Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Szerző:
Cím (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím Leírás Forrás név Szerző Kezdőoldal Záróoldal Tárgyszavak Könyvtári jelzet Megjegyzés
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

47 db találat
ListaDátum downCímLeírás
2015-06-22DISZ-táborok a nagy beruházáson"A város és vasmű építésének leginkább fotókon dokumentált része a DISZ-tábori élet. A fényképekről ma is ránk mosolygó csinos hölgyek a korabeli propaganda zászlóvivői voltak. A történészek erős kritikával illetik a csupán hat évet megélt szervezetet, a Dolgozó Ifjúság Szövetségét, a DISZ-t."
1985-01-29Dunapentele a felszabadulástól a városalapításig /III./ Ezrek és ezrek jöttekSzabadművelődési Bizottság, 1948 májusában létrejött a Magyar Dolgozók Pártja, 1949. febr. 1-én megalakult a Magyar Függetlenségi Népfront. 1950. okt. 27-én alakult meg a Dunapentelei Községi Tanács. 1951. máj. 18-án megalakult a Dunapentelei Városi Tanács.
1975-00-00Egy kommunista visszaemlékezése a város és vasmű építésének őskorábólVeres János aki 1949-től építette a várost, szervezte a kommunista pártot.
1956-10-26Szavunk: péntek délelötti különkiadásaAz MDP Dunapenteli Pártbizottságának lapja. Egy oldal. Ma délelött megalakult az új kormány. Magyar Szakszervezetek programja, politikai-gazdasági téren. Ellenforradalmi felhívás. Városunk munkásküldöttségét ma fogadja miniszterelnök.
1956-10-09Tanácsülés jegyzőkönyve
1956-07-05Jegyzőkönyv Sztálinvárosi Pártbizottság ülésérőlA PB III. negyedéves tervének megvitatása, kollektív vezetés, dolgozókhoz valü viszony, tömegkapcsolatok, a kollektív szerződés végrehajtása a Vasműnél, fiatalkorúak foglalkoztatása, segítség a munkások problémáinak megoldásához. A felsőbb tájékoztatás hiányosságai, az SzKP XX. kongresszusának hatásai, Sztálin elmarasztalása Rajk rehabilitálása, ki hibázott kérdése.
1956-06-06Tanácsülés jegyzőkönyve
1956-02-22PB rendes és póttagjainak jelőlése
1956-01-08A nagykohó párttitkáraL. Szász Antal sztahanovista, párttitkár lett.
1955-08-05Sztálin Vasmű pártalapszervezeteinek tag és jelöltfelvételi
1955-06-21Vita Sztálinváros kulturális életérőlBeszámoló, tervek, elképzelések
1954-12-09Jegyzőkönyv a Sztálinvárosi városi ügyészség MDP alapszerv a
1954-10-08Megalakult a Hazafias Népfront Sztálinvárosi BizottságaNagygyűlés a Bartók Béla Kultúrházban. Beszámoló
1954-03-14Alapszervezetek vezetőségi tagjai
1953-11-26Jegyzőkönyv Dunamenti Szerelőipari Vállalat MDP taggyülésérő
1953-09-09Sztálinvárosi MDP PB jelentéseA Párt és a Kormány határozatának és a második 5 éves terv elképzeléseinek magyarázata és hatásai a szálinvárosi dolgozókra. Az építkezés eredményei. Utasítások a népnevelő elvtársaknak: miként kell példákkal megtámogatva elmagyarázni a dolgozóknak az új helyzetet, türelmesen meg kell válaszolni a kérdéseket, nem szabad ledorongolni azokat, akik nyíltan vállalják a véleményüket, termelékenység propagálása, versenyszervezés," Akik legjobban szolgálják az éltszínvonal emelését", azt is el kell magyarázni a dolgozóknak, hogy a nehézségek azért még nem szüntek meg, ellenség és éberség kérdése.
1953-06-30Jegyzőkönyv kommunista aktíva értekezletről
1953-05-21Feljegyzés alapszervi titkárokrólAz alapszervi tikárok neve, rövid életrajza és mi a teendő velük kapcsolatban. Szálin Vasmű Tröszt PB titkárai: Szállítás és Raktározás Vállalat: Véghelyi Andor, Tüzállóanyaggyár: Kovács Venczel, Energiaszolgálttó Vállalat: Tihanyi Béla, Nehézipari Beruházás: Pálya István, Objektumőrség: Sali István
1953-04-1726-os MDP Pártválasztmány megválasztása
1953-03-06A Sztálin Vasmú kommunistáinak levele Rákosi MátyáshozA Sztálin Vasmű Tröszt kommunistáinak levele Rákosi Mátyás elvtárshoz Sztálin elvtárs halálának és az első pártértekezletnek okán. A levél a Rákosi-korzsak szellemiségének, retorikájának egyik jellegzetes példája.
1953-03-06Jegyzőkönyv a Sztálin Vasmű Tröszt 1. pártértekezletéről
1953-02-26Jegyzőkönyv É.M. Dunamenti Szerelőipari Vállalat MDP taggyül
1953-01-26Ugocsai Róbert jelentése
1953-01-01Kimutatás a 26/1 Gyárépítő pártalapszervezet tagságáról
1952-12-07Jelentés a Sztálin Vasműben folyó sztahánov mozgalomról
1952-10-27Ijjas Lajos párttagságának ügye.
1952-10-04Jegyzőkönyv népnevelő értekezletről
1952-09-10Jegyzőkönyv összevont titkári értekezletről.Földes László beszámolójában ismerteti az országos sikereket, a helyi sikereket, az építkezésben és a párt, DISZ szervezésben, majd a békekölcsönjegyzés mellett agitál. A lejegyeztetés megszervezése: békekölcsöngyüjtőpárok, felvilágosítás, hangulatkeltés, agit-prop, adminisztráció, taggyülések, tömegszervezetek feladatai,negyedik negyedévestervhez hozzákezdeni, levelet küldeni Rákosi elvtársnak, a túltlejesítésről, ezúttal minden vállalat nevében. A Székesfehérvári Városi Pártbizotság kihívta
1952-05-16Jegyzőkönyv XVI főépítésvezetőség MDP alapszerv. alalpulása
1952-04-18Jegyzőkönyv a sztálinvárosi-külső alapszerv ülésérőlAz alapszerv vezetőségi ülésének jegyzőkönyve. Jelen vannak: Cserép Józsefné titkár, Varga László elnök, Vadas Mihályné, Rozbora István, Weszely Béla vezetőségi tagok és Cserép József a Pártbizottság küldötte. Az ülés föbb témái a május elsejei ünnepség és a nagyszombati körmenet. Az ülés egyfajta a korban szokásos koreográfia szerint zajlik. Szó essik benne a mozgolodó ellenségról. ezúttal a klerikális reakció, az éberségről, sor kerül az önkritika gyakorlására, majd az igéretre a hibák kijavításában. A Párt ekkoriban sok ügybe belefolyttöbbek között, abba is, hogy kit alkalmazhatnak és kit nem a vállalatok, erre is van itt példa.
1952-02-05Feljegyzés Sztálinvárosi PB státuszáról
1952-01-29Jegyzőkönyv tagértekezletről.
1952-01-23Jegyzőkönyv Sztálinvárosi PB alapszerv. alapuló üléséről
1952-01-04Jegyzőkönyv tagértekezletről
1951-12-18JEgyzőkönyv PB ülésről
1951-11-18Javaslat az építkezés Pártbizottságainak tagjairaJavaslat a Gyárépítés, a Városépítkezés és a Mélyépítő Vállalat Pártbizottságainak függetlenített és nem függetlenített tagjaira. Név, foglalkozás, beosztás a pártban, a sztahanovistákat külön is jelezték. Gyáréptkezés P.B.: függetlenített tagok: ifj. Csányi Dezső, Molnár József, Restár Imre, nem függetlenített tagok: Takács István, Pijevera Ferenc, Tóth Sándor, Bogó László, Bajusz József, Szalai József, Teván Zsófia. Lakás (Város)építkezés P.B.: függetlenített tagok: Varga Zoltán, Budai László, nem függetlenített tagok: Hasszán Márton, Varga Ferenc, Farkas Miklós, Deák József. Mélyépítő Vállalat P.V.: függetlenített tagok: Branovics Gyula, Kovács Endre, Fazekas István, nem függetlenített tagok: L. Szász Antal, Budán Zoltán, Kosztor István, Deák János, Soos Sándorné, Szabó István, Király József, Novák Péter.
1951-11-14Javaslat a Sztálin Vasmű PB választmány tagjaira és póttagja
1951-10-081951-es dokumentumokTöbb dokumentum összetűzve. A névváltoztatással foglalkozik az első, ifjúmunkásoktól kapott leveleket Bánki Tibor és Mereszejev leveleikben kérik, hogy a város és a vasmű vegyék fel a Sztálinváros és Sztálin Művek "a világ béke őre a világ emberiség ügyéért legkövetkezetesebb harcolója nevét" A Pártbizottság és az alapszervek az ügy mögé állnak, a népnevelőket is mozgosítják ezügyben, lelkesedést az építkezés hasznára kell fordítani. Egy másik dokumentumban az Ideiglenes Nemzetgyűlés összeülésének tizedik évfordulójáról emlékeznek meg. A harmadik dokumentumban az alábbiakról van szó megyei másod harmad és dísztitkár kinevezés, Kovács Miklós igazgató áthelyezése a 26-os Tröszttől, Földes László áthelyezése, Lombos Ferenc veszi át a helyét, Földes elbúcsúzik az itteni elvtársaktól. A negyedik idetűzött dokumentum, Sztálin Vasmű Pártbizottságának tagjaira és póttagjaira tett javaslst 1951. november 14-éről.
1951-09-25Jegyzőkönyv PB ülésrőlFöldes Lászlót megválasztják a Dunai Vasmű Pértbizottsága titkárának, rövid életrajza és mozgalmi múltja, beosztásai.
1951-06-15Választmányi ülés jegyzőkönyveKádermunka kiértékelése, különféle problémák megbeszélése: önkényesmunkahelyelhagyás, a bérelszámolók rossz munkája, a műszaki értelmiséget ezidáig nem vonták be a párt ügyeibe, aminek most megmutatkoztak a hátrányai, akárcsak a tömegszervezetekkel való foglalkozás hiánya is, gondok adódtak a szállítási vállalatnál is, a Perkátán elszállásolt 500 munkás számára nem biztosítják rendszeresen az élelmezést, így az is előfordult, hogy a munkásoknak a faluban kellett kéregetniük, nem biztosítanak számukra megfelelő közlekedési lehetőséget, így gyakorta elkésnek a munkahelyükról, népnevelők, az éberség és az ellenség munkájának kérdése. Nem megfelelő személyek a konyhán, szabotázs, Rajk és Szönyi banda, bérszámoláshoz beépült ellenséges érzületű személyek, stb.
1951-06-06Hogyan segíti a dolgozók alulról jövő bírálata a Dunai VasműAz MDP műk0dése az épölő vasműben.
1951-03-12Jelentés a Dunai Vasmű Pártbizottságának. munkájárólLombos Ferenc Pártbizottság titkár jelentése a Dunai Vasmű építkezés Pártbizottságának munkájáról. A jelentésben megadja az építkezésen dolgozók összlétszámát, hogy mennyi belőlük a párttag, a gyáréptkezésen dolgozók összlétszámát és a vasútépításen dolgozók összlétszámát. Beszámol a pártszervezés nehézségeiről, és megnevezi az eddig megszervezett 8 alapszervezetet, párttitkárok beállítását. Magasépítő I. alapszervzet párttitkár: Hidvégi Antal. Magasépítő II. alapszervezet párttitkár: Oláh József. Magasépítő III. alapszervezet párttitkár: Takács Zoltán. Magasépítő IV. alapszervezet párttitkár: Oláh József. Magasépítő V. alapszervezet párttitkár: Nagy József. Konyhai alapszervezet párttitkár: Csabán Anna. Mélyépítő I. alapszervezet /Radar/ párttitkár: Vágó Gyula. Mélyépítő II. alapszervezet párttitkár: Ihász Lajos Mélyépítő III. alapszervezet /Sziget/ párttitkár: Betonút, Tefu, ÉPFU, Belsped párttitkár: Cs. Tóth József. Vasuti alapszervezet párttitkár: Kozma Ferenc A jelentés foglalkozik azzal, hogy kik azok az elvtársak, akik függetlenített pártitkárnak is alkalmasak, kiket lehet pártiskolára küldeni, a tagfelvétellel a tagok leigazolásával. a DISZ bizottság létrehozásával, a kongresszusi versennyel, tömegelőadásokkal, népnevelők számával és helyzetével, az agitációs-propaganda munkával, Szabad Nép előfizetéssel, helyi lappal, hozzáállás a hibákhoz Szöges főmérnök autó ügye, a Közlekedésügyi Minisztériumban, az a nézet alakult ki, hog a Pártbizottságnak el lehet nézni az ilyen pazarlásokat. A minisztérumok sok kétes személyt helyeznek le az építkezésre. Csomai Kálmán főépítésvezető, Szálasit vendégül látta hosszabb ideig annak idején, a testvére nyilas főispán volt Zala megyében. Bán személyzeti osztályvezető, az Á.V.H. jelentéseiből kitűnik, hogy olyan légkört alakított ki, hogy építésvezetők el akarják hagyni az építkezést, egyedül az ivásban értenek egyet. A titkárnőjét egy budapesti eszpresszóból hozta magával, aki teherbe esett tőle, de a gyermeket később elvetették, egyébként is gyakorta szorakozik odafent a különféle budapesti presszókban, általában meglehetősen kétes egyének társaságában. A Vasmű személyzeti osztályának vezetője körül is akadnak gondok, a Filo elvtárs helyett érkezett Beer elvtársnak is még súlyos fegyelmi ügyei vannak, melyek még nem tisztázodtak. Az Építésügyi Minisztériumból kiküldött Szücs elvtárs vezette brigád, mely pénzügyi és egyébb vonlaon végez elleőrző munkát értesítés nélkül elhagyta az építkezés helyszínét.
1951-02-10Feljegyzés az Igazgatóságnak
1950-11-15MDPKV határozat a Dunai Vasmű építésével kapcs. felatatokrólA Magyar Dolgozók Pártja Központi Vezetőségének határozata a Dunai Vasmű építésével kapcsolatos feladatokról. Általános feladtok: A vállalkozás fontosságának tudatosítása, a befejezés határideje, a termelés előirányzása, munkások létszám, felelős egyszemélyi vezetés, káderképzés, Szervezetekre lebontva a feladatok, agitációs - propaganda munka, pártszervezés, sztahanovista-mozgalom létrehozása, munkaversenyek szervezése, kulturális nevelőmunka,DISZ kiépítése MHK Munkára Harcra kész próbák, stb.
1950-10-18Dunai Vasmű a Titkársági határozat végrehajtása, intézkedéseJelentés a Dunai Vasmű építkezésével kapcsolatos Titkársági határozat végrehajtásáról, a Párt és állami vonalon megtett intézkedésekről. Felsorolja, hogy milyen intézkedéseket tettek meg a teljes ellátás: lakóhely, beteg, élelmiszer, kultúra, kocsma megszervezése terén, az építésvezetés ügyrendjének kidogozása érdekében, munkástoborzás ekkor 4.300. volt az összdolgozók száma. Nagygyülsek, pártszervezés, pártmunkások beállítása. Kinevezték az illetésen szerveken belül a személyileg felelős elvtársakat: Párt és Tömegszervezetek Osztálya: Sándor József, Agitáció Propaganda Osztály: Komócsin Mihály, Káder Osztály: Daczó József, MÉMOSZ: Brutttyó János, DISZ: Kádas István, Nehézipari Minsztérium: Czottner János, Tervhivatal: Osztrovszki György, ÉM: Szijjártó Lajos, Közlekedési Minisztérium: Bartos István, Belkereskedelmi Minisztérium: Tausz István, Népmüvelési Minisztérium: Szántó Miklós, Népjóléti Minisztérium: Simon Lajos, MTH: Sásdi Nándor, Államgazdálkodási osztály - Nehézipari beruházó nagyvállalat: Sebestyén János.
1948-05-09Jegyzőkönyv a helyi MKP és SZDP egyesülésérőlJegyzőkönyv a dunaplentelei Magyar Kommunista Pártnak és a Szociál Demokrata Pártnak az MKP helyiségében lezajlott egyesítő taggyüléséről. Elnöki megnyító után, ifj. Hegedüs Péter MKP járási titkár és Podrácki Imre SZDP járási titkár méltatják az egyesülést, Hegedüs beszél az ellenség elleni harcról, a munkásosztály harcáról, az összefogásról, az elöttük álló feledatokról, az MDP országépítő programmjáról. Podrácki a munkásmozgalom történetéről beszél és állandó harcáról a világreakció ellen. Ezután történt meg a két párt egyesülésének ünnepélyes aktusa, közfelkiáltással, és az új vezetőség megválasztása. Elnök: Rózsa György, Titkár: Kovács Ferenc, Káder: Cs. Tóth Mihály, Propaganda vezető: Főnyedi Elemér, Tömegszervező: Hingyi györgy, Gazdasági vezető: Körösi Mihály, Ifjúsági vezető: Kovács Antal. A megyei konferencia küldötteinek: Hegedüs Péter, Rózsa György, Kovács Ferenc, megválasztása után. Kovács Ferenc titkár tartott beszédet, melyben a párt munkájának segítésére és a pártgyüléseken való részvételre kéri fel az elvtársakat. Javasolja, hogy távíratban köszöntsék, az egyesülés alkalmából Rákosi Mátyás és Szakasits Árpád elvtársakat, az Internacionálé eléneklésével ért véget az ünnepélyes egyesítő taggyülés.
1948-04-23A helyi MKP és SZDP egyesülése után az új vezetőség jelöltjeAz MKP és SZDP központi szervező bizottságának körlevele értelmében az új vezetőség tagjaira tett javaslatok. Név, korábbi pártja, ha volt korábbi tisztsége akkor, azt is megjelölték. Új Vezetőség Elnök: Rózsa György, Titkár: Kovács Ferenc, Szervező titkár: Körösi Mihály, Káderfelelős: Cs. Tóth Mihály, Tömegszervező: Hingyi György, Gazdasági vezető: H. Szabó József, Paraszt felelős: Vagyócki Mihály, Oktatási felelős: Dr. Simay Arthur, Propaganda vezető: Főnyedi Elemér. A Pártbizottság tagjai: