Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Szerző:
Cím (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím Leírás Forrás név Szerző Kezdőoldal Záróoldal Tárgyszavak Könyvtári jelzet Megjegyzés
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

3048 db találat
következő
ListaDátum downCímLeírás
2024-06-06Teljes felújítás vár a Csillagvirág TagóvodáraHa mesélni tudna a több mint 70 éves dunaújvárosi Csillagvirág Tagóvoda, akkor először is csodálatos óvodai eseményekről beszélne, régi és tiszteletre méltó emlékekről. És beszélne arról is, hogy hetven év egy épület életében is nagyon sok, megérett a felújításra. Jó hír, hogy elkezdődött a rekonstrukció terveztetése.
2024-06-00A hónap műtárgya - Aurelius Salamas sírköve Intercisából2024. június - Aurelius Salamas sírköve 138,5×49,5×23,5 cm méretű. A 3. század második felében – 4. század elején mészkőből faragott sírkőtöredék jelenleg a közelmúltban felújított múzeumudvaron tekinthető meg.
2024-05-03Már elkészült a táncoló figurák makettje, idén megvalósul az új szoborDunaújváros 73. születésnapján, a tánc világnapján, a Wünsch házaspár jelenlétében rendezték hétfőn a város tánckultúrája előtt tisztelgő szobor alapkő-letételét. A táncoló figurákat a Bartók Kamaraszínház és a Vasvári iskola közötti parkos részen helyezik el, a szobor alkotója, Rohonczi István ROHO szerint még idén.
2024-04-00A hónap műtárgya - Bronzplakett a fedett uszoda építéséért2024. április - A kerek plakett 9,5 cm átmérőjű, 4 mm vastagságú, jobb oldalán egy, éppen a vízbe ugrani készülő alakot, bal oldalán az építésre utaló évszámokat láthatjuk, alul a szöveg: „Dunaújvárosi uszoda építéséért”. A múzeum helytörténeti gyűjteményében több plakett is található, melyeknek nagy része 2014-ben Békési Györgytől, ajándékozás útján került hozzánk.
2024-03-01Szerencsés nemzedék a miénk, nem vitás"Nemzedékünkre ráillik a szerencsés jelző. Sokan voltunk, hiszen Rákosi – Ratkó asszony szigorú rendeletével – igencsak leszűkítette a leendő szülők rendelkezési jogát a gyermekvállalás tekintetében." Dr. Tóth István szociográfiai írása.
2024-03-00A hónap műtárgya - Kotta a Győry család hagyatékából2024. március - A bemutatott kottában több példány is megtalálható a svájci HORW papírmalom nagyméretű vízjeléből, töredékes, de egyértelműen azonosítható formában. A kottában több zeneszerző, A. Wranitzky, J. Weigl, Mehul, Solié és Boieldieu művei szerepelnek. Bécsben a Currentstrasse 441. szám alatt adta ki a Jean Traeg & Fils zenei kiadó.
2024-02-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából: Teknővájó cigányok RácalmásonA cigányok, így a teknővájó cigányok is, a XIX. században, főleg a század végén vándoroltak északra Tolnából és a Dráva környékéről, s települtek le a Dunántúl különböző pontjain, így Rácalmáson is.
2024-02-00A hónap műtárgya - Bronzkori hajkarikák Rácalmásról2024. február - Rácalmásról két bronzkori hajkarikát ismerünk, tulajdonosaik valószínűleg eltérő társadalmi csoportokhoz tartoztak. Egyikük bronzból készült, ezt Kiss Arthur találta, aki Dort Krisztiánnal együtt már számos fémtárggyal gazdagította a múzeum gyűjteményét. A másik anyaga arany, ezt B. Horváth Jolán találta egy urnasírban.
2024-01-00A bárdosi Bárdossy família és RácalmásSzalai Árpád írása a Rácalmáson is birtokkal rendelkező bárdosi Bárdossy famíliáról
2024-01-00A hónap műtárgya - Kelta pénzek Dunaújvárosból2024. január - Az Intercisa Múzeum állandó kiállításának vaskori tárlójában öt pénzérme látható, ezek közül három II. Philippos tetradrachmájának Kr. e. 3. században vert utánzata. 1958-ban Dunaújvárosban, a Vasmű közelében Butyorka János kukoricakapálás közben egy kb. 300 tetradrachmából álló ezüst éremkincset talált. Az érmekből a Magyar Nemzeti Múzeum 280 darabot szerzett meg. Az Intercisa Múzeumba sajnos csak öt darab jutott, három darabot a találó, egy negyedik darabot egy másik személy adott el a múzeumnak, az érmekért darabonként 15 Ft-ot kaptak. Az ötödik érme ajándékozás útján került intézményünkbe.
2023-12-00A hónap műtárgya - Egy sztahanovista munkamódszer a pentelei építkezésen: a Makszimenko-féle szalagmunka2023. december - Makszimenko szovjet kőműves volt, akiről az 1950-es években egy munkamódszert neveztek el. Hogy népszerűsítsék az új szovjet gyorsfalazási technikát, elküldték hazánkba a Makszimenko brigád 4 tagját. A 6 hetes itt-tartózkodás célja az volt, hogy bemutassák az itteni munkásoknak, hogyan tudnak ezzel a módszerrel jobb eredményeket elérni. A látogatás nagy eseménynek számított és egy filmhíradós anyag is készült róla, természetesen propaganda jelleggel. A múzeum gyűjteményében 3 darab tárgy is van, mely a munkamódszerhez kapcsolódik: két darab vakolókanál és egy habarcsterítő gazdagítja a helytörténeti gyűjteményt.
2023-11-00A hónap műtárgya - Adás-vételi szerződés és más iratok a dunapentelei Mayer-féle házból2023. november - Az iratok mindegyike egy ma már elhagyatott, romos állapotban levő házból származik. Néhány évvel ezelőtt gyűjtés útján kerültek ezek a dokumentumok több más tárgy mellett a múzeum gyűjteményébe. Az iratok fontosságát mutatja, hogy elénk tárják nemcsak az épület történetének egyes részleteit, hanem generációkon átívelve az itt élő családokról is árulnak el újabb adalékokat.
2023-10-27Egykor volt vasárnapok szép emlékeiEgy kép nyomában a focipályán, aztán út a zsúfolásig telt Vidám Parkba, egészen Jelinek elvtárs örökségéig. Dr. Tóth István visszaemlékezése.
2023-10-19„A diverzifikált működés adja a vállalat igazi erejét, ami átsegít a nehézségeken és válságokon” – a Momert hazai márka sikertörténeteHa valaki megemlíti azt a márkát, hogy Momert, biztos legtöbben valamilyen típusú mérlegre vagy háztartási kisgépre asszociálunk. De vajon hogyan jutott el a jelenleg 140 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozás az óragyártástól az Automotive üzletágig? Ébresztő óráktól, a floppy meghajtók gyártásán keresztül a háztartási kisgépek piacán való tevékenykedésig, avagy a Momert hazai márka története.
2023-10-13Sanyarú gyermekkor, sok-sok játékDr. Tóth István visszatekintése az 1950-es 60-as évek gyermekeinek játékaira
2023-10-06Történet a múltból - Rékasi OszkárDr. Tóth István visszaemlékezése Rékasi Oszkárra az AKÖV volt sofőrjére
2023-10-00A hónap műtárgya - Bronzkori fenyőtoboz Nagykarácsonyból2023. október - Egy 2000-ben előkerült nagykarácsonyi urnasír a tanúja annak, hogy a bronzkor óta Dunaújváros környékén is alaposan átalakult a növénytakaró. Az e havi műtárgy egy természeti tárgy, de természetesen megfigyelhető rajta az emberi tevékenység nyoma. Szendrődi Tibor kertészmérnök szerint a toboz a Pinus nemzetségre jellemző: vagy erdei-, vagy törpefenyőről származik. Az erdei fenyő jelenleg legközelebb Dél-Somogyban és a veszprém megyei Fenyőfőnél fordul elő őshonos növényként. A jelek szerint azonban a bronzkorban még a Mezőföldön is találkozhattunk volna vele, kipusztulását az emberi tevékenység okozhatta.
2023-09-29Szeptember van, elkezdődött a suliDr. Tóth István visszaemlékezése az 1950-es évek első felének általános iskolás éveire Dunaújvárosban
2023-09-15"Dédszüleink öröksége" – szép tárlat a Krisztus Király főtemplom nyitott napjánAz Ars Sacra Fesztiválra történő hangolódásként szervezett nyitott nap fő attrakciója lett a Krisztus Király főtemplomban 2023. szeptember 9-én nyílt kiállítás – évszázadok kincseit vonultatták fel a templom közösségi terében.
2023-09-08Különlegességeket rejtő épület PentelénKronászt Margit történész-muzeológus írása a Rác templomról és a benne rejlő értékekről
2023-09-08Történetek a Bartókból (2.)Dr. Tóth István visszaemlékezése A Bartók Kamaraszínházra
2023-09-01Pentelén járt Lajos király úton Mohács feléAz 1526. augusztus 29-én vívott mohácsi csata a magyar seregek egyik legvéresebb vereségeként vonult a történelembe. Az a tény azonban talán kevésbé ismert, hogy Lajos király Pentelén is járt a Mohács felé vezető útján. Kronászt Margit történész-muezológus írása
2023-09-00A hónap műtárgya - Császárszobor bázisa Intercisából2023. szeptember - 1967-ben a délkeleti temető feltárása során az 1190. kősírból került elő hat kőtábla, amelyeket Visy Zsolt egy szoborbázissá illesztette össze. A bázison álló szoborról nem tudjuk pontosan, hogy milyen volt, anyaga ismeretlen, de feltételezhetően bronzból készült. A szobrot Marcus Aurelius Severus Antoninus császárnak, azaz Caracallának állították.
2023-08-25Élő várostörténet: íme, a Bartók (1.)Dr. Tóth István a Bartók Színházzal kapcsolatos emlékeit eleveníti föl
2023-08-18A "sanyarú gyermekkor" évei az ötvenes, hatvanas évekbenDr. Tóth István visszaemlékezése a dunaújvárosi gyerekek játékaira az 1950-es, 1960-as években
2023-08-11A pöttyös labda emléke örökké élDr. Tóth István visszaemlékezése
2023-08-11Egészségügy az új városban a kiskórházigKronászt Margit, történész írása az egészségügyi ellátás kialakulásáról a városépítés korából
2023-08-04Jó ebédhez szólt a nóta a városban isNéprádió nappal, esténként meg a Szabad Európa, titokban. Dallamok itt is, ott is, és a Csinn-Bumm Cirkusz világszáma. Régi idők rádiója dr. Tóth István vendégposztjában – személyes várostörténet.
2023-08-00A hónap műtárgya - Építkezésből város, Dunapenteléből Sztálinváros: Dekorációs felhívás 1951 őszéről2023. augusztus - Az irat nyomdai termék, a múzeum törzsanyagához tartozik. A 10x14,5 cm-es papír történeti jelentősége jelentős, a helytörténeti gyűjtemény fontos darabját képezi. A kis papíron Berecz Bertalan tanácselnök kéri a dolgozókat és a város összes lakóját, hogy a szállásokat és a lakásokat kívül-belül díszítsék fel, így legyenek méltók az ünnep jelentőségéhez. A múzeum őriz egy másik felhívást is, melyben a tanácselnök ugyancsak erre szólítja fel a városépítőket és az itt lakókat.
2023-07-28Sztálinvárosi tűzoltó relikviák a múzeumbanLényegében Dunaújváros építésének kezdeteitől üzemelt a lánglovagok bázisa – értékes dokumentumok igazolják, hogy bőven akadtak kihívások a hőskor éveiben. Kronászt Margit írása
2023-07-21L-múlt történetek az L épületek múltjáról (6.)Dr. Tóth István szociográfiai sorozatának hatodik része
2023-07-21Egykori laktanyaépület a város szélénA 2950-es postafiók számot viselte az egykor magyar katonák számára épült dunaújvárosi komplexum. 1951. november 1. és 1957. március 30. között állomásozott itt magyar alakulat. A legtöbb információnk az 1956-os események idejéből származik és az elmúlt évek során több feldolgozása megjelent a témának. 1956-ban a 142. önálló honi légvédelmi tüzérezred nevet viselte a laktanyában állomásozó alakulat. Az ezred történetét levéltári kutatásokból ismerhetjük meg, most azonban kifejezetten a laktanyát is érintő események bemutatására szorítkozom.
2023-07-14L-múlt történetek az L épületek múltjáról (5.)Dr. Tóth István szociográfiai sorozatának ötödik része
2023-07-07L-múlt történetek az L épületek múltjáról (4.)Gyerekcsínyek, nagy arcok és bandázások a városépítés hőskorából – méghozzá egy legendás helyszínen. Dr. Tóth István szociográfiai sorozatának negyedik része
2023-07-00A hónap műtárgya - Az Érdekes Ujság háborús albumának felvételei2023. július - A cikkben az Érdekes Ujság Háborús Albumának felvételeit mutatják be, melyben vegyesen fotókat és rajzokat és láthatunk. Az album 1986-ban, vásárlás útján került a múzeum gyűjteményébe. A lapok 28*35,5 cm nagyságúak, nagy részük jó állapotú. A képek témája meglehetősen változatos: találhatunk olyan képeket, melyek a frontvonalbeli életet mutatják be, vonuló katonákat ábrázolnak vagy a tábori életről tanúskodnak.
2023-06-23L-múlt történetek az L épületek múltjáról (3.)Dr. Tóth István szociográfiai sorozatának harmadik része
2023-06-23Leitner János timpanonos úrilakja PentelénÉvtizedek óta elhagyatottan áll egy lakóház Pentele városrészben. Az elburjánzott növények és omló vakolat alá tekintve, történetét megismerve, felidézhetjük egykori szépségét Leitner János birtokos lakjának – a Kastélysor egyik házának. Kronászt Margit írása
2023-06-16Gyors ütemben zajlik a Mondbach kúria felújítása2023. június elején kezdődött a műemléki védelem alatt álló Mondbach-kúria és környezetének fejlesztése. Egy Európai Uniós pályázatnak köszönhetően 1,1 milliárd forintból megvalósulhat egy látogatóközpont kialakítása, és ezzel párhuzamosan a Baracsi úti Arborétum fejlesztése is.
2023-06-16L-múlt történetek az L épületek múltjáról (2.)Gyerekcsínyek, játékok és bandázások a városépítés hőskorából – méghozzá egy legendás helyszínen. Dr. Tóth István összegzése eleven emlékeket idéz.
2023-06-09Alapítása 70. évét ünnepli a város ma is működő legrégebbi ovija, a Csillagvirág"Múlton nyugszik a jelen, s ezen a jövendő!" – az ikonikus intézmény munkáját 25 éven át irányító Kundakker Ferencné óvodavezető összegzésének részleteivel elevenítjük föl Dunaújváros valahai Gorkij téri 4-es, a mai Csillagvirág Tagóvoda szép emlékeit. A hagyományokat tisztelő, a múlt értékeit megbecsülő intézmények megemlékeznek az alapítás és működés jeles évfordulóiról. Mi sem tehetünk másképpen: 1953-ban adták át ezt az intézményt, ami az idén ünnepeli 70. születésnapját.
2023-06-00A hónap műtárgya - Bronzkori öntőforma Dunaújvárosból2023. június - A tőr vagy alabárd öntésére szolgáló tárgyat Dunaújváros–Koziderpadlás területén találták. A 8,8×9×3,4 cm-es tárgy homokkőből készült, baltával vagy vésővel faraghatták ki az alakját. A lenagyolás után belül kialakították a kívánt formát, és gondosan polírozták a felületét. A tárgyat valószínűleg a középső bronzkor (Kr. e. 1900-1400) első szakaszában készítették, használták.
2023-05-26A mezővárosi, majd nagyközségi KastélysorKronász Margit írása a dunapentelei Fő utca (Kastélysor) épületeiről
2023-05-26L-múlt történetek az L épületek múltjárólDr. Tóth István várostörténeti írása az L.épületekről
2023-05-05A tűzvédelem kezdetei településünkönMájus 4-én van Flórián nap, avagy a magyar tűzoltók védőszentjének a napja. Ennek apropóján Kronászt Margit dunaújvárosi történész-muzeológus számos érdekességet mesél az egykori római katonáról, illetve a hazai és pentelei tűzoltóság létrejöttéről, működéséről.
2023-05-00A hónap műtárgya - Genius szobor Intercisából2023. május - 1964 májusában a Római városrész területén szórvány leletként került elő egy 93 cm magas genius szobor. A szobor meztelen férfialakot ábrázol. A genius bal oldalánál egy lefelé tartott, az élet elmúlását jelképező fáklyára támaszkodik, bal kezében egy félig kidolgozott koszorút tart. Jobb kezével bal vállát fogja, fejét is bal vállára hajtja. Arca sérült, nem látszik tisztán. Haja hullámos, csípője nőiesre faragott, lábai testéhez képest rövidek, a szobor kiképzése, elnagyolt kidolgozása provinciális mesterre utal. A szobor hátoldala kidolgozatlan, feltehetően egykor nem volt körüljárható, hanem egy síremlék része lehetett.
2023-04-26Negyvenéves lett a helyi Skála áruház1983. április 25-én a Dózsa György úton nyílt meg.
2023-04-26Mezőfalva vagy újra Hercegfalva? A településnév-változtatási indítvány megosztja a falutMezőfalva régi nevének visszaállításával a rendszerváltás óta már harmadszor próbálkoznak a településen. Erős gyökerekkel rendelkező, és a történelmi múlttal sokat foglalkozó helybéliek először a község alapításának 190. évfordulójakor, 2001-ben kértek ebben testületi döntést, majd a 200. jubileum alkalmával került ismét napirendre a téma, ám egyik alkalommal sem kapta meg a testület szükséges többségi szavazatát.
2023-04-11Volt egyszer egyszer egy ABC, csak úgy hívták, a PestiÖtvenhárom év után bezárt a város ikonikus kisáruháza, a régi Csemege, a mai Reál, amelybe már gyerekkorunkba is jártunk vásárolni. Információink szerint egy drogéria – parfüméria költözik a helyére.
2023-04-10"Üdvözlettel Dunapenteléről"Üdvözlettel Dunapenteléről elnevezéssel hozott létre facebook oldalt Kronászt Margit történész-múzeológus. Interjú.
2023-04-00A hónap műtárgya - A Bambi: egy név, egy fogalom és egy kis üdítőital történelem2023. április - A múzeum helytörténeti gyűjteményében őriznek régi üdítős üvegeket, melyek között akad két Bambis üveg is. Annak idején többféle palack is forgalomba került, a múzeum raktárában azonban ezekből csupán egyfajta található meg. A 2 és fél decis üvegből 2 darab található a gyűjteményben. Mindkettő teteje csatos, sima oldalú és bordázott nyakú. Bár címkéjük már nincs meg, az üvegek méretük és formájuk alapján egyértelműen beazonosíthatóak.
2023-03-311761 óta van Historia Domus DunapentelénKronászt Margit írása a dunapentelei római katolikus egyházközség történetéről
2023-03-17Pentelei nemzetőrök a csatamezőkönAz 1848-49-es forradalom és szabadságharc Dunapentelén.
2023-03-10Élet a Janitsáry, majd Szávits pusztánA szóbeszéd úgy tartja, Jókai Mór Janitsáry Miklósról mintázta Tímár Mihály alakját Az arany ember című regényében, 1872-ben. De miért épp a dunapentelei birtokos ihlette meg a kor nagy regényíróját? Kronászt Margit településtörténeti írása.
2023-03-10Még él Málnási Pista bácsi emlékeDr. Tóth István írása Málnás Pista bácsiról, aki utcaseprő volt az 50-es 60-as években
2023-03-00A hónap műtárgya - cseléd- és munkakönyvek az Intercisa Műzeum történeti gyűjteményéből2023. március - Ezúttal egy tárgytípus kerül bemutatásra a hónap műtárgya sorozat keretében: a cseléd- és munkakönyv. A cikk amellett, hogy bemutat néhány darabot a múzeumban őrzött könyvek közül – beleértve a legrégebbi náluk található darabot, mely 1873-ból származik –, röviden ismerteti a korszak társadalmi összetételét. Zárásként egy visszaemlékezés olvasható, ahol Schlitterné Nyuli Anna emlékszik vissza a dunapentelei kúriákra, nemes családokra és a náluk dolgozókra.
2023-02-27Hetven esztendővel ezelőtt ballagott el a középiskolábólVisszaemlékezés. Antal Lajos beszélget édesapjával, időseb Antal Lajossal.
2023-02-24Pentelétől nyugatra Felsőmajor, a későbbi SándorpusztaKronászt Margit dunaújvárosi történész-muzeológus településtörténeti cikke Mondbach Sándor kúriájáról.
2023-02-14A városi távfűtési rendszer működése. A dunaújvárosi távfűtésrőlA dunaújvárosi távfűtés működéséről.
2023-02-10Disznótorok és farsangok DunapentelénMegadta a módját a téltemető mulatságoknak, a disznótoroknak és persze az életigenlő vidámságnak is Dunapentele népe – Kronászt Margit történész-muzeológus írása.
2023-02-10Volt egyszer egy Napsugár PresszóDr. Tóth István írása a Napsugár Presszóról
2023-02-09Jubileumra készülnek. A falubeli táncosok gőzerővel pórbálnak már a nagy napraAz idén ünnepli alapításának 65. évét a Mezőfalvi Néptáncegyüttes. A nagy múltú művészeti csoport április 1-jén tartja a jeles évfordulóhoz kapcsolódó bálját, ahol az eltelt évtizedek táncaiból láthatnak ízelítőt a résztvevők.
2023-02-00A hónap műtárgya - Bronzkori övkapocs Dunaújvárosból2023. február - Kapcsokat a korai bronzkortól kezdve használtak övek felerősítésére. Ezt a kapcsot öntés után kissé meghajlították, hogy kövesse az emberi test formáját. Egyik végén három lyuk szolgált a felerősítésre. Az övkapcsok az eddigi adatok alapján a női viselet részét alkották. A dunaújvárosi tárgy jelenleg az állandó kiállításban tekinthető meg.
2023-01-27Dunapentelei emlékek a József Attila Könyvtárban – figyelem, online is!A Dunapenteléről szóló történeti könyvek, visszaemlékezések, kéziratok, képeslapok online bemutatására vállalkozott a dunaújvárosi József Attila Könyvtár a helyi kohéziót erősítő pályázati program keretében – a Dunapentelei emlékek című gyűjtemény külön menüpontot érdemelt a könyvtár hivatalos oldalán.
2023-01-20Az óvárosi templom és az emlékekDr. Tóth István írása a dunaújvárosi óvárosi templomhoz fűződő emlékeiről.
2023-01-20A zsidóság sorsa a II. világháború alattA II. világháború eseményei közvetlenül érintették Dunapentelét, a falu frontvonalba esett; és a zsidó hitközség is szomorú sorsra jutott. Farkas Sámuel, hitközségi elnök 1940-es halála után utódjául Bruck Ernő gőzmalom tulajdonost választották.
2023-01-18A legendás 1987-es januári havazásAntal Lajos visszaemlékezése.
2023-01-17A tavalyi esztendő tömör krónikája. Közintézmények télikatbátbanA járványhelyzet csillapodásával nyugalmasabb, tervezhetőbb évre készültünk 2022 első napjaiban. Aztán február végén elkezdődött Oroszország háborúja Ukrajnában. Felpörgő infláció, elszálló rezsiszámlák, a vasmű sokfordulós kálváriája. A nehézségek mellett azért számos örömteli eseményt is dokumentálhattunk. Egy mozgalmas év krónikája dióhéjban – a negyedik negyedév.
2023-01-16Emlékeznek még a Dömsöd motoros hajóra?Képünkön a dunaújvárosi személyhajó-kikötő látható 1980 késő őszén. Sajnos már régóta, egészen pontosan 1988 óta nem lehet ilyen képet készíteni a Szalki-szigeten, ugyanis akkor szűnt meg végleg a személyhajózás Dunaújvárosban.
2023-01-13A pentelei zsidó hitközség történetébőlAz intercisai leletektől a Chevra Kadisáig – természetesen elsősorban a pentelei zsidó közösség újkori történetére fókuszál Kronászt Margit történész-muzeológus írása.
2023-01-13A hajdani fő ütőér: a Vasmű strasszeDr. Tóth István szociográfiai írása
2023-01-12A tavalyi esztendő tömör krónikája. Bizakodóan indult az év, ám a háborúval minden megváltozottA járványhelyzet csillapodása után nyugalmasabb, tervezhetőbb évre készültünk 2022 első napjain. Aztán február végén elkezdődött Oroszország háborúja Ukrajnában. Felpörgő infláció, elszálló rezsiszámlák, a vasmű sokfordulós kálváriája. A nehézségek mellett azért számos örömteli eseményt is dokumentálhattunk. Egy mozgalmas, kihívásokkal terhelt esztendő krónikája dióhéjban – az első negyedév.
2023-01-09Jubileum és évindítás a nordic walkingozóknál. Mozgás, egészség és jó társaság a szabadbanMegalakulásának tizenöt éves évfordulóját ünnepelheti a Rácalmási Nordic Walking Klub, és mi mással is készültek volna a jubileumi alkalomra, mint egy közös gyaloglással.
2023-01-06Vízkereszt, vagy amit akartok – PentelénIdőjóslás és termékenységvarázslat, szentűttvíz és háromkirályjárás – bőséges volt a vízkereszt hagyományrendszere a hajdani Dunapentelén. Kronászt Margit írása
2023-01-00A hónap műtárgya - Római kori graffiti Intercisából2023. január - A hónap műtárgya ezúttal egy, a múzeum állandó kiállításában is látható római kori tetőfedő-tégla, melybe feliratot és rajzot is karcoltak egykor. A szöveg magyarul így szól: „ A mi urainknak Diocletianusnak és Maximianusnak a legnemesebb császároknak.”
2022-12-09Mikulás mese a valahai városrólDr. Tóth István írása az 1950-es évek sztálinvárosi teleiről.
2022-12-021950. november 30. - a gyász éjjele DunapentelénDunapentelén a kuláknak bélyegzett családok kitelepítésére 1950. november 30- éjjelén került sor.Kiss S. Anna gyűjtése alapján ezen a napon 42 családot, 128 főt űztek el.
2022-12-00A hónap műtárgya - A Dunai és a Sztálin Vasmű emlékérem: kitüntetések és jelvények az 50-es évek elején2022. december - Az érmek két fokozatban készültek, ezüstből vagy bronzból, mely I. és II. fokozatot jelentett. A megbízható, kitartó, lelkiismeretes munkásokat nagyon megbecsülték Sztálinvárosban. Ezzel mintegy ösztönözték az ittmaradókat, mert a munkájukra eddig is és továbbra is szükség volt. Az 1951-ben alapított kétfokozatú emlékérem I. (ezüst) fokozatával az építkezés munkálataiban egyfolytában 2 évig résztvevők, a II. (bronz) fokozatával az 1 évig résztvevők számára volt adományozható.
2022-11-25Kegyhely az iskola oldalfalába építve: A dunapentelei I. világháborús hősi emlékmű rövid történeteKronászt Margit írása a dunapentelei I. világháborús hősi emlékmű rövid történetéről
2022-11-25(Az) én memóriám in memeoriam...Dr. Tóth István szociográfiai írása
2022-11-16A borklub ugyan nem, de a hit és a lelkesedés megmaradtHuszonegy év tartalmas lét után megszűnt a Dunaújvárosi Borbarát Club.
2022-11-00A hónap műtárgya - Kincsek a Jantsky-féle vendéglőből2022. november - Ebben a hónapban a dunapentelei Jantsky vendéglőhöz köthető apró tárgyakat választottak bemutatásra. A három tárgy 2020-ban került az Intercisa Múzeum Történeti Gyűjteményébe: egy kisméretű bormérő korsóval és két sárgarézpecséttel bővült a gyűjtemény.
2022-11-00OMBKE-történet a helyi szervezet tükrében. Ipari skanzen a vasmű melletti kiserdőbenAz Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Vaskohászati Szakosztálya Történeti Bizottsága negyedik szemináriumának megrendezésére a Dunai Vasmű vállalkozott. E rendezvény keretében avatták fel a vállalat Szabadtéri Gyártörténeti Gyűjteményét is.
2022-10-21Helytörténeti kalandtúra – évezredek útjánTérben és időben is kibővítette a már létező szocreál tanösvény kereteit a Pentele Baráti Kör: az egyesület 4 ezer év – 10 kilométer címmel helytörténeti kalandtúra felhívást tett közzé.
2022-10-21Rövid életű rádió 1956 SztálinvárosábanKronászt Margit cikke az 1956-ban megszólaló Rákóczi adóról.
2022-10-12Múltidéző táblák Rácalmás Duna menti felfedezéséhezA közelmúltban négytáblányi, számos helytörténeti érdekességgel bíró iránytűvel gyarapodott a rácalmási Duna-parti sétány, amely már toplistás kirándulóhely. Focipályától a strandfürdőig.
2022-10-07Október 23-án az 1956-os forradalomra és szabadságharcra emlékeztünk Dunaújvárosban is.2022-ben a dunaújvárosi 56-os megemlékezésekről Barta Endre alpolgármester tájékoztatott
2022-10-00A hónap műtárgya - Phallosz alakú amulettek Intercisából2022. október - Az intercisai temető számos érdekes tárgyat rejt és rejtett, a temető két sírjából egy-egy phallosz alakú, kisméretű, nyakba akasztható amulett került elő. Idősebb Plinius a Naturalis Historiában írt arról, hogy csecsemők ilyen amuletteket kaptak védelemként.
2022-10-00OMBKE-történet a helyi szervezet tükrében. Gyártörténeti gyűjtőmunka a hatvanas évek végétőlIsmertető a Dunai Vasmű Gyártörténeti Gyűjteményének megalakulásáról, történetéről.
2022-09-22A kötetek megjelenésével valóra váltak Panni néni álmaiA Pentele Klubházban szeptember 15-én tartották Schlitterné Nyuli Anna Régi dunapentelei történetek, sorozatzáró, VI. kötetének bemutatóját, amelyet a Pentele Baráti Kör (PBK) a József Attila Könyvtárral és a Dunaújváros mesél blog szerkesztőjével, Horváth Tamással közösen szervezett. A kötetek megjelenésével valóra váltak Panni néni álmai, közkinccsé téve hosszú éveken át lejegyzett család- és helytörténeti érdekességeit, azokon túlmutató néprajzi dokumentációit.
2022-09-12Élő ls tapasztalható római kori történelmünk. Séta a régészeti emlékek útjánBuza Andrea régész vezetésével a helyi, római kori régészeti emlékeket kereshettek fel az érdeklődők szeptember 9-én, pénteken 15 órakor az Intercisa Múzeumtól induló izgalmas túrán.
2022-09-00OMBKE-történet a helyi szervezet tükrében. Szakcsoportokban folyt a munka a hetvenes évekbenIsmertető az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület 1970-es években végzett tevékenységéről. Az 1976-ban megválasztott vezetőség összetétele.
2022-09-00A hónap műtárgya - Kelta lándzsahegy a Dunából2022. szeptember - Az Intercisa Múzeum több kelta lándzsahegyet őriz, amelyek a Dunából kerültek elő. Ezeket a partról vagy csónakokból dobhatták a folyóba. A levélalakú vas lándzsahegy hossza 24,5 cm. A penge közepén 5-9 mm vastag borda fut végig, amit kis árok oszt ketté.
2022-08-19Dunapentele I. világháborús érintettségeKronászt Margit írása Dunapentele I. világháború alatti történéseiről
2022-08-19A térség legnagyobb civil szervezetét alkotják a vizek vallatóiA Dunaújvárosi Sporthorgász Egyesületről
2022-08-12A betakarítási munkálatok DunapentelénMezőgazdasági munkák Dunapentelén a XX. század első felében.
2022-08-08Az önállóság ünnepe. A venyimi közösség méltón ünnepelte a jubileumotNagyvenyim önállóvá válásának évfordulóját minden évben megünneplik augusztus elején a hagyományossá nemesedett falunapi rendezvénysorozattal. Ebben az évben a község önállóságának hetvenötödik évfordulója alkalmához méltón parádés program dömpinggel készültek a szervezők.
2022-08-00A hónap műrtárgya - Egy televízió a múzeum történeti gyűjteményéből2022. augusztus - A múzeum történeti gyűjteményében 2 db televízió található, melyek közül a hónap műtárgya a Tavasz T 4303 típusú készülék. Ezek a televíziók 1960-1964 között a Videoton elődjének számító, akkori nevén Vadásztölténygyárban készültek. A kiválasztott Tavasz készülék igen elterjedt volt, a maga idejében "néptévének" számított. A televízió 45 cm széles, 40 cm magas, mélysége 36 cm, elegáns külsejét lakkozott fa burkolata adja. Súlya a mai készülékekhez képest jóval nehezebb, 26 kg-ot nyom.
2022-08-00OMBKE-történet a helyi szervezet tükrében. Előadások, klubdélutánok, találkozókIsmertető az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület 1970 és 1973 közötti munkájáról. Portré Szalay Géza főmérnökről.
2022-08-00A hónap műtárgya - Egy televízió a múzeum történeti gyűjteményéből2022. augusztus - A műtárgy egy Tavasz T 4303 típusú készülék, amely igen elterjedt volt, a maga idejében "néptévének" számított. A televízió 45 cm széles, 40 cm magas, mélysége 36 cm, elegáns külsejét lakkozott fa burkolata adja. Súlya a mai készülékekhez képest jóval nehezebb, 26 kg-ot nyom. A képcső robbanásveszélyes volt, tehát az előlapon lévő plexi, melyet 4 csavarral rögzítettek, nem csak díszként szolgált.
2022-07-13A kulcsi hajóállomás tanulságos és fordulatokkal teli történeteMúlt hét pénteken adták át Kulcson a több mint százmillió forintból megújult hajóállomást. Jobb Gyula polgármester a megnyitóbeszédében maga is hangsúlyozta – Oberrecht Tamás helytörténeti írásai alapján –, hogy a lakosság mindig is kötődött ehhez a helyhez.
2022-07-01Dunapentele II. világháborús érintettségeKronászt Margit írása a Dunapentelén zajló II. világháborús eseményekről
2022-07-00OMBKE-történet a helyi szervezet tükrében. Vezetőségválasztás 50 évvel ezelőttVisszatekintő a Dunai Vasmű időszaki kiadványának 24. és 25. számára. Előbbiben az OMBKE 1972-es vezetőségválasztása volt a téma, míg utóbbi jubileumi számból Borovszky Ambrus vezérigazgató jegyzetét olvashatjuk el. Sütő Zoltán volt OMBKE szervezőtitkár rövid életrajza.
2022-07-00A hónap műtárgya - Fűszertartók a Néprajzi Gyűjteményből2022. július - A múzeum Néprajzi Gyűjteményében található öt darab keménycserépből, 1900 körül készült fűszertartó, a hozzájuk tartozó szintén keménycserépből készült fedelekkel. A tartók 1984 márciusában, vétel útján kerültek a múzeum tulajdonába. Az edények éleiken profiláltak, hasáb alakúak, fehér mázasak.
2022-06-17Forradalom, megtorlás, majd békés életKronászt Margit írása Nagyéri Károlyról, Sztálinváros egykori katonai parancsnokáról
2022-06-16Ötvenéves lett az erdei tornapálya a városban. Ötven évvel ezelőtt adták át az erdei tornapályát1972 januárjában írt arról a Hírlap, hogy a városi tömegsportbizottságban operatív csoportot jelöltek ki „a közeljövőben megépítésre kerülő erdei tornapályák ügyeinek intézésére”. 1972 áprilisában pedig már arról írt az újság, hogy a tornapálya helyét a Kádár-völgyben jelölték ki, társadalmi összefogással épül fel, és a „meleg forrástól” egészen a vasmű kerítéséig ér.
2022-06-10Tianon után: a levente mozgalom rövid életeKronászt Margit írása A dunapentelei levente mozgalomról
2022-06-00A hónap műtárgya - Várandós nők terracotta szobrai Intercisából2022. június - Az Intercisa Múzeum állandó kiállításában két várandós, meztelen, női terracotta szobor töredéke látható. Az egyik, 13,29 cm magas szobortöredék 1969-ben került elő a vicus területéről, azaz Intercisa polgári település részéről. A másik szobortöredék 13,17 cm magas, a katonai tábor területéről származik. A szobrokat valószínűleg Iuno Lucinának ajánlották fel várandós asszonyok, hogy terhességük, majd szülésük könnyű és sikeres legyen.
2022-05-13Egyetlen ember hobbija vált mára a város egyik legnagyobb kincsévé. A Baracsi úti Arborétum története a kezdetektől napjainkigDunaújvárosban a mai arborétum alapjait Nagy István, Pista bácsi rakta le. Főhősünknek a Városgazdálkodási Vállalat (ma DVG Zrt.) főerdészeként az ötvenes évektől kezdve elvitathatatlan érdemei vannak a város és környéki erdők létrehozásában – a mai arborétumként, akkor még Kádár-tanyának ismert területen lakott, mely a vállalat telephelye is volt. Pista bácsi akkor még csak saját örömére egy úgynevezett "gyűjteményes kertet" hozott létre.
2022-05-13Mentők napja: a mindennapok hőseit ünnepeljük2022. május hónapban is számos jeles napról és eseményről emlékezhetünk meg Dunaújvárosban: ilyen például a mentők napja is. Az eseményt az Önkéntes Mentőegyesület május 8-i megalakulása és május 10-i munkába állása apropóján ünnepeljük az utóbbi dátumon.
2022-05-13Kincseket rejt a József Attila Könyvtár MédiatáraSzirmai György cikke a dunaújvárosi kábeltévé történetéről
2022-05-00OMBKE-történet a helyi szervezet történetének tükrében. A szakmai látókör bővüléséértIsmertető az I. Kohászati Ipargazdasági és Üzemszervezési Konferenciáról, amelyet Balatonszéplakon rendezett meg az OMBKE 1962. szeptember 3-7. között, a Duna Vasmű közreműködésével. A konferencia nyomán 1963. május 7-8-án a Duna Vasműben Üzemszervezői munkaértekezletet tartottak a szervezés területén dolgozók szakmai látókörének bővülésére. A munkaértekezletet Závodi Imre, a vasmű akkori igazgatója nyitotta meg.
2022-05-00Mini tárlat a Dunaferrban (képaláírás)Több mint fél évszázada, 1961 májusában rendezték meg a Budapesti Ipari Vásárt, amelyen természetesen az akkori Kohó- és Gépipari Minisztérium Vaskohászati Igazgatóságának tagvállalatai is részt vettek, köztük természetesen a Dunai Vasmű is. A rendezvényről remek fotóalbum készült, ami Lovas Pál, a vasmű építőinek egyik felelős tisztségviselőjének hagyatékából került elő, és jutott vissza vállalatunkhoz. (nem teljes szöveg)
2022-05-00A hónap műtárgya - Szent István Lancea Regis feliratú denárja Rácalmásról2022. május - A lándzsát ábrázoló pénzt a feltételezések szerint István verette megkoronázása alkalmával. Az első sírból származó LANCEA REGIS feliratú denár Rácalmáson került elő 1976-ban, amikor a rádiótoronyhoz vezető utat építették a Göböljárásban. A Kárpát-medencében mindössze három múzeum büszkélkedhet hasonló lelettel: a Magyar Nemzeti Múzeum, a Hansági Múzeum és az Intercisa Múzeum.
2022-04-29Szent Flórián katonáiKronászt Margit írása a dunapentelei tűzoltóság történetéről
2022-04-00Vasműs vonatkozású kiállítás is készül. Egyedi tervezésű oklevelek, emléklapok és meghívókIsmertető a Magyar Papírmúzeumról. A tervek szerint a múzeum következő időszaki kiállítása a Dunaferr hét évtizedének dokumentumait, kiadványait mutatná be.
2022-04-00Egy letűnt kor dokumentumai. A hagyaték "hazakerült" a DunaferrhezA Dunaferr tulajdonába került Lovas Pál hagyatéka. Lovas Pál a gyár- és városépítés hőskorában élt és dolgozott a településen. A hagyaték tartalma: két fotóalbum, néhány kitüntetés, plakett, korbeli újságlapok, meghívók, emléklapok.
2022-04-00"Jobban meg kell szervezni a mérnökök munkáját!". OMBKE-történet a helyi szervezet történetének tükrébenIsmertető az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület 1960. november 11-én, Sztálinvárosban tartott Választmányi üléséről, amelyen 150 fő vett részt az ország minden tájáról.
2022-03-25Ünnepel a város meghatározó kulturális közösségeA Dunaújvárosi Vegyeskar egyidős Dunaújvárossal, a 70. születésnapjára készül. A Vegyeskar rövid története
2022-03-18A dunaújvárosi partvédelem története a kezdetektől napjainkigIzgalmas, technika- és várostörténeti szempontból is érdekes a dunaújvárosi partvédelem története a kezdetektől napjainkig.
2022-03-11Immár közel hat évtizedre nyúlik vissza a Partvédelmi Vállalat története. Hatalmas földcsuszamlás történt DunaújvárosbanA Partvédelmi Vállalat rövid története.
2022-03-10Régen sokat forgattuk, mára eltűnt. A telefonkönyv múltja és történetének lezárása„Hamarosan új telefonkönyv váltja fel az 1968-as kiadású telefonkönyvet, akkor teljes lehet az előfizetők öröme. Az új telefonkönyv közös kötetben tartalmazza majd Fejér, Pest, Komárom és Nógrád megyék előfizetőinek adatait” – írta a Dunaújvárosi Hírlap 1972 nyarán.
2022-03-08Céljaik mindig is nagyok voltak, s kiváló eredményekre képesekDunaújváros Tóth Edittel, a Dragon Steel Sárkányhajó Egyesület elnökével beszélgettünk a tizenhárom éves klub történetéről, a kezdetekről, a jelenről, illetve remek eredményeikről.
2022-03-00A hónap műtárgya - Kávédaráló2022. március - A darab a Történeti Gyűjteményben található, fából és fémből készült kávédaráló, valamint annak fiókja. 1980-ban vásárlás útján került a múzeum gyűjteményébe. A daráló kocka alakú, fiókos, tekerő része a tetején van, fiókja kihúzható és gomb fogantyúval ellátott. Magassága 22 cm, szélessége 12 cm, fiókja mérete 3,5*9*9 cm.
2022-02-25Bőgőtemetéssel ért véget a báli időszakA karácsonyi ünnepkört követően a hagyomány szerint elkezdődik a farsangi időszak, amelyhez számos érdekesség és helyi történet kapcsolódik. Minderről Kronászt Margit dunaújvárosi történész-muzeológussal beszélgettünk az Intercisa Múzeumban.
2022-02-18Postatörténeti érdekességek PentelénSzabó Tamás írása Dunapentele postatörténetéről.
2022-02-10Ahol anno nagyon sokan láttuk meg a napvilágot - szülőotthonA korábban, a Hírlap hasábjain elkezdett Volt egyszer… sorozatunk mellett, vagy ha úgy tetszik, annak folytatásaként megpróbáltuk összeszedni azokat a városi épületeket, amelyek még állnak a városban, de vagy elveszítették funkciójukat és elhagyatottak, vagy eredeti rendeltetésüktől eltérő funkcióban működnek tovább. A szülőotthon története.
2022-02-09Melyek a város és a környék törzshelyei? A Fapad is a belváros egyik kedvelt törzshelye volt egykor"Egykori és mai a törzsvendégektől telt házas vendéglátóhelyeket bemutató sorozatunk első állomásaként, sajnos már csak az emlékeim nyomán, de a Kiscsillag sörözőbe lépek be."
2022-02-07Isten hozott, Sára! Mire a mentős a hordággyal felért, megszületett a kis SáraA mentőállomás munkatársai Nagy Erika, Csilléry Viktor és Gál István segítettek a szülésnél. Szüszné Jenei Krisztina és férje, Szüsz Tamás története.
2022-02-02Kedvelt helyeink voltakVárosi épületeket, amelyek még megvannak a városban, de vagy elveszítették funkciójukat, és üresen állnak vagy eredeti rendeltetésüktől eltérő funkcióban működnek tovább. A Béke étterem és a Vasmű Klub történetét.
2022-02-00A hónap műtárgya - Fából készült avar szíjvég-betét Rácalámásról2022. február - A rácalmási falapocska (2,56 cm×1,29 cm×1,8 mm) funkciója valószínűleg az volt, hogy némi tartást adjon a vékony rézlapból és ezüstfóliából préselt szíjvégnek. A fa néhol kizöldült, amit a korrodálódó réz okozott.
2022-02-00A Dunai Vasmű eredményeinek fokozásáért. OMBKE-történet a helyi szervezet történetének tükrébenAz Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE) dunaújvárosi helyi szervezete már 1957-től nyersvasgyártó konferenciák, a hatvanas évektől pedig kohászati ipargazdasági, továbbá kohászati anyagvizsgáló konferenciák rendezésére vállalkozott.
2022-01-24Könyveket ajánlanak az utasnak. Amikor az autóbuszon is volt könyvkölcsönzésAz utaskönyvtár bemutatása. Még a hatvanas évek közepén volt az, hogy a Dunaújváros – Székesfehérvár – Győr útvonalon közlekedő autóbusz utasai utazás közben 55 könyv közül is válogathattak, olvashattak.
2022-01-14Ajándék szobor készült GagarinnakNéhány érdekesség az ISD Dunaferr 70 éves öntödéjének történetéből.
2022-01-10Közönség előtt, szakember törte fel a kokszoló páncélszekrényétA Dunaújvárosi Hírlap és elődei az elmúlt évtizedekben számos emlékezetes vagy éppen furcsa bűntényről, megrázó balesetről, a közvéleményt sokáig foglalkoztató úgynevezett „kék hírről” számoltak be. E gyűjtéssel induló visszatekintő a Dunaújvárosi Hírlapban.
2022-01-03A disznóvágás pentelei téli sportágPentelén illetve Dunapentelén nagy hagyománya volt a disznótartásnak és a disznóvágásnak.
2022-01-03Tíz éve küzd a sztereotípiák ellen a Spartan CheerleaderFennállásának tízedik évfordulóját ünnepli a Spartan Cheerleading Sportegyesület. Az idén jubiláló klub és sportolói egyaránt rengeteg előítélettel küzdöttek meg az eddigiek során. Az alábbiakban az együttes elnökével készült interjú talán segít elhelyezni a cheerleadinget a sportágak tengerében.
2022-01-00"Az egyesületnek van hosszú élete és igazi súlya". OMBKE-történet a helyi szervezet történetének tükrébenIsmertető az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Vaskohászati Szakosztályának Helyi Szervezete alapításáról. A helyi csoport dr. Pilter Pál főmérnök szervezésében 1954-ben jött létre.
2021-12-28A város első karácsonya és újéve"1961 novemberének végén Sztálinváros neve Dunaújvárosra változott, így hatvan éve az épülőben lévő új város új névvel ünnepelte a karácsonyt és 1961/1962 fordulóját. Lapszemle következik a szintén névmódosításon átesett városi lap első ünnepi számaiból."
2021-12-22Elcsendesedtek, és úgy várták Jézus érkezését"Milyenek voltak a régi kisapostagi karácsonyok? Erről kérdeztük Szurma Katalint, a készülő mini skanzen vezetőjét, aki gyermekkori élményeit osztja meg olvasóinkkal."
2021-12-17A helyiek szomorú karácsonyaiSzabó Tamás írása a dunapentelei 1944-es karácsonyról
2021-12-13Hetven év - a múlt és jelen sportsikereire emlékeztekNagyszabású és látványos rendezvény keretében ünnepelte december 11-én a Dunaújvárosi Egyetem sportcsarnokában a Dunaújvárosi Központi Sportegyesület fennállásának 70. évét. Beszámoló a rendezvényről, a díjazottak névsora a cikkben.
2021-12-03Tánc: a rácalmási linedance-csapat. Akár az egész világot át lehet táncolni egy jó ritmusra – linedance klubest volt RácalmásonA 2000-es évek második felében alakult a rác­almási linedance csapat, az Apple Country Club. A klub bemutatása.
2021-12-02Emlékeztek a penteleiek. Kitelepítés: sok pentelei család vált földönfutóváMegemlékezést tartott a Pentele Baráti Kör november 30-án a Pentele Klubházban. Összejövetelük oka az volt, hogy 1950. november 30-a éjszakáján telepítettek ki több mint negyven pentelei családot, akik csak 1957-ben térhettek vissza Pentelére. A megemlékezésen után Kronászt Margit történész-muzeológus, az Intercisa Múzeum munkatársa beszélt történeti áttekintéssel a kitelepítésekről.
2021-12-00Érdekességek a 70 éves öntöde történetéből. Ajándék szobor GagarinnakSzemelvények az ISD Dunaferr Gyártó Egység öntödeüzemének 70 éves történetéből.
2021-12-00A hónap műtárgya - Étkezési zsetonok és a közétkeztetés kialakulása Sztálinvárosban. A malomudvartól az üzemi konyhákig…2021. december - 1950-es évek elején Dunapentelén, majd a későbbi Sztálinvárosban indult meg először a közüzemi étkezés, és mint ilyen, az országban előzmények nélkülinek számított. A zseton nagyjából 4 cm átmérőjű, kerek, bronzból készült érme, közepén vörös csillaggal, alatta beütött sorszámmal, szélén körben Dunai Vasmű Élelmezési Vállalat felirattal.
2021-11-25Hatvan évvel ezelőtt nevezték át városunkat"Hatvan éve annak, hogy településünk nevét megváltoztatták, és az Sztálinvárosból Dunaújváros lett. Ehhez persze még korábban Sztálinvárosnak is meg kellett születnie. Történelmi visszatekintés, érdekességekkel."
2021-11-22Városkalauz - ilyen volt egykori lakóhelyünkTelepülésünk múltja iránt érdeklődőknek újabb remek élményanyagot nyújt az Intercisa Múzeum pénteken délután nyílt várostörténeti tárlata. Emlékek Dunapenteléről, Sztálinvárosról és Dunaújvárosról. Beszámoló a kiállításmegnyitóról és a kiállításról.
2021-11-18Az egykori épületekről a jelenben"Ilyen a régi Bánki Donát iskola, a Barátság iskola, a József Attila iskola, a kisegítő iskola, a szülőotthon, a 10 emeletes munkásszálló, a 8 emeletes nővérszálló, a Sirály étterem, az Óragyár épülete, az áruházaink (Skála, Kék Duna), a Kodály Zoltán utcai bölcsőde, az Erkel kerti óvoda, a Liszt Ferenc kerti bölcsőde, a Kőműves utca volt üzletei, a Vasmű út volt üzletei, az irodaház, az MKB Bank, a Hangulat Bár és a mellette lévő ABC-áruház, a Béke Étterem és a Vasmű Klub."
2021-11-11Bemutatkozott a NAIV formációKiss Endre (Endy Kiss Tibor bátyja) a közelmúltban két zenész barátjával együtt, Semegi Zoltánnal és Hankó Oszkárral a NAIV formációval léptek fel a Kortárs Művészeti Intézetben.
2021-11-09Amikor csapataink harcban álltakFáklyával emlékeztek meg az Október 23. téren a 1956-os dunapentelei hősökről.
2021-11-08Ötvenéves a szimbólumA Kék Duna több mint egy évtizeden keresztül az egyetlen, majd később is meghatározó áruháza és szimbóluma volt városunknak. Ma, fél évszázaddal a nyitás után is városképi jelentőségű, a központot meghatározó épület.
2021-11-08Új kiállítás nyílt a múzeumbanKépes levelezőlapokból nyílt kiállítás az Intercisa Múzeumban "Kedves Margit Nagysám" címmel.
2021-11-05November 7-én még szólt a rádióVisszaemlékezés az 1956-os dunapentelei forradalmi eseményekre. November 4-től Rákóczi adó néven állandó adással jelentkezett a helyi rádió.
2021-11-00A hónap műtárgya - Hadimozsarak2021. november - A mozsár a Történeti Gyűjteményben található, 1971-ben vásárlás útján került a múzeum tulajdonába. Törővel ellátott vasmozsár, egyik oldalán a Durch Kampf zum Sieg (szabad fordításban: Harccal a győzelemhez), míg a másik oldalán az 1914-16 felirattal. Fülei szögletesek. Magassága 12 cm; a törő hossza 21,5 cm. A második mozsár pedig a Néprajzi Gyűjtemény darabja. Kihajló peremmel és két, szögletes füllel ellátott vasmozsár.
2021-10-30Az 1956-os forradalom Dunapentelén"Az 1956-os forradalom 65. évfordulójára írt cikkünkben azt fogalmaztuk meg, hogy emlékezni kell, és nem szabad elfelejteni sem az ötvenhatos hősöket, sem a megtorlás rémtetteit. Ezúttal újabb emlékezésre hívjuk olvasóinkat, az 1956. októberi helyi eseményekre fókuszálva."
2021-10-22Mohai Lajos könyve 1956-ról: Amíg élekA kilencvenes éveiben járó Mohai Lajos Amíg élek című könyve 1956 évfordulójára a Kráter Műhely Egyesület kiadásában jelent meg.
2021-10-22Soha nem szabad elfelejteni!Visszaemlékezés. "„Nincs szó, mely méltóképpen kifejezhetné azt az örömöt és büszkeséget, melyet ezekben a forró napokban érzünk […] lengyel testvéreink ismét magasra emelték a szabadság fáklyáját” – kezdődik a Sztálinváros című újság (a Magyar Dolgozók Pártja sztálinvárosi pártbizottságának lapja) 1956. október 23-án megjelent vezércikke.
2021-10-21Az 1956-os forradalom és az akkoripentelei gyerekekSzabó Tamás visszaemlékezése az 1956-os dunaújvárosi eseményekre
2021-10-00A hónap műtárgya - Bronzkori vincseszter? Rovátkolt agancsbalta Iváncsáról2021. október - Az iváncsai tárgyon a vágások némileg eltérő jellege azt sejteti, hogy ezeket több lépésben alakították ki, ráadásul nem is túl mélyek. A tárgy miután baltaként kiszolgált, akár mnemotechnikai segédeszköz is lehetett. A legkorábbi leletek, amelyeken hasonló jellegű, nem túl mély, nem túl széles bevágások vannak, az őskőkorból származnak. A rovátkák pontos szerepéről vita folyik, de a legtöbb kutató véleménye szerint valamiképpen a számokkal, számolással állnak összefüggésben.
2021-09-20Lenyűgöző bemutatók a találkozón"A BMW Partyzans csapata autós találkozóra várta az érdeklőket a Duna-parton. Kulcsár Milán, a helyi alakulat vezetője kalauzolt bennünket a rendezvényen."
2021-09-16Boldog születésnapot a hetvenéves Vasvárinak!Hetven évvel ezelőtt kezdték meg az oktatást a Vasvári Pál Általános Iskolában. Beszámoló az ünnepségről.
2021-09-14A zenélésről beszélgettekVarga Livius és Mikuli Ferenc a Bartók éjszakáján. A téma: Quimby, kezdetek, zene, tanulmányok, család, munka...
2021-09-13Évforduló és közös ünnepTöbb mint negyedszázada – 1995 májusában – a Fe­jér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Dunaújvárosi Városi Kamarájaként kezdte meg működését a Dunaújvárosi Kamara, amely mára már az összesen négy, önálló városi szinten szerveződő hazai gazdasági kamara egyike. A Dunaújváros Vállalkozásaiért Díjat a helyi kamara a 25 éves évfordulóhoz kapcsolódva alapította. A plakett Friedrich Ferenc Munkácsy-díjas szobrász-éremművész alkotása.
2021-09-13Ünnep birkózássalA Dunaújvárosi KSE szeptember 11-én és 12-én a rácalmási sportcsarnokban veterán bajnokságot, és diákolimpiát is rendezett. Annak jegyében, hogy Dunaújváros, a Dunaújvárosi KSE az idén hetvenéves, a Magyar Birkózó Szövetség pedig százéves.
2021-09-08Kétszer hetven év, egyszer pedig száz esztendőÜnnepségre készülnek a dunaújvárosi birkózók, sőt, az egész Dunaújvárosi KSE. Megünneplik Dunaújváros hetvenedik születésnapját, és a klubjukat is, hiszen az egyidős a várossal, valamint az idén százéves Magyar Birkózó Szövetségről is megemlékeznek. DKSE 70 Jubileumi Kupa veteránoknak és utánpótlás korúaknak is.
2021-09-02Elkezdődött a tanév1951 szeptemberében új iskola nyílt meg az épülő városban, mégpedig a húsz tantermes Vasvári Pál Általános Iskola. Idén tehát a hetvenéves jubileumi tanévet kezdték meg az intézményben szeptember elsején reggel 8 órakor, mintegy ötszáz tanulóval.
2021-09-00Gyártörténeti pillanatképek. Hónapról hónapra - szeptemberKépes összefoglaló a gyár történetéről a 2000-ben kiadott Dunaferr Dunai Vasmű Krónika alapján.
2021-08-31Negyed százada indultak elA Violin Alapfokú Művészeti Iskola idei tanéve éppen a 25., és ennek kapcsán abban reménykednek, hogy a végén nagyszabású élő gálákkal, koncertekkel, előadásokkal ünnepelhetik meg. Nem pihentek a nyáron sem, és bőven vannak terveik a következő időszakra is. Puskásné Radnó Ágnes igazgatót kérdeztük.
2021-08-28Táborállási Polgárőrség: harminc év szolgálatbanA szokásos éves taggyűlését tartotta ezen a héten a Táborállási Polgárőrség, amely immáron harminc esztendeje működik.
2021-08-24Volt egyszer egy Arany CsillagFolytatjuk a Volt egyszer… elnevezésű várostörténeti mini sorozatunkat. Sorra vettük már az egykori városi üzemeket, gyárakat, szó volt a kompról is, jöjjön most az Arany Csillag Szálloda történetének rövid áttekintése.
2021-07-30Két évtizeden át varrtak együtt„A nagyvenyimi Művelődési Ház 1998-ban Rozbora Piroska kezdeményezésére foltvarró tanfolyamot indított Keve Miklósné vezetésével. A tanfolyam nagy sikert aratott, munka közben remekül összekovácsolódott a csoport, és végül létrehozták a Foltvarró Klubot."
2021-07-30Személyes darab a múltbólRövid kis cikkben közölte a Sztálinvárosi Hírlap 1961. június 30-i száma, hogy a Vidám Park területén 200 személyes „camping-tábor” nyílt, ami október 15-ig lesz nyitva. A tábor kényelmes, négyágyas faházai szolgálták a város korabeli idegenforgalmát. Néhány évvel később ezek a kis faházak Alsóörsre kerültek, ahol 1971-es selejtezésükig táboroztak bennük dunaújvárosi gyerekek.
2021-07-26Százegy éves volt a mezőfalvi futball - remek megemlékezésJúlius 24-én egész napos programmal ünnepelték a patinás klub a Medosz SE több mint egy évszázados fennállásának évfordulóját a mezőfalviak. A Mezőfalvi és a Dunaújvárosi Kohász Öregfiúk csaptak össze, emlékeztek.
2021-07-23101 éves a mezőfalvi futballNagyszabású sport-, valamint színpadi szórakoztató programokkal ünneplik a jeles évfordulót a mezőfalvi sportpályán. Július 24-én 10 órától az ünnepélyes megnyitóval kezdődik a nagyszabású események sora, köztük lesz az U7, U9, U11-es helyi csapatok mérkőzése a Dunaújvárosi Utánpótlás Futball Klub együtteseivel.
2021-07-23Gyártörténeti pillanatképek (2) (június)2000-ben kiadott Dunaferr Dunai Vasmű Krónikából olyan eseményeket idéző képek válogatása, amelyek a június hónaphoz kapcsolódnak.
2021-07-21Ötven éve nyitott meg az városi kemping„A Hídépítő Vállalat dolgozói megkezdték az első osztályú autós és vízi kemping építését a Szalki-szigeten. Egyelőre 200 személyes táborhelyet létesítenek a Duna-parton. A tábor területén a sátorhelyek mellett nem csak mosdóhelyiségeket építenek, hanem fa- és beton víkendházakat is állítanak fel” – írta a Dunaújvárosi Hírlap 1966. március 19-én.
2021-07-16Gyártörténeti pillanatképek (június)2000-ben kiadott Dunaferr Dunai Vasmű Krónikából olyan eseményeket idéző képek, amelyek a június hónaphoz kapcsolódnak.
2021-07-09Dunaújváros mesél: A nagy kék orzságúton.Nyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon is megjelent, Dunaújvárosról elnevezett tengerjáró hajó egyik útjáról szóló Fejér Megyei Hírlap 1968. február 4-i cikkéből.
2021-07-0065 éves a kokszgyártás a DunaferrbenIsmertető a Dunai Vasmű, majd Dunaferr Kokszolóművének történetéről.
2021-07-00A hónap műtárgya - "Házimuri", a kispolgárok vigyázzanak! Színpadon az Ostor együttes2021. július - Az Ostor együttes plakátja a Házimuri című előadásukról. A formáció 1960 és 1965 között működött, célja a városban tapasztalható visszásságok, emberi hibák pellengérre állítása szatirikus hangvétellel. A csapat sikeréhez kellett egy jó vezető, elszánt, tehetséges tagok, jó témák, újszerű megközelítés és egy új, szerethető stílus, mely sajátos nyelven „szólította” meg a várost.
2021-06-25Csuda képek a doboz mélyérőlPárját ritkító fotósorozattal örvendeztette meg Csuhaj-Barna Tibor, a Zeneakadémia egyetemi docense a „Mi, retrókedvelő dunaújvárosiak” Facebook-csoport tagjait nemrégiben. Életképek az épülő Dunaújvárosból.
2021-06-11Nagykorúvá vált a Cimbora KlubA dunaújvárosi Cimbora Klub szinte elsőként csatlakozott az Érdi Szabó Márta nevével fémjelzett Cimbora Mozgalomhoz.Dunaújvárosban 2003. április 24-én tartották a helyi Cimbora Klub alakuló foglalkozását Törökné Antal Mária gyermekkönyvtáros vezetésével. A klub védnöke is meghatározó: Kálnay Adél József Attila-díjas író.
2021-05-25Cipőgyár: a kezdetektől a priatizációs hullámigFolytatjuk a helyi múlt üzemeinek, intézményeinek történetét feldolgozó minisorozatunkat. Ezúttal a városi cipőgyártásról lesz szó, mely még 1959-ben kezdődött, az akkori Vegyesipari Vállalat égisze alatt. Aztán a gyár lett a Dunai Cipőgyár egyik alegysége, majd Junior Cipőgyár, ami történetünk végére egy kft.-ben próbált meg tovább élni a rendszerváltozás után. A történetmeséléshez ezúttal is a helyi sajtó archívumaiban búvárkodtunk.
2021-05-21Városmese: "Földreform Pentelén 1945-ben"Nyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon is megjelent 1970-ben született tanulmányból, mely az 1945-ös földreformhoz repít vissza.
2021-05-21Hónapról hónapra. Gyártörténeti pillanatképek (2)Akárhányszor fellapozza az ember, mindig tartogat érdekességeket a vállalat alapításának ötvenéves jubileumára, 2000-ben kiadott Dunaferr Dunai Vasmű Krónika. Az ikonikus kiadványból most olyan eseményeket válogattunk öt évtized történéseit áttekintve, amelyek az áprilishoz kapcsolódnak.
2021-05-14Hetven évből hetven mozaik. Hetven év, hetven mozaik a város történetéből„Dunaújváros 70” címmel tartott sajtótájékoztatót május 13-án Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester és Miskolczi Miklós, Dunaújváros Díszpolgára.
2021-05-10Szakdologzati témaBalogh Lili a Károli Gáspár Református Egyetem végzős hallgatója. Tanítónak készül, nem csoda, hiszen régi vágya, hogy gyerekekkel foglalkozzon, jó példát adott neki édesanyja is, aki szintén pedagógus. Végzős hallgatóként és lokálpatriótaként Dunaújvárosról írt szakdolgozatot.
2021-05-05Most már együtt szólnak a templomi harangokMezőfalva – 2021. április 27. talán ugyanolyan napnak tűnhetett a falu lakosainak, mint bármelyik hét keddje, pedig volt egy nem is akármilyen különlegessége. Ezen a napon fejeződött be az a nagyszerű program, amelynek során toronyórát kapott az épület, valamint az órához társított kongató szerkezeteket is beépítették a szakemberek.
2021-05-00Gyártörténeti pillanatképek. Hónapról hónapra - májusKépes összefoglaló a gyár történetéről a 2000-ben kiadott Dunaferr Dunai Vasmű Krónika alapján.
2021-04-30Volt, amikor negyvenezren vettek részt a munka ünnepénTudom, manapság nem cseng jól, ha azt a kifejezést használjuk, hogy a munkás­osztály ünnepe, de eredetileg az volt, később lett a munka ünnepe mellett majális, amikor egész családok szórakoztak nagyon jól május elsején.
2021-04-28Egy kis pólótörténet - a maiak a hétvégén a csúcsra érhetnekA 2005/2006-os nemzetközi pólóidény után ismét a világelitnek tekinthető Euroliga-döntőre készül a dunaújvárosi nőivízilabda-csapat, amely 2002 és 2006 között rendre ott volt a sorozat záró szakaszában. Pólós múltidéző, avagy azok a kétezres évek.
2021-04-24Kis terület, de mégis nagyobb a városKevesen gondolnák, hogy Fejér megyében Székesfehérvár után a második lélekszámú, emellett megyei jogú város, Dunaújváros területileg talán még a középmezőnyhöz sem tartozik. A környező falvak közül is sok több négyzetkilométert tudhat magának, mint Dunaújváros.
2021-04-23Pentele 1000 éve: Jeles famíliák: a Tremmel-Kovács család történeteSzabó Tamás sorozata Dunapentele jeles pedagógusairól. Jelen cikk Tremmel János és Kovács Ferenc pedagógusokról és családjaikról szól.
2021-04-23Gyártörténeti pillanatképekAkárhányszor fellapozza az ember, mindig tartogat érdekességeket a vállalat alapításának ötvenéves jubileumára, 2000-ben kiadott Dunaferr Dunai Vasmű Krónika. Szemelvények
2021-04-16A bánkis évekre jó emlékezniAnnak idején a kevésbé jó eredményű diákok szakmunkásképzőbe, a jók szakközépiskolába, a legjobbak pedig gimnáziumba mentek tovább az általános iskola befejezését követően. Nyolcadik félévkor három egész kettő lett az átlagom, ami kész katasztrófa volt, és kérdéses volt, hogy egyáltalán tovább tudok-e tanulni. A gimnázium kiesett, így próba-szerencse alapon a Bánkiba jelentkeztem. Szerencsémre jó felvételi dolgozatokat írtam, így felvettek a gépgyártás-technológia szakra.
2021-04-16Pentele 1000 éve: Fontos helyek a településen: a Petőfi fa és a Kis LakSzabó Tamás írása többek között a pentelei Petrovicsokról, akik Petőfi Sándor rokonainak vallják magukat.
2021-04-09Városmese, a messziről jött ember szemévelNyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon is olvasható 1961. április 1-én a Magyar Nemzetben Mit látott M. Joyon Sztálinvárosban? címmel megjelent cikkből
2021-04-09Pentele 1000 éve: Nagy Pál igazgató és családja a település életébenSzabó Tamás írása id. Nagy Pál pedagógusról és családjáról
2021-04-01Pentele 1000 éve: Dienes Sándor és neje Bányi BertaSzabó Tamás írása a dunapentelei pedagógus házaspárról: Dienes Sándorról és Bányi Bertáról
2021-04-00Gyártörténeti pillanatképek. Hónapról hónapra - áprilisKépes összefoglaló a gyár történetéről a 2000-ben kiadott Dunaferr Dunai Vasmű Krónika alapján.
2021-03-26Pentele 1000 éve: Bojsza György a hagyományőrző település híres prímásaSzabó Tamás írása Bojsza György, dunapentelei prímásról
2021-03-22Balla József emlékezete. Munkája összeforrt a város történetévelVárosunk díszpolgára, Balla József életének 89. évében 2021. március 18-án elhunyt. Balla József építészként évtizedeken keresztül dolgozott a városban, a városért. Rá emlékezünk.
2021-03-19Pentele 1000 éveSzabó Tamás írása a magyar történelmi események kapcsán Dunapentelén felállított emlékművekről
2021-03-18A városépítő 26-os: minden a munkáját dicséri e településenFolytatjuk a „Volt egyszer egy...” munkacímű múltidéző sorozatunkat. Ezúttal a 26. számú Állami Építőipari Vállalat történetét vesszük górcső alá. Azaz inkább szemezgetünk abból, hiszen a vállalat teljes történetét egy cikkben összefoglalni lehetetlen, így a mérföldkövek megemlítésére vagyunk kénytelenek szorítkozni.
2021-03-13Krúdy: Nem vagyunk mások, mint folytatásai régi időknekSzalai Árpád Rácalmás múltját bemutató könyvét, az Emlékezzünk a régiekre című portrékötetet 2016. március 15-én mutatták be a nemzeti ünnepünk alkalmából rendezett nagyszabású programsorozat részeként. Mégpedig a Márkus-kúriában (ami jelenleg a Rácalmási Művelődési Ház és Könyvtár épülete – szerk.), ahol a forradalom és szabadságharc idején a helybéli reformista fiatalok tartották összejöveteleiket.
2021-03-12A forradalom eseményei PentelénSzabó Tamás írása az 1848-49-es forradalom és szabadságharc dunapentelei eseményeiről
2021-03-05Városmese: "Resztelt máj, meg miegymás..."Újabb kiváló összeállítással örvendeztette meg a településtörténet iránt rajongókat a DunaújvárosMesélPontHu blog. Ezúttal korabeli újságcikkeket közöl, a városépítés hőskorának vendéglátására, jelesül a legendás "Kockára" fókuszálva. Részletek.
2021-03-04Korhű szoba a kisvárosi kúriában. Korhű enteriőr romantikus fotókhoz a Jankovich-kúriábanRácalmás csodálatos ékszeres dobozkáján tagadhatatlanul az egyik legszebb ékkő a Jankovich-kúria. Bár rendezvényhelyszínként jelenleg a koronívírus terjedését megakadályozandó nem működik, mégis van egy úgynevezett fotószobája, amelyet meglátogatni és benne fotót készíteni a korhű környezetben csodálatos emlék lehet.
2021-03-03Iskolák és óvodák RácalmásonTöbbéves kutatómunkát követően idén tavasszal jelenik meg Németh Miklósné A katedrán innen és túl című kötete, amely Rácalmás oktatástörténetét dolgozza fel.
2021-03-02Volt nálunk valaha egyszer egy komp isA Volt egyszer egy… munkacímű minisorozatunkban ezúttal nem egy mára bezárt gyár vagy üzem történetét tekintjük át röviden, mint az eddigiekben, hanem a dunaújvárosi kompközlekedésre emlékezünk.
2021-03-00Gyártörténeti pillanatképek. Hónapról hónapra - márciusKépes összefoglaló a gyár történetéről a 2000-ben kiadott Dunaferr Dunai Vasmű Krónika alapján.
2021-03-00Dunaferr Vasas: az ország élvonalában. A vállalat neve jól cseng a kispályás focibanA Dunaferr Vasas kispályás labdarúgócsapat bemutatása.
2021-02-26A Bruck család és gőzmalmaSzabó Tamás írása a dunapentelei zsidó Bruck családról és az általuk üzemeltetett gőzmalomról
2021-02-19Volt egyszer egy ruhagyár is. Zakók, öltönyök és a Vormer-farmer1957. július 22-én elkezdődött a termelés a Vörös Október Ruhagyár (VOR) sztálinvárosi üzemében – adta hírül a korabeli városi újság. 220 főt alkalmaztak ekkor a gyárban, és hatalmas tervekkel néztek a jövő elé. Egykori városi könnyipari üzemeket bemutató minisorozatunk most következő részében a ruhagyár történetét elevenítjük fel.
2021-02-19A Magyar utcai gőzmalom történeteSzabó Tamás írása a dunaújvárosi Malom utcában található, 1914-ben épült gőzmalomról
2021-02-12Kétszázharminc évig Pentele legnagyobb ünnepe voltSzabó Tamás írása Nepomuki Szent János halálának évfordulóján alkalmából, a víz mellett álló településeken, így Dunapentelén is megtartott, vízimolnárok ünnepéről
2021-02-11volt egyszer egy fonoda itt a városban. 43 év: szemelvények az egykori helyi fésűsfonoda történetéből1958. augusztus 20-án ünnepélyes keretek között Nagy Józsefné könnyűipari miniszter felavatta a 8 millió forintos költséggel felszerelt új fonodát városunkban.
2021-02-05Vízimolnárok szerencsétlensége a DunánSzabó Tamás cikke a dunapentelei vízimolnárokról
2021-02-04Elkészült a Múltba ásott város a múzeumban. Még vár a Múltba ásott városA Múltba ásott város címmel készült el egy új időszaki kiállítás az Intercisa Múzeumban. Szándékosan nem azt írtuk, hogy nyílt, mert a tárlat ugyan kész, de az egyelőre még csak találgatható időpontú kapunyitásra vár.
2021-01-29Molnárélet a hajdani penteli DunánSzabó Tamás írása a dunapentelei vízimolnárokról
2021-01-25Utcanév őrzi a gyár emlékét a piacnál. Ma már csak egy utcanév őrzi az emlékét a piacnál1951. május 1-jén arról írt a Dunai Vasmű Építője című újság, hogy aznap már „az első szocialista város kenyérgyárában” sült kenyeret ehetnek a majálisozó helybéliek. Elkezdődött ezzel egy olyan történet, amelynek lapjait több mint ötven évig írták. 2005-ben bontották le a kenyérgyár épületét, amelynek a helyén ma már üzletsor áll.
2021-01-22Vízimalmok és vízimolnárságSzabó Tamás írása a dunapentelei vízimalmokról
2021-01-15Dunaújváros mesél: Úti emlékezetek. Rosti Pál, a jeles tudós-fotográfus kacsakaringós és kalandos pályájának latin-amerikai állomásait járhatjuk be újraNyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon Rosti Pálról megjelent írásból
2021-01-11Volt egyszer egy tejüzem a városban. Tejüzemi történelem1955 nyarán így írt a Sztálinvárosi Hírlap: „A minisztertanács hozzájárult, hogy a városépítési összegek ezentúl a tanács költségvetésében legyenek. Máris megtörténtek az intézkedések egy tejüzem építésére.” Nem is maradt a szó tettek nélkül, a városi tejüzem 65 évvel ezelőtt megkezdte a termelést.
2021-01-11Újra a régi nevén jött ki a lap1996. január 2-án Dunaújvárosi Hírlap névvel jelent meg újságunk, amely előtte bő öt éven át „A Hírlap” néven látott napvilágot.
2021-01-08Szebb napokra vár az egykori MalomKronászt Margit írása a dunaújvárosi Magyar úton található Rudnyánszky-Mondbach kúria, a későbbi malom történetéről
2021-01-08Mátó Horváth László (a "Túró") és családjaSzabó Tamás írása Mátó Horváth László a "Túró"-ról és családjáról
2021-01-07Bessenyei Ferenc a színjátszás nagy komédiásaként hunyt elBessenyei Ferenc több szállal is kötődött Dunaújvároshoz, legendás barátság kötötte Borovszky Ambrushoz.
2020-12-18Háborús penteli szenteste 1944-bőlHingyi Sándor és Farkas János visszaemlékezése 1944. december 24-re Pentelén
2020-12-17VasfüggönyTeljes a káosz és a bizonytalanság a Dunaferrnél.
2020-12-15A máig élő lakásszövetkezetek története és létjogosultsága„Városunkban még az idén több mint 190 lakást adnak át szövetkezeti célra. Októberben alakítják meg az első lakásszövetkezetet” – olvasható a Sztálinvárosi Hírlap 1961. szeptember 29-i számában az „Októberben alakul meg városunkban az első lakásszövetkezet” című cikkben. Ennek csaknem hatvan éve, de lakásszövetkezetek azóta is működnek településünkön.
2020-12-08Kilencven éve adták át a földvári hidat. Kilencven évvel ezelőtt adták át a főváros alatti első dunai hidatAhogy a földváriak mérik, az ő hídjuk az ország közepén íveli át a Dunát. Keletről érkezve a Dunántúl, nyugatról az Alföld „kapuja”.
2020-12-05A Mikulás a gyermekek, a családok barátja maradA járvány miatt 2020-ban nem nyitott ki a nagykarácsonyi Mikulás-ház.
2020-11-25Retró naptár 2021 - lokálpatriótáknak ajánljukA jövő esztendőben sem maradnak falra akasztható, lapozható naptár nélkül azok, akik szeretnek elmerülni Dunaújváros történetében, ugyanis a Rolling Nyomda Ház vezetője, Rozsnyai Zoltán ismét megörvendeztet bennünket egy retró ereklyével. Sőt, nem is eggyel, mert egy ráadás ajándék is kerül a csomagba, a naptárban szereplő képekből válogatott a képes- avagy üdvözlőlaphoz.
2020-11-17Épített értékeink egyike. Idén is lesz betlehem, megújult a Szentháromság-kápolnaA közel másfél millió forintot érő karbantartási munkáknak köszönhetően külső burkolatot, festést és belső rendbetételt kapott a 141 éves mezőfalvi épület. Az előtte álló, jelenleg szintén felújítás alatt lévő kereszt alapját is átalakították, hogy illeszkedjen a környezethez. A felújítás és a kápolna történetét az építtető család leszármazottja, Molnárné Troppert Mária mondta el lapunknak.
2020-11-12Szolgál majd: felújítják a református templomotSokan illetik a kulcsi református templomot a katolikus egyházi építmények kapcsán használt kápolna kifejezéssel. Pedig az egykor volt daráló 1951 óta református istentiszteleti helyként szolgálja a falut.
2020-11-12Karácsonykor kézbe vehetjük az elkészült újabb kötetetMegérett a dunaújvárosi értéktárba kerülésre mindaz a sok száz történet, amit ­Schlietterné Nyuli Anna jegyzett le hosszú éveken át a dunapenteleiek életéről, hétköznapjairól és ünnepnapjairól. A kéziratokat gondozó Pentele Baráti Kör elnökségének tagja, Kemény Lajosné mesél a Rolling Nyomda Ház gondozásában megjelenő sorozat hamarosan napvilágot látó, negyedik kötetéről.
2020-11-06A város múltjának meghatározó részeKronászt Margit, a dunaújvárosi Intercisa Múzeum munkatársának írása a dunapentelei kistemető történelméről
2020-11-06Máig ható példa Pentelei-Molnár János életeSzabó Szilvia és Szabó Tamás írása Pentelei-Molnár Jánosról halálának 86. évfordulója alkalmából
2020-11-00Újtelep utcáirólFarkas András személyes hangvételű írása az Újtelep városrészben található utcákról.
2020-10-30A szüreti mulatság napjainkban is élő ünnepSzabó Tamás cikke a dunapentelei szüreti mulatságokról
2020-10-22Szüreti felvonulás és bál a 20. századbanSzabó Tamás Dunapentele szőlőtermesztéséről és borászatáról szóló cikksorozatának 4. része
2020-10-16Évszázados örökség a Duna partjánSzabó Tamás Dunapentelei szőlőtermesztésről és borászatról szóló cikksorozatának 3. része
2020-10-09Dunapentele szőlő- és bortermelésérőlSzabó Tamás írása a dunapentelei szőlő- és bortermelésről 2. rész
2020-10-02Értékes Vegyeskar. A kultúra követe lett a vegyeskarunkA települési értéktárba került a Dunaújvárosi Vegyeskar. A Dunaújvárosi Települési Értéktár Bizottság (TÉB) határozatát Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester, bizottsági elnök tolmácsolta az együttesnek.
2020-10-02Szőlő és bortermelés DunapentelénSzabó Tamás történeti visszatekintése a dunapentelei szőlőtermesztésre és bortermelésre
2020-10-01Múzeumok őszi fesztiválja - a római kori katonai tábortól a szocreál tanösvényig2020. szeptember 28. – november 11. között ismét megrendezésre kerül a nagy sikerű országos rendezvénysorozat, melynek idei jelmondata: Távol is közel...
2020-09-25Az acél szépsége - egy új könyv lapjainA Dunai Vasmű aranykoráról szóló könyv bemutatójának adott otthont a dunaújvárosi Intercisa Múzeum második emeleti előadóterme. Az acél szépsége címet viselő kötet szerkesztője Szente Tünde, aki összesen 35 érintett bevonásával foglalta össze Horváth István, a Dunaferr korábbi vezérigazgatójának dunaújvárosi pályafutását.
2020-09-25Dunaújváros mesél: a DISZ-táborokNagyszerű tanulmánnyal örvendeztette meg a városépítés hőskora iránt érdeklődőket a DunaújvárosMesélPontHu blog. A Fejér Megyei Szemle hasábjain 1980-ban látott napvilágot Matuss Lászlóné írása A sztálinvárosi DISZ-táborok története címmel.
2020-09-25Magas koncentráció a 70 év/ 70 kép című város- és intézménytörténeti sorozatbanZsinka Gabriella írása a Kortárs Művészeti Intézet online város- és intézménytörténeti sorozatból. 57. kép - Nagy művészek magas koncentrációban az Uitz Teremben
2020-09-25Birkózás a szibériai barna medvévelSzabó Tamás történeti írása az 1930-1940-es évekbeli Dunapenteléről
2020-09-18A Rozmaringos udvarház ódon falai közt életre kel a történelemDunaföldvár műemléki negyedében járva a vár alatt, a gimnáziummal szemben találjuk a Rozmaringos udvarházat. Úrnője, Alberczki Zsuzsa elképesztő mennyiségű értékes tárgyi és szellemi emléket gyűjtött össze a település elmúlt száz évét kutatva.
2020-09-18Pentele négyszeres világbajnoka voltSzabó Tamás írása Dóra Pál, pentelei földbirtokosról
2020-09-10"Tíz körmükkel kaparták ki a város és a vasmű alapjait azok az építők"A „Parancsolt város” címmel tartott előadást a városépítés első évtizedéről dr. Demeter Zsófia történész, a Szent István Király Múzeum nyugalmazott igazgatója az Intercisa Múzeumban.
2020-09-09Rácalmás elfeledett történetei. Újabb fejezetek Rácalmásmára elfeledett történetébőlÚjabb fontos helytörténeti munkával jelentkezett Szalai Árpád és a régi „Rácz-Almás” gazdag múltját feltáró szerzőcsapat. A Történetek a sokszínű Rácalmásról című kötetet szeptember 5-én, szombaton délután mutatták be a település művelődési házának és könyvtárának ma otthonául szolgáló egykori Márkus-Teleszky kúria hátsó udvarán.
2020-09-07Kiállításon a város története. Dunaújváros 70. születésnapjánIdén ünnepelheti a város a hetvenéves születésnapját, ez alkalomból pedig egy időszaki kiállítás nyílt az Intercisa Múzeumban szeptember 4-én, pénteken.
2020-09-05Egy város épült itt fel (képaláírás)Várostörténeti kiállítás nyílt az Intercisa Múzeumban szeptember 04-én, pénteken délután. Mint azt Farkas Lajos, az intézmény igazgatója elmondta, a tárlat anyaga nagyrészt a múzeum gyűjteményéből való, de vannak személyes tárgyak, fotók is, bemutatva azt az időszakot, amikor hetven évvel ezelőtt egy város épült fel a kukoricaföldeken, s hogy miként népesült be azon városépítőkkel, akik az új élet reményében érkeztek ide az ország minden tájáról. A kortörténet egészen 1961 novemberéig tart, amikor is Sztálinvárosból Dunaújváros lett. Az Intercisa Múzeum a többi között ezzel az időszaki kiállítással tiszteleg a város fennállásának évfordulója előtt. A tárlatot november 15-ig lehet megtekinteni. Képünkön Horváth Tamás és Farkas Lajos. (teljes szvöeg)
2020-09-04A Dóra család és az Aranyember legelndájaSzabó Tamás írása a Dóra és a Janitsáry családról
2020-08-24Olvadó falatok, szemkápráztató és mennyei kézműves remekekHárom generáció egy-egy tagja ült asztalhoz, hogy közösen örüljenek Dunaújváros egyik kézműves cukrászdája és termékei növekvő népszerűségének. A Derkovits utca 14. szám alatti beszélgetés résztvevői – László Krisztina, ifjabb és idősebb Szabó Gyula – a folytonosságot képviselik a város gasztronómiai kultúrájában. Szeretjük őket, miként a finom süteményeket. Íme, néhány recept a sikerhez vezető úton.
2020-08-21Dunaújváros mesél: Emberek és városukÚjabb remek riporttal elevenítette fel a városépítés hőskorát a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blog. Az Esti Hírlap hasábjain megjelent összegzés 1960-ban látott napvilágot, Dunaújváros építésének tíz éves jubileumára íródott. Nyulasi Zsolt idéz a cikkből
2020-08-14Dunaújváros mesél: A Déli-városbanNyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon megjelent Kemény Dezső Sztálinváros Déli-városrészéről írt riportjából, ami 1960-ban látott napvilágot a Népszava hasábjain.
2020-08-14Rosti fotográfiák és írásokA Rosty-család és Rosti Pál életéről szóló cikksorozat második része
2020-08-11Elég, ha kap egy üzenetet a még szenvedő: van megoldásHinnénk-e, hogy az Anonim Alkoholisták magyarországi hálózata egy újvárosi nőnek (is) köszönhető? Aligha. Pedig, Kati, azaz későbbi asszonynevén Catherine Matinee volt az az amerikai asszony, aki – mások mellett (mert jöttek a svéd magyarok, német magyarok, amerikai magyarok) – elhozta Magyarországra az alkoholistáknak szánt üzenetet: Van megoldás!
2020-08-07Dunaújváros mesél: "Épül a kikötő"A DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blog 1951-es riportot közöl az Élet és Tudomány lapjából. A téma a dunaújvárosi kikötő építése – szemelvények! Nyulasi Zsolt idéz a blogon megjelent cikkből
2020-08-07Rosti Pál - Pálhalma névadója (1. rész)Szabó Tamás sorozatának első része a pentelei Rosti családról
2020-07-17Sztálinváros, Dózsa-filmszínház [sic!]Aktuális telitalálattal ünnepelte "Dózsa" újranyitását a DunaújvárosMesélPontHu blog is – a gazdag várostörténeti gyűjtemény egy "hőskor" riporttal eleveníti fel az intézmény történetének kezdeteit. Nyulasi Zsolt idéz a cikkekből.
2020-07-10Dunaújváros mesél: Skanzen a "kapuban"Újabb szép találattal, az ISD Dunaferr Zrt. főkapuja melletti kiserdőben megbújó ipartörténeti gyűjteményről szóló írással kényeztette követőit a DunaújvárosMesélPontHu. Most néhány jellemző szemelvény következik – de az egész összeállítást jó szívvel ajánlom!
2020-07-07A szövetkezet húsz esztendeje. Olcsó árfekvésű árucikkeket is bőséggel kínáltak az üzletekbenKiss Tiborné írta meg a Dunaújvárosi Munkásszövetkezet 20 évének történetét – meséli Szabó Gyula, a munkásszövetkezet egykori elnöke. – Több milliárd forint értéket képviselt a Skála Dunaújváros Áruházzal, a nagy ABC áruházakkal és vendéglátó üzletekkel együtt, a szövetkezeti tagság létszáma meghaladta a négyezer főt, a részvényeket névérték alatti árfolyamon vásárolták vissza, ami mind a mai napig vita tárgyát képezi.
2020-07-00Szepsy Szüts Miklós és Ilona Rácalmás első gyógyszerészeiRáczalmáson az első gyógyszertárat Szüts Miklós alapította és 40 éven át ő és unokahúga, Ilona üzemeltették.
2020-06-25Az első idevalósiak nyomai és leletei - utazás a kőkorszakbaA cikkben a korábbiaknál sokkal távolibb időkbe tekintünk vissza, megpróbáljuk megkeresni a legelső „dunaújvárosiak” emlékeit.
2020-06-12Az elfektetett vasműs ötágú vörös csillag újkori legendájaA szocialista rendszer végének idején, 1989–1990-ben hivatalosan is megkezdődött a vörös csillag eltávolítása a közterületekről, épületekről. Nem volt ez másképp Dunaújvárosban sem. 1989 októberében központi utasításra a régi víztoronyról vágták le a szakemberek ezt a jelképet.
2020-06-12Munkaidő-csökkentés - eljött a szabad szombatok korszakaPárizsi diáklázadások, prágai tavasz, új gazdasági mechanizmus, a 44 órás munkahét bevezetése, mexikói olimpiai játékok – mozgalmas, meghatározó év volt 1968. Rendszeresen jelentkező várostörténeti Múltidéző lapszemlénk során e legendás esztendő néhány fontos pillanatát elevenítjük fel. Rendhagyó módon több tételben.
2020-06-08Trianon árnyékában- az elmúlt száz esztendő emlékszilánkjaiA magyar történelem egyik legtragikusabb eseményét jegyző dátum 1920. június 4-e. A Trianonban kimondott, bosszútól izzó döntés az egész magyarság további életét próbára tette. Az eltelt időszakban különleges, néha némán megidézett emlékekkel, de folyamatosan megemlékeztünk róla. Három kis történetünkkel egy-egy korszak villanásait mutatjuk be.
2020-06-04Hányattatása után újjáéled a földvári országzászló-emlékműAz 1940-es évek közepéig több mint ezer településen állítottak fel országzászlót a Trianon miatt érzett gyász érzésének kifejezésére. Dunaföldvár – akkor még nagyközség – képviselő-testülete 1937-ben hozott határozatot az országzászló felállításáról. Végül 1938 szeptemberére készült el a nagyrészt közadakozásból finanszírozott alkotás, Kari Ferenc József budapesti szobrászművész munkája.
2020-06-01Sportpercek a városépítés hőskorábólNyulasi Zsolt idéz a Szabad ifjúság 1951-es, Dunaújváros hőskorának sportéletéről szóló cikkből. A teljes cikk a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon olvasható
2020-06-01Mi retró kedvelő dunaújvárosiak: a Szórád Márton úti fodrászat, Tihamér és Orsi néni csodálatos életeNyulasi Zsolt írása a dunaújvárosi piaccal szemben a Szórád Márton úton valaha volt férfi fodrászatról
2020-06-00Száz év után is összetartozunkAz erdélyi Kincses Elemér drámaíró Trójában hull a hó című darabját tervezte bemutatni a trianoni békediktátum 100. évfordulójára emlékezve a Rájátszik – Rácalmási Játék- szín Kör társulata, ám a koronavírus-járvány közbeszólt, így egy közel 30 perces, Baksa László pedagógus történeti áttekintésével kiegészített, online irodalmi összeállítással emlékeztek Rácalmáson a Nemzeti Összetartozás Napján.
2020-06-00Trianont nem lehet szenvtelenül szemlélniBaksa László, rácalmási történelemtanár írása a Trianoni békediktátummal elcsatolt országrészek magyarságának sorsáról
2020-06-00Exler Ferenc a gazdálkodó és gyárigazgató. Történetek és storik Rácalmás múltjábólSzalai Árpád írása Exler Ferencről és családjáról
2020-06-00A gyógyítás története Rácalmáson 1.Németh Miklósné rácalmási gyógyítástörténeti írásának első része
2020-05-27Kossuth Lajos utca: tehetős autósok. Amikor Albert és Fenyvesi is meghajolt a D. Kohász előttPárizsi diáklázadások, prágai tavasz, új gazdasági mechanizmus, a 44 órás munkahét bevezetése, mexikói olimpiai játékok – mozgalmas, meghatározó év volt 1968. Rendszeresen jelentkező várostörténeti Múltidéző lapszemlénk során e legendás esztendő néhány fontos pillanatát elevenítjük fel. Rendhagyó módon több tételben.
2020-05-26A legnagyobb kereskedelmi létesítmény. Az áruféleségek, valamint a szolgáltatások széles "skálája"A Dunaújvárosi Munkásszövetkezet Skála Dunaújváros Áruház 1983. április 22-én nyílt meg. A Dunaújvárosi Munkásszövetkezet nyugalmazott elnökével, Szabó Gyulával nem csupán ezt az ünnepélyes napot, hanem az azt megelőző időszakot is áttekintjük korabeli dokumentumok segítségével.
2020-05-26Intercisa: egy település a határ mentén a késő római korbanA 259–260-ban bekövetkezett barbár támadásnak nem csak a katonai erőd és a polgári település esett áldozatául, ezek után az eddig itt állomásozó hemesai cohorsot sem említik a források.
2020-05-25Védmű és ligetMáig aktuális kérdéskört dolgoz fel egy 1977-es összeállítás - a DunaújvárosMesélPontHU várostörténeti blogon idézett cikk a partfal komplex szerepét summázza.
2020-05-25Retró kedvelő dunaújvárosiak: a "fakarusz" csodálatos élete és megindító emlékeiNyulasi Zsolt cikke a Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak facebook csoportban felrakott régi tömegközlekedési jármű, a fakarusz képéhez kapcsolódó hozzászólásokról
2020-05-25Mindenkiben hisznek a Danubius KSE-nélTizenhárom éve működik Dunaújvárosban a Danubius KSE tollaslabda szakosztálya, mely számtalan fiatallal ismertette meg a sportágat, s az itt folyó szakmai munkának köszönhetően olyan neveltje is van, aki a felnőtt válogatottságig vitte. Ebben óriási szerepe van Varga Gabriellának és Jakab Jánosnak.
2020-05-22Emlékezés – a Dunaferr triplázásaiA Magyar Kézilabda Szövetség honlapján a Dunaferr női kézilabda csapatának 1997-99 közötti időszakára emlékeznek.
2020-05-19Ötvenkét millió forint szeszre. Egy meghatározó év krónikája - ilyen (is) volt 1968, I. részPárizsi diáklázadások, „Prágai tavasz”, új gazdasági mechanizmus, a 44 órás munkahét bevezetése, mexikói olimpiai játékok – mozgalmas, meghatározó év volt 1968. Rendszeresen jelentkező várostörténeti Múltidéző lapszemlénk során e legendás esztendő néhány fontos pillanatát elevenítjük fel. Rendhagyó módon több tételben.
2020-05-09Huszonöt éve szerezték meg az első nagy sikert, a KEK-trófeátNegyedszázada ünnepelte első, csapatsportágban aratott jelentős sikerét a Dunaferr SE, a női kézilabdázók a Kupagyőztesek Európa Kupájában diadalmaskodtak. A piros-fehérek a német Lützellinden együttesét múlták fe­lül a májusi fináléban, idegenben két góllal kikaptak, itthon nyolccal nyertek, végig vezetve, jó játékkal hódították el a serleget 1995. május 6-án.
2020-05-06Intercisa virágkora a kőházas, polgári település évtizedeibenA markomann-szarmata háború 180-ban történt lezárásával nem csak a katonai tábor életében kezdődött új korszak. Az Intercisa virágkorának tartott 180–260 közötti időszakban a korábban falusias jellegű polgári település is komoly változásokon ment keresztül.
2020-05-00A hónap műtárgya - Családfakutatás családi iratokon keresztül2020. május - A tanulmányban rendhagyó módon a családfakutatás nevű segédtudományt mutatja be a szerző, az Intercisa Múzeumban található dokumentumok segítségével.
2020-05-00Sétáló történetekA Rácalmási Művelődési Ház és Könyvtár csatlakozott a Nemzeti Művelődési Intézet Fejér megyei Igazgatóságának Sétáló történetek elnevezésű kezdeményezéséhez. Várják azok jelentkezését, akik Rácalmás régi épületeihez, lakóházaihoz, kulturális színhelyeihez, akár elhagyott, romos épületeihez, vagy egy-egy utcához, szoborhoz, egyszóval az épített örökségéhez fűződő legendát, anekdotát ismernek, és azt szívesen elmondanák!
2020-05-00Wetzel I. György a sportember és a festőművész: Történetek és sztorik Rácalmás múltjábólSzalai Árpád írása Wetzel I. György, sportember és festőművészről és családjáról
2020-05-00Varázslatos környezetünk, a Duna és a rácalmási szigetvilág V.Németh Miklósné a rácalmási szigetvilágról írt sorozatának ötödik része.
2020-04-28Április témája: a római kor (kishír)A városépítés, városalapítás 70. évfordulója alkalmából heyismereti kvízt indított el a József Attila Könyvtár. Hónapról hónapra más-más várostörténeti témában játékra hívják az olvasókat. A helyes megfejtők között könyvajándékot sorsolunk ki. A hónap témája a római kor. (nem teljes szöveg)
2020-04-25Húsz évig büszkén állt a téren, s a tekintetét nyugatra vetetteVlagyimir Iljics Uljanov, azaz Lenin 1870. április 22-én született. A Szovjetunió első vezetője születésének közelgő 100. évfordulója kapcsán a dunaújvárosi tanács úgy vélte, méltó módon tiszteleg a politikai példakép előtt azzal, ha szobrot emel Leninnek.
2020-04-23Tokió 1964 - az olimpia, ahol a császár unokája volt a pincérHa nem üt be és le mindent a nemzetközi sport területén a koronavírus, akkor a sportsajtó már javában a közelgő második tokiói játékokra trenírozná az olvasóközönséget. Mint ismert, az eredetileg 2020-ra tervezett nyári olimpiát egy évvel elhalasztották. Visszalapozó sorozatunkban terítéken az első tokiói játékok 1964 októberéből – a Dunaújvárosi Hírlap archívumából.
2020-04-15Intercisa virágkora - a hemesai cohors katonái építették újjáA markomann-szarmata háború lezárását követő újjáépítés Intercisában a Hemesából érkezett új csapat nevéhez fűződik.
2020-04-02"Érdekes város ez, történelme még nincs, csak története"A meleghengermű átadásával, Kádár és pártvezetők látogatásával, a nemzetközi Vasas táncfesztivállal és a római olimpiára készülő magyar futballválogatott ven­dégjátékával ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját 1960 júliusában Sztálinváros, vagy amint a korabeli hazai sajtó emlegette: „a beteljesült remények városa.” Visszalapozó sajtó- és várostörténeti sorozatunk második része következik.
2020-04-02A birodalom határát, a limes vonalát római erődök védtékTelepülésünkön sokan tudják, hogy a mai Dunaújváros területén egykor virágzó római település állt, amelyet Intercisának neveztek. A név ma is használatban van, hiszen így hívják a múzeumot, sőt az egyik lakásszövetkezetet is. De honnan is tudható, hogy az itt talált romok egykor valóban az Intercisa nevet viselték?
2020-04-00A hónap műtárgya - Muki, a Vidám Park vasparipája2020. április - A hónap műtárgya ezúttal egy fénykép. A fotón látható vonat nem más, mint Muki, a sztálinvárosi úttörővasút első kis mozdonya. Bár csak néhány évig teljesített szolgálatot, mára legendává vált, a városban szinte mindenki ismeri. A 285 001 pályaszámú gőzmozdony 1894-ben épült a Berlin-drewitzi Orenstein&Koppel mozdonygyárban, a gyári megjelöléskor a 67-es gyári számot kapta. A 600 mm nyomtávolságú, eredetileg „B” tengelyelrendezésű szertartályos mozdony önsúlya 5,5 tonna, teljesítménye kb. 20 LE volt.
2020-04-00Wetzel Ernő miniszteri tanácsos: Történetek és sztorik Rácalmás múltjábólSzalai Árpád írása a rácalmási Wetzel Ernő (1876-1935), miniszteri tanácsosról és családjáról.
2020-04-00Varázslatos környezetünk, a Duna és a rácalmási szigetvilág IV.Németh Miklósné a rácalmási szigetvilágról írt sorozatának negyedik része
2020-03-20Lapozó – sztorik, események 70 év helyi sajtótermésébőlA Dunai Vasmű építését előkészítő munkálatok hivatalosan 1950. május 2-án történtek, rá egy évre az épülő gyárkomplexum felvette a Sztálin Vasmű nevet. A városalapítás közelgő 70. évfordulója alkalmából a Dunaújvárosi hírlap sorozatot indít, melyben újra fellapozza a helyi sajtó elmúlt hét évtizedének termését.
2020-03-13Dunapentelétől DunaújvárosigNyulasi Zsolt idéz a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon megjelent a Dunai Vasmű 30 éves születésnapját ünneplő írásból. A teljes összeállítás a várostörténeti blogon olvasható
2020-03-13Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak: itt a város első "maszek" boltja!A cikk Dunaújváros első, a Római körút 26. szám alatt működő "maszek" boltjáról szól. A képet Ferter István tette fel a Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak facebook csoportba
2020-03-11Ahol műszakváltáskor ötezer korsó sört adtak el – ez a legendás száznyolcCikk a 108. elnevezésű vendéglátó helyről, melynek helyén jelenleg (2020. március) bútorbolt működik
2020-03-07Ilyenek lennénk...Szente Tünde, szociológus írása a 20. századi női szerepekről
2020-03-06Dunújváros mesél: DunapenteleNyulasi Zsolt idéz a Kis Újság című lap 1950-ben megjelent számából. A teljes riport a DunaújvárosMesélPontHu várostörténeti blogon olvasható
2020-03-06Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak: a főtér titkaA cikkben Nagyné Hodik Mónika a Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak facebook-csoportban megjelent, Dunaújváros főterével kapcsolatos írása olvasható
2020-03-04Húszéves évfordulót ünnepeltek. A premier után megemlékeztek a Dunaújvárosi Bartók Táncszínház múltjárólA Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza legutóbbi bemutatója egyben tisztelgés is a 20 éves táncszínházi tagozat előtt. Az évforduló alkalmából kiállítást is rendeztek a táncszínházi tagozat bemutatóinak plakátjaiból az intézmény aulájában.
2020-03-03Családias légkörű gimnázium, ahol mindenki ismer mindenkitInterjú Fehérné Keserű Katalinnal a dunaföldvári Magyar László Gimnázium igazgatójával az iskoláról és az iskolai életről
2020-03-00A hónap műtárgya - Venust ábrázoló csont hajtűk Intercisából2020. március - 1972 augusztusában, Dunaújvárosban, az egykori Intercisa polgári településrészén végzett feltáráson két, Venust ábrázoló hajtű került elő. Az egyik, csontból készült hajtű 9,3 cm hosszú. A tűrész kissé tömzsi, teteje szögletes tagban végződik, ezen áll Venus istennő, aki 2,27 cm magas. A másik Venust ábrázoló hajtű szintén csontból készült, ez az istennő-ábrázolás sokkal karcsúbb, mint az előző.
2020-03-00Visszaemlékezés a bujdosás idejére. Történetek és sztorik Rácalmás múltjábólÉjszakai Károly írása az 1848/49-es szabadságharc utáni időszakról. Éjszaki Károly sokoldalú, tehetséges ember volt. Főtevékenysége a mérnöki munka volt, de 1848 után el volt zárva a mérnöki munkától, ezért írásnak adta a fejét. 1838-1868-ig élt Ráczalmáson. Aktívan bekapcsolódott a társadalmi életbe. A 48-as szabadságharc előkészítésébe és a forradalomban aktív, vezető szerepet játszott.
2020-03-00Varázslatos környezetünk, a Duna és a rácalmási szigetvilág III.Németh Miklósné rácalmási szigetvilágot bemutató írásának harmadik része
2020-02-29Bölcsőtől a sírigSzente Tünde írása a dizájn (design) 19. és 20. századi történetéről és az új ökológiailag fenntartható irányvonalról
2020-02-28Dunaújváros mesél: Az új város árnyékábanRészlet az 1963-ban a Népszabadságban megjelent a dunaújvárosi Pincesor felszámolását célzó tervekről tudósító cikkből. A teljes cikket a DunaújvárosMesélPontHu lehet elolvasni
2020-02-28Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak: névadó, fogalom, legenda - itt a Radar!Cikk a Radar városrész nevét adó katonai radarról
2020-02-27Egyesület: jókedvű sikertörténet. A közösen eltöltött idő erősítette őketSzekeresné Orova Erzsébet, a Nagykarácsony Testvértelepüléseiért Egyesület elnökének beszámolója a 2019-es év eredményeiről
2020-02-21Dunaújváros mesél: Egy az elsők közülNyulasi Zsolt cikkében részletet olvashatunk Dobos Ilona írásából, aki az 50-es évek elején Dunapentelén jegyezte fel Garancz István, a felszabadulás utáni egyik első útépítő munkavezető élettörténetét. A memoár 1974-ben a Népszabadságban jelent meg. Jelenleg a teljes történetet a DunaújvárosMesélPontHu című várostörténeti blogon lehet olvasni.
2020-02-14Dunaújváros mesél: Az ember és a gyárNyulasi Zsolt idéz a Jelenkor című irodalmi és művészeti folyóirat 1986-os számából, ahol Bertha Bulcsu író életútinterjúja olvasható Borovszky Ambrussal, a Dunai Vasmű legendás vezérigazgatójával.
2020-02-14Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak: a közösségi kutatómunka dicsérete!A cikk a hajdani sztálinvárosi Pipacs és Radar barakktelep helyével kapcsolatos Mi, retró kedvelő dunaújvárosiak facebook-csoportban feltett kérdéssel foglalkozik
2020-02-07Az acél és a szén városa 1953-banNyulasi Zsolt szemezgetett Szaszkó Istvánnak a Mozgó Világ hasábjain megjelent, Sztálinváros és Komló párhuzamos történetét feldolgozó tanulmányából
2020-02-05Kisperkátáról szól az új, állandó tárlat. Kisperkáta néven nyílt meg az új, állandó tárlat a kastálybanA perkátai történelmi múlthoz kapcsolódik az újonnan január 31-én megnyílt állandó kiállítás a Győry-kastély épületében. Érdekes beszédekkel, előadásokkal és fogadással is készültek az eseményre a szervezők.
2020-02-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. Er. Wetzel Gyula, a magyar szabadalmi tövrvény megalkotójaA rácalmási Wetzel család, de főként Dr. Wetzel Gyula bemutatása
2020-02-00Varázslatos környezetünk, a Duna és a rácalmási szigetvilág II.Németh Miklósnénak a rácalmási sziget történetéről írt tanulmányának második része
2020-02-00A hónap műtárgya - Ember alakú balsamariumok Dunaújvárosból2020. február - E hónap műtárgyai két kis ember alakú római kori bronzedény. Az ilyen típusú antropomorf edényeknek vannak közös jellemzőik: mindegyik fején zsanérral záródó kerek nyílás, illetve a külön készült fogantyú számára készített akasztók vannak. Az ilyen edények általános, modern kori elnevezése balsamarium.
2020-01-24Mesél a múlt - ezúttal a kultúrárólSzemelvények D. Szabó László a Szabad Ifjúság című lapban 1953. május 31-én megjelent Sztálinvárosi jegyzetek - A kultúráról című írásából
2020-01-24De tényleg, milyen színű volt a filmszínház felirata este?!Faragóné Veress Csilla facebook csoportban tette fel a kérdést, hogy indulásakor milyen színnel világított a neonfelirat a Dózsa Filmszínház tetején
2020-01-15A kukoricaföldből kinőtt Sztálinváros„A csaknem harmincezer lakosú új, Duna menti városunkat, a hatalmas vasművet pár esztendő alatt saját gyermekéhez méltó szeretettel és nagy jövőt ígérő büszkeséggel zárta szívébe felszabadult népünk. A pentelei puszták helyén épülő nagy békealkotás fejlődését, izmosodását egyaránt figyelemmel kísérik a városi és a falusi dolgozók” – lelkesedett 1955 januárjában a pártlap Szabad Nép az első ötéves terv egyik „legragyogóbb” eredményéről.
2020-01-06Megújult a Vasmű út és az uszoda. Megújult a Vasmű út, elkészült az uszoda, zúgott a rockmaratonMozgalmas évet zártunk 2019. december 31-én. Visszatekintés a 2019-es évre. Hagyományos, négy részes visszatekintésben a város legfontosabb híreit, történéseit idézzük fel ismét. 3. 2019.07-09.
2020-01-03Társadalmi kísérlet kétmillió résztvevővel: ma 60 éves a magyar panel1960. január 2-án Dunaújvárosban, azaz akkor még Sztálinvárosban átadták a lakóknak az első hazai panel társasházat. "Paneltörténelem".
2020-01-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. A meszleni-Meszleny család történeteSzalai Árpád írása a 19. században Rácalmáson letelepedő Meszleny családról
2020-01-00A Duna és a rácalmási szigetvilág I.Németh Miklósnénak a rácalmási sziget történetéről írt tanulmányának első része
2020-01-00A hónap műtárgya - Propaganda kerámiák az 1. világháborúból2020. január - A bemutatott három apró tárgy – két korsó és egy csésze – az I. világháború propagandagépezetének működéséről tanúskodik. A tárgyak 2012-ben kerültek az intézmény Történeti Gyűjteményének tulajdonába.
2019-12-31Hajrában az V. ötéves terv teljesítése. "De most aztán majd ráncba szedjük a népgazdaságot"Igaz lehet a mondás, hogy a tegnapi újság gyakorta izgalmasabb olvasmány, mint a mai. Szemlénkben rápillantunk, hogy anno a Sztálinvárosi, majd Dunaújvárosi Hírlap, hogyan írt, ünnepelt, látott előre a mindenkori új esztendőre 1959-ben, 1969-ben, 1979-ben és 1989-ben. Ünnepi lapozónk negyedik kiadásában: Helló, 1979/1980!
2019-12-30Ötven éve országos hócsata, jégzajlás kísérte az ünnepeketIgaz lehet a mondás, hogy a tegnapi újság gyakorta izgalmasabb olvasmány, mint a mai. Szemlénkben rápillantunk, hogy anno a Sztálinvárosi, majd Dunaújvárosi Hírlap, hogyan írt, ünnepelt, látott előre a mindenkori új esztendőre 1959-ben, 1969-ben, 1979-ben és 1989-ben. Ünnepi lapozónk harmadik kiadásában: Helló, 1969/1970!
2019-12-00A hónap műtárgya - Zrínyi sisak2019. december - Ez a múlt századi rendőrsisak adományozás útján, 2002-ben került be a történeti gyűjteménybe, mely a korabeli rendőr egyenruha ékességének számított. A fekete lakkbőrrel bevont nemezsisakot 10 alumínium borda (tiszteknél sárgaréz borda) osztja gerezdekre, melyek alul 1-1 szegeccsel kapcsolódnak a vízszintesen körbefutó szintén alumínium pánthoz. A sisak elülső részén nagyméretű koronás magyar címer látható, melyet cserfa és babérág fog közre.
2019-12-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. Ráczalmási vasút históriaSzalai Árpád írása a rácalmási vasútállomás és az itt dolgozók történetéről Jermann János, Jermann Pál és Nagy Lajos visszaemlékezései alapján
2019-11-13Gyakorlott elbeszélő stílusában, ízes nyelvezettel íródott a kötetNovember 21-én 17 órai kezdéssel a József Attila Könyvtárban, november 25-én 16 órától a Pentele Klubházban mutatják be Schlitterné Nyuli Anna: Régi dunapenteli történetek III. kötetét, amely, miként az első két rész, a Rolling Nyomda Ház gondozásában jelenik meg.
2019-11-05Pályázati forrásból újítják fel. Állagmegóvási munkálatok folynak az óvárosi templombanRészleges felújítási munkák kezdődtek az elmúlt hetekben az óvárosi templomon. Az 1862–64 között épült római katolikus Szentháromság templom – mint Dunaújváros egészének és Pentele városrésznek ma is használatban lévő egyik legidősebb épülete és legjelentősebb építészeti emléke – az elmúlt években komoly állagromlást szenvedett el.
2019-11-05Itt van az állatorvos-társadalom emlékhelyeAz óvoda előtti téren van egy szoborpark, a Kulcsi Hatok tere, az állatorvos-társadalom és Kulcs történetében és fejlődésében egyaránt jelentős szerepet játszó állatorvosok szobraival.
2019-11-04Új központi épületben új könyvtári rendszerNegyvenöt esztendeje, 1974. november 5-én volt az új könyvtárban az első kölcsönzési nap.
2019-11-00A Vasmű és a város születéséről. Történetek a hőskorbólIsmertető a Kóbor Etelka szerkesztésében elkészült Mesél a város című kötetről. Nyilatkozik a szerkesztő. Részletek a könyvből.
2019-11-00A hónap műtárgya - Avar lószerszám Adonyból2019. november - A lelet Adony déli részén folytatott ásatás során került elő. A lószerszám szíjazata elbomlott az 1300 év alatt, de szerencsére jobbára helyükön maradtak a díszítőveretek. Ezeket vékony bronz- és aranylemezből egyszerre préselték ki, hátoldalukra szegecseket forrasztottak. Ahol a szíjak keresztezték egymást, oda kerek, rozettás vereteket erősítettek, közöttük hosszúkás, ívelt oldalú veretek sorakoztak. Ezek két, egymással az egyik csúcsukon érintkező háromszögből, és a háromszögek oldalán két szilvamag alakú tagból épülnek fel. Hosszuk körülbelül 3,2 cm.
2019-10-00Vaskohászati korszakváltásunk kezdetének 70 éves jubileumaTanulmány a magyar vaskohászat kezdeteiről, annak 70 éves jubileuma kapcsán.
2019-10-00A Rácalmási Városvédő és Szépítő Egyesület történetePallos László írása a Rácalmási Városvédő és Szépítő Egyesület 25 éves fennállásának alkalmából
2019-10-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. Hoffmann János Rácalmás község bírójaSzalai Árpád írása Hoffmann János, Rácalmás község bírójáról és családjáról
2019-10-00VI. Épített kulturális örökségünk. Templomok, kápolnák 3. Szerb (rác) görögkeleti templomNémeth Miklósné Rácalmás templomairól szóló írásának harmadik része, ami a görög-keleti és az evangélikus, református templomokról szól
2019-10-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. Rácalmási baromfitelep: áldás, vagy átok?Szalai Árpád írása a rácalmási Jankovich-kúriában 1955-től 2001-ig működő baromfitelepről
2019-10-00A hónap műtárgya - Római kori játékok az Intecisa Múzeum gyűjteményéből2019. október - Az Intercisa Múzeumban található játékkockák csontból készültek, csak méretbeli különbség van közöttük. A múzeum állandó kiállításának római kori részén kaptak helyet egyéb római kori játékeszközök is. Téglába karcolt játéktábla töredékek, golyók, valamint a táblás társasjátékokhoz tartozó játékkorongok is.
2019-09-07A régi pentelei állomás falai bizony sokat mesélhetnénekAmikor Székesfehérvárra utazva elhagyjuk a várost, Pálhalma bejárójával szemben láthatunk egy emeletes épületet, amely a régi pentelei vasútállomás. A Pentelén lakók kényelmesen, fél óra alatt tudták megközelíteni, ezért kedvelt megálló volt.
2019-09-00A hónap műtárgya - Kórháztörténeti érdekességek2019. szeptember - A bemutatott eszközök a kórház életét „dokumentálják”. A képeken a következő eszközök láthatók: vérnyomásmérő fadobozban, mellkascsapoló szett fadobozban, gerinccsapoló készlet fadobozban és néhány apróbb tárgy: vesetál, érfogócsipesz, szike és fogászati eszközök. A gyűjtemény legfrissebb tárgya egy az „Üzenet az élőknek!” című színi előadást hirdető, 2015-ben bekerült plakát, melynek rendezője dr. Groszmann Sándor volt.
2019-09-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. Apt Ödön földbirtokos, árvaszéki elnökSzalai Árpád írása a rácalmási Apt Ödönről és családjáról
2019-09-00Épített kulturális örökségünk VI. Templomok, kápolnák 2.Németh Miklósné írása a rácalmási római katolikus templomokról
2019-08-07Baracs hármas településrészi tagoltsága speciális adottságHárom településrészük Apátszállás, Templomos és a Duna-part, közigazgatási területük 5500 hektár, ­népességük 3534 fő.
2019-08-05A város történetének krónikása. Dunaújváros történetének kutatójából a krónikásává válikMég 2004 augusztusában írtunk egy „nagyszerű honlapról”, ugyanis akkor indult a sztalinvaros.uw.hu várostörténeti weboldal. Ma, 15 esztendővel később már inkább egy virtuális helytörténeti túra térben, és időben, és a dunaujvarosmesel.hu domain név alatt fut.
2019-08-02Rendszeresen dalolnak a közösségi rendezvényekenAlapításának 25. évfordulóját ünnepeli az Aranydaru Dalkör. A településen és a térségben is kedvelt kórus jubileumi műsorát az augusztus 2-án kezdődő, kétnapos falunapi kavalkád részeként, szombaton a Jó ebédhez szól a nóta!-műsor keretében hallhatják a község lakói és a vendégek.
2019-08-01Huszonöt éves a táncegyüttesük. Fellépések, elismerések öregbítik a hírnevüketA nagyvenyimi képviselő-testület döntése alapján a helyi diákokból és dolgozó fiatalokból 1994-ben megalakult a táncegyüttes, amelynek a vezetésére Wünsch Lászlót kérték fel. Tánccal ünnepelik a jubileumot.
2019-08-00A hónap műtárgya - A Dunai Vasmű Építője, az építkezés hetilapja propaganda 1950-ből2019. augusztus - Tanulmány a Dunai Vasmű Építője hetilapról, melynek feladatai voltak: "Segítse a Dunai Vasmű és a város felépítését, a párt és Rákosi elvtárs által kitűzött feladatok végrehajtása. Továbbá segíti az építkezést, bemutatja az eredményeket, a jó kezdeményezéseket, ugyanakkor bírálja a hiányosságokat, a mulasztásokat és azok kijavítására mozgósít. Nem utolsó sorban a munkások között megbújó ellenség felkutatásában is segítséget nyújt. Feladata még a munkaversenyekre való mozgósítás, hogy minél előbb felépíthessék a Dunai Vasművet."
2019-08-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. Rovó Aladár a nyomdász és az irodalmárSzalai Árpád írása a rácalmási születésű Rovó Aladárról (szül: Rozenzweig, 1878-1957), a Fővárosi Nyomda Rt. vezérigazgatójáról
2019-08-00Épített kulturális örökségünk VII. Templomok, kápolnák (1.)Németh Miklósné írása Rácalmás területén létezett templomokról és kápolnákról
2019-07-22Hírek, álhírek és mendemondák a dunaföldvári fürdő körül...Gyakran látunk Dunaföldváron a buszpályaudvarról egyenesen a gyógyfürdőbe tartó idős embereket. Nagyon jó hatása van ennek a víznek – mondja egyikük, aki Szekszárdról jön egy-egy tíznapos kúrára minden évben legalább kétszer.
2019-07-06Megidézték a múltat: fotókon a város emlékeiÖsszesen negyvenöten vettek részt a dunaföldvári Városi Művelődési Központ által kiírt „Fotózd le a múltat!” elnevezésű pályázaton, amire a város emlékeit feldolgozó alkotásokat kellett beküldeni. Valamennyi szép munka volt, és ezért az összes a közönség elé került.
2019-07-00Egy FTC-legenda Rácalmásról. Holmár Imre (1919-1991) a Fradi országos kerékpárbajnokaHolmár Zoltán portréja rokonáról, Holmár Imréről, aki a Ferencvárosi Torna Club kiemelkedő kerékpárosa volt
2019-06-22A Martinász nem volt kellőképp szocialistaSokan Dunaújváros egyik jelképének tartják a Martinász szobrot, amely a Vasmű úton látható 1960-tól. A szobor egy ideig még Dunaújváros címerében is benne volt, 1969-től 1991-ig.
2019-06-06Hatvanöt éves az acélgyártás. A martintól a konverteres acélgyártásig, DunaújvárosbanA Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara székházában emlékeztek a dunaújvárosi vaskohászok a helyi acélgyártás 65 esztendejére. Az ISD Dunaferr Zrt. főmérnöke, az acélmű gyárvezetője, Gyerák Tamás keretbe foglalta az ünnepi eseményt, megnyitotta, majd a végén a helyzet- és jövőképet vázolta.
2019-06-00Hatvanöt éves az Acélmű. A vasmű meghatározó technológiai egységeAz OMBKE Vaskohászati Szakosztályának Dunaújvárosi Szervezete 2019. május 30-án megrendezett klubnapján emlékezett meg az ISD Duanferr Acélművének hatvanöt éves jubileumáról. A jeles dátum alkalmából köszöntőt mondott Gyerák Tamás főmérnök, az Acélmű gyárvezetője, a szakmai elődást Mihalik Sándor üzemgazdasági vezető tartotta.
2019-06-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. A Paizs család emlékműveSzalai Árpád írása Paizs Gyuláról és az általa a rácalmási temetőben létrehozott emlékműről.
2019-06-00Épített kulturális örökségünk V. GyógyszertárNémeth Miklósné írása a rácalmási gyógyszertár történetéről
2019-05-00Az ózdi és diósgyőri kohászati örökség. OMBKE-klubnap áprilisbanBeszámoló az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület helyi szervezetének 2019. április 25-én tartott klubnapjáról, amelyen Kelemen Kristóf történész-muzeológus és dr. Harcsik Béla kohómérnök-muzeológus előadásait hallgathatták meg az érdeklődők. Kelemen Kristóf az ózdi vaskohászat történetét ismertette, míg dr. Harcsik Béla a diósgyőri kohászatról beszélt.
2019-05-00A hónap műtárgya - Játékpisztolyok az Intercisa Múzeum gyűjteményéből2019. május - A játékpisztolyból két darab került a Múzeumba 1966-ban, ugyanabban az évben, amikor a játékok is készültek. A pisztoly részeit gumival és dróttal rögzítették. Mindkét pisztoly élethűen adja vissza az igazi pisztoly kinézetét. Van markolata, bár egy kissé rövid, van csöve, amin kilövik a golyót (ez még ki is van fúrva, és benne van egy hosszú fadarab, ami a golyót hivatott jelképezni, és elől is, hátul is kilóg a csőből). A pisztolycsövet dróttal és gumival rögzítették a markolathoz.
2019-04-13Gasztroséta: a vendéglátás arcképcsarnoka - életutakkalVendéglátás-történeti sorozatunk folytatásában életút­interjúkon keresztül pillantunk be egy-egy létesítmény múltjába. Solymosi Andor mesél arról, hogy érettségi után osztálytársával együtt ketten ültek a vendéglátás–felszolgáló képesítés megszerzéséért iskolapadba, hogy Szabó Gyulától megtanulják a szakma elméleti alapjait. Életútja állomásait követve betérünk az Arany Csillag Szállodába, a Hangulat Presszóba, a Sörbárba, a Béke étterembe, a Béke presszóba, a Napsugár cukrászdába és a város határát átlépve egészen lakóhelyéig, Nagyve­nyimig megyünk.
2019-04-05Képeken elevenedik meg a dunaújvárosi sporttörténelemDunaújváros sportéletének legemlékezetesebb pillanataiból összeállított album bemutatóját tartották a József Attila Könyvtárban.
2019-04-0020 év - darukkal és hidakkalBeszélgetés Radvánszki Sándorral, a Darusín Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével a cég történetéről és terveiről. A cégről nyilatkozik Cserna Gábor polgármester.
2019-04-00A Sztálin Vasműre és a városra sokan voltak kíváncsiak. Múltunk a vendéglátás szemszögébőlÍzelítő Szente Tünde 2019-ben megjelent könyvéből, a Gasztroséta Dunaújvárosban című kötetből.
2019-04-00Új dunaújvárosi sportkönyv. Látványos visszatekintés parádés sikerekre, kiemelkedő személyiségekreIsmertető a Képek Dunaújváros Sportéletéből - Válogatás a József Attila Könyvtár sportfotóiból 1950-2002 című kiadványról, amely a városi könyvtár gondozásában jelent meg. A könyv elsősorban azért született, hogy számba vegye a 2000-es évek elejéig terjedő időszak dunaújvárosi sporteredményeit, képekben villantsa fel Dunaújváros sportéletének nagy pillanatait, bemutassa a sikereket és a sikerhez vezető utat.
2019-04-00A rács két oldalánAz Intercisa Múzeum folytatja a rendvédelmi szervek történetét és működését bemutató kiállítássorozatát. 2019. április 17-től látható A rács két oldalán - fogvatartók és fogvatartottak című kiállítás, amely a bünetésvégrehajtás történeti és szakmai fejlődését mutatja be.
2019-03-21Maguk a település lakói írták a könyvet DunaföldvárrólSzabadnak született – ez annak a könyvnek a címe, ami a várost jól ismerő és szerető, elhivatott szerzők munkája nyomán, Dunaföldvár legutóbbi harminc évének történetéből készült.
2019-03-00A hónap műtárgya - Royal írógép2019. március - 1996-ban Deimel János adományozta a múzeumnak ezt a Royal írógépet, elmondása szerint Wolf Johanna használta az ’50-es években. A 26 cm magas szerkezet egyik szalagcsévéje hiányzik, néhol a festés is le van pattogva, de jó állapotban van és működőképes. Tekintélyes súlyával kortársaihoz hasonlóan igen masszív szerkezet.
2019-01-24Még ma is sokan keresik a vásárban Virágos MariskátEgy dunaföldvári olvasónk, Kövér Zsuzsanna édesanyjára emlékezik, akit a városban és a vásár révén annak határain túl is sokan a Virágos Kuti Mariskaként ismertek. Olvasónk levelét szerkesztve közöljük.
2019-01-22A böllér munkája apáról fiúra szállt. Baj van akkor, ha a sertésük görög?A hét végén, január 26-án tartják a IX. Pentelei Kolbászfesztivált és disznótoros kóstolót a Városháza téren. Ennek apropóján közöljük Farkas János pentelei böllér visszaemlékezését.
2019-01-00A hónap műtárgya - Római kori ezüst övcsat Dunaújvárosból2019. január - A közel 8 cm hosszú, áttört mintájú ezüst övcsat 2017 júliusában került elő Dunaújvárosban, megelőző feltáráson. Az egykori Intercisa szélén feltárt szeméttároló gödörből előkerült tárgy szinte teljesen ép, csak a vasból készült csattüske egy része hiányzik. A 2 cm széles bőrövhöz tartozó csatot férfi viselte egykor, késő római férfi sírokból rendszeresen kerülnek elő övre utaló leletek: csat, övveretek, szíjvégek.
2019-01-00Rácalmás Évezredei (Befejező rész)Németh Miklósné Rácalmás évezredei című sorozatának befejező része
2018-12-27Pentele fekete szentestéje. Dunapentele fekete karácsonya 1944 decemberében - emlékekA hetvennégy évvel ezelőtti 1944. december 24-i karácsony estéjére két túlélő pentelei a mai napig szomorúan emlékezik vissza. Az akkor átélteket nem tudják az emlékezetükből kitörölni. Ők ott voltak akkor a településen és a borzalmakat. Látták, hallották mi történt a szigeten, tizenévesen örök életre elraktározták ezeket az élményeiket.
2018-12-12Megannyi embermese: ízesen és érdekfeszítően elbeszélveA Pentele Baráti Kör gondozásában napvilágot látott Régi dunapentelei történetek című kötetek könyvtári díszbemutatóján Pálinkás Bertalan ajánlotta a közönség figyelmébe Schlitter Frigyesné Nyuli Anna (1925– 2003) gyűjteményét. A Pentele klubházi könyvbemutató után ültünk le beszélgetni a könyv elő- és utóéletéről, és az ő „penteleiségéről”.
2018-12-00Pártpolitizálás a kisszobában - avagy hogyan lett a polgármester politikus?Interjú Cserna Gábor polgármesterrel politikusi pályájáról. Cserna Gábor 1990-ben az orság legfiatalabb önkormányzati képviselője volt, a Fidesz száz alapítójának egyike.
2018-12-00A hónap műtárgya - Zsebóra2018. december - A cikkben tárgyalt tárgy egy zsebóra a századfordulót követő évekből, mely az Intercisa Múzeum Történeti Gyűjteményében található. Az óra ajándékozás útján került a gyűjteménybe 1987-ben. Származási idejét 1905 körülire tehetjük. Doxa gyártmányú, gazdagon díszített óra, ezüst tokban, kronométerrel, mely a másodperceket számlálja. Szerkezete mechanikus, mutatói hiánytalanok.
2018-11-29Negyvenöt éve avatták a jégpályátNegyvenöt éve történt: 1973. november 7-e nevezetes nap volt egy dunántúli város életében, és mint később kiderült, mérföldkő volt a magyar jégkorongozás históriájában is. Az ok: ekkor adták át az első vidéki műjégpályát. Bár azon a bizonyos vasárnapon a dolgok nem úgy alakultak, ami azt sejtette volna, Dunaújváros 1996-ban magyar bajnok hokicsapatot ünnepelhet majd…
2018-11-28Kitelepítettek negyvenöt családot. A Dunapenteléről kitelepített negyvenöt kulák család sorsaNem kellett ahhoz módos gazdának lenni, hogy valaki a kuláklistára kerüljön, erről legjobban talán a 45 pentelei kitelepített család sorsa beszél, akik közül többen szegény emberként éltek.
2018-11-00A hónap műtárgya - Famozsár2018. november - A mozsár egy korábbi, dokumentálatlan gyűjtésből származik, állományrendezés során került elő, hiányos állapotban, korábbi rovarkárosodás nyoma látható rajta és korhadás, így tisztításon és konzerváláson esett át.
2018-11-00Az eltemetett múltFekete Györgyi személyes hangvételű visszaemlékezése édesapja 1956-os történeteire.
2018-10-30Megérdemli, emlékezzen rá a település lakossága165 évvel ezelőtt, október 11-én született, és 85 évvel ezelőtt, október 2-án halt meg dr. Rátkay László, az az ember, akinek nevével a Dunaföldvár múltjával foglalkozó könyvekben gyakran találkozunk.
2018-10-20Családsztorik, emberi sorsok köszönnek ránk a könyvlapokrólMegjelent Szalai Árpád harmadik olyan könyve, amely a szerző kutatómunkája révén a Duna menti kisváros, Rácalmás múltjából szemezget. Helytörténeti csemegéket vonultat fel a szerző, akit elkötelezett kutatóként, városvédőként is tisztelnek a rácalmásiak. Legújabb kötetének lapjain olyan családtörténetek, emberi sorsok elevenednek meg, válnak közkinccsé, amelyek mindegyike méltó arra, hogy megőrződjék a jövő generációk számára.
2018-10-19Patkó István és a dömperesek. Egy történet az életről, munkáról, városépítésről és 1956-rólFekete Györgyi interjúja Patkó Istvánnal
2018-10-00A hónap műtárgya - Bronzkori sarló rekonstrukciója2018. október - A múzeum sarlója bronzkori kőpengékből lett összeállítva, amelyek a dunaújvárosi Rácdombon kerültek elő B. Horváth Jolán ásatásán. Szerkezete a legősibb sarlókét követi: a kőből pattintott, gyakran fogazott pengéket fa-, csont- vagy agancskeretbe foglalták.
2018-10-00A hónap műtárgya - Újkőkori kőbalta Dunakömlődről2017. október - A kőbalta a Tolna megyei Dunakömlődről származik. A balta anyaga bazalt, mérete 20,6×6×7,2 cm. A nyél persze csak rekonstrukció, ami az állandó kiállítás alkalmával készült.
2018-10-00Schlitterné Nyuli Anna: Régi pentelei történetek. KönyvismertetőRövid ismertető Schlitterné Nyuli Anna 2018 decemberében megjelenő könyvéről, a Régi pentelei történetekről, amelyet Kemény Lajosné állított össze. Részlet a műből.
2018-10-00Apám földjeiFekete Györgyi személyes hangvételű visszaemlékezése édesapja dunapentelei földbirtokaira.
2018-10-00Újabb töredékek Rácalmás múltjából. Bóné RudolfSzalai Árpád írása a Bóné családról és az első világháborúban huszár-főhadnagyként szolgáló, hősiességéért sok kitüntetéssel és súlyos sérülésekkel hazatérő, majd Rácalmáson letelepedő Bóné Rudolfról.
2018-09-29Gasztroséta Erős István séffel. Egy séf, sokatmondó névvel - gasztroséta Erős IstvánnalErős Pistáról van szó, akiről a paprikakrém, másoknak a Klub Tihany igazgató séfje, a dunaújvárosiaknak inkább több helyi étterem konyhafőnöke jut az eszébe. S hogy tovább árnyaljuk a képet, egyik fia ugyanezen a néven műveli és tanítja a szakmát, másik fiával pedig pincérként találkozhatunk. A főzéstudomány mesterének pályáját követtük nyomon sorozatunk újabb epizódjában.
2018-09-17Baracs láthatalan kastélyaIsmertető a baracsi Szitányi-kastély történetéről, amely nyomtalanul eltűnt a múlt század '70-es, '80-as éveiben.
2018-09-17Nyitott templomok napja volt. A nyitott templomok napját tartották két helyszínen is - városunkban első alkalommalAz Ars Sacra rendezvénysorozat keretén belül a színházak, múzeumok és egyéb kulturális intézmények mellett országszerte több egyházközösség temploma nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt. Az óvárosi Szentháromság-templomban történeti tárlatvezetéseket tartottak két ízben szeptember 15-én, szombaton délután, és a Krisztus király Főtemplomban is érdekességek várták a látogatókat.
2018-09-15"Édesanyám gyermekkori álma volt, hogy nevelőszülővé váljon"Egy szerető családi közegben boldog gyermek-, illetve kamaszkort élhetnek meg, s később teljes értékű felnőtté válhatnak. Saját családjában tapasztaltakról Gurisatti Gyulával beszélgettünk.
2018-09-15Baltáséknak szép gazdaságuk voltBaltás Fekete Mihály 1910. szeptember 26-án született Dunapentelén. Szülei Fekete Imre és Multényi Anna, akiknek két gyermekük született, Mihály és Imre. Mivel Mihály volt az idősebb, ő maradt a gazdaságban, testvére pedig szakmát tanult.
2018-09-08Az élet nem fenékéig tejfelA Gasztroséta sorozat folytatásához a „Történetek és ételek” című, nyomtatásban meg nem jelent tanulmányból szemezgettünk, a benne található visszaemlékezések nyomán.
2018-09-01Sztálinváros 1953. szeptember 3.Ezen a napon, 1953. szeptember 3-án kezdődött meg a kohászat oktatása városunkban, 65 évvel ezelőtt, a Kerpely Antal Kohóipari Technikumban. A Diósgyőri Technikumból áthelyezett felsőbb osztályok mellett három új első osztályt is szerveztek az ország minden részéből.
2018-09-00Megújul a vasműs ipari skanzen. Szakmatörténeti értékmentesítésNyugdíjas vasműs mérnökök felvetésére, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület pártfogásával, az ISD DUNAFERR és a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés támogatásával megújul a Gyártörténeti Gyűjtemény 1989 szeptemberében átadott szabadtéri kiállítása. Az első társadalmi parkrendezési és takarítási munkákra 2018. július 17-18-án került sor. Nyilatkozik Józsa Róbert, az OMBKE helyi szervezetének volt helyi elnöke; Cseh Ferenc, az OMBKE helyi szervezetének jelenlegi elnöke; Szilasi János, a Dunaferr Létesítményi Tűzoltóság parancsnoka; Kvárik Sándor, az OMBKE helyi titkára; Bocz András, az OMBKE Vaskohászati Szakosztály elnöke és dr. Móger Róbert, az MVAE igazgatója. Az ipari skanzen rövid története.
2018-09-00Volt egyszer egy martinacélmű...1992-ben állították le az ISD Dunaferr martin-kemencéjét. Józsa Róbert technológiai főosztályvezető készített képeket 2018-ban a bezárt martin-csarnokban.
2018-09-00A hónap műtárgya - Amphora Dunaújvárosból2018. szeptember - A vörösesbarna színű, felszínén sávosan polírozott (fényezett), 56 cm magas amphora pereme, testének jelentős része, alja kiegészített. Az edény alja lapos, fülei négyosztatúak, nyakán, a szalagperem alatt, a fül csatlakozásának szélességében három-három bekarcolt vonal látható. A nyak alján csipkézéssel díszített borda fut körbe. Pereménél kívül-belül, a nyakon, az egyik fülnél és a testen másodlagos égés nyoma figyelhető meg. Használati ideje az I-II. századra tehető.
2018-09-00Fedélzeti utasellátó vándorkiállítás járt RácalmásonMegy a gőzös - a városvédők szervezésében utasellátó kiállítás várta az érdeklődőket a rácalmási vasútállomáson 2018. szeptember 11-én
2018-09-00Megjelent Szalai Árpád Rácalmási történetek című helytörténeti könyveA Rácalmási Városnapon, 2018. augusztus 19-én tartották Szalai Árpád Rácalmási történetek című helytörténeti könyvének bemutatóját
2018-09-00Horváth Vince a népszínművek főszereplőjeSzalai Árpád írása Horváth Vincéről (1837-1912), aki az 1980-as évek második felének országszerte híres színésze, a Budapesti Népszínház társulatának tagja lett.
2018-08-30A fémlemeztől az okostelefonigKépösszeállítás Dunaújváros pillanatképei közül az 1900-as évek elejétől egészen a hetvenes évek végéig.
2018-08-28"Itt mindig, minden időben az ének és a muzsikaszó járta"Autentikusan, az eredeti kézirat mentén adja közre a Pentele Baráti Kör Schlitterné Nyuli Anna történeteit az 1930-es évektől a városépítésig. A múlt világ letűnt életmódja tárul elénk, irodalmi nyelven rögzítve, szociografikus alapossággal. A sorozat kiadását kezében tartó Kemény Lajosnétól megtudjuk, mikortól olvashatjuk el a „Pentelei történeteket”.
2018-08-25Harmincöt éves a László imre nótaklubA László Imre Nótaklub augusztus 24-én ünnepelte fennállásának 35. évfordulóját. Ők a biztosíték arra, hogy a magyar nóta és a népzene hagyományai tovább élnek városunkban és a Pentele városrészben.
2018-08-23Élhetőbb legyen a környezetünkMár teljes valójában pompázik a Római városrész peremén, a bástyafalon a várostörténeti fotográfiákat idéző graffitisorozat. A négy fiatal, Boros István, Harsányi Zotmund Bence, Joó László és Pacskó Dániel, az InkSane tetoválóstúdió munkatársai és barátaik nyolc napon át álltak a 35-37 fokos hőségben a fal mellett, gyakran 12 órás „műszakban”, ráadásul éjszakába nyúlóan, hiszen projektorral vetítették fel a képeket a falra, hogy méretarányosak legyenek a munkák.
2018-08-18Aratás - cséplés és újkenyér-ünnep PentelénA hagyományoknak minden nép életében nagy nemzetmegtartó erejük van. Általában az emberi élet nagy sorsfordulóihoz – mint a születés, házasság vagy megélhetést biztosító gazdálkodás – kapcsolódnak. Agrárország lévén a legjelentősebb hagyományaink is ehhez kapcsolhatók, így az aratás, cséplés és az új kenyér ünnepe.
2018-08-04Nagy Pál igazgató és családjaPentelének több híres személyisége volt már az „újváros” megépítése előtt is. Rosti Pál, Pentelei-Molnár János, a Dóra testvérek mellett id. Nagy Pál iskolaigazgatót és családját is ezek közé sorolhatjuk… Nevével az iskola tantestületében már az 1920-as években találkozunk. Iskolaigazgatónak 1939-ben nevezték ki, közvetlenül a II. világháború előtti zavaros időszakban.
2018-08-00180 kilós viza a DunábólIsmertető a dunapentelei halászatról, halászokról. A pentelei halászok közül Tonka Istvánnak volt a legnagyobb halfogása: a 2. világháború előtt egy 75 kilós vizát fogott ki a Dunából.
2018-08-00A hónap műtárgya - Töltényhüvelyből kifaragott, virágmintákkal díszített váza2018. augusztus - A cikkben egy töltényhüvelyből kifaragott, virágmintákkal díszített vázáról szól, melynek kifelé hajló, bordás szájrésze van. A tárgy az I. világháború éveiből származik és 1992-ben ajándékozás útján került az intézmény Történeti Gyűjteményébe. A váza 22 cm magas, talpátmérője 9 cm, állapota jó. Pontos készítési ideje ismeretlen.
2018-08-00Rácalmás évezredei XVI. Az iskola és óvoda egyéni arculatának kialakulásaNémeth Miklósné Rácalmás-történeti sorozatának tizenhatodik része. 90-es évek
2018-07-23Nagy esemény volt. Negyven éve nagy eseménynek számított a Vár Étterem átadásaNégy évtizeddel ezelőtt a Dunaújvárosi Hírlap is hírt adott a nagy eseményről, a dunaföldvári Vár Étterem megnyitásáról.
2018-07-23Uszodatörténet számokbanHamarosan kezdődik az 1977 áprilisában átadott városi sportuszoda felújítása, amely negyven évvel ezelőtt a térség egyik legmodernebb vizes sportlétesítményének számított.
2018-07-21Halászok Pentelén a Vaskapu megépítése utánA Vaskapu 130 kilométer hosszan elnyúló szorosa már az ókorban is fontos kereskedelmi útvonal volt. Ezt a Duna szakaszt nem lehetett hajózni, hanem a mellette megépített szárazföldi szervizúton kellett a hajó rakományát délre vagy északra szállítani.
2018-07-20Közel 30 éves a skanzen. Csaknem harmincéves a vasmű főkapu mellett elterülő skanzenAz elmúlt napok hírei közt szerepelt, hogy az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE) önkéntesei igyekeznek megújítani a vasmű főkapuja mellett elterülő skanzent. Talán már kevesen vannak, akik emlékeznek rá, hogy 1989. szeptember 16-án felavatták a vasmű melletti parkerdőben a szabadtéri gyártörténeti kiállítást. Visszaemlékezés.
2018-07-11Rendbe hozzák a skanzent. Megtisztul, megújul a skanzenA Dunaferr főbejárata melletti kis­erdőben a kilencvenes években létrehozott ipartörténeti skanzen állapota jelentősen leromlott, a növényzet elburjánzott, a műtárgyak felületén graffiti és rozsda van, és a kommunális szemét halmokban áll. Most egy kezdeményezés indult a rendbetételére.
2018-07-07Pentelei halászat és híres mestereiA Pentelén élőket többször érte kritika a halászat említése kapcsán. Divat volt az új szocialista város alapítása idején szegény halászfaluként említeni. Ez azonban hivatalos okmányokban sehol nem volt olvasható. Az viszont igen, hogy a település 1832-től 1873-ig mezővárosi rangot kapott.
2018-07-00Azok a régi Vasasnapok...Múltidézés a régi Vasasnapokról. Képes összeállítás.
2018-07-00A hónap műtárgya - Borotvapenge élező2018. július - Az Ujbányi család tárgyhagyatékából választották ki ezúttal a hónap műtárgyát, egy szocialista kori borotvapenge élezőt. A Sieger márkájú készüléket az NDK-ban gyártották, anyaga fekete bakelit, kő és alumínium. A belehelyezett pengét a zöld fenőköveket zsinórral mozgatva élesítette meg. A tárgy érdekes dokumentuma a modern fogyasztói társadalom és a hagyományos, hulladékmentes paraszti világ közti átmenetet képező szocialista tárgykultúrának.
2018-07-00Rácalmás évezredei XV. A rendszerváltás (1989-2011)Németh Miklósné írása Rácalmás történetének 1989 és 2011 közötti időszakáról
2018-06-30Az Ifjúságból NapsugárSétánk közben, meg-megállva, előkerülnek olyan részletek, amelyek lassacskán kikopnak még a közbeszédből is. Mert például tudja-e valaki, hogy mi volt a „Jégrakéta”? És azt, hogy milyen az íze a Vita-colának?
2018-06-25Dalitól a legjelentősebb kortárs gyűjteményigBár nem kifejezetten múzeumjelleggel működik, de rendre kapcsolódik a múzeumok éjszakája rendezvénysorozathoz a Kortárs Művészeti Intézet. Színes Dunaújváros – Tervezz te is közteret! címmel kreatív foglalkozást tartottak ecsettel, festékkel és ötletekkel az Uitz Teremben kicsiknek és nagyoknak Páhi Péter irányítása mellett több órán át június 23-án.
2018-06-23A kétszer kitelepített Radics családA pentelei Bem utcában lakó Radics család szomorú története az 1950-es kitelepítésekkel kezdődött. Ez a borzasztó esemény Pentelét jobban érintette, mint az ország egyéb településeit. Az Újváros építése felgyorsította a jómódú családok kisemmizését, lakóépületeinek, földjeinek kisajátítását. Ezen családok jómódja több évtizedes, de esetenként évszázados szorgalmas és kitartó munka eredményeként született meg.
2018-06-09A Kék Dunától a Piroskán át a HoffmannigPár hónappal ezelőtt bemutattunk néhány legendás épületet, köztük a rövid életű Kék Duna Szálló és étterem történetét. Ennek helyén a dunaföldvári városközpontban több évtizede foghíj éktelenkedik. De az éttermet és a benne dolgozókat a mai napig is emlegetik. A Kék Dunán kívül a közelében lévő Piroska örvendett hasonló népszerűségnek. Ez utóbbi épülete ma is áll, Hoffmann kávézó néven működik. Az épületekhez, a vendéglátóhelyekhez személyek kapcsolódnak. A két említett helyhez kötődik egy közös név: Hoffmann János.
2018-06-02Virtuális gasztroséta a szép emlékű HBH SörözőbenA rendszerváltáshoz közeledve, német kezdeményezésre, angol tapasztalatokra építve, sárvári családi szálakhoz kötődve, egyszer csak bajor sört csapoltak az egykori Sörkert mellé települt házi sörfőzdében, amelynek rövidítését gyorsan megtanultuk anélkül, hogy német nyelvleckéket kellett volna vennünk. Várostörténeti gasztrokalandozásunk közben nosztalgiával gondolunk a sörhiány enyhítésére létrejött, ma is felemlegetett vállalkozásra.
2018-06-01Vukovár a II. világháború óta a legnagyobb pusztítás áldozata lettDunaújváros és a horvát Vukovár testvérvárosok. Mindez ma már nemcsak protokollárisan, hanem a hétköznapok szintjén is összeért. Két héttel ezelőtt városunkból ötvenen látogathattunk el a hős városba, a XX. század utolsó évtizede legvéresebb európai harcainak helyszínére.
2018-06-00Bemutatkozik az ISD Kokszoló Kft.Az ISD Kokszoló Kft. fő feladata az ISD Dunaferr Zrt. két nyersvaskohójának ellátása egyenletesen jó minőségű kohókosszal. Két kokszolóblokk és az ezeket kiszolgáló szénelőkészítő, kokszosztályozó és gáztisztító egységek a gyár technológiájának fő egységei.
2018-06-00A hónap műtárgya - Ételhordó fazék2017. július - Az ételhordóban az aratóknak szállítottak ételt - Dunapentelén például főzeléket, húst, gombócot és a főzőlevéből készült levest, bablevest, krumplis- és grízes tésztát, paprikás kalácsot. A tárgyat Hájas Andrásnétól 1987-ben vásárolta meg a múzeum akkori néprajzosa, Sergő Erzsébet.
2018-06-00A hónap műtárgya - Bronzkori alabárd a Duna medréből2018. június - A alabárd egy fegyvertípus, amelyet kifejezetten arra a célra fejlesztettek ki, hogy az ellenség koponyáját be lehessen zúzni vele. A múzeum gyűjteményében található példány 22 cm hosszú, s szegecsek nélkül találták a Dunában.
2018-05-10A Fejér megyei mentőállomások már hetven éve szolgálatbanNoha az Országos Mentőszolgálat megalakulása 1948-ra datálható, a szervezett mentés az Önkéntes Mentőegyesület közreműködésével már korábban, pontosabban 1887. május 10-én elindult.
2018-05-05140 éve született Pentelei-Molnár JánosVárosunk egyik kiemelkedő személyiségének, Pentelei-Molnár Jánosnak 2018. május 8-án van születésének 140. évfordulója (halála 1924. november 11-én volt).
2018-05-03Élmények hajója. Így éltek, harcoltak a Lajta hajósaiA múzeumhajón és a mellékelt kiállításon számos érdekes dolgot megtudhatunk, miként is éltek, szolgáltak, harcoltak közel fél évszázadon át a Lajta hajósai és katonái.
2018-05-00A "minőségi" szabadidő eltöltése. Kényszerek helyett a választás szabadságaIsmertető a magyarországi szórakozási szokásokról, dunaújvárosi képekkel illusztrálva.
2018-05-00A hónap műtárgya - Kelta hólyagos bokaperec Dunaújvárosból2018. május - 1952-ben a vasműtől délre, az energiafejlesztő vízelvezetőjénél földkitermelés során két sír került elő. A sírok régészeti feltárása november 4-11. között történt meg, azonban az 1. sírból származó kéttagú, négyhólyagos bokapereceket és egy kis, kihajló szájú bikónikus edényt a múzeum már korábban megvásárolta Patonai Ferenctől, 50 forintért. Az említett bokaperecek megtekinthetők az állandó kiállítás kelta vitrinében.
2018-05-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. Ichotai Lehoczky család: Dániel, Ferenc és ifj. FerencA rácalmási Lehoczky család portréja
2018-05-00Rácalmás évezredei XIII. Az ideológiát felváltja a szakmaiság (1971-1985)Rácalmás története az 1970-es, 80-as években
2018-04-28Gasztroséta a jövőre hatvanéves VigadóbaAz L-épületek lakói sem maradhattak igényes szórakozóhely nélkül, ennek köszönheti 1959. október 31-i nyitását a Vigadó kisvendéglő. A családi vállalkozás felelősségét magáénak érző Laczkó Bernadett (kép) tulajdonos-ügyvezető őszinte érdeklődéssel hallgatja a Vigadó első vezetőjének, Szabó Gyulának a visszaemlékezését, hogy azután ő is megossza velünk tapasztalatait.
2018-04-16Dunapentele híres tanítói voltakA Tremmel család tagjai több nemzedéken keresztül voltak közmegbecsült néptanítói Dunapentelének.
2018-04-13A mentők története és Titanic nyomában. Május 4-ig látogatható a tárlat az Intercisa MúzeumbanA mentők történetéről nyílt időszaki kiállítás az Intercisa Múzeumban.
2018-04-10Háborúktól a hétköznapokig. A magyar mentés története és még nagyon sok minden másEgy hónapig látható még a magyar mentés történetéről szóló kiállítás a múzeumban: igazán impozáns tárlat érdekes részletekkel.
2018-04-07Hosszú és tartalmas életutat mutat be a könyv hat fejezeteÁprilis 4-én, szerdán a mezőfalvi könyvtárban a József nádor-napok nyitányaként Lak István (kép) tanár, újságíró, szerkesztő „A tövises tarlóktól a hangoskönyvekig” című kötetének bemutatójával kezdődött a falualapítók tiszteletére szervezett programsorozat.
2018-04-07Gasztroséta az idén ötvenöt éves GourmandbaVendéglátónk, Azariné Juhász Irén, és történetmesélőnk, Szabó Gyula sorozatunknak köszönhetik megismerkedésüket. Korábban sokat hallottak egymásról, de az élet úgy hozta, hogy eddig még nem találkoztak. Ami késik, nem múlik, kölcsönös tiszteletüket végre egymás tudtára adhatták. Sétánk újabb állomásán sem volt nehéz a múltidézés, hiszen az idén jubilál a Gourmand Kávéház.
2018-03-24Kohász étteremből Kiskohász VendéglőAz egykori Ságvári, ma Technikum városrész vendéglátóipari egységét 1961. november 9-én nyitották meg, legalábbis erre következtethetünk a korabeli tudósításból. Sorozatunk újabb részében arra is fény derül, miként lett a Kohászból Kiskohász.
2018-03-22A Leitner-völgyi Farkas-tanyaAz elmúlt években többször halhattuk a helyi rádióban a hirdetést, hogy „kerítésanyagok vásárolhatók a Murár drótfonónál a Farkas-tanyán „Ma városunkban fogalommá vált e név, amely az ott élő családra emlékeztet. Ma a városban már nem ismerik a Farkas családot, nekünk penteleiek emlékezetében még élénken él a tanya és családjának története.
2018-03-19Rosti Pálra emlékeztek. Egy tudós polihisztor életeMárcius 15-én a Pentele Baráti Kör szervezett megemlékezést Rosti Pál sírjánál, ahol Pálinkás Bertalan és Gasparik Gábor idézte fel a neves polihisztor életpályáját. Az alábbiakban az elhangzott előadás egy terjedelmi okok miatt lerövidített kivonatát olvashatják.
2018-03-19Gasztroséta a HalászcsárdábanAz 1800-as években Ungváron készült, magyar nyelvű Hal- és Vad­ételek szakácskönyvével ajándékozza meg Darnai Tamás társtulajdonos ügyvezetőt Gasztrosétánk szervezője, Szabó Gyula.
2018-03-13Elsősavatás és projekthét-zárás Adonyban. A hajdanvolt, reformkori Adonnyal ismerkedhettekKülönleges projekthetet zártak le az adonyi Szent István Általános Iskolában és Alapfokú Művészeti Iskolában: a magyar reformkorral, az 1848–49-es forradalommal és szabadságharccal foglalkoztak a múlt héten, a különböző évfolyamok természetesen különböző módon és szinten. Nagy siker volt az iskolai projekthét zárása és az elsősavatás.
2018-03-10A Tóth család Bácskából. Jani bácsi, a mesterA Bánátban nagyon nehéz körülmények között élő családok közül többen útnak indultak, hogy más helyen keressék boldogulásukat. Így tett id. Tóth János is, aki Dunapentelére települt át családjával. Az 1917-es esztendőben megvásárolták a Venyimi út mellett fekvő mintegy 20 kataszteri hold földet, megépítették rajta új otthonukat, amely a mai napig Farkas tanya néven közismert. A család később a mai Újpentele városrész területén 120 kataszteri hold bérelt földön gazdálkodott.
2018-03-00A hónap műtárgya - Nemzetőr dandártábornoki férfi egyenruha2017. március - A tárgy egy nemzetőr dandártábornoki férfi egyenruha a megkapott kitüntetésekkel és azok igazolványaival együtt; nevezetesen pedig vitéz Jedovszky Zoltán, dandártábornok viselte. Az ajándékozó, felesége, Eszti néni volt. Magáról a ruháról érdemes még tudni, hogy ez egy díszegyenruha (zubbony és nadrág), kitűnő állapotban
2018-03-00Harminc éveIsmertető az ETHOSZ Lakásépítő Szövetkezet történetéről.
2018-03-00Gyermekkori emlékek a Radnóti Miklós Általános Iskola alsó tagozatábólFekete Éva visszaemlékezése az újtelepi Radnóti Miklós Általános Iskolában töltött éveire.
2018-02-26Mindig megújuló, és mégis örökSorozatunk legújabb részében sétánk állandó vezetőjével, Szabó Gyulával együtt megérkezünk a város első olyan étterméhez, amelyik ma is eredeti funkciója szerint működik. Vendéglátónk Kovács János üzletvezető, akit városszerte Csokiként ismernek, és akinek pályája mentén szóba kerül a Kohász étterem és a Hangulat presszó is.
2018-02-19A Pintes és legendás családjaPentele története nem a város alapításával kezdődött, már évszázadokkal előbb is egy fejlett agrárjellegű település volt. Dér Pál tanulmányában olvasható, hogy 1900-ban a településen 605 szőlősgazda 332 kataszteri holdon művelt szőlőt.
2018-02-03Gasztroséta az egykori Arany Csillag Szálloda és Étterem környékénGasztrosétánk következő állomásaként elhaladunk az egykori Arany Csillag Szálloda és Étterem épülete mellett. Nem másért, csupán azért, hogy a szomszédban található Corner Hotel és Kávéház egyik tulajdonosával, szakmai vezetőjével, Grábics Gáborral emlékezzünk a város egykori rangos vendéglátóipari egységéről.
2018-02-02A pentelei Gáspár Farkas család kitelepítése és meghurcolásaA II. világháború utáni Dunapentelén több Farkas család élt. Megkülönböztetésre a családi név előtti ragadványnevet használták, így kapta meg a Temető utcai család a "Gáspár" előnevet.
2018-02-00A hónap műtárgya - Bronzkori, madár alakú edény Dunaújvárosban2018. február - A bronzkorból származó, az egykori Dunai-dűlőben előkerült madár alakú edény valószínűleg elsősorban a stabilitás kedvéért áll négy lábon. Feje vízimadárra, kacsára emlékeztet, oldalán cikk-cakk vonal fut körbe. Az edény felső része háromszögletű, különálló darab. Két helyen átfúrták, a lyukakon keresztül zsineggel erősítették a testhez. Utóbbi belül üreges, de hogy minek a tárolására használták, az bizonytalan.
2018-02-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. Éjszaki Károly (1818-1907) a vasútmérnök és íróSzalai Árpád portréja Éjszaki Károly (1818-1907) a vasútmérnök és íróról
2018-02-00Rácalmás évezredei X. Szemelvények iskolánk múltjából.Németh Miklósné Rácalmás történeti tanulmányának tizedik része. 1945-49 A demokratikus átalakulás reményének időszaka
2018-01-31Eseménydús múzeumi évMásodik alkalommal jelenik meg a dunaújvárosi Intercisa Múzeum évkönyve – és ez alkalommal is elismeréssel adózhatunk az intézmény munkatársainak és vendégelőadóinak a külsőre is tetszetős kötet színvonaláért.
2018-01-20Városalapítók vendége volt (képaláírás)A Dunaújváros Városalapítók Egyesület idei első összejövetelének vendége volt január 19-én Miskolczi Miklós író, városunk díszpolgára, aki a közelmúltban megjelent Mi, Dunaújvárosiak második kötetéről, a vasmű egykori legendás vezérigazgatójáról írt Boró című könyvéről, a dunaújvárosi vendéglátás történetét feldolgozó munkájáról (Babgulyás ezüstkanállal), valamint az 1980-ban megjelent Város lesz csakazértis... szociográfiájáról mesélt. (teljes szöveg)
2018-01-13Gasztroséta - a kertvárosi aranyhordóbaGasztrosétánk következő állomása az 1969 júliusában, a Kohász Étterem fióküzleteként megnyílt Aranyhordó kisvendéglő, mai nevén Aranyhordó Étterem és Pálinkaház.
2018-01-12Őszi vihartól karácsonyigA visszatekintésben elsősorban a közösségi események követeltek maguknak helyet a város környékéről. 4. 2017. 10-12.
2018-01-11Országos hírű már a térségA visszatekintésben elsősorban a közösségi események követeltek maguknak helyet a város környékéről. 3. 2017. 07-09.
2018-01-10Egy személyes ballagás voltA visszatekintésben elsősorban a közösségi események követeltek maguknak helyet a város környékéről. 2. 2017. 04-06.
2018-01-09Visszatekintő a város környékére. A nemzetiségi hagyományA visszatekintésben elsősorban a közösségi események követeltek maguknak helyet a város környékéről. 1. 2017. 01-03.
2018-01-08Negyven éve itthon: előadás a koronárólA magyar Szent Korona visszaadásáról beszélt Dr. Fehér András az evangélikus templomban január 6-án, szombaton.
2018-01-08Új testvérvárosunk: LesznoVisszatekintés a 2017-es évre. Hagyományos, négy részes visszatekintésben a város legfontosabb híreit, történéseit idézzük fel ismét. 4. 2017.10-12.
2018-01-05Bátorságról és fejlődésrőlVisszatekintés a 2017-es évre. Hagyományos, négy részes visszatekintésben a város legfontosabb híreit, történéseit idézzük fel ismét. 3. 2017.07-09.
2018-01-05Bőrkabát egy emberi életértApostag községben december 24-e nemcsak karácsony szentestéje, hanem egyben a község gyásznapja is. Harmincnyolc apostagi civil vesztette életét 1944. december 24-én a pentelei bombatámadásban
2018-01-04Világnapok, hétköznapok...Visszatekintés a 2017-es évre. Hagyományos, négy részes visszatekintésben a város legfontosabb híreit, történéseit idézzük fel ismét. 2. 2017.04-06.
2018-01-03Az elmúlt esztendő. Az óvodások jótékonyságaVisszatekintés a 2017-es évre. Hagyományos, négy részes visszatekintésben a város legfontosabb híreit, történéseit idézzük fel ismét. 1. 2017.01-03.
2018-01-03Jó évet zárt KisapostagÉvértékelő sorozatunkban a városkörnyéki települések vezetőit kérdeztük az elmúlt esztendő fontosabb eseményeiről és a jövő terveiről. Kisapostagon polgármesterét, Nagy Attilát kérdeztük.
2018-01-00A pentelei monostorSzabó Zsolt Róbert építész tanulmánya a pentelei monostorról
2018-01-00Helytörténeti helyiértékeink - Dunapentelén I.Pálinkás Bertalan írása Zalay Ferenc (1814-1886) dunapentelei esperes plébánosról
2018-01-00Történetek és sztorik Rácamás múltjából. Hírek, érdekességek Rácalmás 150 évéből (IV.)A fogyasztási adó haszonbérletének árverése. Gyümölcsfák eladók. Az eszét vesztett néppárt. Kossuth kép leleplezése tűntetéssel. Molnárt keresek. Segédtisztet keresek. Ittasságával védekezik dr. Paizs. Politikai affér a miniszterelnökkel
2018-01-00Rácalmás évezredei IX. Szemelvények iskolánk múltjából.Németh Miklósné Rácalmás történeti tanulmányának kilencedik része. A két világháború és köztük a "béke idő" (1914-1945)
2017-12-29Miért Kádár-völgy a neve? A Kádár-völgy nevének eredeteVárosunk egyik kedvelt sport-, pihenő-, sétálóhelye a Kádár-völgy, amely egy itt lakó családról kapta nevét.
2017-12-28Gasztroséta - az újvárosi Corsón. Akkortájt felülről, központilag szabályozottan egyforma étlapok, egyforma árak voltakA dunaújvárosi Corso Ételbár története
2017-12-23Egy kitelepített család karácsonyaA Pentelén köztiszteletben álló Kádár család tulajdonában volt a közismert Kádár-völgy (neve is a családtól ered) több mint egy évszázadon keresztül. Mint sok, jómódú pentelei és magyar családdal együtt, őket is kitelepítették 1950. november havában.
2017-12-12Acél absztrakciók a mintavárosbanTizenhét év szünet után most újraindult Dunaújvárosban az acélszobrászati alkotótelepek sorozata. A felújítás utáni első nekifutást bemutató kiállítás december 15-én nyílt az ICA-D-ben, a Kortárs Művészeti Intézetben. Beszélgetés Nagy Annamáriával, a dunaújvárosi szobrászati szimpózium kurátorával.
2017-12-00Aki nevét adta egy szaltónakPortré Kovács Péter tornászról, aki a Kohász versenyzőjeként Dunaújváros első olimpiai érmét (bronz) szerezte a magyar válogatottal. A 1979-es esseni Európa-bajnokságon bemutatott egy különleges tornaelemet, a később róla elnevezett Kovács-szaltót.
2017-12-00Kohászati múzeum a Bükk ölelésébenA Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Kohászati Gyűjteményének bemutatása. A Miskolc mellett található intézményben dunaújvárosi tárgyi emlékek is találhatók.
2017-12-00Rácalmás évezredei VIII. Szemelvények iskolánk múltjábólNémeth Miklósné Rácalmás történeti tanulmányának nyolcadik része. Rácalmási iskolák és óvodák a kiegyezés és az első világháború közti időszakban.
2017-12-00Történetek és sztorik Rácalmás múltjából. Dr. Ráczalmási (született. Fridrich) György (1928-2008) újságíróA Rácalmásról származó Dr. Ráczalmási György jogász, újságíró, riporter, műsorvezető, szerkesztő portréja
2017-12-00Dunaújváros. Vörös város, zöld lombok közöttTamáska Máté szociológus, város- és falukutató írása Dunaújváros építészetéről.
2017-11-30Amikor alig maradtak fiúk - mégis jó úton a VasasHónapok óta folyik a készülés. Évek óta tudják, hogy a jubileumi összejövetel mindent és mindenkit megemel. Ünnep lesz, amit emlékezetessé kell tenni. Mindenki számára, hiszen a hazai folk- és néptánc térképén hatvanöt éve szerepelnek. A Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes 65. jubileuma pedig több szempontból is különlegesnek számít.
2017-11-29Ritkaságértékű képanyag - szöveggelA személyes találkozás örömén túl, kezünkbe vehetjük a közösségi könyv második részét, s ráadásként azt a falinaptárt, amelynek ötlete szintén e csoport létezéséhez köthető. Erről bővebben Rozsnyai Zoltán (kép), a Rolling Nyomda vezetője mesélt
2017-11-29Böllérhagyomány Pentelén, a virágzó mezővárosban (II.)A sertés fontos szerepet töltött be a pentelei családok életében is, hiszen az egész éves élelmet biztosították a disznóvágás alkalmával.
2017-11-28Böllérhagyomány Pentelén, a virágzó mezővárosban (I.)Dunapentele dinamikusan fejlődő település volt az 1800-as évek elején, virágzó mezőgazdasággal rendelkezett. Az 1800-as évek közepén már mintegy hatvan vízimalomban őrölték a gabonát. Egy vízimalomban 3-8 fő dolgozott, és a fuvarosokkal együtt mintegy 3-400 ember megélhetését biztosította a vízimolnárság.
következő