcsolt négyemeletes pontház, amihez a közút felett híddal kapcsolódott a függőfolyosós szalagház, ami ma már csak a kórház felőli oldalról közelíthető meg. Javasolt a 4 épület egységének helyreállítása a színezésben, a híd visszaépítése az eredeti állapot szerint. (teljes szöveg)
2020-06-13Városi értéktár (képaláírás)A Vasmű út 35–37., Kossuth L. utca 2a, 2b számú ház Jálics János statikus és Rollkó Géza terve alapján 1952-ben épült. Homlokzatainak kiegyensúlyozottsága, a városképi jelentősége és a lakások alaprajzi változatossága teszi kiemelkedővé. Védendő, megőrzendő elem a szimmetrikus utcakép: a véghomlokzat tükörképe a vele szemben álló épületnek.
2020-05-09Városi értékeink (képaláírás)Az utcákon sétálgatva csodás értékekre bukkanhatunk. A Tisza utcában található ez az 1880 előtt épült lakóház. Elhanyagoltsága miatt eredeti állapotában megmaradt a paraszti és a polgári építés közötti átmenetet épviselő épület. Védendő, megőrzendő elemei a nyílászárók, tagozatok, s homlokzati vakolatarchitektúra helyrehozatali kötelezettsége jvasolt. (teljes szöveg)
2020-05-02Városi értéktár (képaláírás)Jártunkban-keltünkben csodás értékek keltik fel a figyelmünket, épületek, építészeti elemek. Ezekről listát készíttetett városunk Értéktár néven. A Bartók Béla utca 6/b épület (a mostani családsegítő) 1953-ban készült el Cserba Dezső terve alapján. A vasmunkák terveit Wydler Károly készítette. Az épület védendő, megőrzendő elemei az erkély-, ablakrácsok, zászlótartók. (teljes szöveg)
2020-04-25Múltunk értékei (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozunk városunk értékes kincseire: épületeket díszítő alkotásokra, utcaképi elemekre, illetve védett és részleteiben védett épületekre, ezekről városunk listát készített. A Halász sor 2. számú épület védett területén álló lakóház, a város egyetlen kora modern (Bauhaus) stílusú épülete. Védendő, megőrzendő elemei a tömeg, a nyílásrend, a korlátok és a kerítés. (teljes szöveg)
2020-04-14Legényes válasszal felelt a kihívásra a VasasA Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes április 1-jével bekerült a Dunaújvárosi Helyi Értéktárba. Erről, valamint a Vasas-család egészét megmozgató „Legényesezz otthon!” kihívásról és az online tanulásról is kérdeztük a táncegyüttes két szakmai vezetőjét, Szőke Geno­vévát és Suplicz Mihályt.
2020-03-28Városi értéktár (képaláírás)A várost járva értékes kincseket láthatunk: épületeket, díszítő alkotásokat, utcaképi elemek, ezekről az önkormányzat listát készített. A Semmelweis utca 5. számú épület 1955-benépült Jálics János és Staffer Károly tervei alapján. Az épület megörzendő építészeti elemei az ablak- és erkélyrács, a kerítés és a belső mészkőlapburkolat. (teljes szöveg)
2020-02-22Városi értékleltár (képaláírás)A Kossuth Lajos utca 7/b szám alatti épület 1953-54-ben épült Lovász György és Csorba Dezső típusterve alapján. Ebből a típusból összesen négy valósult meg a városban. Az épületen méretéhez képest jelentős mennyiségű, igényes kovácsoltvas szerkezetet alkalmaztak, például említhető az északi homlokzaton elhelyezett zászlótartó, a tornác falba kötött erkélyrácsa és a vizesblokkok rombuszmintás ráccsal ellátott ablakai. A vasmunkák terveit Wydler Károly készítette. (teljes szöveg)
2020-02-15Értéktári kincsek (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozunk városunk rejtett kincseire. Lehetnek ezek épületeket díszítő alkotások, utcaképi elemek, illetve védett és részleteiben védett épületek. A Magyar út 31. számú ház 1880 előtt épült. Ellenőrizetlen források szerint hajdani tulajdonosa Leitner János birtokos gazda, majd dr. Hegedűs Károly állatorvos volt, ekkor még 4 ablaka volt. Később Pais Miklós földbirtokos átalakíttatta, ekkor épülhetett a homlokzati magasítás a hármas osztatú ablakokkal (teljes szöveg)
2020-02-08Értéktári kincsek (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozhatunk városunk rejtett, értékes kincseire: épületekre, utcaképi elemekre, díszítésekre. Az utcaképi elemek között találjuk a Lengyel köz 7. szám alatti, az 1880 előtt épült egyszerű deszkaoromzatos házat, eredeti, az oromzat tengelyében elhelyezett ablakokkal. (nem teljes szöveg)
2020-01-18Múltat idéző kép (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozunk városunk rejtett, történész szemmel is értékes kincseire. Lehetnek ezek épületek, vagy azokat díszítő alkotások, illetve utcaképi elemek, ezekről az önkormányzat listát készített. Az utcaképi elemek között találjuk a Lengyel köz 7. számú épületet. Egyszerű deszkaoromzatos ház 1880 előtt épült, eredeti, az oromzat tengelyében elhelyezett ablakkal. Védendő, megőrzendő eleme az utcaképben megjelenő XIX. századi rész.
2019-11-30Városi értéktár (képaláírás)Az Arany János utca 39. fésűs beépítésbe illeszkedő, a '20-as, '30-as évek ízlésének megfelelő kialakítással épült. Védendő, megőrzendő az utcaképben megjelenő része, és a kerítés rácsos betétei. (teljes szöveg)
2019-11-23Városi értékleltár (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozunk városunk rejtett, történész szemmel is értékes kincseire. Lehetnek ezek épületeket díszítő alkotások, utcaképi elemek, illetve védett és részleteiben védett épületek, ezekről az önkormányzat listát készített. Az utcaképi elemek között találjuk a Magyar út 16. számú lakóépületet, amely 1880 előtt épült. Védett területen belül, fésűs beépítésbe illeszkedő, helyi hagyományt őrző parasztház, hosszú tornáccal, szépen felújított állapotban. Védendő, megőrzendő elemei az utcaképben megjelenő részek. Javasolt az építészeti örökség megőrzésére az épület színezése. (teljes szöveg)
2019-11-09Városi értékleltár (képaláírás)Jártunkban-keltünkben rácsodálkozhatunk városunk rejtett, történész szemmel is értékes kincseire. Lehetnek ezek épületeket díszítő alkotások, utcaképi elemek, illetve védett és részleteiben védett épületek, ezekről az önkormányzat listát készített. Az utcaképi elemek között találjuk az Öreghegyi út 14. számú házat. Építésének ideje nem ismert. Eredeti rendeltetése szemrevételezéssel nem megállapítható. Helyéből, és az utcára nyíló ablak kis méretéből feltételezhető, hogy esetleg présházként szolgált. (nem teljes szöveg)
2018-10-04Javaslatokat lehet tenni az értéktárbaDunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése a települési helyi értékek körének meghatározása, védelme és megőrzése feltételeinek biztosítása érdekében létrehozta a települési értéktár bizottságot.
2015-07-01Fejér Megye Értéktára - kulturális kincseinkA június 27-én Dunaújvárosban megrendezett Megyenapon részletesen bemutatták a Fejér Megyei Értéktárat. Az értékek bemutatása: Pusztaszabolcsi Szent Imre Római Katolikus templom barokk orgonája, Pusztaszabolcsi Helytörténeti Gyűjtemény.
2015-06-29Híres a templomi orgonaA Fejér Megyei Értéktárba bekerült a pusztaszabolcsi híres műemlékorgona.
2015-02-23A múlt hangja szólalt megA pusztaszabolcsi római katolikus templom impozáns barokk orgonája is bekerült a megyei értékek közé.
2014-02-26Amire büszkék vagyunkRácalmáson megalakult a helyi értéktár bizottság. Beszámoló a február 25-án, Rácalmáson megrendezett Hungarikumok és a helyi értékek elnevezésű szakmai napról.